Dieta baletnicy, czyli intensywne odchudzanie w 10 dni. Restrykcyjne zasady i jadłospis w diecie baletnicy. Jakie efekty i konsekwencje dla zdrowia przynosi ta dieta?

Fot: Prostock-studio / fotolia.com

Dieta baletnicy polega na przestrzeganiu przez 10 dni restrykcyjnego i niepełnowartościowego jadłospisu podzielonego na 5 etapów. Efektem stosowania tej diety jest zredukowanie masy ciała nawet o 10 kilogramów. Niezbilansowane posiłki mogą prowadzić do osłabienia organizmu, a nawet jego wycieńczenia. 

Dieta baletnicy jest restrykcyjną, niskokaloryczną dietą odchudzającą, której efekty widoczne są w ciągu półtorej tygodnia. Polega na ścisłym przestrzeganiu zaplanowanego jadłospisu, który jest ubogi w składniki odżywcze. Stosowanie diety baletnicy może prowadzić do poważnych konsekwencji zdrowotnych, dlatego dieta ta nie jest zalecana przez dietetyków. 

Zobacz film: Chcesz schudnąć? Zacznij od badania krwi. Źródło: Wiem, co jem na diecie

Zasady diety baletnicy

Dieta baletnicy jest 10-dniową dietą odchudzającą, której efektem jest utrata 10-12 kilogramów. Jadłospis w diecie baletnicy jest bardzo restrykcyjny i niezbilansowany, dlatego może doprowadzić do niedoborów podstawowych składników pokarmowych oraz wycieńczenia organizmu. Mimo to wiele dziewcząt oraz kobiet decyduje się na zastosowanie tej diety w celu uzyskania w szybki sposób wymarzonej, szczupłej sylwetki. Dieta baletnicy jest podzielona na 5 dwudniowych etapów. Każdy z nich posiada szczegółowo zaplanowany, jednoskładnikowy jadłospis. Od trzeciego dnia stosowania diety wskazane jest wprowadzenie w swój plan dnia aktywności fizycznej.

Jadłospis w diecie baletnicy

  • 1 i 2 dzień – dozwolone jest wyłącznie picie wody i/lub niesłodzonej kawy w ilości maksymalnie czterech filiżanek dziennie z ewentualnym dodatkiem odtłuszczonego mleka.
  • 3 i 4 dzień – dozwoloną grupą produktów jest odtłuszczony nabiał: biały ser, jogurt naturalny, mleko, serek wiejski lub homogenizowany. Zaleca się również picie płynów (wody lub kawy) w ilości nieprzekraczającej 2,5 litra w ciągu doby.
  • 5 i 6 dzień – w tych dniach w diecie dominują gotowane ziemniaki w mundurkach, których ilość nie może przekroczyć 11 sztuk na dobę. Dozwolone jest gotowanie w wodzie lub na parze, ale bez dodatku soli ani innych przypraw. Obowiązuje picie dużej ilości płynów – około 3 litrów dziennie.

Zobacz także: Dieta odchudzająca - rodzaje, przepisy i jadłospis

  • 7 i 8 dzień – jadłospis opiera się na chudym, białym mięsie, najlepiej drobiowym. Dozwoloną ilością jest około pół kilograma gotowanego mięsa, bez jakichkolwiek dodatków i z zupełnym wykluczeniem innych produktów. Wciąż wskazanymi napojami są woda oraz kawa.
  • 9 i 10 dzień – w ciągu ostatnich dwóch dni diety baletnicy dozwolone są wyłącznie zielone warzywa, zwłaszcza ogórek, brokuł i sałata oraz pomidory.

Zobacz film: Efekt jojo. Źródło 36,6.

Efekty diety baletnicy

Dieta baletnicy pozwala na utratę 10 kilogramów w ciągu 10- dniowej kuracji odchudzającej. Pierwsze dwa dni diety polegają na przyjmowaniu wyłącznie płynów – jadłospis pozbawiony jest jakichkolwiek substancji odżywczych. Konsekwencją jest osłabienie wynikające z niedostarczenia organizmowi składników pokarmowych niezbędnych do jego prawidłowego funkcjonowania. Picie dużych ilości kawy skutkuje wypłukiwaniem z organizmu witamin oraz minerałów i może prowadzić do odwodnienia. W kolejnych dniach stosowania diety baletnicy często pojawiają się bóle i zawroty głowy, nudności, omdlenia, narastające zmęczenie oraz uciążliwe zaparcia. Dochodzi do spowolnienia przemiany materii, co może powodować trudności z redukcją masy ciała w późniejszym czasie. 

