Białko roślinne – gdzie się znajduje i dlaczego warto je jeść?

Fot. Lew Robertson / Getty Images

Białka są jednym z głównych budulców organizmu i stanowią około 20% masy ciała. Wchodzą w skład budulcowych tkanek ustrojowych, których nie można zastąpić innymi składnikami odżywczymi. Wspomagają regenerację uszkodzonych tkanek, wchodzą w skład wielu hormonów i enzymów. Niedobór białka w pożywieniu powoduje zahamowanie wzrostu masy ciała u dzieci, u innych grup wiekowych dodatkowo utratę masy mięśniowej, spadek odporności i niedokrwistość zaburzenie funkcji serca, wątroby czy układu nerwowego. 

Znaczenie białka w organizmie

Białka składają się z aminokwasów, większość z nich organizm może wytworzyć sam z produktów przemiany materii węglowodanów, tłuszczów i amoniaku (aminokwasy endogenne). Jednak istnieje 8 niezbędnych aminokwasów, które muszą być dostarczone wraz z pożywieniem (aminokwasy egzogenne). Do tych aminokwasów zalicza się izoleucynę, fenyloalaninę, leucynę, lizynę, metioninę, treoninę, tryptofan i walinę. Białko musi być dostarczane organizmowi nie tylko w odpowiedniej ilości, ale również jakości. O jakości białka decyduje zawartość aminokwasów egzogennych i endogennych, proporcje między aminokwasami egzogennymi, które powinny odpowiadać proporcjom w białkach występujących w organizmie, a także strawność białka. 

Białka pełnowartościowe (o dużej wartości odżywczej) zawierają wszystkie aminokwasy egzogenne w ilościach odpowiadających zapotrzebowaniu i są prawie całkowicie wykorzystane do produkcji białek wewnątrzustrojowych. Takimi białkami są te pochodzenia zwierzęcego, w szczególności białka jaj, produktów mlecznych i mięsa. Białka niepełnowartościowe (o mniejszej wartości odżywczej) nie zawierają niektórych aminokwasów egzogennych lub nie posiadają ich w odpowiednich ilościach lub proporcjach. Do takich białek należą przede wszystkim białka produktów zbożowych i suchych nasion roślin strączkowych. Jednak to, że białka pochodzenia roślinnego określane są jako niepełnowartościowe, nie oznacza, że są bezużyteczne.

Zobacz film, z którego dowiecie się więcej o algach morskich:

Zobacz film: Spirulina (alga morska) bomba witaminowo - białkowa. Źródło: Dzień Dobry TVN

Białko roślinne i jego zalety

Zawartość białka roślinnego w codziennym jadłospisie może poprawić ogólny układ składników pokarmowych w diecie. Wraz z zwiększeniem dostarczanego białka roślinnego na rzecz białka pochodzenia zwierzęcego, ogranicza się spożycie tłuszczów nasyconych, a poziom złego cholesterolu w krwi ulega obniżeniu. Produkty pochodzenia roślinnego są również bardzo dobrym źródłem witamin, składników mineralnych i błonnika, które są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu i wspierają wiele procesów życiowych. Uważa się, że białka te mogą odgrywać ważną rolę nie tylko w zapobieganiu, ale także w dietetycznym leczeniu nadciśnienia tętniczego.

Dla wegetarian ważną informacją będzie skład aminokwasowy poszczególnych białek produktów roślinnych. Produkty roślinne nie zawierają wszystkich niezbędnych aminokwasów, dlatego należy odpowiednio komponować jadłospis, aby uzupełnić te brakujące np. poprzez niewielki dodatek białek pochodzenia zwierzęcego (jaja, mleko). Niedobór któregoś aminokwasu ogranicza stopień wykorzystania ich jako materiał budulcowy. Ważnym jest, aby dostarczać wszystkich aminokwasów w tym samym czasie, gdyż tylko wtedy będą mogły się uzupełniać. Na przykład rośliny strączkowe zawierają sporo lizyny, a mało metioniny, w produktach zbożowych występują niedostateczne ilości lizyny i tryptofanu, natomiast prawie wszystkie warzywa są bogate w lizynę i tryptofan.

Gdzie szukać białka roślinnego?

Produkty bogate w białko to m.in. :

  • fasola, soczewica, groch, bób (rośliny strączkowe)
  • soja
  • produkty pełnoziarniste np. pieczywo, makarony
  • orzechy arachidowe
  • kasze np. gryczana, jęczmienna, jaglana
  • zielony groszek
  • nasiona dyni, pestki słonecznika, sezam, len
  • spirulina
  • nasiona kakao
  • nasiona chia

Wraz z wprowadzeniem większej ilości wyżej wymienionych produktów, następuje zwiększenie wartości odżywczej produktu, posiłku czy całodniowej diety.

