Wanilia to często wykorzystywana w kuchni przyprawa. Najlepiej stosować ekstrakt z wanilii, który ma znacznie bardziej intensywny zapach w porównaniu z jego tańszymi, ale za to sztucznymi, zamiennikami. Dodatkowo jest całkowicie naturalny i bezpieczny dla zdrowia. Ekstrakt to wyciąg z wanilii, który oddaje całą kwintesencję jej zapachu i smaku. Ekstrakt z wanilii można stosunkowo łatwo wykonać samodzielnie w domu, i to przy niewielkim nakładzie finansowym.
Co to jest ekstrakt z wanilii?
Ekstrakt z wanilii jest jednym z najpopularniejszych ekstraktów wykorzystywanych w cukiernictwie, a mimo to trudno dostępnym. Jest dość drogą przyprawą, ale za to w zupełności naturalną i bezpieczną dla zdrowia oraz niezwykle wydajną. Stanowi aromatyczne połączenie wanilii i alkoholu. W jego składzie nie znajdzie się żadnych sztucznych dodatków, konserwantów czy barwników. To esencja podkreślająca i ubogacająca smak wyrobów cukierniczych.
Ekstrakt z wanilii a aromat wanilinowy
Branża przemysłu spożywczego zastępuje coraz częściej ekstrakt z wanilii aromatem wanilinowy, który smakuje i pachnie niemalże tak samo jak oryginał. Zamiast wanilii zawiera on wanilinę, czyli organiczny związek chemiczny odpowiadający za charakterystyczny smak i zapach wanilii. Wanilina stanowi jedynie około 1,2% laski wanilii. Niestety coraz częściej wanilinę do celów spożywczych i kosmetycznych pozyskuje się w sposób syntetyczny, m.in. z: kwasów lignosulfonowych, ligniny, eugenolu. Sztuczna wanilina figuruje w rejestrze niebezpiecznych związków chemicznych, ponieważ wywoływać może podrażnienia skóry, kontaktowe zapalenie skóry, zmiany pigmentacyjne skóry.
Gdzie można kupić ekstrakt waniliowy?
Ekstraktu waniliowego na próżno szukać w zwykłych sklepach spożywczych. Produkt ten nabyć można w sklepach ze zdrową żywnością oraz dzięki sprzedaży internetowej. Za opakowanie 30 ml płaci się około 20 zł. W składzie kupnego ekstraktu znajdują się: woda, cukier, ekstrakt z ziaren wanilii. Ekstrakt powinien dodatkowo zawierać 35% alkoholu.
Jak zrobić ekstrakt z wanilii?
Ekstrakt z wanilii można wykonać samodzielnie w domu. Przepis na ekstrakt z wanilii jest bardzo prosty, a niezbędne składniki to 250 ml alkoholu 40% i 3–4 strąki wanilii, najlepiej pochodzącej z Madagaskaru, gdzie uprawiana jest wanilia wysokiej jakości. Strąki wanilii nacina się wzdłuż, dbając, żeby nie przeciąć ich na całej głębokości, a jedynie dochodząc do środka. Laski wanilii umieszcza się w szklanym pojemniku. Doskonale nadadzą się butelki po syropie klonowym, które są poręczne, szczelne, a laski wanilii mieszczą się w nich bez konieczności zginania. Następnie wanilię zalewa się wódką i odstawia zamknięte naczynie w chłodnym, ciemnym miejscu na mniej więcej 2 miesiące. Przez ten czas należy kilkakrotnie energicznie potrząsnąć buteleczką. Ekstrakt uznaje się za gotowy do użycia i pełen aromatu, kiedy nabierze ciemnego koloru. Dojrzały ekstrakt z wanilii ma kolor mocnej herbaty. Nadaje się do przechowywania nawet przez kilka lat. Najczęściej jako alkohol używa się rumu lub burbonu, dzięki czemu uzyska się słodszy smak. Kiedy ekstraktu ubędzie, wystarczy do lasek wanilii dolać alkoholu i odstawić je na pewien czas.
Zobacz film i dowiedz się jak jeść zdrowo i smacznie:
Właściwości i zastosowanie ekstraktu z wanilii
Naturalny ekstrakt z wanilii wykorzystywany jest przede wszystkim w kuchni, a zwłaszcza w cukiernictwie do pieczenia rozmaitych ciast i ciasteczek czy jako dodatek do kremów i lodów. Można wzbogacać nim też kawy, herbaty, pitną czekoladę. Smak ekstraktu z wanilii długo pozostaje na podniebieniu, mimo że do potrawy dodaje się tylko kilka kropli. Jednakże produkt ten oprócz walorów smakowych wpływa także doskonale na funkcjonowanie ludzkiego organizmu. Badacze donoszą, że ekstrakt z wanilii to silny przeciwutleniacz. Jego działanie antyoksydacyjne sprawdza się w zwalczaniu szkodliwych dla zdrowia wolnych rodników i zapobiega powstawaniu zjawiska stresu oksydacyjnego, który stanowi czynnik powstania wielu chorób. Ekstrakt waniliowy wspomaga leczenie opryszczki i stanów zapalnych skóry oraz reguluje pracę wątroby. Zawarta w ekstrakcie wanilia oddziałuje pozytywnie na zdrowie psychiczne ze względu na działanie przeciwlękowe, antydepresyjne, uspokajające i relaksujące. Wykazuje też potencjał do obniżania poziomu cholesterolu. Wzmacnia mięsień sercowy, działa przeciwgorączkowo i poprawia ogólne samopoczucie.
Ekstrakt z wanilii – właściwości odżywcze
Jedna porcja ekstraktu waniliowego, czyli około 13 g. Wartość odżywcza w 100 g produktu przedstawia się następująco:
energia | 1123 kJ, 264 kcal |
---|---|
tłuszcz | 0,5 g |
w tym kwasy tłuszczowe nasycone | 0 g |
węglowodany | 67,3 g |
w tym cukry | 67,1 g |
białko | 0 g |
sól | 0,03 g |
Czym można zastąpić ekstrakt z wanilii?
Ekstrakt z wanilii jest trudno dostępnym produktem, więc czym można go zastąpić? Kiedy nie ma się pod ręką ekstraktu waniliowego, z powodzeniem wykorzystać można ziarenka wyjęte z laski wanilii, która jest jednak dość droga. Za opakowanie zawierające 2 sztuki o długości 18–20 cm płaci się około 28 zł. Naciętą wzdłuż wanilię należy najpierw zagotować w mleku, a potem dokładnie wyskrobać ziarenka. Jako zamiennik ekstraktu waniliowego sprawdzi się także cukier waniliowy czy pasta waniliowa. Wszystkie wymienione rozwiązania nadadzą waniliowego aromatu, ponieważ zawierają wanilię, tylko że w odmiennych postaciach.