Zespół Wernera – przedwczesne starzenie się skóry. Jak się objawia ta choroba?

Fot:ipopba / gettyimages.com

Zespół Wernera jest chorobą genetyczną. Jego cechą charakterystyczną jest przedwczesne starzenie się skóry oraz szereg innych objawów klinicznych, które utrudniają choremu codzienne funkcjonowanie. Zespół jest nieuleczalny, więc terapia ogranicza się jedynie do łagodzenia symptomów.

Objawy choroby Wernera są bardzo podobne do progerii, która też jest uwarunkowana genetycznie. Nie ujawnia się ona jednak w dzieciństwie, jak ma to miejsce przy klasycznym zespole przedwczesnego starzenia się. Choroba Wernera daje o sobie znać dopiero w okresie dojrzewania, co może utrudniać diagnostykę.

Czym jest choroba genetyczna Wernera?

Choroba Wernera jest schorzeniem charakteryzującym się przedwczesnym starzeniem. Objawami klinicznymi przypomina progerię Hutchinsona-Gilforda, lecz w odróżnieniu od niej ujawnia się dopiero w okresie dojrzewania lub po dwudziestym roku życia. Z tego powodu bardzo często nazywa się ją „progerią dorosłych”.

Zespół Wernera jest nieuleczalny i uwarunkowany genetycznie. Dziedziczy się go autosomalnie recesywnie, co oznacza, że do zachorowania potrzeba dwóch wadliwych genów. Z nietypowym schorzeniem borykają się głównie młodzi mężczyźni. Najwięcej przypadków diagnozuje się między 18 a 24 rokiem życia. Choroba jest bardzo rzadka – występuje zaledwie u 1 na ponad 100000 osób.

Mutacja genu przy zespole Wernera

Przyczyną zachorowania na zespół Wernera jest mutacja w genie kodującym białko WRN. Jest ono enzymem należącym do grupy helikaz DNA odpowiedzialnych za rozplątywanie dwuniciowych łańcuchów. Dzieje się tak, ponieważ białko porusza się wzdłuż podwójnej helisy. Tym samym odgrywa znaczącą rolę w stabilności materiału genetycznego (genomu) w komórce. Wszelkie nieprawidłowości w czasie tego procesu skutkują nieodwracalną mutacją.

Objawy choroby Wernera

Zespół Wernera ujawnia się zazwyczaj około 14 roku życia, ale może to nastąpić także po okresie dojrzewania. Początkowy objaw tej choroby to obuoczna zaćma. Chory nie przejawia żadnych innych dolegliwości. Nie jest też niepełnosprawny pod względem fizycznym. Szereg poważnych symptomów pojawia się później.

U pacjenta stwierdza się zanik tkanki mięśniowej, tłuszczowej oraz kości kończyn górnych i dolnych. Jego skóra jest bardzo sucha i cienka jak pergamin. Pojawiają się na niej zmarszczki i jest wrażliwa na promieniowanie ultrafioletowe. Włosy siwieją i zaczynają wypadać, może dojść do ich całkowitej utraty. Zmienia się także głos. Staje się bardzo wysoki, momentami może być wręcz piskliwy. Jest to efektem zaburzeń endokrynologicznych.

Osoby z chorobą Wernera zaczynają borykać się również z szeregiem przypadłości internistycznych, kardiologicznych oraz ortopedycznych. Do takich zalicza się: miażdżycę, otyłość brzuszną ograniczoną do tułowia, osteoporozę, zwiększone ryzyko zachorowania na nowotwory, choroby serca, cukrzycę i stany zapalne kości. U pacjenta widoczne są także zmiany zanikowe jąder i narządów płciowych. Może on zmagać się z impotencją lub bezpłodnością. Rysy jego twarzy są wyostrzone, co sprawia, że wygląda ona nienaturalnie. Na stopach tworzą się bolesne modzele. Zanikają również gruczoły potowe.

Z czego zbudowana jest skóra? Dowiesz się tego z filmu:

Zobacz film: Budowa i funkcje skóry. Źródło: 36,6

Jak rozpoznać zespół Wernera?

Rozpoznanie zespołu Wernera może być trudne, ponieważ jego symptomy są bardzo podobne do objawów progerii. Wymaga on zatem różnicowania pod kątem tej choroby. Podstawą do diagnostyki powinien być dokładny wywiad medyczny przeprowadzony z pacjentem, co pozwoli określić ramy czasowe ujawnienia się choroby i zawęża podejrzenia. Chory musi wykonać szereg badań: genetycznych, obrazowych i laboratoryjnych, których wyniki pokażą, jaki jest obecny stan jego zdrowia.