Tego rodzaju sposób odżywiania przynosi szybkie efekty, jednak najczęściej po zakończeniu diety prowadzi do tzw. efektu jo-jo. W ciągu 10 dni stosowania diety organizm nie ma możliwości spalenia nadmiaru tkanki tłuszczowej, jedynie pozbywa się nagromadzonej wody, czego skutkiem jest chwilowy spadek masy ciała. Wynikiem łączenia restrykcyjnej diety z zalecanym, intensywnym wysiłkiem fizycznym, np. w postaci jazdy na rowerku stacjonarnym jest postępujące niedożywienie organizmu prowadzące do jego wyniszczenia. Ostatnie dni diety opierają się na jedzeniu warzyw w nieograniczonej ilości, które są źródłem witamin i minerałów. Mimo to, w tak krótkim czasie, ze względu na poprzednie dni, w których jadłospis był całkowicie pozbawiony tych składników, nie ma możliwości uzupełnienia niedoborów. Skutkami ubocznymi diety baletnicy są również:

Efektem po stosowaniu diety baletnicy jest znacznie zwolniony metabolizm. Organizm po 10-dniowej kuracji jest wygłodzony. Po zakończeniu diety u wielu osób dochodzi do napadów obżarstwa w celu uzupełnienia powstałych niedoborów. Powrót do zwykłego sposobu odżywiania prowadzi do nagłego i znacznego zwiększenia ilości przyjmowanych kalorii, z którym organizm nie potrafi sobie poradzić. Efektem może być przyrost masy ciała (efekt jo-jo).

Zobacz film: Detoks? Zobacz, zanim zaczniesz! Źródło: 36,6

Data aktualizacji: 11.05.2018,
Opublikowano: 07.09.2017 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Skończyłeś pięćdziesiąt lat? To warzywo powinno stać się twoim najlepszym przyjacielem

Po 50. roku życia gorzej działają nasze narządy, a niektóre procesy zachodzące w organizmie spowalniają. Na szczęście dzięki odpowiedniemu stylowi życia, a zwłaszcza diecie można temu zaradzić. Szczególnie cenne jest jedzenie porów. Dlaczego? 

Czytaj więcej
Jak stłumić nadmierny apetyt? Te sposoby ci w tym pomogą

Ciągły apetyt może się pojawić z bardzo wielu powodów. Często jest wynikiem nadmiernego stresu. Jak można sobie poradzić z potrzebą ciągłego sięgania po jedzenie?  

Czytaj więcej
Krupnik – idealna zupa na zimę. Oczyszcza jelita i wzmacnia organizm 

Krupnik to jedna z najbardziej popularnych zup. Choć ma tyle samo zwolenników, co przeciwników to stanowi jedno ze zdrowszych dań w rodzimej kuchni. Dlaczego warto jeść krupnik? 

Czytaj więcej
O której jeść śniadanie? To ważne dla naszego zdrowia 

Mówi się, że śniadanie to najważniejszy posiłek w ciągu dnia. Znaczenie ma nie tylko to, co, ale i o której godzinie zjemy. Kiedy jest najlepsza pora na śniadanie?  

Czytaj więcej
To warzywo może pomóc Ci uniknąć cukrzycy 

Leczenie cukrzycy nie ogranicza się tylko do przyjmowania leków. Konieczna jest także zmiana stylu życiu i diety. Zdaniem badaczy szczególnie cennym warzywem dla diabetyków jest okra. Jakie ma właściwości?  

Czytaj więcej
Adaptogeny - naturalne wsparcie dla całego organizmu

Adaptogeny to rośliny, które mają korzystny wpływ na działanie organizmu. W jaki sposób oddziałują na ciało człowieka i gdzie szukać tych wartościowych substancji?  

Czytaj więcej
Jarmuż - podobno najzdrowsze warzywo świata. Zmniejsza ryzyko zachorowania na raka

Jarmuż nie bez powodu uchodzi za jedno z najzdrowszych warzyw. Stanowi bogactwo witamin, a jedzony regularnie może uchronić przed rozwojem choroby nowotworowej. Dlaczego warto na stałe jarmuż wprowadzić do swojej diety?   

Czytaj więcej
Biała piana podczas obróbki termicznej mięsa – co oznacza? 

Bardzo często podczas obróbki mięsa na jego powierzchni pojawia się biała piana. Dla wielu osób jest to sygnał, że z mięsiwem jest coś nie tak i na pewno jest nieświeże. Czy słusznie? 

Czytaj więcej
Dynia, nie tylko smaczna, ale też zdrowa. Oczyszcza płuca i chroni przed rakiem

Dynia to jedno z najzdrowszych warzyw. Stanowi cenne źródło witamin i pierwiastków, których potrzebuje nasz organizm. Niektóre z nich mogą chronić przed tworzeniem się zmian nowotworowych. Dlaczego jeszcze warto na stałe wprowadzić dynię do swojego menu?   

Czytaj więcej
NFZ proponuje te dania na jesień. Sprawdź ich propozycje

Nie wiesz, co przygotować na obiad? Z pomocą przychodzi Narodowy Fundusz Zdrowia. Instytucja opublikowała na swojej stronie darmowego e-booka z przepisami na zdrowe jesienne dania. 

Czytaj więcej