Batony proteinowe – czym są, kiedy je jeść i jak je samodzielnie zrobić?

Fot: 4kodiak / gettyimages.com

Batony proteinowe stały się ostatnimi laty bardzo modną formą przekąski, uznawaną za zdrową alternatywę dla słodyczy. Chętnie sięgają po nie osoby dbające o dobrą kondycję i szczupłą sylwetkę. Uznaje się, że baton proteinowy doskonale sprawdza się w formie szybkiego, odżywczego posiłku po treningu.

Batony proteinowe reklamowane są jako idealny produkt dla sportowców i osób odchudzających się. Zachęca się do ich spożywania konsumentów, którzy w swojej diecie chcą zastąpić słodycze przekąskami równie smacznymi, lecz pożywniejszymi i zdrowszymi.

Z czego składają się dobre batony proteinowe?

Bogaty w substancje odżywcze baton proteinowy może być także ekwiwalentem pełnowartościowego, sycącego posiłku, co czyni go świetną propozycją dla osób zapracowanych lub spędzających wiele czasu w podróży. Niestety, znaczna część obecnych na rynku produktów „fit” – mimo zachęcającego opakowania i nazwy – niewiele różni się składem od zwykłych batoników, których częste spożywanie prowadzi do nadwagi i poważnych chorób. 

Z założenia baton proteinowy to forma szybkiej, treściwej przekąski o wysokiej wartości odżywczej i energetycznej. Jak sama nazwa wskazuje, w jego składzie powinny się znajdować przede wszystkim substancje pochodzenia białkowego. Ich podaż służy regeneracji wszystkich komórek organizmu, w tym budowie masy mięśniowej, co jest istotne zwłaszcza dla osób trenujących sporty siłowe. Baton proteinowy zawiera białka pochodzenia zwierzęcego, np. w postaci izolatów białek serwatkowych. Zdarzają się także produkty z białkiem roślinnym – sojowym czy pszenicznym. Takie batony proteinowe są odpowiednie w diecie wegańskiej, ale dostarczają mniejszej ilości niezbędnych aminokwasów.

Kolejnym składnikiem zdrowej przekąski powinny być węglowodany. Stanowią one podstawowe źródło energii. Korzystne dla organizmu są takie produkty węglowodanowe, jak ziarna zbóż czy owoce (w batonach – suszone). Ponieważ duże znaczenie dla prawidłowego funkcjonowania układu pokarmowego i procesów metabolicznych ma błonnik (mieszanina nieprzyswajalnych polisacharydów), do batonów proteinowych często dodaje się np. inulinę. Aby podnieść walory smakowe produktu, jego skład uzupełnia się niekiedy o substancje słodzące z grupy polioli (np. erytrytol, stewia) – o bardzo niskim indeksie glikemicznym i znikomej wartości kalorycznej.

W batonach proteinowych znajdują się zwykle źródła tłuszczów nienasyconych – orzechy, nasiona. Są one niezbędne w dobrze zbilansowanej diecie, podobnie jak minerały i witaminy, których dostarczają wszystkie komponenty zdrowych przekąsek. Aby miały bogatszy skład (a przy okazji – lepszy smak) często dodaje się do nich także kakao lub gorzką czekoladę.

Czego wystrzegać się w batonach proteinowych?

Dostępne na rynku batony proteinowe nie zawsze są wartościową przekąską. Producenci często dodają do nich substancje inne niż wyżej wymienione – aby podnieść walory smakowe wyrobu, nadać mu odpowiednią teksturę, atrakcyjny wygląd, przedłużyć termin przydatności do spożycia, a także po to, by ograniczyć koszty produkcji. Niejednokrotnie listę składników otwierają syrop glukozowo-fruktozowy czy olej palmowy, a wartościowe elementy występują w znikomej ilości. Należy wybierać batony proteinowe bez cukrów prostych (zwłaszcza syntetycznych), utwardzanych tłuszczów roślinnych, substancji konserwujących, sztucznych barwników, emulgatorów. Substancje te nie służą zachowaniu szczupłej sylwetki i na dłuższą metę szkodzą zdrowiu.

Co znajduje się w batonach proteinowych? Dowiesz się tego z filmu:

Zobacz film: Co znajduje się w batonach proteinowych? Źródło: Wiem, co jem, wiem, co kupuję

Kiedy jeść batony proteinowe?

Ze względu na wysoką zawartość białka po batony proteinowe najchętniej sięgają osoby uprawiające sporty siłowe. Przekąskę taką warto spożyć po treningu, w okresie tzw. okna anabolicznego. Wówczas organizm najintensywniej i najefektywniej przyswaja substancje odżywcze, przetwarzając je m.in. na masę mięśniową. Po baton proteinowy można sięgnąć także na około godzinę przed planowanym wysiłkiem, ponieważ dostarcza on odpowiedniej dawki energii.

Kluczem do zachowania zdrowia i prawidłowej masy ciała jest zróżnicowana, właściwie zbilansowana dieta. Dlatego batonów proteinowych nie należy jeść zbyt często i na ich korzyść rezygnować z innych produktów. Niemniej dobry baton proteinowy może zastąpić jeden z 4–5 posiłków w codziennym jadłospisie niemal każdej osoby (o ile nie wymaga ona specjalnego sposobu żywienia, np. diety niskobiałkowej czy bezglutenowej). Taki wybór jest szczególnie korzystny w przypadku osób odchudzających się, ponieważ posiłki wysokobiałkowe sprzyjają redukcji tkanki tłuszczowej.

