Żółty stolec u dorosłego i dziecka – przyczyny, żółty stolec a trzustka 

Fot.: Klaus Vedfelt / Getty Images

Żółty stolec u dorosłego czy dziecka nie zawsze oznacza problemy zdrowotne, ponieważ niekiedy taki kolor stolca jest konsekwencją spożywania dużych ilości produktów bogatych w karoteny, czyli naturalne barwniki. Jednak czasem może on być objawem bardzo poważnych chorób, np. nowotworów. 

Żółty stolec często stanowi powodów do niepokoju, choć czasami jest zjawiskiem naturalnym. Za kolor kału, czyli powstających w jelicie grubym odpadowych produktów procesu trawienia, składających się przede wszystkim z wody, niestrawionych resztek pokarmu (np. błonnika), obumarłych komórek wyściełających ścianki jelit i bakterii symbiotycznych, odpowiadają przede wszystkim bilirubina oraz biliwerdyna. To pomarańczowoczerwony i zielonkawy barwnik – produkty rozpadu hemoglobiny, powodujące, że stolec ma zwykle kolor brązowy, w różnych odcieniach.

Zmiana barwy kału na żółtą nie musi oznaczać niepokojących zmian chorobowych w organizmie, ponieważ czasami jest to po prostu efekt spożywania dużych ilości produktów zawierających karoteny, czyli naturalne barwniki występujące m.in. w marchewce, papryce, pomidorach, brokułach, dyni, melonie czy szpinaku. Ograniczenie ich jedzenia powoduje zwykle powrót koloru stolca do bardziej brązowego.

Żółty stolec u dorosłego

Kolor kału zależy nie tylko od diety. Żółty stolec u dorosłego, szczególnie jeśli jest wydalany przez dłuższy czas, może być objawem mniej lub bardziej poważnych schorzeń, głównie pracy przewodu pokarmowego i narządów biorących udział w trawieniu. Dotyczy to chorób trzustki, pęcherzyka żółciowego czy wątroby.

Żółte stolce sygnalizują niekiedy nieprawidłowości w pracy jelit, np. zakażenie bakteryjne, które często wywołuje stan zapalny. W zależności od typu drobnoustrojów będących przyczyną problemu może objawiać się także wysoką gorączką, bólem i skurczami brzucha, nudnościami i wymiotami oraz utratą apetytu. W kale pojawia się czasami krew.

Żółty stolec a trzustka

Przyczyna pojawienia się żółtego stolca może znajdować się w trzustce, czyli bardzo ważnym dla funkcjonowania organizmu gruczole, niezbędnym w procesach przemiany materii i trawieniu białek, tłuszczów czy węglowodanów. Zmieniony kolor kału jest czasem objawem rozwijającego się nowotworu trzustki. Zazwyczaj towarzyszą mu inne dolegliwości ze strony układu żołądkowo-jelitowego, m.in. tępy ból w nadbrzuszu, wzdęcia, nudności czy biegunka, a także utrata łaknienia, spadek masy ciała i złe samopoczucie.

Jasnożółty stolec, który dodatkowo cuchnie, może być sygnałem o zaburzeniach trawienia tłuszczów, spowodowanych niedoborem lub brakiem odpowiednich enzymów trzustkowych. Powodem takich problemów są nieprawidłowości w pracy trzustki, ale również wątroby, żołądka, dwunastnicy i dalszego odcinka jelita cienkiego.

Żółty kolor stolca pojawia się też w przebiegu celiakii – schorzenia będącego wynikiem nietolerancji glutenu, prowadzącego do rozwoju stanu zapalnego jelita cienkiego, a w efekcie do kłopotów z wchłanianiem składników odżywczych ze spożywanych pokarmów. Chorobie towarzyszy też wiele innych objawów: ból brzucha, utrata wagi, anemia, owrzodzenie jamy ustnej, zmęczenie czy apatia.

Żółty luźny stolec bywa spowodowany mukowiscydozą, czyli chorobą genetyczną, która uniemożliwia prawidłowe trawienie tłuszczów i białek, co powoduje poważne dolegliwości układu pokarmowego, np. potrzebę częstego i obfitego wypróżniania. Powszechnym symptomem mukowiscydozy są również trudności w oddychaniu, duszność i kaszel oraz często nawracające infekcje dróg oddechowych.

Zobacz nasz film i dowiedz się jakie funkcje w organizmie spełnia trzustka: 

Zobacz film: Jakie funkcje pełni trzustka? Źródło: Dzień Dobry TVN.

Wydzielanie żółci a kolor stolca

Zdarza się, że człowiek może zaobserwować żółty, odbarwiony stolec. W stanach zapalnych pęcherzyka żółciowego, będących powikłaniem kamicy pęcherzykowej lub przewodowej, bądź w innych chorobach przewodu pokarmowego może dochodzić do rozwoju żółtaczki. Polega ona na wzroście bilirubiny we krwi. Poza żółtym zabarwieniem skóry, białkówek oka, mocz zabarwia się na ciemno, a stolec odbarwia; może przybierać żółty lub gliniasty kolor.

Inne przyczyny żółtego stolca

Przyczyną żółtego stolca bywa tzw. zespół złego wchłaniania, wynikający z nieprawidłowości w trawieniu i wchłanianiu składników odżywczych z przewodu pokarmowego. Powodów jego wystąpienia jest bardzo wiele, związane są z niedoborami enzymów, chorobami układowymi (niedoczynnością lub nadczynnością tarczycy, cukrzycą) czy wadami strukturalnymi (zespół krótkiego jelita, przetoki, uchyłki i zwężenia jelit). Kał zawiera wówczas bardzo dużo lipidów, ma jasne zabarwienie i wyjątkowo przykry zapach.

