Zespół Reye’a – objawy i leczenie powikłań po aspirynie

Fot: sankalpmaya / gettyimages.com

Zespół Reye’a objawia się encefalopatią, czyli uszkodzeniem mózgu i stłuszczeniem wątroby. Nie ma testu pozwalającego na jego potwierdzenie. Rozpoznanie najczęściej stawia się na podstawie wywiadu, dwufazowości objawów, niezapalnego charakteru płynu mózgowo-rdzeniowego i wyników histopatologii.

Zespół Reye’a to bardzo rzadka, ale również bardzo groźna choroba, która rozwija się u dzieci pomiędzy 4. a 12. rokiem życia. Zdarzają jednak przypadki u niemowląt czy też osób dorosłych. Choroba występuje z podobną częstotliwością u obu płci. Bardzo często zespół Reye’a wiąże się z nieodpowiednim leczeniem grypy i choroby przeziębieniowej u dzieci.

Co to jest zespół Reye’a?

Zespół Reye’a opisano po raz pierwszy w 1963 r. Wcześniej zaliczano go do grupy zapaleń opon mózgowo-rdzeniowych bądź zatruć lekami. Od tamtego czasu znacząco zaczęła spadać zapadalność na tę chorobę. Najczęściej zespół Reye’a jest powikłaniem infekcji wirusowej, w leczeniu której stosuje się kwas acetylosalicylowy. Jest on obecny w wielu preparatach handlowych, a jego ogólnie znanym przedstawicielem jest aspiryna. Ryzyko rozwoju zespołu Reye’a dodatkowo wzrasta przy zastosowaniu aspiryny w czasie gorączki. Może wtedy nastąpić ostre uszkodzenie mitochondriów, co wynika z zaburzenia metabolizmu komórek zaatakowanych przez wirusa. U dziecka w wyniku tych reakcji rozwijają się encefalopatia (uszkodzenie mózgu) i niewydolność wątroby.

Zobacz film: Budowa wątroby. Źródło: 36.6.

Przyczyny zespołu Reye’a

Jak wcześniej wspomniano, główne przyczyny wystąpienia zespołu Reye’a to infekcje wirusowe wywołane przez wirusy Coxsackie, półpaśca, opryszczki, grypy, paragrypy, Epsteina-Barr, cytomegalii bądź adenowirusa. Kolejną potwierdzoną badaniami przyczyną jest stosowanie aspiryny u dzieci. Do innych potencjalnych przyczyn zespołu Reye’a zalicza się:

  • kwas walproinowy w leczeniu padaczki,
  • niektóre leki przeciwwymiotne,
  • pestycydy,
  • farby,
  • aflatoksyny.

Objawy zespołu Reye’a

Klasyczny przebieg zespołu Reye’a składa się z dwóch faz. W fazie pierwszej pojawiają się objawy górnych dróg oddechowych bądź przypominające ospę wietrzną czy różyczkę. Ponadto występują zaburzenia żołądkowo-jelitowe. Kolejna faza rozpoczyna się po 3. dobie choroby. Dochodzą gwałtowne wymioty, a następnie objawy uszkodzenia układu nerwowego. Dziecko zaczyna majaczyć, może mieć drgawki, a nawet zapaść w śpiączkę. U dzieci można zaobserwować sztywność karku, wzmożone napięcie mięśniowe, łukowate wygięcie pleców. Rozpoczynają się zaburzenia oddychania i przyspieszenie akcji serca. Na skutek narastającego obrzęku mózgu zaczynają pojawiać się objawy wzmożonego ciśnienia śródczaszkowego, co potęguje objawy neurologiczne.

Czas trwania zespołu Reye’a to około 6–10 dni. Choroba może zakończyć się całkowitym wyleczeniem bądź pozostawia nieodwracalne deficyty neurologiczne. W skrajnych przypadkach kończy się zgonem.

Zobacz film: Budowa mózgu. Źródło: 36,6.

Zespół Reye’a – leczenie

Leczenie zespołu Reye’a odbywa się w szpitalu, bardzo często na oddziale intensywnej opieki medycznej, ponieważ chory wymaga bardzo skrupulatnego monitorowania funkcji życiowych i natychmiastowych reakcji leczniczych. Celem leczenia jest poprawa stanu dziecka i zapobieganie powikłaniom choroby. Podaje się choremu leki przeciwgorączkowe, przeciwwymiotne, czyli działa się objawowo. Ponadto ważne są intensywne nawadnianie, a także kontrola ciśnienia wewnątrzczaszkowego, mająca kluczowe znaczenie w zapobieganiu upośledzenia funkcji neurologicznych. Przy narastaniu ciśnienia wewnątrzczaszkowego podaje się mannitol i furosemid.

