Zespół Cushinga - objawy, leczenie i dieta w chorobie Cushinga

Fot: Sebastian Kaulitzki / stock.adobe.com

Zespół Cushinga i choroba Cushinga to tak naprawdę dwie różne jednostki chorobowe. Mimo że w potocznym języku te pojęcia stosuje się wymiennie, a ich objawy są takie same, to jednak ze względu na różną etiologię mają inną diagnostykę i postępowanie.

Zespół Cushinga to choroba polegająca na nadmiernym wydzielaniu glikokortykosteroidów przez organizm. O zespole mówimy, kiedy glikokortykosteroidy wydzielane są wyłącznie w wyniku
patologii wywodzącej się z nadnerczy. 

Chorobę Cushinga stwierdzamy, gdy nadmiar glikokortykosteroidów wynika z nadmiernego pobudzania nadnerczy przez przysadkę mózgową. Glikokortykosteroidy to hormony produkowane przez korę nadnerczy. Najważniejszą funkcję biologiczną pełni kortyzol. Wydzielanie kortyzolu nie jest stałe. Wyrzut tego hormonu następuje pod wpływem ACTH produkowanego przez przysadkę mózgową i zmienia się w ciągu doby. Kortyzol pełni w naszym organizmie wiele ważnych funkcji. Począwszy od regulacji metabolizmu węglowodanów, tłuszczów czy białek, po wpływ na nasz układ immunologiczny i na prawidłową pracę większości narządów. W związku z tym osoba z zespołem Cushinga prezentuje szeroką gamę objawów. Leczenie zależne jest od przyczyny tego zespołu.

Zespół Cushinga - przyczyny

Nadmiar glikokortykosteroidów (GKS) może wynikać z kilku mechanizmów. W około 20% stwierdza się gruczolaka lub guza autonomicznego w korze nadnerczy. Ponadto przyczyną może być nadmierny rozrost kory nadnerczy, przyjmowanie leków glikokortykosteroidowych, guz poza nadnerczami mający zdolność wytwarzania GKS, a także guz przysadki pobudzający nadnercza za pośrednictwem ACTH (wtedy mówimy o chorobie Cushinga).

Zespół Cushinga, choroba Cushinga - objawy

Ze względu na szeroki zakres działania kortyzolu w organizmie, osoba dotknięta chorobą Cushinga może prezentować bardzo różne objawy:

  • osłabienie, złą tolerancję na wysiłek,
  • cukrzycę (objawy z nią związane - nadmierne pragnienie, wielomocz),
  • bóle i zawroty głowy,
  • nadmierny apetyt,
  • bóle kostne,
  • osłabienie odporności,
  • spadek potencji,
  • otyłość,
  • rozstępy na skórze,
  • nadciśnienie tętnicze,
  • zanik mięśni na kończynach i tułowiu,
  • zaburzenia w podstawowych badaniach laboratoryjnych (cukrzyca, wzrost cholesterolu, wzrost liczby leukocytów i erytrocytów) oraz w badaniach hormonalnych (wzrost poziomu kortyzolu).

Zespół Cushinga, choroba Cushinga - diagnostyka

Do celów diagnostycznych wykonuje się podstawowe badania laboratoryjne. Obserwuje się zaburzenia gospodarki węglowodanowej jak w cukrzycy, wzrost poziomu cholesterolu całkowitego, triglicerydów, wzrost LDL i spadek HDL, zaburzenia w wynikach morfologii krwi. Podstawą diagnostyczną są jednak wyniki hormonalne. W zespole Cushinga obserwuje się wzrost poziomu kortyzolu, ale spadek ACTH. Wynika to z tego, że te dwa hormony działają na zasadzie sprzężenia zwrotnego. Jeśli kortyzol wzrasta, przysadka nie ma potrzeby produkować dużej ilości ACTH, czyli hormonu pobudzającego korę nadnerczy. Jeśli przyczyną nadmiaru GKS jest guz przysadki mózgowej, czyli choroba Cushinga, wtedy obserwujemy zarówno wzrost ACTH, jak i GKS.

Wykonuje się również badania obrazowe przysadki i nadnerczy w celu określenia przyczyny patologii. Warto też wykonać RTG kości lub badania densytometryczne w celu sprawdzenia ewentualnych patologii kośćca, gdyż w przypadku zespołu Cushinga cechą charakterystyczną są również patologiczne złamania kości i osteoporoza.

Zespół Cushinga, choroba Cushinga - charakterystyczny wygląd

Bardzo charakterystyczny jest wygląd osób z rozwiniętą chorobą Cushinga. Przede wszystkim są one otyłe. Sylwetka przybiera wygląd cushingoidalny, czyli występuje otyłość typu centralnego, otłuszczenie przede wszystkim tułowia i karku (bawoli kark, księżycowata twarz). Poza tym dochodzi przy tym do wyszczuplenia kończyn. Ze względu na to, że skóra staje się cienka, tworzą się czerwone, szerokie rozstępy na brzuchu, udach, biodrach.

