Ziarna kakaowca – właściwości i wartości odżywcze. Jak je spożywać?

Fot.: kai / stock.adobe.com

Ziarna kakaowca są nasionami owoców drzewa kakaowca właściwego, pochodzącego z rodziny zatwarowatych, rosnącego dziko w lasach Ameryki Środkowej oraz w północnej części Ameryki Południowej. Obecnie kakaowce uprawia się również komercyjnie, głównie w Afryce, a także w Ameryce oraz w Azji.

Ziarna kakaowca, powszechnie znane jako superfood – zdrowa żywność, bogata w składniki odżywcze – występują na rynku pod wieloma postaciami: czekolady, kakao w proszku (naturalne kakao), kruszonych ziaren kakao. Nie wszystkie z nich są tak samo wartościowe. Najzdrowsze są surowe ziarna kakaowca, wyprodukowane bez użycia obróbki termicznej i bez dodatków, takich jak cukier, nabiał i polepszacze smaku. Słyną one z wysokiej zawartości przeciwutleniaczy – w surowej formie zawierają nawet 15 razy tyle antyoksydantów, co czarne jagody, 20 razy tyle, co czerwone wino, i 30 razy tyle, co zielona herbata.

Jak powstają ziarna kakaowca?

Drzewa kakaowca są raczej niewysokie – zajmują niższą warstwę lasów tropikalnych. Osiągają od 5 m wysokości (gdy rosną w formie krzewów), do 15 (w formie pokrytych gęstymi liśćmi, wiecznie zielonych drzew). Ziarna kakaowe kryją się w środku zielono-żółto-brązowych owoców o kształcie piłek do rugby. W jednym owocu jest ich średnio od 20 do 60.

Po zbiorach owoce kakaowca usypuje się w kopce, przykrywa się i zostawia na 4–5 dni do wstępnej fermentacji. Następnie otwiera się je i wydłubuje ziarna, które poddaje się wtórnej fermentacji, a potem suszeniu. Na tym etapie są one już gotowe do spożycia. I właśnie w takiej formie zachowują największą ilość wartości odżywczych.

Ziarna kakaowca – właściwości

Ziarna kakaowca zawierają dużą ilość substancji odżywczych i mogą być pomocne w zapobieganiu wielu dolegliwościom, w tym licznym chorobom cywilizacyjnym, takim jak:

  • wylewy, zawały, choroby układu krążenia,
  • nowotwory,
  • ciągłe zmęczenie, zły nastrój i depresja,
  • problemy z koncentracją
  • cukrzyca i otyłość,
  • zmniejszony popęd płciowy.

Ziarna kakaowca – wartości odżywcze

Przeciwutleniacze występujące w ziarnach kakaowca, takie jak antocyjany czy flawonoidy (epikatechiny, katechiny), zmniejszają w organizmie ilość wolnych rodników, które są odpowiedzialne za rozwój nowotworów i chorób układu krążenia. Antyoksydanty nie tylko spowalniają procesy starzenia oraz pozwalają na szybszą regenerację tkanek, ale też pomagają zmniejszyć ilość złego cholesterolu we krwi, wspomagają funkcje serca i naczyń krwionośnych, zapobiegają wylewom i zawałom.

Spośród składników mineralnych ziarna kakaowca zawierają: magnez, żelazo, potas, cynk, chrom, miedź, selen i mangan, a także witaminę C, witaminy z grupy B i kwasy tłuszczowe omega-6. Nieoceniona jest przede wszystkim zasobność kakao w magnez, który odpowiada za prawidłowe skurcze mięśni, w tym mięśnia sercowego. Obecność wymienionych składników mineralnych wpływa także korzystnie na pracę układu nerwowego, wspomaga procesy myślowe, koncentrację, redukuje stres i nastroje depresyjne. Kakao jest świetnym substytutem kawy – zawiera kofeinę (w mniejszych i zdrowszych ilościach niż kawa) i teobrominę, które stymulują centralny układ nerwowy i ułatwiają dopływ krwi do mózgu poprzez rozszerzanie naczyń krwionośnych.

Kakao jest powszechnie znanym afrodyzjakiem – dzięki zawartej w nim fenyloetyloaminie (PEA), której zadaniem jest uwalnianie endorfin (tzw. hormonów szczęścia). Jej obecność w mózgu naturalnie wzrasta w stanie zakochania i podniecenia seksualnego. Podobne działanie ma anandamid. Organizm wytwarza go po wysiłku fizycznym. Wywołuje on euforię i poczucie dobrostanu. Kakao jest jedyną rośliną, która zawiera tę substancję.

Surowe kakao może być sprzymierzeńcem w walce z otyłością. Łyżka sproszkowanego, nieodtłuszczonego kakao dostarcza tylko 41 kcal. Już sam magnez jest bezcenny w odchudzaniu – bierze udział w 300 reakcjach metabolicznych w ciele człowieka. Kakao pomaga hamować apetyt na słodkie, słone i tłuste potrawy, daje uczucie sytości, a dzięki zawartości epikatechiny pomaga spalić niepotrzebny tłuszcz poprzez pobudzanie mięśni. Jest ponadto polecane cukrzykom ze względu na niski indeks glikemiczny (IG = 20).

