Co zrobić, gdy nadmiernie pocą się nam stopy? Jak zniwelować przykry zapach nóg?

Fot: AndreyPopov / gettyimages.com

Pocenie się stóp i towarzyszący temu przykry zapach wymagają leczenia, gdyż nie tylko powodują dyskomfort, lecz także stanowią istotne ryzyko rozwoju grzybicy i nadkażeń bakteryjnych.

Potliwość stóp to naturalne zjawisko, lecz czasami jest nadmierna i powoduje dyskomfort. Kłopotliwy jest przykry zapach nóg przy nadmiernej potliwości. Czasami warto zacząć od domowych sposobów na nadpotliwość stóp, choć zdarza się, iż konieczna jest konsultacja lekarska. Podłożem potliwości stóp mogą być zaburzenia hormonalne, stres, niewłaściwe obuwie, wykonane z nieprzepuszczalnego materiału.

Potliwość a nadpotliwość stóp

Potliwość stóp jest zjawiskiem zupełnie fizjologicznym. Stopy, podobnie jak dłonie, stanowią bogate skupisko gruczołów potowych. W niektórych sytuacjach pot wydzielany jest, by chronić organizm przed przegrzaniem. Zalicza się tu np. nadmierny wysiłek fizyczny, wysoką temperaturę otoczenia, stres. Zdarza się jednak, że pot wydzielany jest w nadmiernej ilości, co określa się mianem nadpotliwości stóp. Powoduje to nie tylko przykry zapach i dyskomfort, ale również wilgotną skórę, która stanowi doskonałe środowisko dla rozwoju patogenów typu grzyby. Ponadto spocone stopy są bardziej podatne na otarcia i inne uszkodzenia mechaniczne, a to z kolei zwiększa ryzyko nadkażeń, np. bakteryjnych. Czasami nadpotliwość stóp jest na tyle duża, iż powoduje wycofanie się człowieka z relacji towarzyskich.

Zobacz film i dowiedź się wszystkiego o nadpotliwości: 

zobacz film: Nadpotliwość - skąd się bierze? Dlaczego się pocimy? Źródło: Dzień Dobry TVN.

Przyczyny nadpotliwości stóp

Spocone stopy stają się problemem szczególnie latem. Jeśli jednak przyczyną jest podłoże psychogenne czy zaburzenie gospodarki hormonalnej, wtedy też nadpotliwość stóp nie ma związku z porą roku. Mechanizm nadpotliwości stóp polega na wydzielaniu nadmiernej ilości potu przez gruczoły potowe. Bardzo częstą przyczyną nadpotliwości stóp są zaniedbania higieniczne. Na drugim miejscu znajdują się wysoka temperatura i niewłaściwe obuwie. Nadmierna ilość potu wydzielana jest także w odpowiedzi na stres.

Zaburzenia związane z nadmierną potliwością to:

  • zaburzenia hormonów tarczycy i hormonów stresu,
  • nadreaktywność układu nerwowego,
  • skłonność genetyczna.

Domowe sposoby na pocenie się nóg

Pierwsze kroki w walce z poceniem stóp należy rozpocząć od domowych metod. Konieczna jest właściwa higiena i pielęgnacja, a także inwestycja w skarpety wykonane najlepiej z bawełny. Najważniejsze, by były przewiewne. Ważny jest również zakup obuwia zapobiegającemu przegrzewaniu się stopy. Obuwie powinno być dostosowane do pory roku i temperatury powietrza. Nie można nosić butów, które doprowadzą do przegrzewania się stopy. Mycie stóp nie powinno być ograniczone jedynie do codziennej kąpieli. Ważne, by myć nogi po każdym wysiłku fizycznym czy zbyt długim trzymaniu stopy w bucie (np. po całym dniu pracy w butach). Warto sięgnąć po dostępne w drogeriach czy aptekach środki w postaci pudrów, zasypek czy dezodorantów. Konieczne jest również przestrzeganie zasad zdrowej diety, utrzymywanie właściwej masy ciała i ograniczenie stresu. Pomocne bywa picie ziół na bazie melisy, rumianku, pokrzywy czy skrzypu polnego, ponieważ dobrze wpływają na regulację procesów metabolicznych wewnątrz organizmu. Należy unikać słonych, pikantnych potraw, a także używek w postaci papierosów, alkoholu czy kawy, które mogą wpływać na nadmierne wydzielanie potu. Poprzez złą dietę i używki dochodzi do zaburzenia pH skóry, co wpływa na zaburzenia produkcji sebum czy potu.

Bardzo skuteczne może okazać się moczenie stóp w wodzie z dodatkiem soli, a także preparatów zawierających jony miedzi, srebra czy na bazie szałwii lub innych naturalnych wyciągów. Skuteczne są również sole glinu.

Co zrobić, by stopa nie pociła się w bucie?

Należy ją porządnie umyć, wysuszyć, zastosować puder zmniejszający potliwość stopy czy też antyperspirant. Następnie nałożyć bawełnianą skarpetkę i but zapewniający właściwą wentylację stopy i dostosowany do temperatury otoczenia, a także rodzaju wykonywanej aktywności.

Jak skutecznie pozbyć się nadpotliwości? Dowiesz się tego z filmu:

Zobacz film: Walka z nadpotliwością. Źródło: 36,6.

Jaki preparat na przykry zapach nóg?

Na nadmierne pocenie stóp i związany z tym przykry zapach można zastosować liczne preparaty, które są dostępne w przeróżnych formach, jak dezodoranty, żele, płyny, pudry. Kiedy mycie nóg i stosowanie zasypek nie jest wystarczające, nogi nadal wydzielają nieprzyjemny zapach i nadmiernie się pocą, można wykorzystać antyperspiranty do stóp, które hamują pocenie, działają miejscowo antybakteryjnie i niwelują nieprzyjemny zapach.

