Zaćma, nazywana także kataraktą, to choroba oczu, która prowadzi do zmętnienia soczewki. W początkowej fazie choroby obraz jest jedynie rozmazany, a kolory mniej wyraźne. Z czasem obraz zaczyna się coraz bardziej zacierać. W skrajnych przypadkach pacjenci tracą wzrok całkowicie. Na szczęście chorobę można skutecznie leczyć. Jak?
Zaćma prowadzi do to stopniowego zmętnienia soczewki oka. Znajduje się ona we wnętrzu gałki ocznej i odpowiada za takie załamywanie się światła, aby na siatkówce oka tworzył się wyraźny i osty obraz. Soczewka zbudowana jest z elastycznej, przejrzystej torebki i mas wewnętrznych, których mętnienie wywołuje zaćmę i sprawia, że obraz traci wyrazistość. Do pierwszych objawów choroby, poza stopniowym pogarszaniem się widzenia, należą bóle głowy, łzawienie, czasami przewlekłe zapalenie spojówek.
Oglądasz program 36,6°C? Sprawdź, co zapamiętałeś z czwartego odcinka
Mimo że zaćma jest ściśle związana ze starzeniem się organizmu, to nie jest to reguła. Do rozwoju schorzenia może doprowadzić:
- uraz,
- wcześniejsze operacje oka,
- stan zapalny,
- długotrwałe stosowanie leków steroidowych,
- narażenie na radiację,
- zmiany wrodzone.
Zdaniem niektórych lekarzy do rozwoju choroby może przyczynić się niezdrowa dieta, skłonność do nałogów, a także uwarunkowania genetyczne (bardzo często choroba jest dziedziczona).
Jak skutecznie leczyć zaćmę?
Aby usunąć zmętniałą soczewkę konieczne jest wykonanie operacji. Podczas zabiegu lekarz rozbija, a następnie „wysysa” zmętniałą i zmienioną przez chorobę soczewkę. Na jej miejsce z pomocą specjalnej strzykawki wprowadza nową sztuczną soczewkę. Taki zabieg trwa zaledwie kilkanaście minut, jest bezbolesny, a pacjent jeszcze tego samego dnia może wyjść ze szpitala.
Czasem jednak taka operacja to za mało. U części pacjentów po usunięciu zaćmy rozwija się tzw. zaćma wtórna. W ich przypadku konieczne jest wykonanie dodatkowego zabiegu, najczęściej laserowego. Na czym on polega? W filmie opowiada o nim ekspert programu 36,6 °C prof. Iwona Grabska-Liberek, prezes Polskiego Towarzystwa Okulistycznego.
Czy choroby oczu można uniknąć?
Warto sobie zdawać sprawę, że niektóre problemy ze wzrokiem fundujemy sobie sami. Długie godziny spędzane przed ekranem komputera oraz unikanie aktywności fizycznej na świeżym powietrzu sprawia, że oczy przestają prawidłowo funkcjonować. To właśnie zmiana stylu życia sprawiła, że krótkowzroczność - która otwiera drogę innym problemom ze wzrokiem - diagnozowana jest wyjątkowo często. Co gorsza, mają ją coraz młodsze osoby.
Na szczęście takich kłopotów można uniknąć ćwicząc wzrok. Jak? Specjaliści zalecają, aby co jakiś czas odrywać wzrok od monitora, spojrzeć w okno i zatrzymać wzrok na czymś zielonym, np. na drzewie czy trawie. Zieleń relaksuje wzrok oraz pomaga odpocząć oczom.
Jak jeszcze można ćwiczyć wzrok? Przykładowe ćwiczenia pokazuje w filmie ekspert programu 36,6 °C prof. Iwona Grabska-Liberek, prezes Polskiego Towarzystwa Okulistycznego.