Po które potrawy ze świątecznego stołu można sięgnąć ze spokojnym sumieniem, a których lepiej unikać szerokim łukiem? To pytanie zadaliśmy lekarzowi.
Choć tegoroczne święta będą przebiegać w zdecydowanie innej atmosferze, nie mamy wątpliwości, że i tak większość stołów będzie uginać się od wyjątkowych potraw. I choć wielkanocny jadłospis nie jest tak kaloryczny jak bożonarodzeniowy, są i tak wytwory, których ze względu na swoje zdrowie lepiej unikać. Co do nich należy? Dr Michał Mularczyk – kardiolog, internista, dietetyk – nie ma wątpliwości, że szerokim łukiem należy omijać przede wszystkim cukru. Nie oznacza to jednak, że w ogóle nie wolno nam sięgnąć po babki czy mazurki. Niemniej postarajmy się, by ciasta nie były deserem, a jednym z posiłków podczas świąt. A co z pozostałymi produktami?
Które produkty na wielkanocnym stole są zdrowe, a które mniej?
Jajka otrzymują zielone światło. Boisz się cholesterolu? Wiedź, że jedno jajo dziennie nie wyrządzi krzywd twojemu organizmowi. Pamiętaj jednak, że warto do niego zawsze dodać porcję warzyw. Chciałbyś poza pomidorem czy papryką dołożyć także majonez? Bardzo prosimy, ale ten własnej roboty, wykonany na dobrym oleju. A jaka wersja jajka będzie najlepsza? Na miękko.
Dobrym i zdrowym pomysłem okaże się także jedzenie sałatek. Na polskich, świątecznych stołach, królują warzywne i jak twierdzi nasz ekspert – to bardzo dobrze. Na wielkanocnych talerzach problematyczne mogą być jednak wędliny. Warto je zastąpić gotowaną szynką.
Chcesz wiedzieć więcej? Koniecznie zobacz ten materiał, przygotowany dla programu „36,6”.
Źródło: 36,6
Autor:
Joanna Andrzejewska
Data aktualizacji: 13.04.2020,
Opublikowano: 12.04.2020 r.
Po 50. roku życia gorzej działają nasze narządy, a niektóre procesy zachodzące w organizmie spowalniają. Na szczęście dzięki odpowiedniemu stylowi życia, a zwłaszcza diecie można temu zaradzić. Szczególnie cenne jest jedzenie porów. Dlaczego?
Ciągły apetyt może się pojawić z bardzo wielu powodów. Często jest wynikiem nadmiernego stresu. Jak można sobie poradzić z potrzebą ciągłego sięgania po jedzenie?
Krupnik to jedna z najbardziej popularnych zup. Choć ma tyle samo zwolenników, co przeciwników to stanowi jedno ze zdrowszych dań w rodzimej kuchni. Dlaczego warto jeść krupnik?
Mówi się, że śniadanie to najważniejszy posiłek w ciągu dnia. Znaczenie ma nie tylko to, co, ale i o której godzinie zjemy. Kiedy jest najlepsza pora na śniadanie?
Leczenie cukrzycy nie ogranicza się tylko do przyjmowania leków. Konieczna jest także zmiana stylu życiu i diety. Zdaniem badaczy szczególnie cennym warzywem dla diabetyków jest okra. Jakie ma właściwości?
Adaptogeny to rośliny, które mają korzystny wpływ na działanie organizmu. W jaki sposób oddziałują na ciało człowieka i gdzie szukać tych wartościowych substancji?
Jarmuż nie bez powodu uchodzi za jedno z najzdrowszych warzyw. Stanowi bogactwo witamin, a jedzony regularnie może uchronić przed rozwojem choroby nowotworowej. Dlaczego warto na stałe jarmuż wprowadzić do swojej diety?
Bardzo często podczas obróbki mięsa na jego powierzchni pojawia się biała piana. Dla wielu osób jest to sygnał, że z mięsiwem jest coś nie tak i na pewno jest nieświeże. Czy słusznie?
Dynia to jedno z najzdrowszych warzyw. Stanowi cenne źródło witamin i pierwiastków, których potrzebuje nasz organizm. Niektóre z nich mogą chronić przed tworzeniem się zmian nowotworowych. Dlaczego jeszcze warto na stałe wprowadzić dynię do swojego menu?
Nie wiesz, co przygotować na obiad? Z pomocą przychodzi Narodowy Fundusz Zdrowia. Instytucja opublikowała na swojej stronie darmowego e-booka z przepisami na zdrowe jesienne dania.