Co robić, gdy domowe sposoby nie pomagają?

Jeśli domowe sposoby nie pomagają, należy sięgnąć po bardziej radykalne metody. Należy rozważyć leczenie doustne za pomocą leków na bazie naturalnych składników, które ograniczają pocenie. Nie mają jednak bezwzględnej skuteczności w każdym przypadku. Specjalistyczne leczenie jest konieczne w sytuacjach, gdy już nic nie pomaga. Zawsze należy wykluczyć chorobowe tło nadpotliwości. W dalszej kolejności można rozważyć zabiegi jonoforezy, czyli poddawanie skóry stóp działaniu prądu elektrycznego. Zabieg polega na wprowadzaniu różnych jonów mineralnych w głąb skóry, co skutkuje zmniejszeniem wydzielania potu.

Ostateczną metodą jest ostrzyknięcie okolic objętych nadmierną potliwością toksyną botulinową. Ma działanie hamujące na gruczoły potowe.

Data aktualizacji: 13.02.2019,
Opublikowano: 13.02.2019 r.

Polecamy

Komentarze (3)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany

Renia 05.12.2022r.

intensywnym poceniem stóp cierpiałam od dzieciństwa i dopiero w tym roku udalo się problem rozwiązać. To co przeżywałam mam już nareszcie za sobą. Piąty miesiąc suchych stóp zagwarantował elektryczny antiperspirant z czego się mocno cięszę ponieważ okazał się świetnym rozwiązaniem a na efekty nie było trzeba długo czekać.

Damian 02.03.2022r.

Znam problem ale znam i ten srodek. O pierwszym nie chcę mowić, niszczył mi życie do momentu kiedy zacząłem się go w końcu całkowicie pozbywać. Kiedy po raz pierwszy po kilku sesjach moje wiecznie spocone stopy były suche i przestały po prostu śmierdzieć, była to dla mnie ulga jak mało co. To nie tylko leczy ale zmienia życie, usuwa pot naprawdę szybko.

Lidia 05.03.2021r.

Nadmiernym poceniem wraz z przykrym zapachem stóp cierpię od kilku lat. Zmeniałam obuwie, skarpetki, i po za tym zadnej zmiany. Dopiero w zeszłym miesiącu, po raz pierwszy w życiu, doświadczyłam całkowicie suchych stóp czego zwykłe kremy nawet mi tego nie obiecaly. Właśnie coś takiego jak elektryczny antyperspirant jest jedynym srodkiem które mi teraz wystarczy bo działa idealnie i zatrzymuje pocenie na kilka miesiecy. O tym akurat mogę mówić bez żadnych przeszkód.

Zobacz wszystkie 3 komentarzy
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
Te objawy mogą wskazywać na cukrzycę, można je łatwo rozpoznać 

Cukrzyca to poważna choroba, z którą zmaga się coraz więcej osób. Jej najbardziej charakterystycznym objawem jest wysoki poziom glukozy we krwi. Co może o nim świadczyć? 

Czytaj więcej
Rak szyjki macicy, jak się przed nim chronić? W Polsce kobiety umierają z jego powodu codziennie

Rak szyjki macicy to choroba, którą w wielu krajach udało się niemal całkowicie wyeliminować. Niestety Polska znajduje się w grupie państw, w których nowotwór wciąż stanowi poważny problem.  

Czytaj więcej
Kiedy zaszczepić dziecko na odrę? WHO alarmuje, niepokojący wzrost zachorowań

W minionym roku odnotowano aż 45-krotny wzrost zachorowań na odrę. W ocenie WHO ten skok spowodowany jest mniejszą liczbą szczepień ochronnych wykonanych w czasie pandemii COVID-19. Czy grozi nam powrót tej niebezpiecznej choroby? 

Czytaj więcej
Sanepid apeluje: Ruszyły sczepienia przeciw odrze, uzupełnijmy zaległości 

Odra to wyjątkowo niebezpieczna i trochę zapomniana choroba. Niestety rezygnacja ze szczepień ochronnych może sprawić, że choroba wróci. Jak bardzo jest groźna?  

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Nowe objawy COVID-19. To już nie utrata węchu i słuchu. Nowy wariant koronawirusa

Mimo że pandemii już nie ma, to koronawirus SARS-CoV-2 nie zniknął. Wirus mutuje i cały czas stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. Od pewnego czasu najbardziej aktywny jest wariant JN.1. Co o nim wiadomo? Jak bardzo jest niebezpieczny?  

Czytaj więcej
Alkohol na mrozie? To może być śmiertelnie niebezpieczne połączenie 

Wiele osób uważa, że nic tak nie rozgrzewa w zimie, jak alkohol. Tymczasem sięganie po tego rodzaju trunki, gdy przebywamy na mrozie może być bardzo niebezpieczne. Dlaczego i jakie mogą być tego konsekwencje? 

Czytaj więcej
Wirus RSV dominuje w polskich gabinetach, szaleje wśród dzieci i dorosłych 

Przybywa małych pacjentów zakażonych wirus RSV. Co gorsza, infekcja bywa na tyle niebezpieczne, że część dzieci wymaga hospitalizacji. Co warto wiedzieć o tym patogenie? Jak rozpoznać, że to właśnie on stoi za chorobą dziecka?  

Czytaj więcej
Niedobór witaminy B12, może doprowadzić do poważnych konsekwencji 

Witamina B 12 to jedna z ważniejszych substancji, bez których organizm człowieka nie może się obejść. Co może przemawiać za jej niedoborem? 

Czytaj więcej