Anyż gwiaździsty wywodzi się z Chin. Kiedyś był uprawiany głównie w Afryce, w basenie Morza Śródziemnego. Jako że lubi ciepło i promienie słoneczne, nie było łatwo zaadaptować go w polskich warunkach. Jednak po czasie przyjął się i u nas – jego mocny aromat i właściwości pozwalają korzystać z niego zarówno w kuchni, jak i łazience, a także jako specyfik na różne stany chorobowe i dolegliwości.
Czym jest anyż gwiaździsty?
Anyż to roślina mająca maksymalnie 50 cm. Jej kwiaty można zobaczyć w okresie wakacji, czyli w lipcu i w sierpniu. Najwięcej właściwości i zastosowań mają owoce anyżu. W smaku przypominają nieco kminek, chociaż są od niego bardziej słodkie i intensywne. Znany jest najczęściej w wysuszonej postaci ośmioramiennych gwiazdek wypełnionych nasionami. Stosowany już przez Greków i Egipcjan, dzisiaj dzięki swoim właściwościom znajduje szerokie zastosowanie w wielu obszarach, takich jak: kosmetyka, produkcja leków i w medycynie naturalnej.
Anyż (gwiaździsty) – właściwości
Nasiona i olejek anyżu mają właściwości lecznicze. Zawierają węglowodany, tłuszcze, białka, a także flawonoidy, cholinę i sterole. Dzięki nim jest stosowany w trakcie wielu dolegliwości i stanach chorobowych, takich jak: przeziębienia, zaparcia, wzdęcia. Właściwości anyżu gwiaździstego to m.in.:
- działanie przeciwzapalne,
- zażegnanie dolegliwości układu oddechowego (kaszel, chrypka, ból gardła),
- działanie wzmacniające organizm,
- działanie poprawiające cerę, kondycję skóry i włosów,
- usprawnianie perystaltyki jelit (pomaga na wzdęcia, niestrawność, nudności),
-
pobudzanie laktacji,
- poprawianie pamięci,
- korzystny wpływ na potencję.
Na co anyż? – zastosowanie
Anyż gwiaździsty ma wiele zastosowań. Można wykorzystywać go zarówno od zewnątrz, jak i od wewnątrz. Przyda się jako np. napar dla osób, które cierpią na niestrawność oraz wzdęcia. Jego właściwości poprawiają perystaltykę jelit, a także przyśpieszają trawienie. Jest idealny do przygotowania inhalacji także osobom, które mają problemy z układem oddechowym. Skutecznie zwalcza zapalenia oskrzeli i astmę – jest również dobry na suchy kaszel. Anyż gwiaździsty sprawdzi się także jako herbata np. dla osób z kamicą nerkową, gdyż wykazuje właściwości silnie moczopędne. Jako napój będzie także wsparciem kobiet w okresie laktacji, gdyż wspomaga wytwarzanie mleka. Można zastosować anyż także w przypadku nudności, gdyż skutecznie je neutralizuje oraz u osób ze skórą z trądzikiem – okłady lub tonik z anyżu pomagają zredukować produkcję sebum. Anyż znajduje także zastosowanie u sportowców (rozgrzewa mięśnie), a także u osób zestresowanych (odpręża i relaksuje). Stosowany jest także jako dodatek do kawy i herbaty, gdyż wzmacnia właściwości pobudzające. Według niektórych powinny z niego robić użytek także osoby mające problem z potencją, nieświeżym oddechem, a także wszyscy, którym zależy na odmłodzeniu się. Anyż wykorzystywany jest również jako przyprawa w kuchni – zarówno do potraw słonych, jak i słodkich.
Herbata z anyżem – jak zrobić?
Herbata anyżowa jest prosta w wykonaniu. Napar z anyżu wykonuje się poprzez zalanie łyżki stołowej sproszkowanej przyprawy szklanką wrzątku. Następnie w garnku gotuje się go na małym ogniu przez 10 minut. Póżniej wystarczy przecedzić przez sitko i pół szklanki wywaru pić 3 razy dziennie. Z kolei dla kobiet karmiących najlepszy będzie napar z łyżki stołowej anyżu zalanej szklanką wrzątku i gotowanej na małym ogniu przez 15 minut. Należy pić go w tym przypadku kilka razy dziennie. Napar z anyżu może być również stosowany przez dzieci. Wtedy najlepiej zaparzyć po łyżeczce anyżu i rumianku, a następnie po zalaniu szklanką wrzątku, gotować przez 15 minut i przecedzić przez sito. Najlepiej sprawdzi się podawanie 1-2 łyżeczek co 2 godziny – to idealne rozwiązanie na kaszel i wzdęcia.
Anyż – przeciwwskazania
Warto podkreślić, że anyż nie może być nadużywany. U niektórych osób może wywołać reakcję alergiczną, np. wysypkę. Należy również pamiętać, że osoby przewlekle chore na wszelkie choroby układu pokarmowego, a także w czasie ciąży powinny skonsultować jego spożywanie ze specjalistą. U niektórych osób w wyniku spożycia anyżu może pojawić się gorączka, duszności bądź ropna wydzielina z gardła. Należy w tym przypadku skonsultować się w trybie pilnym z lekarzem. Czasami może dojść także do objawów, takich jak drgawki, przekrwienie mózgu i płuc oraz uszkodzenia nerek. Wynika to z faktu, że anyż ma właściwości silnie rozszerzające naczynia włosowate. To również symptomy wymagające szybkiej interwencji medycznej. Podczas nadużycia anyżu mogą także wystąpić objawy sugerujące odurzenie – i w tym przypadku konieczna będzie konsultacja medyczna.