Przepis na batony proteinowe własnej roboty

Ponieważ wysokiej jakości batony proteinowe są stosunkowo drogie i nie można ich kupić w każdym sklepie, warto zrobić taką przekąskę samodzielnie. Jej przygotowanie jest niezwykle proste. Wymaga zmiksowania na gładką masę lub jedynie wymieszania ulubionych składników: namoczonych płatków zbożowych, suszonych owoców, orzechów, nasion, opcjonalnie – substancji słodzącej. Do masy na domowe batony proteinowe dodaje się odżywkę białkową, którą można zakupić w specjalistycznych sklepach lub przez internet. Całość formuje się w pożądany kształt, a następnie przez około pół godziny piecze lub schładza w zamrażarce. Po takim czasie baton nadaje się do spożycia.

Bibliografia:

1. Z. Walczak, M. Starzycki, M. Dymkowska-Malesa, Ocena profilu kwasów tłuszczowych w batonach przeznaczonych dla osób o zwiększonej aktywności fizycznej, [w:] „Medycyna Sportowa”, t. 27, nr 3, s. 139–149, Warszawa 2013.

2. J. Górski, Fizjologia wysiłku i treningu fizycznego, Warszawa 2012.

3. A. Zając, S. Poprzęcki, M. Czuba, D. Szukała, Dietetyczne i suplementacyjne wspomaganie procesu treningowego, Katowice 2010.

Data aktualizacji: 19.06.2019,
Opublikowano: 19.06.2019 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Skończyłeś pięćdziesiąt lat? To warzywo powinno stać się twoim najlepszym przyjacielem

Po 50. roku życia gorzej działają nasze narządy, a niektóre procesy zachodzące w organizmie spowalniają. Na szczęście dzięki odpowiedniemu stylowi życia, a zwłaszcza diecie można temu zaradzić. Szczególnie cenne jest jedzenie porów. Dlaczego? 

Czytaj więcej
Jak stłumić nadmierny apetyt? Te sposoby ci w tym pomogą

Ciągły apetyt może się pojawić z bardzo wielu powodów. Często jest wynikiem nadmiernego stresu. Jak można sobie poradzić z potrzebą ciągłego sięgania po jedzenie?  

Czytaj więcej
Krupnik – idealna zupa na zimę. Oczyszcza jelita i wzmacnia organizm 

Krupnik to jedna z najbardziej popularnych zup. Choć ma tyle samo zwolenników, co przeciwników to stanowi jedno ze zdrowszych dań w rodzimej kuchni. Dlaczego warto jeść krupnik? 

Czytaj więcej
O której jeść śniadanie? To ważne dla naszego zdrowia 

Mówi się, że śniadanie to najważniejszy posiłek w ciągu dnia. Znaczenie ma nie tylko to, co, ale i o której godzinie zjemy. Kiedy jest najlepsza pora na śniadanie?  

Czytaj więcej
To warzywo może pomóc Ci uniknąć cukrzycy 

Leczenie cukrzycy nie ogranicza się tylko do przyjmowania leków. Konieczna jest także zmiana stylu życiu i diety. Zdaniem badaczy szczególnie cennym warzywem dla diabetyków jest okra. Jakie ma właściwości?  

Czytaj więcej
Adaptogeny - naturalne wsparcie dla całego organizmu

Adaptogeny to rośliny, które mają korzystny wpływ na działanie organizmu. W jaki sposób oddziałują na ciało człowieka i gdzie szukać tych wartościowych substancji?  

Czytaj więcej
Jarmuż - podobno najzdrowsze warzywo świata. Zmniejsza ryzyko zachorowania na raka

Jarmuż nie bez powodu uchodzi za jedno z najzdrowszych warzyw. Stanowi bogactwo witamin, a jedzony regularnie może uchronić przed rozwojem choroby nowotworowej. Dlaczego warto na stałe jarmuż wprowadzić do swojej diety?   

Czytaj więcej
Biała piana podczas obróbki termicznej mięsa – co oznacza? 

Bardzo często podczas obróbki mięsa na jego powierzchni pojawia się biała piana. Dla wielu osób jest to sygnał, że z mięsiwem jest coś nie tak i na pewno jest nieświeże. Czy słusznie? 

Czytaj więcej
Dynia, nie tylko smaczna, ale też zdrowa. Oczyszcza płuca i chroni przed rakiem

Dynia to jedno z najzdrowszych warzyw. Stanowi cenne źródło witamin i pierwiastków, których potrzebuje nasz organizm. Niektóre z nich mogą chronić przed tworzeniem się zmian nowotworowych. Dlaczego jeszcze warto na stałe wprowadzić dynię do swojego menu?   

Czytaj więcej
NFZ proponuje te dania na jesień. Sprawdź ich propozycje

Nie wiesz, co przygotować na obiad? Z pomocą przychodzi Narodowy Fundusz Zdrowia. Instytucja opublikowała na swojej stronie darmowego e-booka z przepisami na zdrowe jesienne dania. 

Czytaj więcej