Czym jest tamarillo? Właściwości i zastosowanie pomidora drzewiastego

Fot: chameleonseye / gettyimages.com

Tamarillo, zwany pomidorem drzewiastym, to owoc cyfomandry grubolistnej. Ma szerokie zastosowanie zarówno w sztuce kulinarnej, jak i w przemyśle kosmetycznym. Owoc tamarillo ma wiele odmian. Do polskich sklepów importowana jest przeważnie odmiana czerwona.

Tamarillo to owoc o nietypowym słodko-kwaśno-pieprznym smaku. Wykorzystuje się go zarówno w daniach wytrawnych, jak i w deserach. Zmiksowany miąższ tamarillo to popularny dodatek do drinków. Używa się go do produkcji syropu na przeziębienie. Tamarillo to źródło witamin A, C, a także E, która zwana jest witaminą młodości. Znajdują się w nim minerały, błonnik i przeciwutleniacze.

Tamarillo – wiadomości ogólne

Tamarillo to zwyczajowa nazwa cyfomandry grubolistnej (z łac. Cyphomandra betacea (Cav.) Sendtner). To gatunek rośliny zaliczany do rodzaju cyfomandra i rodziny psiankowate. Ma postać niewielkiego drzewka. Roślina określana bywa także jako zgrabka grubolistna, pomidor drzewiasty, zgrabka burakowata. Rodzimie znaleźć ją można na terenie Ekwadoru, Boliwii, Peru i Chile. Dodatkowo uprawą tamarillo zajmują się mieszkańcy Wenezueli, Nowej Zelandii, Argentyny, Brazylii, Australii, Portugalii, Kenii, Kolumbii, USA.

Tamarillo – owoce

Tamarillo rodzi interesujące owoce, które mogą mieć czerwony, pomarańczowy lub żółty kolor. Kształtem przypominają nieco pomidora. Osiągają wielkość od 2 do 8 cm. Pod cienką, miękką skórką znajduje się galaretowaty miąższ z wieloma małymi, czarnymi ziarenkami, które są jadalne, choć nieco gorzkawe. Tamarillo jest słodko-kwaśne. Najsmaczniejsza część kryje się w samym środku. Im bliżej skórki, tym większa cierpkość i goryczka. Niektórym tamarillo przypomina połączenie mango, śliwki, pomidora z dodatkiem odrobiny pieprzu.

Ten egzotyczny owoc jest rzadko spotykany na półkach sklepowych w Polsce. Kupić go można przeważnie w dużych sklepach spożywczych w sezonie zimowym. Za sztukę płaci się około 8 zł. Powinno się wybierać owoce o delikatnie pomarszczonej skórce, która świadczy o dojrzałości. Kiedy tamarillo jest twarde, co znaczy, że jest niedojrzałe, z kolei zbyt miękkie jest przejrzałe.

Owoc tamarillo – właściwości i zastosowanie prozdrowotne

Owoc tamarillo wykazuje korzystne działanie na ludzki organizm. To źródło niezbędnych dla prawidłowego funkcjonowania organizmu witamin, takich jak A, C, E i z grupy B, oraz składników mineralnych, zwłaszcza potasu (100 g zawiera około 270 mg), wapnia, magnezu, żelaza, cynku, fosforu, manganu, miedzi. Wykazuje pozytywny wpływ na układ krążenia – wspomaga pracę serca, wzmacnia strukturę naczyń krwionośnych, obniża ciśnienie tętnicze krwi. Poprawia wzrok i determinuje przekazywanie impulsów nerwowych. Ze względu na dużą zawartość wody doskonale nawadnia. Jest niskokaloryczny (100 g to 33 kcal) i dostarcza błonnika pokarmowego, który reguluje pracę przewodu pokarmowego, dzięki czemu polecany jest osobom o nadmiernej masie ciała. Zawarty w tamarillo beta-karoten to silny przeciwutleniacz, który zwalcza wolne rodniki odpowiedzialne za nasilenie procesu starzenia się tkanek.

Jak wybrać najlepsze warzywa i owoce? Dowiesz się tego z filmu:

Zobacz film: Jak i gdzie kupować warzywa i owoce, żeby mieć pewność, że są bezpieczne dla zdrowia? Źródło: Dzień Dobry TVN

Przepis na syrop z tamarillo na przeziębienia

Ze względu na bogactwo składników tamarillo podnosi ogólną odporność organizmu i wspomaga walkę z infekcjami. Ciekawą propozycją wykorzystania go jest syrop na przeziębienie, do którego przygotowania potrzebne są: 3 cytryny, 1 grejpfrut, 3 pomarańcze, 4 owoce tamarillo, 1 szklanka miodu lipowego, 1 szklanka cukru brązowego. Wszystkie owoce należy dokładnie umyć i obrać ze skórki, którą po przełożeniu do miski zalewa się wrzącą wodą. Z cytrusów wyciska się sok, który przelewa się do garnka. Dodaje się miąższ tamarillo, cukier, odsączone skórki. Przez kwadrans miksturę gotuje się na wolnym ogniu. Następnie przecedza, a po wystygnięciu dodaje miód. Całość miesza się i przelewa do butelek. Ostatecznie powstaje około 2 l syropu.

