Co to są wymioty kałowe i jakie są ich przyczyny?

Fot: George Mdivanian / EyeEm/gettyimages.com

Wymioty kałowe to objaw, który pojawia się u chorych z mechaniczną niedrożnością jelit lub z przetoką żołądkowo-jelitową. Zwykle towarzyszą im także inne dolegliwości. Wymiotowanie kałem jest wskazaniem do pilnej konsultacji lekarskiej.

Wymioty to objaw, który towarzyszy wielu chorobom, nie tylko tym związanym z układem pokarmowym. Są one traktowane jako odruch obronny organizmu przed zatruciem substancją toksyczną (obecną np. w pokarmie) lub nadmiernym rozciągnięciem któregoś odcinka układu pokarmowego, mogącego spowodować jego uszkodzenie. Najczęstsze przyczyny wymiotów to: zatrucie pokarmowe, zapalenie błony śluzowej żołądka, niedrożność jelit, zapalenie wyrostka robaczkowego, choroby układu nerwowego, stosowanie niektórych leków i choroba lokomocyjna. Wyróżnia się wymioty treścią pokarmową, krwiste, żółciowe oraz wymioty kałowe.

Czym są wymioty kałowe?

Wymioty kałowe to specyficzny rodzaj wymiotów. Pacjent zwraca treść pokarmową, w której zaszły procesy gnilne, spowodowane obecnością bakterii jelitowych w niedrożnym jelicie. Mają one nieprzyjemny, cuchnący zapach. Ich konsystencja może przypominać kał, jednak nie jest to dosłowne wymiotowanie kałem.

Wymioty kałowe nigdy nie występują samodzielnie. Najczęściej towarzyszą im takie dolegliwości, jak: ból brzucha, zatrzymanie gazów i stolca, utrata masy ciała, przewlekła biegunka, podwyższona temperatura ciała, osłabienie, złe samopoczucie, objawy otrzewnowe. Wymiotowanie kałem w każdym przypadku wymaga pilnej konsultacji lekarskiej i dalszej diagnostyki.

Przyczyny wymiotów kałowych

Wymioty kałowe są spowodowane nieprawidłowościami w obrębie układu pokarmowego. Jest to objaw, który może wskazywać na mechaniczną niedrożność jelit w dystalnym (czyli w dalszym) odcinku przewodu pokarmowego lub zadzierzgnięcie jelita na skutek przepukliny. Wymioty kałem pojawiają się także u osób, u których doszło do powstania przetoki żołądkowo-jelitowej.

Wymioty kałowe a niedrożność jelit

Wymiotowanie kałem obserwuje się u osób, u których wystąpiła mechaniczna niedrożność jelit. Jest to sytuacja, w której doszło do zablokowania światła jelita przez kamień kałowy, guz nowotworowy, ciało obce, zrosty, wrodzone lub nabyte zwężenia (np. po zabiegach operacyjnych, w chorobie Leśniowskiego-Crohna). Niedrożność powstaje także w wyniku zadzierzgnięcia, czyli zablokowania przepływu krwi przez jelita. Ten rodzaj schorzenia zdarza się u osób z przepukliną (najczęściej pachwinową). Skutkiem niedrożności jest zatrzymanie perystaltyki i zaleganie treści pokarmowej w przewodzie pokarmowym.

Poza wymiotami kałowymi objawy niedrożności jelit to także:

  • silny ból brzucha o charakterze kolkowym;
  • zatrzymanie gazów i stolca;
  • wzdęcie brzucha.

Wymioty kałowe pojawiają się, kiedy niedrożność trwa długo i rozpoczęły się procesy gnilne zalegającej treści pokarmowej w jelitach.

Kiedy w wyniku niedrożności dojdzie do martwicy jelita, pojawiają się objawy otrzewnowe, które wskazują na zapalenie otrzewnej. Należą do nich: silny ból promieniujący do barków, bolesność uciskowa i obrona mięśniowa powłok brzusznych, nagłe pogorszenie samopoczucia i spadek ciśnienia tętniczego krwi.

Wymioty kałowe a przetoka żołądkowo-jelitowa

Wymioty kałem są także jednym z objawów przetoki żołądkowo-jelitowej. Jest to rzadkie schorzenie, które charakteryzuje się wytworzeniem patologicznego (a więc nie występującego w prawidłowych warunkach) połączenia między żołądkiem a jelitem (najczęściej okrężnicą).

Charakterystyczne objawy przetoki żołądkowo-jelitowej to:

  • znaczna utrata masy ciała,
  • wymioty kałowe,
  • osłabienie,

Przetoka żołądkowo-jelitowa najczęściej powstaje na tle nowotworowym oraz po operacji częściowego wycięcia żołądka z powodu wrzodów. Ze względu na niecharakterystyczne objawy diagnostyka może być utrudniona.

