Zaćma – co trzeba o niej wiedzieć i jak skutecznie ją leczyć?

Zobacz film: Jak działa zdrowe oko? Źródło: 36,6.

Zaćma, nazywana także kataraktą, to choroba oczu, która prowadzi do zmętnienia soczewki. W początkowej fazie choroby obraz jest jedynie rozmazany, a kolory mniej wyraźne. Z czasem obraz zaczyna się coraz bardziej zacierać. W skrajnych przypadkach pacjenci tracą wzrok całkowicie. Na szczęście chorobę można skutecznie leczyć. Jak?

Zaćma prowadzi do to stopniowego zmętnienia soczewki oka. Znajduje się ona we wnętrzu gałki ocznej i odpowiada za takie załamywanie się światła, aby na siatkówce oka tworzył się wyraźny i osty obraz. Soczewka zbudowana jest z elastycznej, przejrzystej torebki i mas wewnętrznych, których mętnienie wywołuje zaćmę i sprawia, że obraz traci wyrazistość. Do pierwszych objawów choroby, poza stopniowym pogarszaniem się widzenia, należą bóle głowy, łzawienie, czasami przewlekłe zapalenie spojówek.

Oglądasz program 36,6°C? Sprawdź, co zapamiętałeś z czwartego odcinka

Odpowiedz na 10 pytań
Rozpocznij quiz

Mimo że zaćma jest ściśle związana ze starzeniem się organizmu, to nie jest to reguła. Do rozwoju schorzenia może doprowadzić:

  • uraz,
  • wcześniejsze operacje oka,
  • stan zapalny,
  • długotrwałe stosowanie leków steroidowych,
  • narażenie na radiację,
  • zmiany wrodzone.

Zdaniem niektórych lekarzy do rozwoju choroby może przyczynić się niezdrowa dieta, skłonność do nałogów, a także uwarunkowania genetyczne (bardzo często choroba jest dziedziczona).

Jak skutecznie leczyć zaćmę?

Aby usunąć zmętniałą soczewkę konieczne jest wykonanie operacji. Podczas zabiegu lekarz rozbija, a następnie „wysysa” zmętniałą i zmienioną przez chorobę soczewkę. Na jej miejsce z pomocą specjalnej strzykawki wprowadza nową sztuczną soczewkę. Taki zabieg trwa zaledwie kilkanaście minut, jest bezbolesny, a pacjent jeszcze tego samego dnia może wyjść ze szpitala.

Czasem jednak taka operacja to za mało. U części pacjentów po usunięciu zaćmy rozwija się tzw. zaćma wtórna. W ich przypadku konieczne jest wykonanie dodatkowego zabiegu, najczęściej laserowego. Na czym on polega? W filmie opowiada o nim ekspert programu 36,6 °C prof. Iwona Grabska-Liberek, prezes Polskiego Towarzystwa Okulistycznego.

Zobacz film: Operacja usunięcia zaćmy - jak wygląda? Źródło: 36,6.

Czy choroby oczu można uniknąć?

Warto sobie zdawać sprawę, że niektóre problemy ze wzrokiem fundujemy sobie sami. Długie godziny spędzane przed ekranem komputera oraz unikanie aktywności fizycznej na świeżym powietrzu sprawia, że oczy przestają prawidłowo funkcjonować. To właśnie zmiana stylu życia sprawiła, że krótkowzroczność - która otwiera drogę innym problemom ze wzrokiem - diagnozowana jest wyjątkowo często. Co gorsza, mają ją coraz młodsze osoby.

Na szczęście takich kłopotów można uniknąć ćwicząc wzrok. Jak? Specjaliści zalecają, aby co jakiś czas odrywać wzrok od monitora, spojrzeć w okno i zatrzymać wzrok na czymś zielonym, np. na drzewie czy trawie. Zieleń relaksuje wzrok oraz pomaga odpocząć oczom.

Jak jeszcze można ćwiczyć wzrok? Przykładowe ćwiczenia pokazuje w filmie ekspert programu 36,6 °C prof. Iwona Grabska-Liberek, prezes Polskiego Towarzystwa Okulistycznego.

Zobacz film: Jak ćwiczyć wzrok? Źródło: 36,6.

Data aktualizacji: 23.10.2018,
Opublikowano: 01.10.2018 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
Te objawy mogą wskazywać na cukrzycę, można je łatwo rozpoznać 

Cukrzyca to poważna choroba, z którą zmaga się coraz więcej osób. Jej najbardziej charakterystycznym objawem jest wysoki poziom glukozy we krwi. Co może o nim świadczyć? 

Czytaj więcej
Rak szyjki macicy, jak się przed nim chronić? W Polsce kobiety umierają z jego powodu codziennie

Rak szyjki macicy to choroba, którą w wielu krajach udało się niemal całkowicie wyeliminować. Niestety Polska znajduje się w grupie państw, w których nowotwór wciąż stanowi poważny problem.  

Czytaj więcej
Kiedy zaszczepić dziecko na odrę? WHO alarmuje, niepokojący wzrost zachorowań

W minionym roku odnotowano aż 45-krotny wzrost zachorowań na odrę. W ocenie WHO ten skok spowodowany jest mniejszą liczbą szczepień ochronnych wykonanych w czasie pandemii COVID-19. Czy grozi nam powrót tej niebezpiecznej choroby? 

Czytaj więcej
Sanepid apeluje: Ruszyły sczepienia przeciw odrze, uzupełnijmy zaległości 

Odra to wyjątkowo niebezpieczna i trochę zapomniana choroba. Niestety rezygnacja ze szczepień ochronnych może sprawić, że choroba wróci. Jak bardzo jest groźna?  

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Nowe objawy COVID-19. To już nie utrata węchu i słuchu. Nowy wariant koronawirusa

Mimo że pandemii już nie ma, to koronawirus SARS-CoV-2 nie zniknął. Wirus mutuje i cały czas stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. Od pewnego czasu najbardziej aktywny jest wariant JN.1. Co o nim wiadomo? Jak bardzo jest niebezpieczny?  

Czytaj więcej
Alkohol na mrozie? To może być śmiertelnie niebezpieczne połączenie 

Wiele osób uważa, że nic tak nie rozgrzewa w zimie, jak alkohol. Tymczasem sięganie po tego rodzaju trunki, gdy przebywamy na mrozie może być bardzo niebezpieczne. Dlaczego i jakie mogą być tego konsekwencje? 

Czytaj więcej
Wirus RSV dominuje w polskich gabinetach, szaleje wśród dzieci i dorosłych 

Przybywa małych pacjentów zakażonych wirus RSV. Co gorsza, infekcja bywa na tyle niebezpieczne, że część dzieci wymaga hospitalizacji. Co warto wiedzieć o tym patogenie? Jak rozpoznać, że to właśnie on stoi za chorobą dziecka?  

Czytaj więcej
Niedobór witaminy B12, może doprowadzić do poważnych konsekwencji 

Witamina B 12 to jedna z ważniejszych substancji, bez których organizm człowieka nie może się obejść. Co może przemawiać za jej niedoborem? 

Czytaj więcej