Żółtaczka typu C – objawy, zakażenie, szczepionka. Jak leczyć?

Fot: petzshadow / fotolia.com

Żółtaczka typu C powstaje na skutek zarażenia wirusem HCV (ang. Hepatitis C virus – wirus zapalenia wątroby typu C), który jest przyczyną wirusowego zapalenia wątroby (WZW) typu C. Ta podstępna choroba rozwija się latami bezobjawowo i daje o sobie znać dopiero w zaawansowanym stadium – groźnym i trudnym do wyleczenia. Tylko wczesne rozpoznanie umożliwia powrót do zdrowia.

Zakażenie wirusem HCV wyniszcza wątrobę i osłabia jej funkcje. Ostatecznie prowadzi do marskości bądź nowotworu – stanów, które bardzo często wymagają przeszczepu. Niestety osoby chore przez wiele lat żyją, nie zdając sobie sprawy z choroby, co sprawia, że mogą także nieświadomie zarażać. Mimo że najczęstszą drogą zakażenia jest krew, to bardzo łatwo może dojść do niego np. w gabinetach stomatologicznych, podczas drobnych zabiegów chirurgicznych, a nawet akupunktury, piercingu lub tatuowania.

Żółtaczka typu C – objawy i etapy

Żółtaczka typu C może przebiegać jako ostre bądź przewlekłe WZW typu C. Ostra forma żółtaczki typu C jednak występuje sporadycznie i u większości choroba przebiega bezobjawowo. W trakcie ostrego WZW typu C pierwsze objawy pojawiają się ok. 3.–12. tygodnia od zakażenia. Symptomy to: osłabienie, złe samopoczucie, brak apetytu. Nie występują także objawy typowe dla żółtaczki – zażółcenie skóry, błon śluzowych oraz twardówek. Sporadycznie dochodzi także do nadostrego zapalenia wątroby. U większości chorych żółtaczka typu C ma formę przewlekłą. W tej fazie wirus HCV, znajdujący się we krwi osoby zakażonej, może utrzymywać się w organizmie przez nawet 6 miesięcy. Ten typ żółtaczki u większości osób przebiega bezobjawowo. Niewidocznym objawem są zaburzenia funkcji wątroby, prowadzące do jej uszkodzenia. Dopiero w momencie zaawansowania choroby u osób zakażonych występują objawy. Włóknienie wątroby przeradza się w marskość, co może powodować powikłania, takie jak: krwawienia z przewodu pokarmowego, wodobrzusze, zespół wątrobowo-nerkowy, a nawet nowotwór wątroby.

Żółtaczka typu C – jak można się nią zarazić?

Do zakażenia żółtaczką typu C dochodzi głównie poprzez kontakt z krwią osoby zakażonej. Wirusem HCV można zarazić się także w trakcie drobnych zabiegów stomatologicznych, jeśli doszło w gabinecie specjalisty do zaniedbań. Pewną grupę chorych na WZW typu C stanowią także narkomani, u których zakażenie nastąpiło poprzez używanie np. jednej igły czy strzykawki. Do zakażenia może także dojść drogą okołoporodową – około 3–10% wszystkich zakażeń jest przekazywanych z matki na dziecko (źródło). Ryzyko niosą też inne zabiegi, takie jak akupunktura, zabiegi kosmetyczne, piercing oraz tatuowanie – jednak to niezwykle rzadka droga zakażenia żółtaczką typu C. Takim samym ryzykiem obarczone jest codzienne funkcjonowanie z osobą zakażoną, gdy do zakażenia dochodzi np. poprzez golarki, przybory do paznokci czy szczoteczki do zębów. Rzadkie, ale możliwe, jest także zakażenie podczas stosunków seksualnych, jeśli dochodzi do przerwania ciągłości błon śluzowych.

Szczepionka na żółtaczkę typu C i profilaktyka

Do tej pory nie powstała szczepionka na żółtaczkę typu C. Dlatego też należy pamiętać o unikaniu zachowań ryzykownych, które mogą doprowadzić do zakażenia wirusem. Należy również pamiętać o wykonywania badań na obecność przeciwciał anty-HCV. Powinny je wykonywać przede wszystkim osoby z takich grup jak:

  • osoby dializowane,
  • osoby po zabiegach operacyjnych,
  • biorcy krwi,
  • osoby mające tatuaże i korzystające z piercingu,
  • chorzy na hemofilię,
  • osoby po przebytym WZW typu B,
  • narkomani,
  • zakażeni HIV.

Tylko wczesne wykrycie daje szansę na skuteczne leczenie. Ponadto pomaga to uchronić zdrowe osoby przed rozprzestrzenianiem się wirusa żółtaczki typu C.

Zobacz film: Jak zbudowany jest układ pokarmowy. Źródło: 36,6

Żółtaczka typu C – rozpoznanie i leczenie

Aby sprawdzić, czy dana osoba choruje na WZW typu C, konieczne jest wykonanie badań, w których sprawdza się występowanie przeciwciał anty-HCV. Wynik dodatni pierwszego badania nie daje 100% pewności, że osoba została zarażona wirusem. Wykonanie kolejnych 2 prób, w których co najmniej 1 będzie dodatnia, potwierdza obecność WZW typu C. Stwierdzenie przeciwciał anty-HCV jednak nie zawsze świadczy o aktywnym zakażeniu, gdyż często wirus występuje jeszcze przez jakiś czas u osób wyleczonych. Specjalista, który chce się upewnić, czy w danym organizmie trwa zakażenie, wykonuje badanie na obecność w tkankach materiału genetycznego wirusa – HCV-RNA. Niestety, w związku z bezobjawowym przebiegiem żółtaczki typu C szacuje się, że wykrywalność choroby w Polsce wynosi zaledwie 15%. W pozostałych krajach europejskich mieści się ona w granicach 30–50% (źródło).

