Zespół Loefflera – na czym polegają eozynofilowe zapalenia płuc?

Fot: Neustockimages / gettyimages.com

Zespół Loefflera nie daje specyficznych objawów klinicznych. Do rozpoznania choroby konieczna jest szczegółowa diagnostyka laboratoryjna i obrazowa. Leczenie uzależnione jest od potencjalnej przyczyny tego stanu.

Zespół Loefflera jest określeniem na proste kwasochłonne zapalenie płuc. Zalicza się go do grupy eozynofilowych zapaleń płuc, czyli zapaleń płuc charakteryzujących się naciekami eozynofilowymi w tkance płucnej o nieznanej przyczynie przy jednoczesny podwyższeniu ilości eozynofilii we krwi obwodowej. Może rozwinąć się w przebiegu zapalenia płuc czy infekcji pasożytniczych.

Czym jest zespół Loefflera?

Zespół Loefflera jest bardzo rzadką chorobą polegającą na eozynofilowym zapaleniu płuc. To zespół klasycznie współistniejący z glistnicą, węgorzycą, ankylomatozą, włosogłówczycą, a czasami również z zespołem larwy skórnej wędrującej. Zawsze należy różnicować ten zespół z gruźlicą, grzybicą, czy po prostu zapaleniem płuc, lecz o innym podłożu. Do wzrostu eozynofilii we krwi dochodzi głównie w przypadku chorób pasożytniczych, jak również w przebiegu alergii i to z nimi początkowo może być ten zespół różnicowany. Eozynofilie płucne to bardzo rzadkie schorzenie, gdyż wykrywa się je rocznie u około 10 osób na milion. Z tego powodu zespół Loefflera jest jednym z rodzaju tej grupy schorzeń, wobec czego jest dużo rzadziej rozpoznawalny.

Objawy choroby Loefflera

Zespół Loefflera jest dość łagodną chorobą mającą tendencję do samoograniczania się. Już w przeciągu 2–3 tygodni dochodzi do ustąpienia objawów klinicznych. Może pojawić się kaszel, gorączka, jak również zmiany osłuchowe nad polami płucnymi. Ze względu na wysoki poziom eozynofilii we krwi, choroba jest mylona z alergią lub zwykłym zapaleniem płuc. Objawy ogólne zespołu Loefflera są również bardzo nieswoiste. Obejmują osłabienie, goraczkę, poty nocne, utratę apetytu, ponadto mogą pojawić się duszność, krwioplucie i odpluwanie wydzieliny.

Co odpowiedzialne jest za powstanie zespołu Loefflera?

Zespół Loefflera powstaje często na skutek infekcji pasożytniczej. Jedną z nich jest glista ludzka. Niestety preparaty stosowane na glistę nie wchłaniają się z przewodu pokarmowego, a w związku z tym nie wnikają do płuc, by zabić larwy glisty ludzkiej. Kolejną przyczyną może być trichurioza, czyli włosogłówczyca. Zarazić się nią można tymi samymi drogami, co glistą ludzką (niedomyte warzywa, brudne ręce, zanieczyszczona woda). Innym przykładem jest węgorzyca wywołana przez węgorka jelitowego, która może mieć wieloletni przebieg. Mimo że infekcje pasożytnicze są kojarzone z układem pokarmowym, to jednak najpierw pasożyty te, podobnie jak i glista ludzka, dostają się do płuc wraz z krwią, a dalej dopiero przez oskrzela z powrotem do przewodu pokarmowego, gdzie dojrzewają. Także płuca są jednym z etapów rozwoju pasożyta. Rzadziej zespół Loefflera ma związek z zespołem larwy skórnej.

Poza infekcją pasożytniczą eozynofilie płucne mogą być wynikiem niektórych leków, chorób zakaźnych czy nawet nowotworów, przy czym bardzo często nie udaje się znaleźć czynnika sprawczego.

Mechanizm zespołu Loefflera polega na tym, że eozynofile zaczynają gromadzić się w pęcherzykach płucnych i tkance śródmiąższowej płuc. Zbyt duża ilość eozynofilii pojawia się również we krwi.

