Zalety kory dębu. Nasiadówki z kory dębu na zapalenie pochwy, pęcherza i hemoroidy – jak je wykonać?

Fot. 13-Smile / Getty Images

Nasiadówki z kory dębu to skuteczny sposób na złagodzenie dolegliwości związanych z infekcjami. Odwar działa antyseptycznie i niweluje ból, pieczenie oraz swędzenie. To szczególnie pomocne przy hemoroidach, infekcjach dróg moczowych lub pochwy.

Nasiadówki z ziół, m.in. kory dębu, wspomagają leczenie stanów zapalnych oraz zmniejszają ból. Można je stosować m.in. przy zapaleniu sromu lub pęcherza. Powinno się je wykonywać regularnie, a przy tym pamiętać o higienie okolic intymnych.

Kora dębu – zalety

Kora dębu powinna być zbierana z młodych gałązek oraz pni, zanim na drzewie rozwiną się liście. W zależności od pogody jest to koniec marca lub kwiecień. Można ją stosować po wysuszeniu w formie naparów lub nasiadówek. Ma właściwości antyseptyczne, przeciwzapalne i ściągające. Pomaga pozbyć się stanów zapalnych jamy ustnej, gardła oraz skóry. Leczy odmrożenia i oparzenia oraz różnego rodzaju egzemy. Jest polecana osobom z nadmierną potliwością i hemoroidami. Działa przeciwkrwotocznie. Może być stosowana w zatruciach pokarmowych, biegunkach, a także przy żółtaczce. Dzięki zawartości garbników zapobiega utracie elektrolitów i wody, zagęszczając masę kałową. Garbniki i saponozydy obniżają też poziom cholesterolu. Niekiedy korę dębu miesza się z innymi ziołami. Można ją znaleźć w kosmetykach do włosów przetłuszczających się oraz w płynach do higieny intymnej. Warto wiedzieć, że właściwości lecznicze ma nie tylko kora dębu, ale także jej żołędzie, liście i drewno. Zmielone żołędzie można pić w postaci kakao lub kawy. Napoje te likwidują biegunkę. Z kolei świeży liść dębu zadziała łagodząco na trudno gojącą się ranę. Przeciwwskazania do wewnętrznego stosowania odwaru z rośliny to niewydolność serca, wysokie ciśnienie, choroby zakaźne z wysoką gorączką.

Jak poradzić sobie z hemoroidami? Dowiesz się tego z naszego filmu

Zobacz film: Jak poradzić sobie z hemoroidami? Źródło: Bez recepty.

Nasiadówki z kory dębu – dlaczego warto je stosować?

Korę dębu bardzo często stosuje się w formie nasiadówek. Mogą po nie sięgnąć zarówno kobiety, jak i mężczyźni. Nasiadówki doskonale wspomagają m.in. leczenie farmakologiczne. Są popularną formą samoleczenia, gdyż można je z łatwością przygotować samodzielnie. To niezwykle tani środek, łatwy w przygotowaniu. Kurację za pomocą nasiadówek należy stosować od 7 do 21 dni. Zabiegi trzeba powtarzać każdego dnia, najlepiej wieczorem przed pójściem spać. Nasiadówki z kory dębu można stosować w ciąży. Warto je włączyć do pielęgnacji intymnej po porodzie. Działają przeciwzapalnie i ściągająco. Łagodzą ból i swędzenie oraz obkurczają naczynia krwionośne. Nasiadówek nie poleca się przy rozległych uszkodzeniach skóry, w tym oparzeniach.

Jak zrobić nasiadówkę z kory dębu?

Do zrobienia nasiadówki z kory dębu potrzeba 1 łyżki rozdrobnionej, wysuszonej kory i szklanki wody. Korę należy zalać wodą i gotować przez 15 minut. Następnie dobrze jest pozostawić odwar pod przykryciem na około 15 minut. Po upływie tego czasu trzeba go przecedzić, np. przez sitko. Roztwór wlewa się do bidetu z bardzo ciepłą wodą. Należy usiąść na nim i pozostać w tej pozycji przez 30 minut. Nasiadówkę z kory dębu można wykonać także w wannie. W tym celu trzeba nalać do niej około 10 cm bardzo ciepłej wody i wlać wyciąg z kory dębu. Po wejściu do wanny siada się w niej z podkurczonymi nogami.

Nasiadówki z kory dębu na zapalenie pochwy

Nasiadówki z kory dębu to skuteczny sposób na zapalenie pochwy. Objawia się ono świądem okolic intymnych oraz bólem odczuwalnym w trakcie współżycia i przy oddawaniu moczu. Pojawiają się także upławy i ból brzucha. W przypadku infekcji pochwy należy pamiętać o zachowaniu higieny intymnej i noszeniu bielizny z naturalnych materiałów, które pozawalają skórze oddychać. Nasiadówki przyspieszą proces leczniczy i złagodzą nieprzyjemne objawy takie jak świąd i bolesność.

Nasiadówki z kory dębu na zapalenie pęcherza

Stan zapalny pęcherza jest związany z bolesnością przy oddawaniu moczu, a także pieczeniem i świądem. Może przebiegać z gorączką. Zapalenie pęcherza jest chorobą wywołaną przez infekcję bakteryjną. Jej leczeniu często towarzyszy stosowanie nasiadówek z kory dębu. Ściągające, antyseptyczne działanie odwaru to doskonała metoda samoleczenia. Wspomoże terapię antybiotykową i złagodzi pieczenie oraz ból przy oddawaniu moczu. Nasiadówka złagodzi stan zapalny.