Co robić, kiedy pojawią się wymioty kałowe?

Wymioty kałowe są wskazaniem do pilnej konsultacji lekarskiej. Należy wykonać: wywiad, badanie fizykalne, radiologiczne (zdjęcie rentgenowskie, tomografia komputerowa lub rezonans magnetyczny), endoskopowe górnego i dolnego odcinka przewodu pokarmowego, a niekiedy także kontrastowy wlew doodbytniczy lub laparotomię zwiadowczą.

Jeżeli wymiotowanie kałem jest objawem niedrożności jelit, konieczne jest wykonanie zabiegu chirurgicznego (metodę wybiera się zależnie od przyczyny niedrożności), którego celem jest odblokowanie światła jelita. W przypadku kamieni kałowych niekiedy udaje się je usunąć ręcznie lub wlewką doodbytniczą. Przed przeprowadzeniem operacji należy wyrównać gospodarkę wodno-elektrolitową i kwasowo-zasadową. Pacjentowi podaje się także antybiotyki. Przetokę żołądkowo-jelitową także leczy się chirurgicznie (wycięcie przetoki i wykonanie zespolenia).

Zobacz wideo: Jak zbudowany jest układ pokarmowy?

36,6

Bibliografia:

1. M. Krzyżak-Jankowicz i wsp., Patogeneza i diagnostyka różnicowa nudności i wymiotów u pacjentów z rozpoznaną chorobą nowotworową, [w:] „Medycyna Rodzinna”, 4/2008, s. 96–103.

2. M. Kamiński i wsp., Trudności w ustaleniu rozpoznania przetoki żołądkowo-okrężniczej powstałej w następstwie chirurgicznego leczenia choroby wrzodowej – opis przypadku, [w:] „Roczniki Pomorskiej Akademii Medycznej w Szczecinie” 2011, 57, 2, s. 39–42.

Data aktualizacji: 12.01.2022,
Opublikowano: 14.01.2022 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
Te objawy mogą wskazywać na cukrzycę, można je łatwo rozpoznać 

Cukrzyca to poważna choroba, z którą zmaga się coraz więcej osób. Jej najbardziej charakterystycznym objawem jest wysoki poziom glukozy we krwi. Co może o nim świadczyć? 

Czytaj więcej
Rak szyjki macicy, jak się przed nim chronić? W Polsce kobiety umierają z jego powodu codziennie

Rak szyjki macicy to choroba, którą w wielu krajach udało się niemal całkowicie wyeliminować. Niestety Polska znajduje się w grupie państw, w których nowotwór wciąż stanowi poważny problem.  

Czytaj więcej
Kiedy zaszczepić dziecko na odrę? WHO alarmuje, niepokojący wzrost zachorowań

W minionym roku odnotowano aż 45-krotny wzrost zachorowań na odrę. W ocenie WHO ten skok spowodowany jest mniejszą liczbą szczepień ochronnych wykonanych w czasie pandemii COVID-19. Czy grozi nam powrót tej niebezpiecznej choroby? 

Czytaj więcej
Sanepid apeluje: Ruszyły sczepienia przeciw odrze, uzupełnijmy zaległości 

Odra to wyjątkowo niebezpieczna i trochę zapomniana choroba. Niestety rezygnacja ze szczepień ochronnych może sprawić, że choroba wróci. Jak bardzo jest groźna?  

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Nowe objawy COVID-19. To już nie utrata węchu i słuchu. Nowy wariant koronawirusa

Mimo że pandemii już nie ma, to koronawirus SARS-CoV-2 nie zniknął. Wirus mutuje i cały czas stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. Od pewnego czasu najbardziej aktywny jest wariant JN.1. Co o nim wiadomo? Jak bardzo jest niebezpieczny?  

Czytaj więcej
Alkohol na mrozie? To może być śmiertelnie niebezpieczne połączenie 

Wiele osób uważa, że nic tak nie rozgrzewa w zimie, jak alkohol. Tymczasem sięganie po tego rodzaju trunki, gdy przebywamy na mrozie może być bardzo niebezpieczne. Dlaczego i jakie mogą być tego konsekwencje? 

Czytaj więcej
Wirus RSV dominuje w polskich gabinetach, szaleje wśród dzieci i dorosłych 

Przybywa małych pacjentów zakażonych wirus RSV. Co gorsza, infekcja bywa na tyle niebezpieczne, że część dzieci wymaga hospitalizacji. Co warto wiedzieć o tym patogenie? Jak rozpoznać, że to właśnie on stoi za chorobą dziecka?  

Czytaj więcej
Niedobór witaminy B12, może doprowadzić do poważnych konsekwencji 

Witamina B 12 to jedna z ważniejszych substancji, bez których organizm człowieka nie może się obejść. Co może przemawiać za jej niedoborem? 

Czytaj więcej