Zapalenie zatok w ciąży – przyczyny, objawy i leczenie. Jak złagodzić symptomy tej dolegliwości domowymi sposobami?

Getty Images

Zapalenie zatok w ciąży jest bardzo nieprzyjemną dolegliwością, ponieważ przyszła mama ma ograniczone możliwości terapeutyczne. Przyczyną jego powstawania są głównie infekcje górnych dróg oddechowych, choć za czynnik sprzyjający uważa się także alergie. W łagodzeniu stanu zapalnego mogą pomóc płukanki lub inhalacje.

Zapalenie zatok w ciąży nie zagraża dziecku, o ile kobieta nie sięga po leki, które mogłyby zakłócić jej przebieg. Silniejszych preparatów można używać wyłącznie za zgodą lekarza i tylko wtedy, gdy korzyści płynące z ich stosowania są większe niż ewentualna szkodliwość.

Przeczytaj też: Jakie badania powinna wykonać przyszła mama?

Dlaczego kobiety chorują na zapalenie zatok w ciąży?

Zapalenie zatok w ciąży to dość częste zjawisko, ponieważ organizm kobiecy bywa w tym okresie podatny na infekcje. Zwiększona zapadalność na choroby jest efektem zmian hormonalnych, które towarzyszą każdej ciężarnej, dlatego powinna ona unikać dużych skupisk ludzi. To w nich rozprzestrzenia się najwięcej chorobotwórczych drobnoustrojów. Czynnikiem sprawczym stanów zapalnych są też alergie, które dokuczają najbardziej wiosną i latem.

Zapalenie zatok w ciąży powodują zarówno bakterie, jak i wirusy. Może być ono ostre lub przewlekłe. Stopień zaawansowania choroby jest uwarunkowany czasem trwania i objawami. Te z kolei zależą od lokalizacji, ponieważ zajęciu ulegają nie tylko zatoki czołowe, ale też szczękowe, klinowe oraz sitowe.

Zapalenie zatok a ciąża

Wiele kobiet ma wątpliwości, czy zapalenie zatok w ciąży jest niebezpieczne dla dziecka. Choroba zwykle nie stanowi zagrożenia i nie będzie przeszkodą w przebiegu ciąży, o ile jest odpowiednio leczona, czyli gdy kobieta przyjmuje leki bezpieczne dla ciężarnych. O tego typu preparaty warto zapytać lekarza lub farmaceutę w aptece.

Objawy zapalenia zatok w ciąży

Początek zapalenia zatok przypomina przeziębienie. Najczęstsze objawy to:

  • klasterowy ból głowy, który nasila się przy pochylaniu;
  • nieustannie zapchany nos, z którego może sączyć się ropna treść;
  • nieprzyjemny zapach z ust spowodowany spływaniem wydzieliny w drogi oddechowe;
  • utrata zmysłu węchu;
  • przekrwienie błony śluzowej gardła powstałe z powodu męczącego kaszlu;
  • stan podgorączkowy lub gorączka.

Jeżeli katar nie ustępuje, a wręcz nasila się, ciężarna powinna iść do lekarza. Nieleczone zapalenie zatok w ciąży może doprowadzić do poważnych powikłań..

Leczenie zapalenia zatok w ciąży

Kobiety ciężarne mają ograniczone możliwości terapeutyczne, dlatego przy zapaleniu zatok w ciąży leczenie powinno być jak najmniej inwazyjne. Kluczowym elementem jest łagodzenie uporczywych objawów, czyli kataru, uczucia zapchanego nosa oraz męczącego kaszlu. Jeśli stan zapalny ma podłoże wirusowe, można sobie z nim poradzić domowymi sposobami np. płukankami, inhalacjami lub aerozolami na bazie soli morskich.

Przy bakteryjnym zapaleniu zatok w ciąży konieczne jest podanie antybiotyku. Lek dobiera lekarz prowadzący, ponieważ korzyść płynąca z jego stosowania powinna być większa niż ewentualna szkodliwość dla dziecka.

Jak płukać nos przy zapaleniu zatok w ciąży?

Płukanie nosa przy zapaleniu zatok w ciąży jest jedną z najbezpieczniejszych metod na pozbycie się uporczywych dolegliwości. Płukanki można wykonać samodzielnie, ale dostępne są także gotowe roztwory bezpieczne dla kobiet w ciąży. Zawierają one chlorek sodu.

Przeprowadzenie irygacji jest bardzo proste: głowę przechyla się w taki sposób, aby ucho dotykało ramienia. Do otworu nosowego lewego i prawego wpuszcza się płyn, oddychając przez usta. Po aplikacji należy pochylić głowę w dół, aby oczyścić nos z zalegającej wydzieliny.

