Czy woda z kranu nadaje się do picia?

Zobacz film: Czy picie kranówki jest bezpieczne i lepsze od wody butelkowanej? Źródło: 36,6

Wiele osób boi się pić wodę z kranu. Najwięcej obaw budzi rzekoma duża ilość chloru, którego nadmiar może być niebezpieczny dla zdrowia. Czy faktycznie ten pierwiastek znajduje się w kranówce? Czy picie wody z kranu jest w ogóle bezpieczne dla zdrowia?

Woda to najlepszy i najzdrowszy napój. Powinni ją pić dorośli, a także dzieci. Specjaliści zalecają, aby każdy z nas wypijał jej dziennie co najmniej 1,5 litra. Mimo że jest tak łatwo dostępna i mamy ją w kranie, to większość z nas wybiera wodę butelkowaną. Czy faktycznie woda w plastikowej butelce jest zdrowsza i bezpieczniejsza od tej, która płynie w kranie? Ewa Drzyzga, aby się o tym przekonać, postanowiła odwiedzić Centrum Nowych Technologii i Inwestycji MPWiK.

Tomasz Konieczny, dyrektor Centrum Nowych Technologii i Inwestycji MPWiK, zanim zaczął opowiadać o wodzie kranowej, poprosił Ewę, aby wzięła udział w eksperymencie. Pan Tomasz postawił przed prowadzącą program 36,6°C aż sześć szklanek z wodą. Trzy zostały napełnione wodą z butelki, a trzy wodą z kranu. Czy Ewa poczuła różnicę? Czy prawidłowo odgadła pochodzenie wody? Tego dowiecie się z powyższego filmu.

Czy w wodzie znajdują się bakterie?

Woda może stanowić doskonałą pożywkę dla bakterii, zwłaszcza dla E. coli, która może wywołać poważne zatrucie pokarmowe. W wodzie mogą się znajdować także rotawirusy, norowirusy, patogen odpowiedzialny za wirusowe zapalenie wątroby typu A oraz pasożyty. Faktycznie tak jest, ale groźne dla człowieka drobnoustroje znajdują tylko w wodzie, która nie została jeszcze oczyszczona. Jak wygląda czyszczenie wody?

W pierwszej kolejności woda przepływa przez kraty, co pozwala pozbyć się dużych zanieczyszczeń, takich jak gałęzie czy patyki. Później przepływa przez osadniki, które usuwają z niej osad, następnie trafia na filtry paskowe, gdzie oczyszczana jest z mniejszych cząsteczek. Kolejny etap to ozonowanie, później filtry węglowe usuwają wszystkie te związki, które wpływają na smak wody. Ostatnim etapem jest chlorowanie. To właśnie on pozwala pozbyć się wszystkich bakterii czy wirusów, chroni także przed ich ponownym rozmnożeniem. Należy jednak pamiętać, że jego stężenie jest niewielkie i całkowicie bezpieczne. 

Co znajduje się w kranówce?

Woda z kranu jest bogata w minerały, których potrzebuje organizm do prawidłowego funkcjonowania. Kranówka zawiera sód, który jest jednym z elektrolitów i dba o właściwą gospodarkę wodno-elektrolitową. Żelazo poprawia przepływ krwi, mangan wzmacnia kości i poprawia wygląd skóry, magnez i potas wspomagają układ nerwowy i dbają o właściwe nawodnienie organizmu. Co jeszcze warto wiedzieć o wodzie, która płynie w karnie? Koniecznie obejrzyjcie powyższy film!

Data aktualizacji: 15.10.2019,
Opublikowano: 15.10.2019 r.

Polecamy

Komentarze (1)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany

Gosia 16.10.2019r.

Nie wiem jak inni , ale ja u siebie w mieście nie piję kranówki, jak coś to kupuję butelkową cisowiankę i ta woda ma dla mnie smak.

Zobacz wszystkie 1 komentarzy
Skończyłeś pięćdziesiąt lat? To warzywo powinno stać się twoim najlepszym przyjacielem

Po 50. roku życia gorzej działają nasze narządy, a niektóre procesy zachodzące w organizmie spowalniają. Na szczęście dzięki odpowiedniemu stylowi życia, a zwłaszcza diecie można temu zaradzić. Szczególnie cenne jest jedzenie porów. Dlaczego? 

Czytaj więcej
Jak stłumić nadmierny apetyt? Te sposoby ci w tym pomogą

Ciągły apetyt może się pojawić z bardzo wielu powodów. Często jest wynikiem nadmiernego stresu. Jak można sobie poradzić z potrzebą ciągłego sięgania po jedzenie?  

Czytaj więcej
Krupnik – idealna zupa na zimę. Oczyszcza jelita i wzmacnia organizm 

Krupnik to jedna z najbardziej popularnych zup. Choć ma tyle samo zwolenników, co przeciwników to stanowi jedno ze zdrowszych dań w rodzimej kuchni. Dlaczego warto jeść krupnik? 

Czytaj więcej
O której jeść śniadanie? To ważne dla naszego zdrowia 

Mówi się, że śniadanie to najważniejszy posiłek w ciągu dnia. Znaczenie ma nie tylko to, co, ale i o której godzinie zjemy. Kiedy jest najlepsza pora na śniadanie?  

Czytaj więcej
To warzywo może pomóc Ci uniknąć cukrzycy 

Leczenie cukrzycy nie ogranicza się tylko do przyjmowania leków. Konieczna jest także zmiana stylu życiu i diety. Zdaniem badaczy szczególnie cennym warzywem dla diabetyków jest okra. Jakie ma właściwości?  

Czytaj więcej
Adaptogeny - naturalne wsparcie dla całego organizmu

Adaptogeny to rośliny, które mają korzystny wpływ na działanie organizmu. W jaki sposób oddziałują na ciało człowieka i gdzie szukać tych wartościowych substancji?  

Czytaj więcej
Jarmuż - podobno najzdrowsze warzywo świata. Zmniejsza ryzyko zachorowania na raka

Jarmuż nie bez powodu uchodzi za jedno z najzdrowszych warzyw. Stanowi bogactwo witamin, a jedzony regularnie może uchronić przed rozwojem choroby nowotworowej. Dlaczego warto na stałe jarmuż wprowadzić do swojej diety?   

Czytaj więcej
Biała piana podczas obróbki termicznej mięsa – co oznacza? 

Bardzo często podczas obróbki mięsa na jego powierzchni pojawia się biała piana. Dla wielu osób jest to sygnał, że z mięsiwem jest coś nie tak i na pewno jest nieświeże. Czy słusznie? 

Czytaj więcej
Dynia, nie tylko smaczna, ale też zdrowa. Oczyszcza płuca i chroni przed rakiem

Dynia to jedno z najzdrowszych warzyw. Stanowi cenne źródło witamin i pierwiastków, których potrzebuje nasz organizm. Niektóre z nich mogą chronić przed tworzeniem się zmian nowotworowych. Dlaczego jeszcze warto na stałe wprowadzić dynię do swojego menu?   

Czytaj więcej
NFZ proponuje te dania na jesień. Sprawdź ich propozycje

Nie wiesz, co przygotować na obiad? Z pomocą przychodzi Narodowy Fundusz Zdrowia. Instytucja opublikowała na swojej stronie darmowego e-booka z przepisami na zdrowe jesienne dania. 

Czytaj więcej