Diagnostyka zespołu Reye’a

Celem rozpoznania zespołu Reye’a wykonuje się badania laboratoryjne, w których można stwierdzić:

  • wysoki poziom leukocytów,
  • wzrost wskaźników wątrobowych,
  • wzrost stężenia amoniaku,
  • spadek protrombiny.

Można również ocenić poziom stłuszczenia wątroby w badaniu histopatologicznym.

Różnicowanie zespołu Reye’a

Zespół Reye’a może przypominać wiele innych chorób. Kiedy dziecko trafia do szpitala, można podejrzewać po prostu zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych, zapalenie wątroby lub mózgu czy zatrucie lekami bądź toksynami. Nie ma testów pozwalających na potwierdzenie zespołu Reye’a. Rozpoznaje się go poprzez stwierdzenie:

  • dwufazowości objawów,
  • braku żółtaczki,
  • niezapalnego charakter płynu mózgowo-rdzeniowego.

Dla rozpoznania zespołu Reye’a istotne jest ponadto wykluczenie innych przyczyn uszkodzenia mózgu i niewydolności wątroby.

Zobacz film: Jak zbudowany jest układ pokarmowy? Źródło: 36,6.

Data aktualizacji: 04.07.2019,
Opublikowano: 09.05.2018 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
Te objawy mogą wskazywać na cukrzycę, można je łatwo rozpoznać 

Cukrzyca to poważna choroba, z którą zmaga się coraz więcej osób. Jej najbardziej charakterystycznym objawem jest wysoki poziom glukozy we krwi. Co może o nim świadczyć? 

Czytaj więcej
Rak szyjki macicy, jak się przed nim chronić? W Polsce kobiety umierają z jego powodu codziennie

Rak szyjki macicy to choroba, którą w wielu krajach udało się niemal całkowicie wyeliminować. Niestety Polska znajduje się w grupie państw, w których nowotwór wciąż stanowi poważny problem.  

Czytaj więcej
Kiedy zaszczepić dziecko na odrę? WHO alarmuje, niepokojący wzrost zachorowań

W minionym roku odnotowano aż 45-krotny wzrost zachorowań na odrę. W ocenie WHO ten skok spowodowany jest mniejszą liczbą szczepień ochronnych wykonanych w czasie pandemii COVID-19. Czy grozi nam powrót tej niebezpiecznej choroby? 

Czytaj więcej
Sanepid apeluje: Ruszyły sczepienia przeciw odrze, uzupełnijmy zaległości 

Odra to wyjątkowo niebezpieczna i trochę zapomniana choroba. Niestety rezygnacja ze szczepień ochronnych może sprawić, że choroba wróci. Jak bardzo jest groźna?  

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Nowe objawy COVID-19. To już nie utrata węchu i słuchu. Nowy wariant koronawirusa

Mimo że pandemii już nie ma, to koronawirus SARS-CoV-2 nie zniknął. Wirus mutuje i cały czas stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. Od pewnego czasu najbardziej aktywny jest wariant JN.1. Co o nim wiadomo? Jak bardzo jest niebezpieczny?  

Czytaj więcej
Alkohol na mrozie? To może być śmiertelnie niebezpieczne połączenie 

Wiele osób uważa, że nic tak nie rozgrzewa w zimie, jak alkohol. Tymczasem sięganie po tego rodzaju trunki, gdy przebywamy na mrozie może być bardzo niebezpieczne. Dlaczego i jakie mogą być tego konsekwencje? 

Czytaj więcej
Wirus RSV dominuje w polskich gabinetach, szaleje wśród dzieci i dorosłych 

Przybywa małych pacjentów zakażonych wirus RSV. Co gorsza, infekcja bywa na tyle niebezpieczne, że część dzieci wymaga hospitalizacji. Co warto wiedzieć o tym patogenie? Jak rozpoznać, że to właśnie on stoi za chorobą dziecka?  

Czytaj więcej
Niedobór witaminy B12, może doprowadzić do poważnych konsekwencji 

Witamina B 12 to jedna z ważniejszych substancji, bez których organizm człowieka nie może się obejść. Co może przemawiać za jej niedoborem? 

Czytaj więcej