Zatoki płucze się także przy pomocy aerozoli zawierających sól morską. Kupuje się je w aptekach i sklepach zielarskich. Są sprzedawane w dwóch wersjach: dla dzieci i osób dorosłych.

Inhalacje przy zapaleniu zatok w ciąży

Inhalacją nazywa się zabieg polegający na wdychaniu pary z wody i substancji leczniczej. Do przygotowywania roztworu o takim działaniu wykorzystuje się sól fizjologiczną, morską oraz zioła i olejki eteryczne. Domowe inhalacje uważa się za jedną z najbardziej skutecznych i bezpiecznych metod na zapalenie zatok w ciąży.

Przygotowanie płynów do inhalacji nie wymaga szczególnych umiejętności ani specjalistycznych urządzeń, choć nebulizator bardzo ułatwiłby to zadanie. W domowym zaciszu wystarczy miska z wodą i kilka kropli olejku np. miętowego, eukaliptusowego, kamforowego lub majerankowego. Można dodać również zioła: miętę, tymianek, rumianek oraz szałwię. Opary należy wdychać codziennie przez okres tygodnia.

Przeczytaj też: Alergia w ciąży – co można brać w ciąży na alergię?

Bibliografia:

  • I. Grzechowiak, Wybrane aspekty farmakoterapii w okresie ciąży – bezpieczeństwo stosowania leków OTC i Rx, Uniwersytet Medyczny w Poznaniu, Poznań 2015.

    Zobacz też film: Stomatolog Michał Kozicki obala mity dotyczące zębów kobiet w ciąży. Jak wyglądają zabiegi w dobie koronawirusa?

Źródło: Zdrowie

Data aktualizacji: 13.08.2020,
Opublikowano: 13.08.2020 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
Te objawy mogą wskazywać na cukrzycę, można je łatwo rozpoznać 

Cukrzyca to poważna choroba, z którą zmaga się coraz więcej osób. Jej najbardziej charakterystycznym objawem jest wysoki poziom glukozy we krwi. Co może o nim świadczyć? 

Czytaj więcej
Rak szyjki macicy, jak się przed nim chronić? W Polsce kobiety umierają z jego powodu codziennie

Rak szyjki macicy to choroba, którą w wielu krajach udało się niemal całkowicie wyeliminować. Niestety Polska znajduje się w grupie państw, w których nowotwór wciąż stanowi poważny problem.  

Czytaj więcej
Kiedy zaszczepić dziecko na odrę? WHO alarmuje, niepokojący wzrost zachorowań

W minionym roku odnotowano aż 45-krotny wzrost zachorowań na odrę. W ocenie WHO ten skok spowodowany jest mniejszą liczbą szczepień ochronnych wykonanych w czasie pandemii COVID-19. Czy grozi nam powrót tej niebezpiecznej choroby? 

Czytaj więcej
Sanepid apeluje: Ruszyły sczepienia przeciw odrze, uzupełnijmy zaległości 

Odra to wyjątkowo niebezpieczna i trochę zapomniana choroba. Niestety rezygnacja ze szczepień ochronnych może sprawić, że choroba wróci. Jak bardzo jest groźna?  

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Nowe objawy COVID-19. To już nie utrata węchu i słuchu. Nowy wariant koronawirusa

Mimo że pandemii już nie ma, to koronawirus SARS-CoV-2 nie zniknął. Wirus mutuje i cały czas stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. Od pewnego czasu najbardziej aktywny jest wariant JN.1. Co o nim wiadomo? Jak bardzo jest niebezpieczny?  

Czytaj więcej
Alkohol na mrozie? To może być śmiertelnie niebezpieczne połączenie 

Wiele osób uważa, że nic tak nie rozgrzewa w zimie, jak alkohol. Tymczasem sięganie po tego rodzaju trunki, gdy przebywamy na mrozie może być bardzo niebezpieczne. Dlaczego i jakie mogą być tego konsekwencje? 

Czytaj więcej
Wirus RSV dominuje w polskich gabinetach, szaleje wśród dzieci i dorosłych 

Przybywa małych pacjentów zakażonych wirus RSV. Co gorsza, infekcja bywa na tyle niebezpieczne, że część dzieci wymaga hospitalizacji. Co warto wiedzieć o tym patogenie? Jak rozpoznać, że to właśnie on stoi za chorobą dziecka?  

Czytaj więcej
Niedobór witaminy B12, może doprowadzić do poważnych konsekwencji 

Witamina B 12 to jedna z ważniejszych substancji, bez których organizm człowieka nie może się obejść. Co może przemawiać za jej niedoborem? 

Czytaj więcej