Czy można jeść czekoladę, lody i chudnąć?

zrzut ekranu

Dietetyczka Marta Jachym przekonuje, że można! Wystarczy tylko umiejętnie wpleść słodycze w swój jadłospis. Ekspertkę zapytaliśmy także o to, czy latem łatwiej jest zrzucić nadprogramowe kilogramy i czy to prawda, że owoców nie można jeść wieczorami. Posłuchajcie naszej rozmowy.

Odchudzanie. Zimą czy latem?

Większość osób myśląc o „sezonie bikini” przechodzi na dietę jeszcze zimą. Tak, by mieć czas na redukcję zbędnej tkanki tłuszczowej. Mądre odchudzanie rozłożone w czasie uchroni nas przed efektem jojo.

Jednak jak się okazuje, łatwiej jest odchudzać się w sezonie wiosenno-letnim. Dlaczego? Marta Jachym tłumaczy, że jest to związane z wysokimi temperaturami – wówczas odczuwamy mniejsze łaknienie i ładną pogodą, która sprzyja aktywności fizycznej na świeżym powietrzu. Jednak trzeba uważać na to, by nie chwytać się zbyt restrykcyjnych diet.

Czasami okazuje się, że wiosną czy latem tego czasu jest za mało i wtedy wiele osób chwyta się bardzo restrykcyjnych diet, w których ciężko im wytrzymać

-wyjaśnia dietetyczka Marta Jachym w rozmowie z Joanną Andrzejewską.

Czy można jeść czekoladę i chudnąć?

Jak tłumaczy ekspertka, największymi pułapkami w letnim menu są produkty nazywane przed dietetyków „rekreacyjnymi”. Są to produkty, które jemy dla przyjemności. Czy można jeść czekoladę i chudnąć?

Dietetyczka Marta Jachym przekonuje że tak! Wystarczy tylko umiejętnie wpleść słodycze w swój jadłospis, tak, aby zmieścić się w deficytowym bilansie energetycznym.

Podstawową zasadę naszej diety, zawsze powinno stanowić zapewnienie sobie odpowiednich ilości białek, tłuszczy i węglowodanów oraz witamin i minerałów. Jeśli spełnimy te warunki, możemy wkomponować w nasz jadłospis „produkty rekreacyjne”, czyli , te które jemy wyłącznie dla przyjemności. Takie elastyczne podejście do diety, sprawi, że nie będzie ona dla nas karą i masą wyrzeczeń, a co za tym idzie – nie będzie tylko krótkim epizodem w naszym życiu – wyjaśnia nasza ekspertka.

Ważną rzeczą, zwłaszcza dla osób z nadwagą, jest nie jedzenie słodyczy zamiast posiłków, a jako jego element. dlaczego?

Unikniemy wtedy utraty kontroli nad ich ilością spowodowaną głodem i zabezpieczymy się przed gwałtownymi skokami cukru we krwi, balansując ładunek glikemiczny posiłku, odpowiednim doborem makroskładników

-tłumacz Marta Jachym.

Jadłospis redukcyjny na 1500 kcal z czekoladą i lodami

Śniadanie: Owsianka z sosem stacciatella i malinami

  • 40 g płatków owsianych
  • 10 g siemienia lnianego
  • 150 g jogurtu greckiego light
  • 10g ksylitolu/erytrytolu lub słodzik
  • 20 g (rządek) czekolady mlecznej
  • 100 g malin

Płatki owsiane gotujemy na wodzie z dodatkiem mielonego siemienia lnianego. Jogurt mieszamy z substancją słodzącą. Czekoladę ścieramy na tarce, połowę mieszamy z jogurtem, układamy sos na owsiance, posypujemy drugą połową startej czekolady. Ozdabiamy malinami.

TIP dietetyczki: Starta czekolada, wygląda na o wiele większą objętościowo niż w całości. Taki „zabieg” pozwoli nam osiągnąć większą satysfakcję psychiczną z jej ilości. Czekolada dodana do posiłku, który zawiera białko (jogurt), dobre kwasy tłuszczowe (siemię) i błonnik (płatki,maliny) – nie będzie miała tak wysokie indeksu glikemicznego jak jedzona samodzielnie, a spożywając ją z posiłkiem zapewniającym sytość, unikniemy braku kontroli nad ilością, którą jemy

Drugie śniadanie: Shake z awokado i truskawkami

  • 200 ml mleka sojowego
  • 30 g szpinaku
  • 60 g awokado
  • 150g truskawek

Miksujemy wszystkie składniki.

Obiad z deserem: Dorsz z fasolką szparagową i makaronem, 2 gałki lodów

  • 40 g makaronu pełnoziarnistego
  • pół cebuli
  • 150 g filetu z dorsza
  • 10 g oliwy z oliwek
  • 150 g fasolki szparagowej
  • 100 pomidorów malinowych
  • 8 g parmezanu
  • przyprawy:czosnek, cytryna, sól, pieprz, ulubione zioła

Makaron i fasolkę gotujemy al dente. Dorsza skrapiamy cytryną, nacieramy czosnkiem, posypujemy przyprawami i pieczemy. Cebulę kroimy w kostkę i podsmażamy na oliwie, dodajemy fasolkę, makaron i mieszamy. Wykładamy na talerz i podajemy z dorszem, skrapiamy danie oliwą i posypujemy parmezanem.

Na deser możemy zjeść dwie gałki lodów lub loda na patyku do 200 kcal.