Owoce tamarillo w kosmetyce

Tamarillo wykorzystywany jest powszechnie przez przemysł kosmetyczny. Dość często spotyka się go w połączeniu z wyciągiem z papai. Stanowi składnik balsamów do ciała, żeli pod prysznic, płynów do kąpieli, mgiełek, olejków czy peelingów. Wykazuje działanie ujędrniające, odżywcze, nawilżające, wygładzające skórę. Nadaje jej miękkości. Wspomaga redukcję cellulitu i tworzenie kolagenu.

Jak jeść tamarillo?

Egzotyczny owoc ma szerokie zastosowanie w sztuce kulinarnej. Może być spożywany na surowo, smażony, pieczony, gotowany. Nadaje się jako składnik sałatki owocowej, warzywnej zupy czy sosu, któremu nadaje nutkę kwaskowatej słodyczy. Pokrojony w plasterki, może zastąpić pomidora na kanapce lub w sałatce caprese. Doskonale komponuje się w daniach wytrawnych z mięsem, warzywami, kaszami, makaronami. Bywa wykorzystywany do produkcji dżemów i soków owocowych w celu nadania im delikatnej pikanterii. Polany miodem lub posypany cukrem, może odgrywać rolę deseru. Tamarillo przed spożyciem powinno się sparzyć i obrać ze skórki, która jest lekko gorzka. Innym sposobem jest przekrojenie owocu na pół i wybranie miąższu łyżeczką.

Data aktualizacji: 11.03.2019,
Opublikowano: 11.03.2019 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Rodzaje i rola błonnika w diecie

Błonnik pokarmowy jest cennym wsparciem dla całego organizmu, ponieważ poprawia pracę jelit, zmniejsza poziom cholesterolu i optymalizuje poziom cukru we krwi. W tym artykule dzielimy się przydatną wiedzą na temat prozdrowotnych właściwości błonnika oraz produktów, które go zawierają. 

Czytaj więcej
Skończyłeś pięćdziesiąt lat? To warzywo powinno stać się twoim najlepszym przyjacielem

Po 50. roku życia gorzej działają nasze narządy, a niektóre procesy zachodzące w organizmie spowalniają. Na szczęście dzięki odpowiedniemu stylowi życia, a zwłaszcza diecie można temu zaradzić. Szczególnie cenne jest jedzenie porów. Dlaczego? 

Czytaj więcej
Jak stłumić nadmierny apetyt? Te sposoby ci w tym pomogą

Ciągły apetyt może się pojawić z bardzo wielu powodów. Często jest wynikiem nadmiernego stresu. Jak można sobie poradzić z potrzebą ciągłego sięgania po jedzenie?  

Czytaj więcej
Krupnik – idealna zupa na zimę. Oczyszcza jelita i wzmacnia organizm 

Krupnik to jedna z najbardziej popularnych zup. Choć ma tyle samo zwolenników, co przeciwników to stanowi jedno ze zdrowszych dań w rodzimej kuchni. Dlaczego warto jeść krupnik? 

Czytaj więcej
Witamina D3 - niedobór, dawkowanie, właściwości i działanie

Witamina D3 jest wyjątkowym związkiem chemicznym, gdyż w organizmie działa podobnie do hormonów. Jest typem witaminy D, który możemy przyjmować poprzez odżywianie oraz jako suplement diety. Zarówno jej niedobór, jak i nadmiar jest szkodliwy dla naszego organizmu.

Czytaj więcej
O której jeść śniadanie? To ważne dla naszego zdrowia 

Mówi się, że śniadanie to najważniejszy posiłek w ciągu dnia. Znaczenie ma nie tylko to, co, ale i o której godzinie zjemy. Kiedy jest najlepsza pora na śniadanie?  

Czytaj więcej
Witamina B6, niedobór, objawy, jak suplementować, w czym jest 

Witamina B6 jest niezbędna do prawidłowego działania organizmu. Wspomaga przyswajanie żelaza oraz magnezu. Ma również wpływ na funkcjonowanie układu nerwowego. Gdzie jej szukać i co może świadczyć o jej niedoborze?  

Czytaj więcej
To warzywo może pomóc Ci uniknąć cukrzycy 

Leczenie cukrzycy nie ogranicza się tylko do przyjmowania leków. Konieczna jest także zmiana stylu życiu i diety. Zdaniem badaczy szczególnie cennym warzywem dla diabetyków jest okra. Jakie ma właściwości?  

Czytaj więcej
Adaptogeny - naturalne wsparcie dla całego organizmu

Adaptogeny to rośliny, które mają korzystny wpływ na działanie organizmu. W jaki sposób oddziałują na ciało człowieka i gdzie szukać tych wartościowych substancji?  

Czytaj więcej
Witamina E  to prawdziwe źródło młodości. Jak ją stosować? 

Witamina E - nazywana witaminą młodości - stanowi jeden z cenniejszych związków dla organizmu człowieka. Gdzie jej szukać i jak wpływa na organizm? 

Czytaj więcej