Innymi symptomami zespołu złego wchłaniania są:

  • szybka utrata masy ciała (mimo właściwej wartości odżywczej posiłków);
  • przewlekła biegunka;
  • ból i wzdęcia brzucha;
  • osłabienie i przygnębienie;
  • kurcze mięśni;
  • zmiany skórne;
  • bezpłodność.

Zobacz film: Jak zbudowany jest układ pokarmowy. Źródło: 36,6


Data aktualizacji: 06.12.2018,
Opublikowano: 17.02.2018 r.

Polecamy

Komentarze (2)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany

Alicja 09.10.2018r.

Rudzia, idź do dobrego gastroenterologa, możesz mieć wrzodziejace zapalenie jelita grubego tak jak ja.

Rudzia 23.07.2018r.

Mam bardzo czeste biegunki i stolec pimaranczowy bole i skurcze w dole brzucha czasem cuchnace wiatry co to oznacza i jakie brac leki bo te co mam od lekarza nie pomagaja

Zobacz wszystkie 2 komentarzy
Co to jest SIBO? Objawy, przyczyny i leczenie SIBO

SIBO, funkcjonujący w nomenklaturze medycznej także jako zespół przerostu bakteryjnego jelita cienkiego, charakteryzuje wzrostem liczby niepatogennych bakterii powyżej 105 CFU w 1 mililitrze treści jelitowej z początkowego odcinka jelita cienkiego. SIBO – ta choroba może dawać mylne objawy. 

Czytaj więcej
Rak jelita grubego – co zrobić, aby na niego nie zachorować?

Z powodu raka jelita grubego każdego dnia umierają 33 osoby. Tym samym zajmuje on trzecie miejsce wśród najbardziej śmiertelnych nowotworów. Ale choroby można uniknąć. Wystarczy zmienić dietę i regularnie wykonywać kolonoskopię. Co jeszcze warto wiedzieć o raku jelita grubego i co zrobić, aby uniknąć choroby - wyjaśnia prof. Marek Bębenek, chirurg, onkolog, specjalista programu 36,6°C.

Czytaj więcej
Czy COVID-19 zwiększa ryzyko rozwoju półpaśca i chorób jelitowo- żołądkowych? Naukowcy mają nowe ustalenia

COVID-19 może wywoływać u pacjentów szereg powikłań. U osób, które przechodziły infekcję, pojawiają się problemy z układem krążenia, oddechowych, czy neurologicznym. Najnowsze badania pokazują, że zakażenie koronawirusem może zaburzać pracę układu pokarmowego, a także przyczynić się do rozwoju półpaśca. 

Czytaj więcej
Czy chrzan jest zdrowy? Właściwości lecznicze korzenia i liści chrzanu

Chrzan pospolity ma wiele prozdrowotnych właściwości. Jest stosowany m.in. podczas przeziębienia i grypy, w chorobach reumatologicznych, nowotworowych i układu trawienia. Jest wykorzystywany także w kuchni i kosmetyce. Można go spotkać zarówno jako roślinę dziko rosnącą, jak również uprawną – w Polsce, Europie i Azji

Czytaj więcej
Jak wyglądają wrzody odbytu? Leczenie domowe i specjalistyczne

Wrzody odbytu to rzadka choroba, która dotyczy głównie osób młodych. Objawy mogą początkowo przypominać hemoroidy. Jednak w wielu przypadkach schorzenie przebiega bez żadnych dolegliwości. Wrzody odbytu zawsze wymagają konsultacji lekarskiej i wdrożenia odpowiedniego leczenia.

Czytaj więcej
Operacja przepukliny pępkowej. Na czym polega i jak wygląda rekonwalescencja?

Uwypuklenie się zawartości jamy brzusznej przez naturalny otwór ciała, jakim jest pępek, to przepuklina pępkowa. Operację wykonuje się u dzieci w przypadku dużych zmian, które nie ulegają samoistnemu cofnięciu, oraz u dorosłych.

Czytaj więcej
Ból brzucha u dzieci – co jest jego przyczyną i jak sobie z nim radzić?

Bóle brzucha należą do najczęstszych dolegliwości pediatrycznych. Mogą być spowodowane nadwrażliwością pokarmową, czynnikami psychogennymi, zapaleniem wyrostka robaczkowego, alergią bądź być symptomami wielu przewlekłych chorób.

Czytaj więcej
Przetoka okołoodbytnicza – przyczyny, objawy, leczenie i możliwe powikłania po operacji

Przetoka okołoodbytnicza to patologiczny, wąski, niegojący się kanał, który łączy powierzchnię skóry w okolicy odbytu ze światłem kanału odbytu lub odbytnicy. Istnieje wiele możliwych przyczyn jej powstawania, a najczęstsza to stan zapalny gruczołów okołoodbytowych.

Czytaj więcej
Konsekwencje obecności zrostów na jelitach – przyczyny i leczenie

Zrosty na jelitach (zrosty pooperacyjne) są nieprawidłowymi wytworami łączącymi tkanki oraz narządy. To jedne z najczęstszych powikłań zabiegów przeprowadzanych na jamie brzusznej oraz miednicy. Szacuje się, że mogą powstawać nawet u 90% pacjentów.

Czytaj więcej
Na czym polega operacja Hartmanna? Wskazania do zabiegu

Operacja Hartmanna to zabieg polegający na usunięciu zmian chorobowych z częścią jelita grubego oraz na zamknięciu kikuta odbytnicy i wyłonieniu stomii. Wskazania do zabiegu obejmują powikłania raka jelita grubego, a także choroby uchyłkowej esicy.

Czytaj więcej