W jakiej postaci spożywać ziarna kakaowca?

Kakao najlepiej spożywać w jak najmniej przetworzonej, surowej postaci – w proszku lub w formie kruszonych ziaren. W obu przypadkach jest gorzkie, więc dobrym rozwiązaniem jest dodanie go do porannego, owocowego smoothie, posypanie nim granoli, musli, gotowej owsianki czy sałatki. Koneserom poleca się spożywanie nasion w postaci przekąski, bez dodatków. Nie jest wskazane łączenie surowego kakao z mlekiem pochodzenia zwierzęcego ani z białym cukrem, gdyż może to osłabiać jego właściwości lecznicze – jako zamienniki zaleca się mleko roślinne i miód. W związku z powyższym warto unikać mlecznych czekolad. Najzdrowsza jest czekolada wyprodukowana z surowych składników, z ziarna konszowanego „na zimno”, a nie z prażonego. Jeśli jest ona niedostępna, dobrze jest wybrać czekoladę z jak największą zawartością kakao – najlepiej 70–98%, bez nabiału i z minimalną ilością innych składników.

Zobacz film: Jak powstaje kakao? Źródło: Wiem, co jem


Data aktualizacji: 04.12.2017,
Opublikowano: 04.12.2017 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Skończyłeś pięćdziesiąt lat? To warzywo powinno stać się twoim najlepszym przyjacielem

Po 50. roku życia gorzej działają nasze narządy, a niektóre procesy zachodzące w organizmie spowalniają. Na szczęście dzięki odpowiedniemu stylowi życia, a zwłaszcza diecie można temu zaradzić. Szczególnie cenne jest jedzenie porów. Dlaczego? 

Czytaj więcej
Jak stłumić nadmierny apetyt? Te sposoby ci w tym pomogą

Ciągły apetyt może się pojawić z bardzo wielu powodów. Często jest wynikiem nadmiernego stresu. Jak można sobie poradzić z potrzebą ciągłego sięgania po jedzenie?  

Czytaj więcej
Krupnik – idealna zupa na zimę. Oczyszcza jelita i wzmacnia organizm 

Krupnik to jedna z najbardziej popularnych zup. Choć ma tyle samo zwolenników, co przeciwników to stanowi jedno ze zdrowszych dań w rodzimej kuchni. Dlaczego warto jeść krupnik? 

Czytaj więcej
O której jeść śniadanie? To ważne dla naszego zdrowia 

Mówi się, że śniadanie to najważniejszy posiłek w ciągu dnia. Znaczenie ma nie tylko to, co, ale i o której godzinie zjemy. Kiedy jest najlepsza pora na śniadanie?  

Czytaj więcej
To warzywo może pomóc Ci uniknąć cukrzycy 

Leczenie cukrzycy nie ogranicza się tylko do przyjmowania leków. Konieczna jest także zmiana stylu życiu i diety. Zdaniem badaczy szczególnie cennym warzywem dla diabetyków jest okra. Jakie ma właściwości?  

Czytaj więcej
Adaptogeny - naturalne wsparcie dla całego organizmu

Adaptogeny to rośliny, które mają korzystny wpływ na działanie organizmu. W jaki sposób oddziałują na ciało człowieka i gdzie szukać tych wartościowych substancji?  

Czytaj więcej
Jarmuż - podobno najzdrowsze warzywo świata. Zmniejsza ryzyko zachorowania na raka

Jarmuż nie bez powodu uchodzi za jedno z najzdrowszych warzyw. Stanowi bogactwo witamin, a jedzony regularnie może uchronić przed rozwojem choroby nowotworowej. Dlaczego warto na stałe jarmuż wprowadzić do swojej diety?   

Czytaj więcej
Biała piana podczas obróbki termicznej mięsa – co oznacza? 

Bardzo często podczas obróbki mięsa na jego powierzchni pojawia się biała piana. Dla wielu osób jest to sygnał, że z mięsiwem jest coś nie tak i na pewno jest nieświeże. Czy słusznie? 

Czytaj więcej
Dynia, nie tylko smaczna, ale też zdrowa. Oczyszcza płuca i chroni przed rakiem

Dynia to jedno z najzdrowszych warzyw. Stanowi cenne źródło witamin i pierwiastków, których potrzebuje nasz organizm. Niektóre z nich mogą chronić przed tworzeniem się zmian nowotworowych. Dlaczego jeszcze warto na stałe wprowadzić dynię do swojego menu?   

Czytaj więcej
NFZ proponuje te dania na jesień. Sprawdź ich propozycje

Nie wiesz, co przygotować na obiad? Z pomocą przychodzi Narodowy Fundusz Zdrowia. Instytucja opublikowała na swojej stronie darmowego e-booka z przepisami na zdrowe jesienne dania. 

Czytaj więcej