Leczenie tzw. żółtaczki wszczepiennej typu C w wielu przypadkach jest tylko staraniem poprawienia życia osoby chorej. Najczęściej WZW typu C wykrywane jest w zaawansowanym stadium choroby, gdy jedyną możliwą formą leczenia jest przeszczep wątroby. Należy jednak pamiętać, że nie jest to forma leczenia zakażenia, a jedynie leczenie następstw niewydolności wątroby. W leczeniu przyczynowym żółtaczki typu C stosowane jest leczenie farmakologiczne z wykorzystaniem leków p-wirusowych.

Data aktualizacji: 09.12.2018,
Opublikowano: 24.09.2017 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Kawa szkodzi wątrobie? Naukowcy rozwiewają wszelkie wątpliwości

Kawa to napój, który na całym świecie cieszy się ogromną popularnością. Mimo że lekarze nie zniechęcają do jej picia, to wiele osób wciąż ma wątpliwości, czy napój jest bezpieczny np. dla wątroby. Czy jest się czego obawiać? 

Czytaj więcej
Rak wątroby - przyczyny, objawy, leczenie

Rak wątroby (HCC) najczęściej rozwija się u osób cierpiących na marskość pozapalną wątroby (związaną z wirusowym zakażeniem wątroby typu B i/lub C), marskość alkoholową lub niealkoholowe stłuszczenie wątroby. Gdy nowotwór ten zostanie wykryty we wczesnym stadium rozwoju, leczenie operacyjne daje szansę całkowitego wyzdrowienia.

Czytaj więcej
Co alkohol robi z wątrobą? Szkodliwy wpływ napojów procentowych na organizm

Alkohol towarzyszy nam niemal przez cały czas. To z nim świętujemy, a także w nim próbujemy zatopić smutki lub pozbyć się stresu po ciężkim dniu. Choć sprawia, że teoretycznie czujemy lepiej, to nie jest obojętny dla naszego zdrowia. Pity w nadmiarze może doprowadzić do bardzo poważnych problemów z wątrobą. Jak organizm radzi sobie z procentami i czego możemy się spodziewać, jeśli pijemy za często i zbyt dużo? Sprawdź, jakich objawów nie bagatelizować. 

Czytaj więcej
Karczochy – te smakowite warzywa obniżają cholesterol, dbają o wątrobę i... pomagają schudnąć

Karczochy to warzywa cenione na całym świecie nie tylko ze względu na swój smak. Mają też wyjątkowe właściwości lecznicze, a ich regularne spożywanie obniża cholesterol, wspomaga leczenie chorej wątroby, a także ułatwia odchudzanie. Najsilniejsze działanie ma wyciąg z karczocha.

Czytaj więcej
Czy chrzan jest zdrowy? Właściwości lecznicze korzenia i liści chrzanu

Chrzan pospolity ma wiele prozdrowotnych właściwości. Jest stosowany m.in. podczas przeziębienia i grypy, w chorobach reumatologicznych, nowotworowych i układu trawienia. Jest wykorzystywany także w kuchni i kosmetyce. Można go spotkać zarówno jako roślinę dziko rosnącą, jak również uprawną – w Polsce, Europie i Azji

Czytaj więcej
Badanie HCV – ochrona przed zapaleniem wątroby typu C

Badanie HCV pozwala ustrzec się przed poważnym wirusem, który wywołuje zapalenie wątroby typu C, a w efekcie prowadzi do marskości wątroby lub przyczynia się do rozwoju nowotworu wątrobowokomórkowego.

Czytaj więcej
Termoablacja mięśniaków, wątroby i guzów przerzutowych. Na czym polega zabieg?

Termoablacja jest małoinwazyjną i coraz popularniejszą metodą leczenia, wykorzystującą prąd zmienny o dużej częstotliwości do wytworzenia wysokiej temperatury, która niszczy zmienione chorobowo tkanki. Termoablację stosuje się do walki z nowotworami, ale również do leczenia mięśniaków czy żylaków.

Czytaj więcej
Kolka wątrobowa – bolesne problemy z pęcherzykiem żółciowym. Jak sobie z nimi radzić?

Kolka wątrobowa to wyjątkowo bolesna dolegliwość, która wskazuje na problemy z wątrobą i woreczkiem żółciowym. Bagatelizowanie jej objawów może doprowadzić do bardzo poważnych konsekwencji. Z kolką częściej zmagają się kobiety niż mężczyźni. 

Czytaj więcej
Święta w wersji light. Jak odchudzić tradycyjne świąteczne potrawy? 

Święta Bożego Narodzenia to dla wielu osób czas obżarstwa i błogiego lenistwa. Niestety to, co przyjemne dla ducha, dla ciała już takie nie jest. Poza niestrawnością możemy także nabawić się przy świątecznym stole kilku nadprogramowych kilogramów. Co można przygotować w wersji light? Podpowiedzi znajdziecie poniżej!

Czytaj więcej
Polekowe uszkodzenie wątroby – przyczyny i leczenie

Polekowe uszkodzenie wątroby to poważne schorzenie, które pojawia się w wyniku terapii farmakologicznej. Aby go uniknąć, podczas przyjmowania leków należy stosować odpowiednią dietę, unikać alkoholu oraz przyjmować leki wyłącznie w dawkach wyznaczonych przez lekarza.

Czytaj więcej