W przypadku stosowania diety bezmlecznej należy zadbać o to, by dostarczać organizmowi wystarczających ilości wapnia i witaminy D, niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania. W diecie bezmlecznej, mimo wykluczenia wielu produktów, przepisy mogą zaskoczyć bogactwem smaków i wartości odżywczych.
Dieta bezmleczna – kto powinien ją stosować?
Dieta bezmleczna zalecana jest przede wszystkim osobom cierpiącym na nietolerancję laktozy. Laktoza jest dwucukrem, w którego skład wchodzą glukoza i galaktoza. Ulega ona w przewodzie pokarmowym rozkładowi do swoich podstawowych składników budulcowych dzięki enzymowi laktazy. Aktywność enzymu laktazy zmniejsza się w miarę upływu lat i powoduje kłopoty z trawieniem – biegunkę, gazy czy wzdęcia.
O diecie bezmlecznej mówi się najczęściej w przypadku dzieci. Mimo braku nabiału w pożywieniu dieta bezmleczna pozwala najmłodszym rozwijać się prawidłowo, zwalcza się w ten sposób objawy alergii.
W przypadku alergików dieta bezmleczna traktowana jest jako sposób leczenia przyczynowego alergii (występującej zazwyczaj u niemowląt i małych dzieci). Wraz z wiekiem wzrasta poziom tolerancji na zawarte w krowim mleku substancje wywołujące alergie. U dzieci czas stosowania diety bezmlecznej może się wahać w zależności od wieku dziecka i rodzaju reakcji alergicznej.
Dietę bezmleczną powinny również stosować osoby ze stwierdzonym autyzmem, ponieważ jest ona w ich przypadku składową koniecznego leczenia biomedycznego. Dieta bezmleczna wraz z bezglutenową u dzieci z autyzmem skutkują poprawą stanu zdrowia w 70% przypadków. Dzieci te mają niedobory enzymów rozkładających u zdrowego człowieka białka z mleka i produktów glutenowych, przez co proces rozkładu jest zaburzony i wpływa niekorzystnie na funkcje poznawcze.
Zdrowe odżywianie, czyli jakie? Rozwiąż nasz quiz i sprawdź swoją wiedzę o zdrowej diecie
Dieta bezmleczna – przepisy. Co można jeść?
Dieta bezmleczna wiąże się z czasową bądź całkowitą eliminacją mleka z jadłospisu. Chodzi zarówno o mleko świeże, jak i w proszku oraz skondensowane. Zatem wszelkie słodkie desery z wykorzystaniem powyższych składników również są zabronione. Podobnie nie można spożywać innych produktów mlecznych, takich jak kefir, zsiadłe mleko, maślanka, wszelkiego rodzaju jogurty, serki homogenizowane oraz twarogi i żółte sery. Produkty zawierające białka mleka: kazeinę, laktoglobulinę oraz laktoalbuminę, również należy trwale wykluczyć z jadłospisu.
Istnieje również wiele nieoczywistych źródeł białek mlekowych. Głównym z nich jest pieczywo, które często bywa odświeżane za pomocą mleka. Mleko stosowane jest również m.in. przy produkcji bułek do hamburgerów. Paradoksalnie białka mleka można znaleźć także w mięsie, dlatego najlepiej jest zrezygnować z jedzenia pasztetów, kiełbas i parówek. Spośród słodyczy białka mleka zawierają: krówki, czekolada mleczna, lody, chłodzone desery, budynie. Podczas kupowania produktu, co do którego brakuje pewności, warto przeczytać jego skład na opakowaniu. Jeżeli zawiera choćby śladowe ilości kazeiny, mleka w proszku czy nawet żelatyny wołowej, lepiej go nie kupować, jeżeli stosuje się dietę bezmleczną.
W skład diety bezmlecznej można włączyć wszystkie kasze – gryczaną, jaglaną, jęczmienną, żółtka jaj, warzywa i owoce. Można na niej spożywać również pieczywo francuskie. W sklepach dostępne są bezmleczne masła i margaryny oraz majonezy (nie ma przeciwwskazań do ich spożywania w umiarkowanych ilościach). Miłośnicy kawy mogą stosować sztuczne śmietanki, gdyż nie zawierają one mleka.
Wśród deserów dozwolonych na diecie bezmlecznej można wybrać m.in. lodowe sorbety, kisiele, a także budynie na mleku roślinnym – dostępnych jest wiele rodzajów takiego mleka: ryżowe, sojowe, migdałowe i in.
Przykładowy dzień na diecie bezmlecznej może obejmować śniadanie składające się z tofucznicy z pomidorami i szczypiorkiem, obiad, w którego skład wejdą zupa warzywna oraz pieczony łosoś z fasolką szparagową, i kolację – naleśniki ze szpinakiem lub pierogi z mąki razowej z kaszą gryczaną.
Dieta bezmleczna a inne źródła wapnia
Po odstawieniu produktów nabiałowych w diecie bezmlecznej należy znaleźć inne źródło wapnia. Składniki pokarmowe, które zawierają ten pierwiastek, to m.in. kasza, fasole – w tym szparagowa, biała i czerwona, soja, soczewica, szpinak i buraki. Warto spożywać także ryby drobnoościste oraz orzechy włoskie, pieczywo pełnoziarniste i kukurydzę.
Zwolennicy słodkiego pożywienia również znajdą coś dla siebie. Mogą wybrać spośród owoców np. mandarynki oraz maliny. Warto przy diecie bezmlecznej wprowadzić także produkty, które przyswoją wchłanianie wapnia, np. borówki. Źródła witaminy D3 z kolei to m.in. kukurydza i ryby.
Dieta bezmleczna – rady dla matki karmiącej
W przypadku wystąpienia reakcji alergicznej na mleko matki karmiąca kobieta powinna wyeliminować z własnej diety wszystkie czynniki mogące wywołać alergię. Nie będzie wówczas konieczne przestawienie dziecka na karmienie mlekiem modyfikowanym.
Jeżeli alergia na mleko zostanie u dziecka wykryta, należy przestać podawać mu krowie mleko przez rok. Następnie można zacząć powoli wprowadzać do diety produkty mleczne i obserwować reakcje organizmu.