Zespół Cushinga - leczenie

Leczenie zależy od etiologii. Postępowanie terapeutyczne jest konieczne w przypadku jawnego zespołu Cushinga. Nie należy prowadzić terapii, nie mając pewności odnośnie do rozpoznania.

Leczeniem z wyboru choroby Cushinga jest leczenie operacyjne, którego rozległość zależy od przyczyny. Polega ono na usunięciu guza.

W terapii można stosować również leki hamujące wydzielanie kortyzolu. Są to najczęściej ketokonazol lub metyrapon. W przypadku raka nadnerczy, powodującego również wzrost GKS, zastosowanie ma mitotan.

Ponadto ważne jest przestrzeganie odpowiedniej diety wpływającej na normalizację zaburzeń metabolicznych i zapobiegającej nadmiernemu przyrostowi masy ciała.

Zespół Cushinga u dzieci

U dzieci najczęstszą przyczyną zespołu Cushinga jest rak nadnerczy. Objawy i diagnostyka są podobne, jednak leczenie w tym przypadku polega najczęściej na usunięciu obu nadnerczy i dalszym leczeniu substytucyjnym. W przypadku raka nadnerczy rokowanie zależy od zaawansowania procesu chorobowego. Oczywiście u dzieci przyczyną zespołu Cushinga może być też gruczolak, łagodny rozrost guzkowy czy guz przysadki.

Zobacz film: Pogotowie czy wizyta u lekarza? Źródło: Dzień Dobry TVN

Data aktualizacji: 13.03.2018,
Opublikowano: 06.09.2017 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
Te objawy mogą wskazywać na cukrzycę, można je łatwo rozpoznać 

Cukrzyca to poważna choroba, z którą zmaga się coraz więcej osób. Jej najbardziej charakterystycznym objawem jest wysoki poziom glukozy we krwi. Co może o nim świadczyć? 

Czytaj więcej
Rak szyjki macicy, jak się przed nim chronić? W Polsce kobiety umierają z jego powodu codziennie

Rak szyjki macicy to choroba, którą w wielu krajach udało się niemal całkowicie wyeliminować. Niestety Polska znajduje się w grupie państw, w których nowotwór wciąż stanowi poważny problem.  

Czytaj więcej
Kiedy zaszczepić dziecko na odrę? WHO alarmuje, niepokojący wzrost zachorowań

W minionym roku odnotowano aż 45-krotny wzrost zachorowań na odrę. W ocenie WHO ten skok spowodowany jest mniejszą liczbą szczepień ochronnych wykonanych w czasie pandemii COVID-19. Czy grozi nam powrót tej niebezpiecznej choroby? 

Czytaj więcej
Sanepid apeluje: Ruszyły sczepienia przeciw odrze, uzupełnijmy zaległości 

Odra to wyjątkowo niebezpieczna i trochę zapomniana choroba. Niestety rezygnacja ze szczepień ochronnych może sprawić, że choroba wróci. Jak bardzo jest groźna?  

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Nowe objawy COVID-19. To już nie utrata węchu i słuchu. Nowy wariant koronawirusa

Mimo że pandemii już nie ma, to koronawirus SARS-CoV-2 nie zniknął. Wirus mutuje i cały czas stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. Od pewnego czasu najbardziej aktywny jest wariant JN.1. Co o nim wiadomo? Jak bardzo jest niebezpieczny?  

Czytaj więcej
Alkohol na mrozie? To może być śmiertelnie niebezpieczne połączenie 

Wiele osób uważa, że nic tak nie rozgrzewa w zimie, jak alkohol. Tymczasem sięganie po tego rodzaju trunki, gdy przebywamy na mrozie może być bardzo niebezpieczne. Dlaczego i jakie mogą być tego konsekwencje? 

Czytaj więcej
Wirus RSV dominuje w polskich gabinetach, szaleje wśród dzieci i dorosłych 

Przybywa małych pacjentów zakażonych wirus RSV. Co gorsza, infekcja bywa na tyle niebezpieczne, że część dzieci wymaga hospitalizacji. Co warto wiedzieć o tym patogenie? Jak rozpoznać, że to właśnie on stoi za chorobą dziecka?  

Czytaj więcej
Niedobór witaminy B12, może doprowadzić do poważnych konsekwencji 

Witamina B 12 to jedna z ważniejszych substancji, bez których organizm człowieka nie może się obejść. Co może przemawiać za jej niedoborem? 

Czytaj więcej