ABC specjalizacji lekarskich. Gdy nie wiesz, do jakiego lekarza się wybrać

Charles Gullung/getty images

Gdy boli ząb,  idziemy do stomatologa, problem ze wzrokiem – umawiamy się na wizytę do okulisty, bolą nas zatoki lub uszy – tu na pewno pomoże laryngolog, ze złamaną ręką udajemy się do ortopedy. Bywa jednak tak, że trafimy pod opiekę lekarza o mniej znanej specjalizacji, o której nigdy wcześniej nie słyszeliśmy.

W Polsce mamy kilkadziesiąt specjalizacji lekarskich. Rozwój medycyny sprawił, że resort zdrowia wprowadził specjalizacje podstawowe i szczegółowe. Co jakiś czas Ministerstwo Zdrowia decyduje o zmniejszeniu podspecjalizacji i włącza je do szerszej kategorii.

ABC mniej znanych specjalizacji lekarskich

Sprawdź, w jakich przypadkach medycznych pomocni będą lekarze tych mniej znanych specjalizacji.

Androlog

To lekarz potocznie nazywany ginekologiem dla mężczyzn. Specjalizuje się w diagnozowaniu i leczeniu męskiego układu płciowego. Androlog leczy zarówno zaburzenia funkcjonowania męskiego układu płciowego, dysfunkcje seksualne, jak i zaburzenia płodności.

Balneolog

Tego lekarza można spotkać w uzdrowiskach. Balneolog dobiera konkretne zabiegi uzdrawiające np. kąpiele lecznicze, picie wód mineralnych, masaże, okłady indywidualnie pod pacjenta.

Bariatra

To lekarz, który specjalizuje się w diagnozowaniu i leczeniu otyłości, również metodami chirurgicznymi. Do bariatry należy się wybrać w momencie, kiedy BMI przekracza 40, która oznacza otyłość olbrzymią i bezpośrednio zagraża życiu pacjenta.

Flebolog

Specjalizacja jest uznawana za podspecjalizację chirurgii naczyniowej. Flebolog przeprowadza dokładną diagnostykę naczyń żylnych. Leczy zarówno ostre stany zapalne żył, jak i choroby przewlekłe. Jeżeli często doskwiera ci uczucie tzw. ciężkich nóg, obrzęki, warto udać się do tego specjalisty.

Foniatra

To lekarz, który zajmuje się fizjologią i patologią głosu oraz mowy. Foniatra leczy choroby krtani, nieprawidłowe funkcjonowanie strun głosowych,

Ftyzjatra

Lekarz diagnozujący i leczący gruźlicę.

Geriatra

To lekarz, który diagnozuje i leczy choroby charakterystyczne dla wieki starczego np. zespół otępienia, chorobę Parkinsona, Alzheimera. Jest to dziedzina medycyny interdyscyplinarna. Lekarz geriatra ma również szeroką wiedzę na temat farmakologii.

Hipertensjolog

Lekarz, który zajmuje się diagnostyką i leczeniem nadciśnienia tętniczego. Do tego specjalisty kierowani są również pacjenci chorzy na cukrzycę.

Hematolog

Lekarz, który zajmuje się chorobami krwi i układu krwiotwórczego. Leczy białaczki, niedokrwistość czy zaburzenia krzepnięcia. Gdy wyniki krwi znacznie odbiegają od normy, wówczas lekarz rodzinny kieruje pacjenta do hematologa.

Neonatolog

Lekarz, który zajmuje się noworodkami. To neonatolog jako pierwszy bada dziecko tuż po narodzinach. Wcześniaki są pod jego opieką do ukończenia pierwszego roku życia.

Proktolog

Specjalizacja lekarska zajmująca się profilaktyką, diagnozowaniem i leczeniem chorób, które są związane z ostatnim odcinkiem przewodu pokarmowego, a więc jelitem grubym, odbytnicą i odbytem. Proktolodzy leczą między innymi hemoroidy, nietrzymanie stolca, ropnie okołoodbytnicze czy nowotwory jelita grubego.