Przykładowo:

Rośliny strączkowe

  • są pożywne i bogate w węglowodany złożone
  • źródło błonnika – wsparcie układu trawiennego
  • mają niski indeks glikemiczny
  • są źródłem żelaza, wapnia, fosforu, magnezu, jod i potasu
  • są bogate w witaminy z grupy B, które są bardzo ważne dla układu nerwowego i trawiennego
  • posiadają substancje przeciwutleniające
  • są zasadotwórcze, równoważą zakwaszające działanie jajek, mięsa czy produktów zbożowych

Kasza gryczana

  • wykazuje właściwości odkwaszające organizm
  • bogata w błonnik
  • zapewnia uczucie sytości
  • bogata w witaminy z grupy B (w tym kwas foliowy),witaminę E, żelazo, magnez, cynk
  • obniża ciśnienie krwi
  • niski indeks glikemiczny

Pestki dyni

  • bogate w witaminy: A, B₁, B₂, B₆, C, D, E
  • są źródłem magnezu, cynku, potasu
  • zawierają potrzebne kwasy tłuszczowe, takie jak kwas linolowy, oleinowy i palmitynowy
  • posiadają zdolności przeciwutleniające, gdyż zawierają karotenoidy i inhibitory

Orzechy arachidowe

  • bogate w błonnik, potas, niacynę (witamina B₃), tokoferole (witamina E) i flawonoidy
  • źródło polifenoli- działanie przeciwutleniające, zmniejszają ryzyko chorób układu krwionośnego i nowotworu
  • zawierają nienasycone kwasy tłuszczowe- działanie przeciwmiażdżycowe, zapobiegają chorobom serca
  • obniżają poziom cholesterolu we krwi oraz wspomagają produkcję dobrego cholesterolu
Opublikowano: 08.01.2019 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Skończyłeś pięćdziesiąt lat? To warzywo powinno stać się twoim najlepszym przyjacielem

Po 50. roku życia gorzej działają nasze narządy, a niektóre procesy zachodzące w organizmie spowalniają. Na szczęście dzięki odpowiedniemu stylowi życia, a zwłaszcza diecie można temu zaradzić. Szczególnie cenne jest jedzenie porów. Dlaczego? 

Czytaj więcej
Jak stłumić nadmierny apetyt? Te sposoby ci w tym pomogą

Ciągły apetyt może się pojawić z bardzo wielu powodów. Często jest wynikiem nadmiernego stresu. Jak można sobie poradzić z potrzebą ciągłego sięgania po jedzenie?  

Czytaj więcej
Krupnik – idealna zupa na zimę. Oczyszcza jelita i wzmacnia organizm 

Krupnik to jedna z najbardziej popularnych zup. Choć ma tyle samo zwolenników, co przeciwników to stanowi jedno ze zdrowszych dań w rodzimej kuchni. Dlaczego warto jeść krupnik? 

Czytaj więcej
O której jeść śniadanie? To ważne dla naszego zdrowia 

Mówi się, że śniadanie to najważniejszy posiłek w ciągu dnia. Znaczenie ma nie tylko to, co, ale i o której godzinie zjemy. Kiedy jest najlepsza pora na śniadanie?  

Czytaj więcej
To warzywo może pomóc Ci uniknąć cukrzycy 

Leczenie cukrzycy nie ogranicza się tylko do przyjmowania leków. Konieczna jest także zmiana stylu życiu i diety. Zdaniem badaczy szczególnie cennym warzywem dla diabetyków jest okra. Jakie ma właściwości?  

Czytaj więcej
Adaptogeny - naturalne wsparcie dla całego organizmu

Adaptogeny to rośliny, które mają korzystny wpływ na działanie organizmu. W jaki sposób oddziałują na ciało człowieka i gdzie szukać tych wartościowych substancji?  

Czytaj więcej
Jarmuż - podobno najzdrowsze warzywo świata. Zmniejsza ryzyko zachorowania na raka

Jarmuż nie bez powodu uchodzi za jedno z najzdrowszych warzyw. Stanowi bogactwo witamin, a jedzony regularnie może uchronić przed rozwojem choroby nowotworowej. Dlaczego warto na stałe jarmuż wprowadzić do swojej diety?   

Czytaj więcej
Biała piana podczas obróbki termicznej mięsa – co oznacza? 

Bardzo często podczas obróbki mięsa na jego powierzchni pojawia się biała piana. Dla wielu osób jest to sygnał, że z mięsiwem jest coś nie tak i na pewno jest nieświeże. Czy słusznie? 

Czytaj więcej
Dynia, nie tylko smaczna, ale też zdrowa. Oczyszcza płuca i chroni przed rakiem

Dynia to jedno z najzdrowszych warzyw. Stanowi cenne źródło witamin i pierwiastków, których potrzebuje nasz organizm. Niektóre z nich mogą chronić przed tworzeniem się zmian nowotworowych. Dlaczego jeszcze warto na stałe wprowadzić dynię do swojego menu?   

Czytaj więcej
NFZ proponuje te dania na jesień. Sprawdź ich propozycje

Nie wiesz, co przygotować na obiad? Z pomocą przychodzi Narodowy Fundusz Zdrowia. Instytucja opublikowała na swojej stronie darmowego e-booka z przepisami na zdrowe jesienne dania. 

Czytaj więcej