Czubajka kania (grzyb jadalny) - jak rozpoznać? Przepisy kulinarne

Fot. jessicahyde / Getty Images

Kanie to grzyby bardzo często mylone z muchomorami. Jak rozpoznać kanie i co można z nich przygotować? Sprawdźcie koniecznie przepisy kulinarne wykorzystujące kanie, jako główny składnik dania. 

Kanie są często mylone z muchomorami, które są trujące. Co wyróżnia kanie? Kapelusz grzyba jest duży - jego średnica waha się od 10 do nawet 35 cm, a kształt zależy od wieku - u młodych owocników kapelusz jest kulisty, jajowaty, potem wypukły, u dojrzałych natomiast zupełnie płaski z garbkiem na szczycie, rzadziej parasolowaty. 

Trzon grzyba ma wysokość od 15-50 cm, natomiast grubość 1-2,5 cm i jest on w barwie kapelusza. Grzyb ma miły zapach i orzechowy smak. Miąższ jest biały i w kapeluszu powinien być gąbczasty. Właśnie - w kapeluszu, bowiem tylko one nadają się do spożycia. Miąższ w trzonie jest łykowaty, zdrewniały i nie powinien być spożywany - nie dlatego, że jest trujący. Jest po prostu niesmaczny.

Czubajka kania lubi miejsca trawiaste - spotkać ją możemy od lipca do końca listopada na brzegach lasów liściastych, polanach, w okolicach dróg. 

Zobacz film: Grzyby – dlaczego warto wprowadzić je do diety? Jakie wartości odżywcze mają grzyby? Ile mają kalorii?

Gdzie kupić grzyby z atestem? Zobaczcie sami:

Zobacz film: Gdzie kupić grzyby. Źródło: Wiem, co jem 

Przepisy kulinarne na kanie czubajkę

Każdy grzyb przed rozpoczęciem przygotowywania powinien być dokładnie umyty pod bieżącą wodą i oczyszczony z zabrudzeń. Przed przyprawieniem kani koniecznie ostrym nożem zdejmij skórkę z kapelusza! Pamiętaj także, że trzonów się nie je.

Kotlet z kani

  • 5 kapeluszy kani
  • 1 jajko
  • mąka
  • bułka tarta
  • olej
  • sól, pieprz do smaku

Grzyby należy obtoczyć w mące i jajku, na koniec w bułce tartej. Należy je smażyć na rozgrzanym oleju dopóki będą mieć złoty kolor. Grzyby można podawać zamiast mięsa - jako kotlety do ziemniaków, ryżu czy surówki. 

Jajecznica z kani

  • 2 kapelusze kani
  • 5 jajek
  • cebula
  • sól i pieprz do smaku

Jajka rozbić, a na patelni rozgrzać masło lub olej. Drobno pokrojone kanie smażymy razem z cebulą, a kiedy będą mieć złoty kolor i cebulka będzie zeszklona, dodajemy rozbełtane jajka. Smażymy i gotowe.

Gulasz z kani

Drobno posiekaną cebulkę, przeciśnięty przez praskę czosnek smażymy razem na patelni. Następnie dodajemy starta marchew oraz kapelusze Kani pokrojone w pasy. Doprawiamy do smaku i po chwili zalewamy bulionem. Całość gotujemy jeszcze około 15 minut.

Marynowane kanie

  • kanie
  • ocet
  • cukier
  • sól
  • ziele angielskie
  • listek laurowy

Grzyby musza być zdrowe i oczywiście oczyszczone. Należy je pokroić na pół lub na mniejsze części, jeśli są duże. Kanie wrzucamy na gotującą się osoloną wodę i gotujemy 10 minut. Odcedzamy, wkładamy do słoika i gotujemy zalewę octową wedle uznania - przykładowo 2 szklanki wody, 1 szklanka octu, 1 łyżka soli i 2 cukru. Zalewamy kanie gotującą zalewą i przekręcamy słoik do góry dnem.

Data aktualizacji: 30.09.2019,
Opublikowano: 30.09.2019 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Skończyłeś pięćdziesiąt lat? To warzywo powinno stać się twoim najlepszym przyjacielem

Po 50. roku życia gorzej działają nasze narządy, a niektóre procesy zachodzące w organizmie spowalniają. Na szczęście dzięki odpowiedniemu stylowi życia, a zwłaszcza diecie można temu zaradzić. Szczególnie cenne jest jedzenie porów. Dlaczego? 

Czytaj więcej
Jak stłumić nadmierny apetyt? Te sposoby ci w tym pomogą

Ciągły apetyt może się pojawić z bardzo wielu powodów. Często jest wynikiem nadmiernego stresu. Jak można sobie poradzić z potrzebą ciągłego sięgania po jedzenie?  

Czytaj więcej
Krupnik – idealna zupa na zimę. Oczyszcza jelita i wzmacnia organizm 

Krupnik to jedna z najbardziej popularnych zup. Choć ma tyle samo zwolenników, co przeciwników to stanowi jedno ze zdrowszych dań w rodzimej kuchni. Dlaczego warto jeść krupnik? 

Czytaj więcej
O której jeść śniadanie? To ważne dla naszego zdrowia 

Mówi się, że śniadanie to najważniejszy posiłek w ciągu dnia. Znaczenie ma nie tylko to, co, ale i o której godzinie zjemy. Kiedy jest najlepsza pora na śniadanie?  

Czytaj więcej
To warzywo może pomóc Ci uniknąć cukrzycy 

Leczenie cukrzycy nie ogranicza się tylko do przyjmowania leków. Konieczna jest także zmiana stylu życiu i diety. Zdaniem badaczy szczególnie cennym warzywem dla diabetyków jest okra. Jakie ma właściwości?  

Czytaj więcej
Adaptogeny - naturalne wsparcie dla całego organizmu

Adaptogeny to rośliny, które mają korzystny wpływ na działanie organizmu. W jaki sposób oddziałują na ciało człowieka i gdzie szukać tych wartościowych substancji?  

Czytaj więcej
Jarmuż - podobno najzdrowsze warzywo świata. Zmniejsza ryzyko zachorowania na raka

Jarmuż nie bez powodu uchodzi za jedno z najzdrowszych warzyw. Stanowi bogactwo witamin, a jedzony regularnie może uchronić przed rozwojem choroby nowotworowej. Dlaczego warto na stałe jarmuż wprowadzić do swojej diety?   

Czytaj więcej
Biała piana podczas obróbki termicznej mięsa – co oznacza? 

Bardzo często podczas obróbki mięsa na jego powierzchni pojawia się biała piana. Dla wielu osób jest to sygnał, że z mięsiwem jest coś nie tak i na pewno jest nieświeże. Czy słusznie? 

Czytaj więcej
Dynia, nie tylko smaczna, ale też zdrowa. Oczyszcza płuca i chroni przed rakiem

Dynia to jedno z najzdrowszych warzyw. Stanowi cenne źródło witamin i pierwiastków, których potrzebuje nasz organizm. Niektóre z nich mogą chronić przed tworzeniem się zmian nowotworowych. Dlaczego jeszcze warto na stałe wprowadzić dynię do swojego menu?   

Czytaj więcej
NFZ proponuje te dania na jesień. Sprawdź ich propozycje

Nie wiesz, co przygotować na obiad? Z pomocą przychodzi Narodowy Fundusz Zdrowia. Instytucja opublikowała na swojej stronie darmowego e-booka z przepisami na zdrowe jesienne dania. 

Czytaj więcej