Zaburzenia pamięci – rodzaje i przyczyny klinicznych postaci problemów z pamięcią

Fot: luckybusiness / fotolia.com

Problemy z pamięcią mogą wynikać z chronicznego zmęczenia lub stresu. W wyniku poważnych schorzeń mózgu może dojść do nieodwracalnych zmian w pamięci. Najczęstsze przyczyny problemów z zapamiętywaniem to: choroba Alzheimera, zmiany zapalne lub guz mózgu, silne urazy głowy czy napady padaczkowe.

Pamięć ludzka jest złożonym zjawiskiem, za który odpowiadają różne regiony mózgu. Zaburzenia pamięci można podzielić na ilościowe oraz jakościowe. Do pierwszych z nich zalicza się: amnezję, hipermnezję oraz hipomnezję. Zaburzenia zapamiętywania jakościowe to: zniekształcone wspomnienia, konfabulacje czy kryptomnezje.

Ludzka pamięć działa inaczej, niż myślimy... Zobaczcie, jak procesy myślowe obrazuje psychoterapeuta: 

Zobacz film: Jak działa pamięć? Źródło: Dzień Dobry TVN

Pamięć krótkotrwała i długotrwała

Pamięć to zdolność przechowywania i odtwarzania informacji w umyśle. W tworzeniu wspomnień wyróżnia się cztery podstawowe fazy: zapamiętywanie komunikatów, przechowywanie informacji w neuronach, odtwarzanie zapamiętanych informacji, a także ich trafne rozpoznanie.

Rozróżnia się dwa rodzaje pamięci: krótkotrwałą (świeżą, roboczą) i długotrwałą. To, co jest w tej chwili odbierane przez zmysły to pamięć świeża – jest najbardziej nietrwała i najczęściej ulega zaburzeniom pod wpływem silnych bodźców czy też schorzeń mózgu. Umożliwia ona uczenie się i zapamiętywanie nowych informacji, a także prowadzi do powstania pamięci długotrwałej. Dzieli się ona na pamięć deklaratywną i proceduralną. Na pierwszą z nich składa się pamięć semantyczna i epizodyczna. Pamięć proceduralna dzieli się na: świadomą i nieświadomą.

Kiedy mogą pojawiać się problemy z pamięcią?

Zburzenia pamięci mogą wystąpić w każdym procesie organicznym mózgu, a także w chorobach o podłożu psychicznym, np. depresji, nerwicy. Problemy z zapamiętywaniem i odtwarzaniem informacji pojawiają się także w wyniku Alzheimera, choroby kojarzonej z osobami starszymi. Jednak kłopoty z pamięcią mogą mieć swój początek już po 40. roku życia. Wynikają one z subtelnych zmian w neuronach mózgu pod wpływem substancji toksycznych czy innych schorzeń np. metabolicznych.

Na czym polega badanie pamięci?

W określeniu przyczyn zaburzeń zapamiętywania pomocne jest badanie pamięci, które zleca się przy każdym organicznym uszkodzeniu mózgu. Nie jest ono skomplikowane. Początkowo przeprowadzany jest wywiad lekarski, w którym pacjent dostaje pytania dotyczące, np.: czasu czy miejsca w którym żyje. Lekarz może poprosić o powtórzenie dowolnie wybranych słów po kilku minutach, o odliczanie liczb od stu w dół, czy narysowanie zegara i nastawienie wskazówek na podaną przez lekarza godzinę. Test MMS, czyli Mini Mental Scale, ocenia ubytki pamięci w liczbach od 0 do 30 punktów. Jest on powszechnie dostępny w internecie, a także w materiałach reklamowych firm zajmujących się produkcją leków na pamięć i koncentrację. W niektórych przypadkach zaburzeń pamięci zlecane jest obrazowe badanie mózgu za pomocą elektroencefalogramu.

Kliniczne postaci problemów z pamięcią – przyczyny

Zaburzenia pamięci mają różne postaci. Najczęściej występujące z nich to: amnezja (w tym ostra i postępująca amnezja), otępienie, a także bardziej łagodne zaburzenia funkcji poznawczych.

Łagodne zaburzenia funkcji poznawczych

Do zaburzeń funkcji poznawczych zalicza się m.in. problemy z pamięcią, a także problemy z koncentracją, spostrzeganiem czy myśleniem. Najczęściej pojawiają się w przebiegu chorób mózgu, po niektórych lekach czy nerwicach lub stanach depresyjnych.

Amnezja

Amnezja to utrata pamięci, która najczęściej pojawia się w chorobach zwyrodnieniowych układu nerwowego. Może być częściowa lub całkowita. Ostra amnezja powstaje nagle i może zostać trwałym upośledzeniem lub całkowicie minąć. Pojawia się ona najczęściej w wyniku poważnych uszkodzeń mózgu, jak: zapalenie mózgu, ciężki uraz głowy czy udar niedokrwienny. Zaburzenia pamięci mogą również polegać na niepamiętaniu okoliczności, w jakich doszło do urazu mózgu. Do ostrej amnezji przemijającej może dojść w wyniku, np. wstrząśnienia mózgu, utraty przytomności czy napadu padaczkowego. 