Nasiadówki z kory dębu na hemoroidy

Żylaki odbytu, zwane też guzkami krwawniczymi lub hemoroidami, są wywołane poszerzeniem sieci naczyń żylnych znajdujących się w okolicy odbytu oraz w końcowej części odbytnicy. Ich objawy to: krwawienie, pieczenie, ból i swędzenie odbytu. Aby zmniejszyć te nieprzyjemne symptomy, warto regularnie stosować nasiadówki z kory dębu. Hemoroidy staną się wtedy mniej dokuczliwe, a przestrzeganie właściwej higieny intymnej może zapobiec dalszemu rozwojowi choroby.

Zobacz film: Syntetyczne odpowiedniki witamin. Źródło: Wiem, co jem i wiem, co kupuję

Bibliografia:

  1. Dąb - jak stosować korę dębu?
  2. Kora dębu – zioło miesiąca
  3. Kora dębu – właściwości, zastosowanie, nasiadówki z kory dębu. Na co kora dębu?
  4. Nasiadówki proste formy leczenia naturalnego
  5. Raport: Zdrowie intymne
Data aktualizacji: 29.11.2018,
Opublikowano: 19.06.2018 r.

Komentarze (1)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany

Kama1238 31.01.2021r.

Infekcje intymne są ciężkie do zwalczenia - wiem o tym z doświadczenia. Sama długo szukałam dla siebie odpowiedniego preparatu. Ostatecznie zdecydowałam się na Octenisept i on naprawdę szybko przyniósł mi ulgę.

Zobacz wszystkie 1 komentarzy
Robi to 77 procent matek. Stawiają zdrowie dzieci na pierwszym miejscu. Czy to rozsądne? 

Zdrowie uchodzi za najważniejszą wartość. Mimo to z dbaniem o nie mamy spore problemy. Doskonale pokazuje to badanie przeprowadzone wśród mam. Wynika z niego, że kobiety przedkładają  dziecko i obowiązki domowe nad swoje samopoczucie i kondycję.  

Czytaj więcej
Wysiłkowe nietrzymanie moczu – przyczyny, jak może pomóc ginekologia estetyczna? 

Wysiłkowe nietrzymanie moczu to przypadłość, która bardzo utrudnia życie – powoduje dyskomfort, kompleksy i wycofanie z kontaktów towarzyskich. Osoby, które zmagają się z tym problemem, poszukują skutecznych sposobów na pozbycie się wstydliwych objawów, aby znów poczuć się swobodnie na co dzień. W leczeniu nietrzymania moczu pomóc mogą zabiegi ginekologii estetycznej. 

Czytaj więcej
25 mln zł na szukanie przyczyn endometriozy 

Agencji Badań Medycznych przekazała 25 mln złotych Wojskowemu Instytutowi Medycznemu.  Naukowcy przeznaczą te pieniądze na badania nad endometriozą. 

Czytaj więcej
Zmiana czasu na zimowy. Dlaczego przestawiamy zegarki? Jak zmiana czasu wpływa na organizm?

Zmiana czasu z letniego na zimowy odbywa się zawsze w ostatni weekend października - w 2023 r. dzień zmiany czasu wypada z soboty 28.10 na niedzielę 29.10. W nocy przesuwamy zegarki o godzinę do tyłu, czyli z 3.00 na 2.00.  Zmiana czasu ma wielu zwolenników, ale są i przeciwnicy, którzy podkreślają, że jest niekorzystna dla zdrowia.

Czytaj więcej
Jaką bieliznę wybrać? Tych majtek lepiej nie nosić

Na zdrowie kobiecych części intymnych wpływa wiele czynników. Wśród nich są nie tylko właściwa higiena, czy dieta, ale także odpowiednio dobrana bielizna. Jaka jest najbezpieczniejsza?  

Czytaj więcej
Korekta biustu na NFZ. Co trzeba wiedzieć o operacji i jak przygotować się do zabiegu?

Każda kobieta, która nie jest zadowolona ze swojego biustu może poddać go operacji. Jednak tylko te panie, którym on utrudnia życie mogą wykonać zabieg na NFZ. Jakie trzeba spełniać warunki, aby za operację zapłacił fundusz? Jak przygotować się do zabiegu i o czym trzeba pamiętać przed i po zabiegu?

Czytaj więcej
Ta kobieta ma 100 lat i nadal pracuje. Jak wygląda jej dieta? 

Jak dożyć 100 lat i mieć energię do pracy? Odpowiedzi na te pytania zna Hilda Jaffe. Amerykanka swoją długowieczność zawdzięcza nie tylko genom.

Czytaj więcej
Objawy zawału serca u kobiet – czy różnią się od tych u mężczyzn?

Objawy zawału serca u kobiet mogą różnić się od ogólnie uznawanych, typowych symptomów zawału mięśnia sercowego. Częściej pojawiają się objawy nieswoiste zawału serca w postaci duszności, uczucia pieczenia w klatce piersiowej, bólu ramion czy po prostu osłabienia.

Czytaj więcej
Jak często należy myć części intymne? 

Higiena intymna ma ogromne znaczenie dla naszego zdrowia. Zarówno zbyt częste, jak i za rzadkie mycie części intymnych może być szkodliwe. Zatem, o czym pamiętać i jakich błędów nie popełniać?  

Czytaj więcej
Nudności i wymioty w ciąży? Sprawdź, dlaczego powinnaś o nich powiedzieć lekarzowi podczas wizyty

Problem występowania pierwszych mdłości w ciąży jest często bagatelizowany. Wiele osób uważa je za „obowiązkowe” dolegliwości w ciąży, o których nie warto nawet informować swojego lekarza. Z tego względu niektóre ciężarne podczas wizyty pomijają temat mdłości i wymiotów w ciąży. To błąd – te objawy mogą niekorzystnie wpłynąć na komfort życia oraz mieć poważne konsekwencje dla zdrowia mamy i maluszka.

Czytaj więcej