Czym jest i jak działa leucyna? Właściwości, zastosowanie i skutki uboczne

Fot. Bacsica / Getty Images

Leucyna jest jednym z aminokwasów egzogennych, czyli takich, które muszą być dostarczane do wraz z pożywieniem, ponieważ organizm nie syntezuje ich samodzielnie. Jej zadaniem jest stymulacja syntezy białek, anabolizmu mięśniowego i transport substancji odżywczych do mięśni. Odpowiedni poziom leucyny jest ważny przede wszystkim dla sportowców.

Leucyna należy do grupy aminokwasów rozgałęzionych, które są potocznie określane jako BCAA (branched-chain amino acid). Charakteryzują się one tym, że syntezują się bezpośrednio w mięśniach i dzięki temu intensywnie wspierają ich pracę, wzrost oraz działanie. Zalicza się do nich leucynę, izoleucynę i walinę. Szacuje się, że BCAA stanowią nawet 40% całej masy mięśniowej.

Co to jest leucyna?

Leucyna jest chemicznym związkiem organicznym zaliczanym do grupy aminokwasów egzogennych. Nie jest ona produkowana przez organizm, dlatego koniecznie należy ją dostarczać wraz z pożywieniem. Jest jednym z trzech aminokwasów o rozgałęzionych łańcuchach (BCAA), które odgrywają istotną rolę w budowaniu i pracy mięśni.

Działanie leucyny polega na inicjowaniu szeregu procesów biochemicznych, których celem jest przeprowadzenie anabolizmu mięśniowego. Anabolizm to część metabolizmu odpowiadająca za tworzenie i wzrost tkanki mięśniowej. Jest to tworzenie złożonych związków organicznych z prostych substancji, np. glikogenu z glukozy i białek z aminokwasów, czyli m.in. leucyny. Przemiany te najbardziej intensywnie zachodzą w okresie dojrzewania, a także u osób, które trenują i stosują odpowiednią dietę.

Działanie leucyny polega również na hamowaniu procesów katabolicznych. Dochodzi do tego, gdy mięśnie nie mają skąd czerpać energii do pracy. Ma to miejsce w przypadku niedostatecznej ilości glikogenu i innych składników odżywczych. Efektem katabolizmu jest spadek beztłuszczowej masy ciała, czyli tkanki mięśniowej.

Zobacz film i sprawdź które produkty zawierają dużą ilość białka:

Zobacz film: Produkty z dużą ilością białka. Źródło: Wiem, co jem 

Gdzie występuje leucyna?

Leucyna występuje w produktach, które zawierają także dużą ilość białka. Zalicza się do nich: wołowinę, wieprzowinę, mięso drobiowe, mięso ryb (łososia, dorsza, śledzia, tuńczyka), jaja kurze, mleko i nabiał (sery żółte, twarogi). Źródłem leucyny mogą być również produkty pochodzenia roślinnego: kukurydza, ryż, czarna fasola, zielony groszek i soja.

Zastosowanie leucyny

Poza wspomnianym inicjowaniem anabolizmu i hamowaniem katabolizmu właściwości leucyny to przede wszystkim stymulacja syntezy białek i udział w transportowaniu niezbędnych składników odżywczych do mięśni. Dzięki niej możliwe jest budowanie masy mięśniowej po treningach siłowych i wzmacnianie wytrzymałości mięśni przy jednoczesnym zmniejszaniu tkanki tłuszczowej.

Stosowanie leucyny jest zalecane głównie osobom, które trenują lub uprawiają sport i zależy im na rozbudowywaniu mięśni oraz wzmocnieniu ich pracy i zwiększeniu wytrzymałości podczas ciężkich treningów siłowych. Ma także znaczenie w procesach regeneracyjnych, które powinny nastąpić po wysiłku fizycznym.

Leucyna znalazła zastosowanie przede wszystkim w sporcie i aktywności fizycznej. Dla osób, które intensywnie trenują, opracowane zostały specjalne odżywki białkowe i suplementy z leucyną, ponieważ jej ilość dostarczana z pożywieniem może nie być dla nich wystarczająca. Należy je spożywać raz dziennie w dawce ściśle określonej przez producenta, która uwzględnia wiek, masę ciała, płeć oraz rodzaj wykonywanych ćwiczeń. Suplementy z leucyną zawierają także inne substancje (np. lewoskrętną glutaminę), które wspierają efektywność treningu.

Leucyna a odchudzanie

Działanie leucyny wpływa na zmniejszenie tkanki tłuszczowej, ponieważ przyspiesza jej spalanie poprzez swoiste oddziaływanie na białka odpowiedzialne za termogenezę, czyli produkcję ciepła. Organizm pobiera do niej energię zmagazynowaną w tkance tłuszczowej. Wpływa to na jej redukcję. Dodatkowo leucyna wspomaga regulację stężenia glukozy we krwi na czczo i po posiłku. Dzięki temu osoby, którym zależy na zmniejszeniu masy ciała, nie odczuwają nagłych napadów głodu.

