COVID-19 przyspiesza starzenie się mózgu nawet o 10 lat - niepokojące badania

Fot: David Malan / gettyimages.com

Infekcja wywołana przez nowego koronawirusa może mieć negatywny wpływ na cały organizm. Najnowsze badania pokazują, że COVID-19 może zaburzyć niektóre funkcje poznawcze, co jest charakterystyczne dla starzenia się mózgu.

Zakażenie koronawirusem może prowadzić do długotrwałych problemów z koncentracją, pamięcią i postrzeganiem, czyli zaburzeń funkcji poznawczych mózgu - sugerują badania naukowców z Imperial College w Londynie. Naukowcy dowiedli, że zmiany neurologiczne pojawiają się przede wszystkim u tych osób, u których choroba miała ciężki przebieg i mogą utrzymywać się nawet przez kilka miesięcy.

Zobacz także:

Koronawirus. Jak COVID-19 wpływa na mózg?

Zespół badaczy z Imperial College w Londynie pod kierunkiem Adama Hampshire’a przeanalizował blisko 85 tysięcy testów sprawdzających funkcje poznawcze. Podczas testu pacjent ma np. zapamiętać dane słowo lub w określony sposób połączyć ze sobą kropki. Na tej podstawie lekarze są w stanie ocenić działanie mózgu. Takie testy wykonuje się m.in. u osób z chorobą Alzheimera.

Analiza pokazała, że osoby, które były hospitalizowane z powodu ciężkiego przebiegu COVID-19, wypadały znacznie gorzej w testach sprawdzających funkcje poznawcze. W niektórych przypadkach zmiany były na tyle duże, że wyglądały, jakby mózg zestarzał się o 10 lat. Takie deficyty mogą się utrzymywać nawet przez kilka miesięcy.

Mimo że lekarze informowali już o zmianach neurologicznych w przebiegu COVID-19, to najnowsze badania należy traktować ostrożnie. Uczestnicy badania nie mieli bowiem wykonywanych takich testów przed zachorowaniem na COVID-19, tym samym nie wiadomo, jak wcześniej działały ich funkcje poznawcze. Dlatego, konieczne są dalsze badania, które pokażą, jak bardzo COVID-19 oddziałuje na układ nerwowy.

Koronawirus. Jak wpływa na układ nerwowy?

O wpływie COVID-19 na układ nerwowy mówi się coraz częściej. Badacze z Japonii dowiedli, że zakażenie może powodować obrzęk oraz stan zapalny w mózgu. Ich zdaniem wirus może także prowadzić do uszkodzenia osłonek mielinowych w taki sam sposób, jak dzieje się to u pacjentów ze stwardnieniem rozsianym.

Na tym jednak nie koniec. Naukowcy z Uniwersytetu w Liverpoolu wykazali, że patogen może mieć swój udział w rozwoju udaru mózgu. U 62 proc. badanych COVID-19 zaburzył przepływ krwi do mózgu, a to skutkowało udarem niedokrwiennym lub krwotokiem.

Coraz więcej mówi się także o tym, że infekcja nowym wirusem ma niekorzystny wpływ na psychikę. U części pacjentów obserwuje się stany lękowe oraz zaburzenia depresyjne.

Dla kogo zakażenie nowym koronawirusem może być szczególnie niebezpieczne? Dowiesz się tego z filmu:

Zobacz film: COVID-19 dla kogo jest szczególnie groźny? Źródło: x-news

Data aktualizacji: 02.11.2020,
Opublikowano: 02.11.2020 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
Te objawy mogą wskazywać na cukrzycę, można je łatwo rozpoznać 

Cukrzyca to poważna choroba, z którą zmaga się coraz więcej osób. Jej najbardziej charakterystycznym objawem jest wysoki poziom glukozy we krwi. Co może o nim świadczyć? 

Czytaj więcej
Rak szyjki macicy, jak się przed nim chronić? W Polsce kobiety umierają z jego powodu codziennie

Rak szyjki macicy to choroba, którą w wielu krajach udało się niemal całkowicie wyeliminować. Niestety Polska znajduje się w grupie państw, w których nowotwór wciąż stanowi poważny problem.  

Czytaj więcej
Kiedy zaszczepić dziecko na odrę? WHO alarmuje, niepokojący wzrost zachorowań

W minionym roku odnotowano aż 45-krotny wzrost zachorowań na odrę. W ocenie WHO ten skok spowodowany jest mniejszą liczbą szczepień ochronnych wykonanych w czasie pandemii COVID-19. Czy grozi nam powrót tej niebezpiecznej choroby? 

Czytaj więcej
Sanepid apeluje: Ruszyły sczepienia przeciw odrze, uzupełnijmy zaległości 

Odra to wyjątkowo niebezpieczna i trochę zapomniana choroba. Niestety rezygnacja ze szczepień ochronnych może sprawić, że choroba wróci. Jak bardzo jest groźna?  

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Nowe objawy COVID-19. To już nie utrata węchu i słuchu. Nowy wariant koronawirusa

Mimo że pandemii już nie ma, to koronawirus SARS-CoV-2 nie zniknął. Wirus mutuje i cały czas stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. Od pewnego czasu najbardziej aktywny jest wariant JN.1. Co o nim wiadomo? Jak bardzo jest niebezpieczny?  

Czytaj więcej
Alkohol na mrozie? To może być śmiertelnie niebezpieczne połączenie 

Wiele osób uważa, że nic tak nie rozgrzewa w zimie, jak alkohol. Tymczasem sięganie po tego rodzaju trunki, gdy przebywamy na mrozie może być bardzo niebezpieczne. Dlaczego i jakie mogą być tego konsekwencje? 

Czytaj więcej
Wirus RSV dominuje w polskich gabinetach, szaleje wśród dzieci i dorosłych 

Przybywa małych pacjentów zakażonych wirus RSV. Co gorsza, infekcja bywa na tyle niebezpieczne, że część dzieci wymaga hospitalizacji. Co warto wiedzieć o tym patogenie? Jak rozpoznać, że to właśnie on stoi za chorobą dziecka?  

Czytaj więcej
Niedobór witaminy B12, może doprowadzić do poważnych konsekwencji 

Witamina B 12 to jedna z ważniejszych substancji, bez których organizm człowieka nie może się obejść. Co może przemawiać za jej niedoborem? 

Czytaj więcej