TIP dietetyczki: Lody, ze względu na ich konsystencję, jemy zwykle wolniej i uważniej niż inne słodycze – takie jak np. baton czy ciastka. Dzięki temu, będziemy odczuwać większą satysfakcję po zjedzeniu takiej słodkości, a kaloryczność jednej porcji, łatwo wpleść nawet w menu redukcyjne. Wybierając lody na gałki – miejmy świadomość, że najmniej kaloryczne są sorbety, na patyku – owocowe lody wodne. Dobrze wypadają również lody śmietankowe bez polewy – ich kaloryczność zwykle jest mniejsza niż 100 kcal na porcję.

Kolacja: Caprese

  • 100g mozzarelli light
  • mix sałat
  • 2 pomidory malinowe
  • 5 g oleju lnianego
  • oregano,bazylia, sól

Mozzarellę i pomidory kroimy w plastry. Układamy naprzemiennie na sałacie, polewamy olejem lnianym i posypujemy przyprawami.

Zobacz film: Czy latem łatwiej się odchudzać?

źródło: Zdrowie

***

Marta Jachym jest dietetykiem i szkoleniowcem. Studiowała dziennikarstwo i dietetykę kliniczną. Absolwentka kilkudziesięciu szkoleń i konferencji żywieniowych. Na co dzień przyjmuje pacjentów w warszawskiej klinice MD Clinic, prowadząc poradnię „Przełom w odżywianiu.” Prowadzi szkolenia dotyczące zdrowego trybu życia, redukcji stresu, oraz budowania odporności w dużych firmach. Specjalizuje się w dietoterapii chorób autoimunologicznych, tarczycy, gospodarki cukrowej i zaburzeń układu pokarmowego. Pracuje z pacjentami z zaburzeniami odżywiania, łącząc istotę stanu psychicznego z tym jak funkcjonuje nasze ciało. Szczególną wagę przywiązuje do zebrania obszernego wywiadu dotyczącego samopoczucia pacjenta, który pomaga znaleźć źródło i przyczynę dolegliwości. Twierdzi, że uważność, dobra komunikacja wewnętrzna i obserwowanie sygnałów wysyłanych przez ciało i umysł, to najlepsza droga do skutecznego wdrażania zdrowych nawyków żywieniowych.

Data aktualizacji: 09.07.2020,
Opublikowano: 09.07.2020 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Skończyłeś pięćdziesiąt lat? To warzywo powinno stać się twoim najlepszym przyjacielem

Po 50. roku życia gorzej działają nasze narządy, a niektóre procesy zachodzące w organizmie spowalniają. Na szczęście dzięki odpowiedniemu stylowi życia, a zwłaszcza diecie można temu zaradzić. Szczególnie cenne jest jedzenie porów. Dlaczego? 

Czytaj więcej
Jak stłumić nadmierny apetyt? Te sposoby ci w tym pomogą

Ciągły apetyt może się pojawić z bardzo wielu powodów. Często jest wynikiem nadmiernego stresu. Jak można sobie poradzić z potrzebą ciągłego sięgania po jedzenie?  

Czytaj więcej
Krupnik – idealna zupa na zimę. Oczyszcza jelita i wzmacnia organizm 

Krupnik to jedna z najbardziej popularnych zup. Choć ma tyle samo zwolenników, co przeciwników to stanowi jedno ze zdrowszych dań w rodzimej kuchni. Dlaczego warto jeść krupnik? 

Czytaj więcej
O której jeść śniadanie? To ważne dla naszego zdrowia 

Mówi się, że śniadanie to najważniejszy posiłek w ciągu dnia. Znaczenie ma nie tylko to, co, ale i o której godzinie zjemy. Kiedy jest najlepsza pora na śniadanie?  

Czytaj więcej
To warzywo może pomóc Ci uniknąć cukrzycy 

Leczenie cukrzycy nie ogranicza się tylko do przyjmowania leków. Konieczna jest także zmiana stylu życiu i diety. Zdaniem badaczy szczególnie cennym warzywem dla diabetyków jest okra. Jakie ma właściwości?  

Czytaj więcej
Adaptogeny - naturalne wsparcie dla całego organizmu

Adaptogeny to rośliny, które mają korzystny wpływ na działanie organizmu. W jaki sposób oddziałują na ciało człowieka i gdzie szukać tych wartościowych substancji?  

Czytaj więcej
Jarmuż - podobno najzdrowsze warzywo świata. Zmniejsza ryzyko zachorowania na raka

Jarmuż nie bez powodu uchodzi za jedno z najzdrowszych warzyw. Stanowi bogactwo witamin, a jedzony regularnie może uchronić przed rozwojem choroby nowotworowej. Dlaczego warto na stałe jarmuż wprowadzić do swojej diety?   

Czytaj więcej
Biała piana podczas obróbki termicznej mięsa – co oznacza? 

Bardzo często podczas obróbki mięsa na jego powierzchni pojawia się biała piana. Dla wielu osób jest to sygnał, że z mięsiwem jest coś nie tak i na pewno jest nieświeże. Czy słusznie? 

Czytaj więcej
Dynia, nie tylko smaczna, ale też zdrowa. Oczyszcza płuca i chroni przed rakiem

Dynia to jedno z najzdrowszych warzyw. Stanowi cenne źródło witamin i pierwiastków, których potrzebuje nasz organizm. Niektóre z nich mogą chronić przed tworzeniem się zmian nowotworowych. Dlaczego jeszcze warto na stałe wprowadzić dynię do swojego menu?   

Czytaj więcej
NFZ proponuje te dania na jesień. Sprawdź ich propozycje

Nie wiesz, co przygotować na obiad? Z pomocą przychodzi Narodowy Fundusz Zdrowia. Instytucja opublikowała na swojej stronie darmowego e-booka z przepisami na zdrowe jesienne dania. 

Czytaj więcej