Leczenie zespołu Wernera

Całkowite wyleczenie zespołu Wernera jest niemożliwe, ponieważ jest to choroba genetyczna i nieuleczalna. Terapią objawową można jedynie łagodzić uporczywe dolegliwości i poprawić komfort życia choremu. Leczenie przyczynowe w tym wypadku jest nieskuteczne i mija się z celem. Osoba chora musi być pod stałą opieką lekarską wielu specjalistów m.in.: kardiologów, internistów, neurologów oraz ortopedów. Niekiedy bywają konieczne interwencje chirurgiczne, ponieważ kości pacjenta są podatne na złamania.

Rokowania przy chorobie Wernera są niekorzystne. Wielu pacjentów umiera w młodym wieku (między 4 a 6 dekadą życia) na skutek powikłań chorób współistniejących, w tym: nowotworów, zawałów serca lub udarów mózgu. Szansę na poprawę stanu zdrowia może dać jedynie agresywna terapia. Leczenie z użyciem komórek macierzystych, które ma pomóc chorym z zespołem Wernera, jest obecnie w fazie testów. Nie wiadomo, kiedy ta terapia będzie dostępna.

Bibliografia:

1. M. Świstak, J. Nowowiejska, A. Baran, I. Flisiak, Interdyscyplinarne aspekty zespołu Wernera – opis przypadku, [w:] „Forum Dermatologicum” 2017, t. 3, nr 1, s. 12–15.

Opublikowano: 06.08.2019 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
Te objawy mogą wskazywać na cukrzycę, można je łatwo rozpoznać 

Cukrzyca to poważna choroba, z którą zmaga się coraz więcej osób. Jej najbardziej charakterystycznym objawem jest wysoki poziom glukozy we krwi. Co może o nim świadczyć? 

Czytaj więcej
Rak szyjki macicy, jak się przed nim chronić? W Polsce kobiety umierają z jego powodu codziennie

Rak szyjki macicy to choroba, którą w wielu krajach udało się niemal całkowicie wyeliminować. Niestety Polska znajduje się w grupie państw, w których nowotwór wciąż stanowi poważny problem.  

Czytaj więcej
Kiedy zaszczepić dziecko na odrę? WHO alarmuje, niepokojący wzrost zachorowań

W minionym roku odnotowano aż 45-krotny wzrost zachorowań na odrę. W ocenie WHO ten skok spowodowany jest mniejszą liczbą szczepień ochronnych wykonanych w czasie pandemii COVID-19. Czy grozi nam powrót tej niebezpiecznej choroby? 

Czytaj więcej
Sanepid apeluje: Ruszyły sczepienia przeciw odrze, uzupełnijmy zaległości 

Odra to wyjątkowo niebezpieczna i trochę zapomniana choroba. Niestety rezygnacja ze szczepień ochronnych może sprawić, że choroba wróci. Jak bardzo jest groźna?  

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Nowe objawy COVID-19. To już nie utrata węchu i słuchu. Nowy wariant koronawirusa

Mimo że pandemii już nie ma, to koronawirus SARS-CoV-2 nie zniknął. Wirus mutuje i cały czas stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. Od pewnego czasu najbardziej aktywny jest wariant JN.1. Co o nim wiadomo? Jak bardzo jest niebezpieczny?  

Czytaj więcej
Alkohol na mrozie? To może być śmiertelnie niebezpieczne połączenie 

Wiele osób uważa, że nic tak nie rozgrzewa w zimie, jak alkohol. Tymczasem sięganie po tego rodzaju trunki, gdy przebywamy na mrozie może być bardzo niebezpieczne. Dlaczego i jakie mogą być tego konsekwencje? 

Czytaj więcej
Wirus RSV dominuje w polskich gabinetach, szaleje wśród dzieci i dorosłych 

Przybywa małych pacjentów zakażonych wirus RSV. Co gorsza, infekcja bywa na tyle niebezpieczne, że część dzieci wymaga hospitalizacji. Co warto wiedzieć o tym patogenie? Jak rozpoznać, że to właśnie on stoi za chorobą dziecka?  

Czytaj więcej
Niedobór witaminy B12, może doprowadzić do poważnych konsekwencji 

Witamina B 12 to jedna z ważniejszych substancji, bez których organizm człowieka nie może się obejść. Co może przemawiać za jej niedoborem? 

Czytaj więcej