Chrup rzodkiewkę. Usprawnisz trawienia i zadbasz o piękne włosy

Ipinchuk/getty images

Jedna rzodkiewka to moc witamin i tylko 3 kcal. Rzodkiewki smakują wyśmienicie na surowo, ale i podsmażone na maśle. Warzywo to nie tylko wspomaga pracę układu trawiennego, ale też dba o nasz wygląd.

Rzodkiewka- jak ją uprawiać?

Rzodkiewka to łatwy w uprawie gatunek. Nie trzeba mieć ogrodu, wystarczy skrzynka z ziemią na balkonie. Rzodkiewkę wysiewa się dwa razy w roku. Pierwszy raz pomiędzy marcem a majem – wówczas cieszymy się smacznymi nowalijkami. Drugi raz rzodkiewkę wysiewa się między lipcem, czyli teraz, a wrześniem. Rośliny te nie są zbytnio wymagające, nie potrzebują osobnej grządki. Lubią towarzystwo innych warzyw, jak sałaty czy marchewki i pora. Nie lubią jednak cebuli i ogórka.

Rzodkiewka – właściwości

Rzodkiewka jest bogatym źródłem witamin i składników mineralnych.

W jej składzie występują witaminy z grupy B, witamina K oraz witaminy o działaniu antyoksydacyjnym, takie jak witamina C i beta karoten (prowitamina witaminy A). Cennym związkiem obecnym w rzodkiewce jest kwas foliowy zaliczany do witamin z grupy B, który jest niezbędny dla prawidłowego rozwoju i funkcjonowania układu nerwowego. „Królowa nowalijek” jest źródłem ważnych dla organizmu składników mineralnych – wapnia, magnezu, potasu, fosforu, żelaza, sodu i cynku.

Jej spożycie zaleca się osobom z nadciśnieniem, ponieważ przyczynia się do uregulowania ciśnienia tętniczego krwi i poprawy apetytu. Rzodkiewka, dzięki dużej zawartości błonnika wspomaga pracę układu trawiennego i wątroby. Działa też przeciwzapalnie i antybakteryjnie. Wykorzystywana jest w pomocniczym leczeniu astmy, chorób oskrzelowych, reumatyzmu, anemii i kamicy nerkowej. Co więcej, rzodkiewka wykazuje pozytywny wpływ na nasz wygląd, wzmacnia włosy, cerę i paznokcie.

Rzodkiewka – zastosowanie

Rzodkiewka swój charakterystyczny smak zawdzięcza olejowi gorczycznemu. By go uwydatnić wystarczy posypać rzodkiewkę odrobiną doli. Rzodkiewkę można chrupać na surowo. Przepysznie smakuje w sałacie z dodatkiem koziego sera i orzeszków piniowych. Warto też spróbować kreatywnej kulinarnej zabawy i dodać rzodkiewkę do chłodnika lub ukisić ją na sezon jesienno-zimowy. Kiszona rzodkiewka wykazuje takie same właściwości jak inne kiszonki, doskonale działa na nasz organizm i wzmacnia odporność. Kiszoną rzodkiewkę możemy jeść już po dwóch tygodniach, jednak najlepiej smakuje po kilku miesiącach. Jak przygotować kiszone rzodkiewki?

Rzodkiewki wkładamy do słoików, dodajemy przyprawy (kilka liści laurowych, ziarna ziela angielskiego, ziarna gorczycy), zalewamy solanką (na litr wody 3 stołowe łyżki soli). Po tygodniu rzodkiewki staną się bledsze, a solankowy roztwór nabierze różowego odcienia.

Zobacz film: Rzodkiewka w kuchni

źródło: Dzień Dobry TVN


Data aktualizacji: 14.07.2020,
Opublikowano: 14.07.2020 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Skończyłeś pięćdziesiąt lat? To warzywo powinno stać się twoim najlepszym przyjacielem

Po 50. roku życia gorzej działają nasze narządy, a niektóre procesy zachodzące w organizmie spowalniają. Na szczęście dzięki odpowiedniemu stylowi życia, a zwłaszcza diecie można temu zaradzić. Szczególnie cenne jest jedzenie porów. Dlaczego? 

Czytaj więcej
Jak stłumić nadmierny apetyt? Te sposoby ci w tym pomogą

Ciągły apetyt może się pojawić z bardzo wielu powodów. Często jest wynikiem nadmiernego stresu. Jak można sobie poradzić z potrzebą ciągłego sięgania po jedzenie?  

Czytaj więcej
Krupnik – idealna zupa na zimę. Oczyszcza jelita i wzmacnia organizm 

Krupnik to jedna z najbardziej popularnych zup. Choć ma tyle samo zwolenników, co przeciwników to stanowi jedno ze zdrowszych dań w rodzimej kuchni. Dlaczego warto jeść krupnik? 

Czytaj więcej
O której jeść śniadanie? To ważne dla naszego zdrowia 

Mówi się, że śniadanie to najważniejszy posiłek w ciągu dnia. Znaczenie ma nie tylko to, co, ale i o której godzinie zjemy. Kiedy jest najlepsza pora na śniadanie?  

Czytaj więcej
To warzywo może pomóc Ci uniknąć cukrzycy 

Leczenie cukrzycy nie ogranicza się tylko do przyjmowania leków. Konieczna jest także zmiana stylu życiu i diety. Zdaniem badaczy szczególnie cennym warzywem dla diabetyków jest okra. Jakie ma właściwości?  

Czytaj więcej
Adaptogeny - naturalne wsparcie dla całego organizmu

Adaptogeny to rośliny, które mają korzystny wpływ na działanie organizmu. W jaki sposób oddziałują na ciało człowieka i gdzie szukać tych wartościowych substancji?  

Czytaj więcej
Jarmuż - podobno najzdrowsze warzywo świata. Zmniejsza ryzyko zachorowania na raka

Jarmuż nie bez powodu uchodzi za jedno z najzdrowszych warzyw. Stanowi bogactwo witamin, a jedzony regularnie może uchronić przed rozwojem choroby nowotworowej. Dlaczego warto na stałe jarmuż wprowadzić do swojej diety?   

Czytaj więcej
Biała piana podczas obróbki termicznej mięsa – co oznacza? 

Bardzo często podczas obróbki mięsa na jego powierzchni pojawia się biała piana. Dla wielu osób jest to sygnał, że z mięsiwem jest coś nie tak i na pewno jest nieświeże. Czy słusznie? 

Czytaj więcej
Dynia, nie tylko smaczna, ale też zdrowa. Oczyszcza płuca i chroni przed rakiem

Dynia to jedno z najzdrowszych warzyw. Stanowi cenne źródło witamin i pierwiastków, których potrzebuje nasz organizm. Niektóre z nich mogą chronić przed tworzeniem się zmian nowotworowych. Dlaczego jeszcze warto na stałe wprowadzić dynię do swojego menu?   

Czytaj więcej
NFZ proponuje te dania na jesień. Sprawdź ich propozycje

Nie wiesz, co przygotować na obiad? Z pomocą przychodzi Narodowy Fundusz Zdrowia. Instytucja opublikowała na swojej stronie darmowego e-booka z przepisami na zdrowe jesienne dania. 

Czytaj więcej