Przyczyną zaburzeń świadomości i pamięci może być także encefalopatia Wernickego (encefalopatia alkoholowa). Jej przyczyną jest przewlekły alkoholizm, w wyniku którego dochodzi m.in. do uszkodzenia ciał suteczkowatych czy substancji szarej śródmózgowia otaczającej wodociąg mózgu. Postępująca amnezja jest nieodwracalna. Najczęściej jest to objaw chorób zwyrodnieniowych mózgu bądź jego nowotworu.

Zobacz film: Co to jest amnezja. Źródło: Dzień Dobry TVN

Otępienie

Otępienie to nie tylko zaburzenia pamięci, ale również mowy, pisania czy czytania. Schorzenie polega na stopniowym zaniku neuronów i zmniejszaniu się połączeń międzyneuronalnych. Otępienie pierwotne to np.: choroba Alzheimera czy otępienie z ciałkami Lewego. Do wtórnych postaci otępienia zalicza się np.: guzy mózgu, stwardnienie rozsiane.

Problemy z pamięcią w młodym wieku – przyczyny

Zaburzenia pamięci i koncentracji mogą pojawić się także w młodym wieku. O ile nie doszło do silnego urazu czy uszkodzenia mózgu w wyniku choroby, do problemów z zapamiętywaniem może przyczynić się np.: przemęczenie, stres bądź trauma w wyniku gwałtu lub silnego przeżycia emocjonalnego oraz cielesnego. Zaburzenia pamięci u dzieci mogą być również spowodowane niedoborem witamin z grupy B, zwłaszcza B1 i B12, a także kwasu foliowego.

Data aktualizacji: 23.07.2018,
Opublikowano: 02.08.2017 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Pacjenci po zmianach w mózgu po przejściu COVID-19. Niepokojące badania 

O tym, że zakażenie koronawirusem SARS-CoV-2 może wpływać na działanie układu nerwowego, badacze informowali już wielokrotnie. Najnowsze analizy pokazują, że u osób, które przeszły COVID-19 mogą się pojawić nawracające bóle głowy, zaburzenia kojarzenia, koncentracji i pamięci, lęki oraz objawy depresji. Czy dolegliwości zostaną z pacjentami już na stałe? 

Czytaj więcej
Udar mózgu - jak wygląda rehabilitacja po chorobie?

Rehabilitacja po udarze to długotrwały proces, który nie zawsze gwarantuje pełne przywrócenie utraconych funkcji. Zajmuje się nią interdyscyplinarny zespół specjalistów, m.in. neuropsycholog, fizjoterapeuta i logopeda.

Czytaj więcej
Nawyki, które postarzają twój mózg. Na co uważać?

Mózg to centrum dowodzenia naszego organizmu. Podobnie, jak w przypadku innych narządów - z biegiem czasu - zaczyna działać mniej sprawnie. Co gorsza, często jest to skutek naszych niezdrowych nawyków. Które zachowania mu nie służą? 

Czytaj więcej
7 etapów w chorobie Alzheimera - czym się charakteryzują?

Etapy choroby Alzheimera różnią się od siebie nasileniem objawów, takich jak zaburzenia pamięci i problemy z codziennym funkcjonowaniem. Chorzy mają kłopoty z komunikacją, a z biegiem czasu z wykonywaniem najprostszych czynności, np. ubieraniem się.

Czytaj więcej
Lek na schizofrenię został wycofany z obrotu. Dlaczego? 

Główny Inspektorat Farmaceutyczny zdecydował o wycofaniu z obrotu preparatu stosowanego w leczeniu schizofrenii. Co stoi za tą decyzją i o jaki farmaceutyk chodzi? 

Czytaj więcej
Masz kłopoty z zasypianiem? Poznaj techniki, dzięki którym zaśniesz nawet w 10 sekund!

Oglądasz w łóżku telewizję, a może sprawdzasz coś w telefonie? Takie zachowania mogą utrudnić zasypianie. Na szczęście istnieją techniki, które pozwalają zasnąć nawet w 10 sekund. Sprawdź, jak szybko zasnąć? 

Czytaj więcej
Marihuana sprzyja schizofrenii. Badacze mają nowe ustalenia 

Naużywanie marihuany może się przyczynić do rozwoju chorób psychicznych. Naukowcy ze Stanów Zjednoczonych i Dani dowiedli, że narkotyk - zwłaszcza u młodych mężczyzn - może prowadzić do rozwoju schizofrenii. 

Czytaj więcej
Powszechnie stosowany związek chemiczny sprzyja chorobie Parkinsona. Gdzie go znajdziemy?

Trichloroetylen (TCE) to związek chemiczny, który wykorzystywany jest m.in. do chemicznego czyszczenia ubrań.  Najnowsze badania pokazują, że substancja może być bardzo niebezpieczna i przyczynić się do rozwoju choroby Parkinsona. W jaki sposób?

Czytaj więcej