Pulmonolog

Lekarz, który diagnozuje i leczy wszystkie choroby układu oddechowego, między innymi astmę oskrzelową, zapalenie płuc, mukowiscydozę, gruźlicę, POChP.

Tyreolog

Kiedy pojawiają się problemy z tarczycą, w pierwszej kolejności udajemy się do endokrynologa.

Endokrynologia to specjalizacja zajmującą się układem endokrynnym, a więc szeregiem gruczołów produkujących hormony. Schorzeniami tarczycy zajmuje się osobna dziedzina tyreologia. Tyreolog leczy choroby związane z tarczycą, czyli np. guzki, wole, chorobę Hashimoto, a także nowotwory tarczycy.

Zobacz film: Magdalena Krajewska, lekarz medycyny rodzinnej, odpowiada na pytanie, co może oznaczać niska temperatura?

źródło: Dzień dobry TVN

Data aktualizacji: 14.05.2020,
Opublikowano: 14.05.2020 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
Te objawy mogą wskazywać na cukrzycę, można je łatwo rozpoznać 

Cukrzyca to poważna choroba, z którą zmaga się coraz więcej osób. Jej najbardziej charakterystycznym objawem jest wysoki poziom glukozy we krwi. Co może o nim świadczyć? 

Czytaj więcej
Rak szyjki macicy, jak się przed nim chronić? W Polsce kobiety umierają z jego powodu codziennie

Rak szyjki macicy to choroba, którą w wielu krajach udało się niemal całkowicie wyeliminować. Niestety Polska znajduje się w grupie państw, w których nowotwór wciąż stanowi poważny problem.  

Czytaj więcej
Kiedy zaszczepić dziecko na odrę? WHO alarmuje, niepokojący wzrost zachorowań

W minionym roku odnotowano aż 45-krotny wzrost zachorowań na odrę. W ocenie WHO ten skok spowodowany jest mniejszą liczbą szczepień ochronnych wykonanych w czasie pandemii COVID-19. Czy grozi nam powrót tej niebezpiecznej choroby? 

Czytaj więcej
Sanepid apeluje: Ruszyły sczepienia przeciw odrze, uzupełnijmy zaległości 

Odra to wyjątkowo niebezpieczna i trochę zapomniana choroba. Niestety rezygnacja ze szczepień ochronnych może sprawić, że choroba wróci. Jak bardzo jest groźna?  

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Nowe objawy COVID-19. To już nie utrata węchu i słuchu. Nowy wariant koronawirusa

Mimo że pandemii już nie ma, to koronawirus SARS-CoV-2 nie zniknął. Wirus mutuje i cały czas stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. Od pewnego czasu najbardziej aktywny jest wariant JN.1. Co o nim wiadomo? Jak bardzo jest niebezpieczny?  

Czytaj więcej
Alkohol na mrozie? To może być śmiertelnie niebezpieczne połączenie 

Wiele osób uważa, że nic tak nie rozgrzewa w zimie, jak alkohol. Tymczasem sięganie po tego rodzaju trunki, gdy przebywamy na mrozie może być bardzo niebezpieczne. Dlaczego i jakie mogą być tego konsekwencje? 

Czytaj więcej
Wirus RSV dominuje w polskich gabinetach, szaleje wśród dzieci i dorosłych 

Przybywa małych pacjentów zakażonych wirus RSV. Co gorsza, infekcja bywa na tyle niebezpieczne, że część dzieci wymaga hospitalizacji. Co warto wiedzieć o tym patogenie? Jak rozpoznać, że to właśnie on stoi za chorobą dziecka?  

Czytaj więcej
Niedobór witaminy B12, może doprowadzić do poważnych konsekwencji 

Witamina B 12 to jedna z ważniejszych substancji, bez których organizm człowieka nie może się obejść. Co może przemawiać za jej niedoborem? 

Czytaj więcej