Jak leczyć zapalenie płuc? Dowiesz się tego z filmu:

Zobacz film: Zapalenie płuc - leczenie. Źródło: 36,6.

Jak rozpoznać zespół Loefflera?

Ze względu na niespecyficzność objawów klinicznych konieczne jest przeprowadzenie szerszej diagnostyki. Podstawą jest zawsze szczegółowy wywiad lekarski, a następnie wykonanie badań krwi i obrazowych. Czasami konieczna jest hospitalizacja i wykonanie szeregu specjalistycznych badań, jak bronchofiberoskopia. Leczenie jest zależne od typu eozynofilii. W przypadku zespołu Loefflera najczęściej jest możliwe jej całkowite wyleczenie. Leczenie jest objawowe, celem usunięcia objawów klinicznych, jak np. gorączka. Ponadto stosuje się leczenie przyczynowe, jak np. leczenie przeciwpasożytnicze. Gdy nie udaje się określić przyczyny, można wdrożyć do leczenia glikokortykosteroidy. Profilaktyka eozynofilii płucnych dotyczy przede wszystkim zapobiegania zakażeniom pasożytniczym, które przenoszą się poprzez niemyte owoce, zakażoną wodę czy brudne ręce.

Data aktualizacji: 22.01.2019,
Opublikowano: 22.01.2019 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
Te objawy mogą wskazywać na cukrzycę, można je łatwo rozpoznać 

Cukrzyca to poważna choroba, z którą zmaga się coraz więcej osób. Jej najbardziej charakterystycznym objawem jest wysoki poziom glukozy we krwi. Co może o nim świadczyć? 

Czytaj więcej
Rak szyjki macicy, jak się przed nim chronić? W Polsce kobiety umierają z jego powodu codziennie

Rak szyjki macicy to choroba, którą w wielu krajach udało się niemal całkowicie wyeliminować. Niestety Polska znajduje się w grupie państw, w których nowotwór wciąż stanowi poważny problem.  

Czytaj więcej
Kiedy zaszczepić dziecko na odrę? WHO alarmuje, niepokojący wzrost zachorowań

W minionym roku odnotowano aż 45-krotny wzrost zachorowań na odrę. W ocenie WHO ten skok spowodowany jest mniejszą liczbą szczepień ochronnych wykonanych w czasie pandemii COVID-19. Czy grozi nam powrót tej niebezpiecznej choroby? 

Czytaj więcej
Sanepid apeluje: Ruszyły sczepienia przeciw odrze, uzupełnijmy zaległości 

Odra to wyjątkowo niebezpieczna i trochę zapomniana choroba. Niestety rezygnacja ze szczepień ochronnych może sprawić, że choroba wróci. Jak bardzo jest groźna?  

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Nowe objawy COVID-19. To już nie utrata węchu i słuchu. Nowy wariant koronawirusa

Mimo że pandemii już nie ma, to koronawirus SARS-CoV-2 nie zniknął. Wirus mutuje i cały czas stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. Od pewnego czasu najbardziej aktywny jest wariant JN.1. Co o nim wiadomo? Jak bardzo jest niebezpieczny?  

Czytaj więcej
Alkohol na mrozie? To może być śmiertelnie niebezpieczne połączenie 

Wiele osób uważa, że nic tak nie rozgrzewa w zimie, jak alkohol. Tymczasem sięganie po tego rodzaju trunki, gdy przebywamy na mrozie może być bardzo niebezpieczne. Dlaczego i jakie mogą być tego konsekwencje? 

Czytaj więcej
Wirus RSV dominuje w polskich gabinetach, szaleje wśród dzieci i dorosłych 

Przybywa małych pacjentów zakażonych wirus RSV. Co gorsza, infekcja bywa na tyle niebezpieczne, że część dzieci wymaga hospitalizacji. Co warto wiedzieć o tym patogenie? Jak rozpoznać, że to właśnie on stoi za chorobą dziecka?  

Czytaj więcej
Niedobór witaminy B12, może doprowadzić do poważnych konsekwencji 

Witamina B 12 to jedna z ważniejszych substancji, bez których organizm człowieka nie może się obejść. Co może przemawiać za jej niedoborem? 

Czytaj więcej