Warto jednak pamiętać, że leucyna i suplementy diety, które ją zawierają, mogą być jedynie wsparciem kuracji odchudzającej. Należy ją stosować w połączeniu z prawidłową, zdrową dietą dopasowaną do potrzeb organizmu oraz aktywnością fizyczną. Samo przyjmowanie leucyny nie da żadnych efektów odchudzających.

Leucyna – skutki uboczne stosowania

Skutki uboczne stosowania leucyny są związane z długotrwałym zażywaniem dużych dawek suplementu. Jednym z działań niepożądanych mogą być problemy ze snem. Leucyna obniża poziom serotoniny. Dzięki temu nie jest odczuwane zmęczenie podczas treningu, natomiast wieczorem mogą wystąpić problemy ze snem. Ponadto należy kontrolować poziom stężenia witaminy PP, ponieważ leucyna może go obniżać, co objawia się rozdrażnieniem i złym nastrojem.

Bibliografia:

  1. M. Szpetnar, Aminokwasy, peptydy, białka, [w:] „Chemia organizmów żywych”, Radomskie Towarzystwo Naukowe, Radom 2014.
  2. J. Gawęcki, Żywienie człowieka. Podstawy nauki o żywieniu, Wydawnictwo Naukowe PWN, Warszawa 2012.
Data aktualizacji: 25.07.2019,
Opublikowano: 24.07.2019 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Rodzaje i rola błonnika w diecie

Błonnik pokarmowy jest cennym wsparciem dla całego organizmu, ponieważ poprawia pracę jelit, zmniejsza poziom cholesterolu i optymalizuje poziom cukru we krwi. W tym artykule dzielimy się przydatną wiedzą na temat prozdrowotnych właściwości błonnika oraz produktów, które go zawierają. 

Czytaj więcej
Skończyłeś pięćdziesiąt lat? To warzywo powinno stać się twoim najlepszym przyjacielem

Po 50. roku życia gorzej działają nasze narządy, a niektóre procesy zachodzące w organizmie spowalniają. Na szczęście dzięki odpowiedniemu stylowi życia, a zwłaszcza diecie można temu zaradzić. Szczególnie cenne jest jedzenie porów. Dlaczego? 

Czytaj więcej
Jak stłumić nadmierny apetyt? Te sposoby ci w tym pomogą

Ciągły apetyt może się pojawić z bardzo wielu powodów. Często jest wynikiem nadmiernego stresu. Jak można sobie poradzić z potrzebą ciągłego sięgania po jedzenie?  

Czytaj więcej
Krupnik – idealna zupa na zimę. Oczyszcza jelita i wzmacnia organizm 

Krupnik to jedna z najbardziej popularnych zup. Choć ma tyle samo zwolenników, co przeciwników to stanowi jedno ze zdrowszych dań w rodzimej kuchni. Dlaczego warto jeść krupnik? 

Czytaj więcej
Witamina D3 - niedobór, dawkowanie, właściwości i działanie

Witamina D3 jest wyjątkowym związkiem chemicznym, gdyż w organizmie działa podobnie do hormonów. Jest typem witaminy D, który możemy przyjmować poprzez odżywianie oraz jako suplement diety. Zarówno jej niedobór, jak i nadmiar jest szkodliwy dla naszego organizmu.

Czytaj więcej
O której jeść śniadanie? To ważne dla naszego zdrowia 

Mówi się, że śniadanie to najważniejszy posiłek w ciągu dnia. Znaczenie ma nie tylko to, co, ale i o której godzinie zjemy. Kiedy jest najlepsza pora na śniadanie?  

Czytaj więcej
Witamina B6, niedobór, objawy, jak suplementować, w czym jest 

Witamina B6 jest niezbędna do prawidłowego działania organizmu. Wspomaga przyswajanie żelaza oraz magnezu. Ma również wpływ na funkcjonowanie układu nerwowego. Gdzie jej szukać i co może świadczyć o jej niedoborze?  

Czytaj więcej
To warzywo może pomóc Ci uniknąć cukrzycy 

Leczenie cukrzycy nie ogranicza się tylko do przyjmowania leków. Konieczna jest także zmiana stylu życiu i diety. Zdaniem badaczy szczególnie cennym warzywem dla diabetyków jest okra. Jakie ma właściwości?  

Czytaj więcej
Adaptogeny - naturalne wsparcie dla całego organizmu

Adaptogeny to rośliny, które mają korzystny wpływ na działanie organizmu. W jaki sposób oddziałują na ciało człowieka i gdzie szukać tych wartościowych substancji?  

Czytaj więcej
Witamina E  to prawdziwe źródło młodości. Jak ją stosować? 

Witamina E - nazywana witaminą młodości - stanowi jeden z cenniejszych związków dla organizmu człowieka. Gdzie jej szukać i jak wpływa na organizm? 

Czytaj więcej