Wodobrzusze – objawy, najczęstsze przyczyny, leczenie, rokowanie

Fot: fotolia.com

Wodobrzusze to zespół objawów pojawiający się jako powikłanie różnych chorób. Powiększanie się obwodu brzucha, uczucie pełności i dyskomfortu powinny zaniepokoić pacjenta, szczególnie jeśli towarzyszą im obrzęki, np. kończyn dolnych, albo inne dolegliwości.

Wodobrzusze (inaczej puchlina brzuszna) to stan, w którym w jamie otrzewnej znajduje się płyn. Jego gromadzenie się jest związane z istnieniem poważnego schorzenia, które do momentu pojawienia się tego objawu może być nierozpoznane.

Wodobrzusze – objawy

Podstawowym objawem wodobrzusza jest zwiększanie się obwodu i zaokrąglenie obrysu brzucha. Jeśli objętość płynu w jamie otrzewnej jest duża, dochodzi do wyraźnego napięcia powłok, na lśniącej, cienkiej skórze uwidaczniają się naczynia żylne, które np. w marskości wątroby często układają się w kształt tzw. głowy meduzy. Niektórzy chorzy zgłaszają uczucie duszności, zaburzenia łaknienia lub problemy z wypróżnianiem się.

Lekarz może wstępnie rozpoznać wodobrzusze w trakcie badania. Charakterystyczny jest objaw chełbotania (wyczuwalna fala płynu przelewającego się w jamie brzusznej pod wpływem ucisku) oraz pojawienie się obszarów o nieprawidłowym odgłosie w trakcie opukiwania, których granice zmieniają się wraz ze zmianą pozycji ciała.

Rozpoznanie potwierdza się metodami obrazowymi (USG – ultrasonografia, CT – tomografia komputerowa).

Klinicznie wodobrzusze dzieli się na:

  • łagodne (1. stopnia) – możliwe do wykrycia jedynie podczas USG,
  • umiarkowane (2. stopnia) – rozpoznawane na podstawie powyżej opisanych objawów,
  • zaawansowane (3. stopnia) – kiedy dochodzi do znacznego napięcia powłok, zmian na skórze oraz spłaszczenia pępka lub powstania przepukliny pępkowej.

Przyczyny wodobrzusza

Wodobrzusze obserwuje się w przebiegu wielu różnych chorób. Rozpoznanie go w 90% przypadków świadczy o istnieniu marskości wątroby lub o toczącym się w obrębie jamy brzusznej procesie nowotworowym.

Nadciśnienie wrotne to zespół objawów związanych z marskością wątroby. Stopniowe włóknienie jej tkanki powoduje obkurczanie się i twardnienie tego narządu. Utrudnia to przepływ krwi przez wątrobę i powoduje powstanie nadciśnienia we wszystkich żyłach prowadzących do wątroby. W efekcie dochodzi do przesączania się płynu surowiczego z naczyń krwionośnych do jamy otrzewnej. Gromadzący się płyn tworzy wodobrzusze. Dodatkowym elementem zwiększającym objętość puchliny wodnej w marskości wątroby jest obniżona produkcja albumin – białek odpowiedzialnych za utrzymanie płynów w łożysku naczyniowym. Kiedy ich brakuje, ciśnienie osmotyczne krwi obniża się i proces przeciekania przez ściany naczyń staje się intensywniejszy.

Nowotwory to druga co do częstości przyczyna wodobrzusza. Rozrastający się guz może albo sam produkować płyn, albo uciskać naczynia żylne lub chłonne, zwiększając w nich ciśnienie i powodując tworzenie się przesięku. W przypadku obecności rozsianych, mnogich przerzutów przesięk powstaje bardzo szybko, a walka z wodobrzuszem jest niezmiernie trudna.

Inne przyczyny wodobrzusza to na przykład:

Przyczynę można często określić, badając pobrany w czasie punkcji jamy otrzewnej płyn puchlinowy (obecność chłonki, komórek nowotworowych, bakterii, krwinek białych, amylazy itd.)

Zobacz film: Jak rozpoznać, że tarczyca choruje? Źródło: Stylowy Magazyn.

Leczenie wodobrzusza

Wodobrzusze leczy się zachowawczo i operacyjnie. Podstawową metodą jest terapia za pomocą leków moczopędnych. Odwodnienie organizmu powoduje powrót płynu z jamy otrzewnej do łożyska naczyniowego i pozwala na usunięcie go przez nerki. Chorym podaje się również preparaty z albuminami, co zmniejsza przesiąkanie płynu surowiczego do jamy otrzewnej.

Jeśli sposoby te nie przynoszą rezultatów, można doraźnie pomóc choremu, wykonując nakłucie otrzewnej i odciągając płyn. Zabieg ten jest stosunkowo prosty. Przeprowadza się go ambulatoryjnie, w znieczuleniu miejscowym. Ponieważ musi być dość często powtarzany, popularność zdobywa obecnie procedura wszczepienia cewnika przez powłoki ciała. Pozwala on na usuwanie płynu przez długi okres.

Jeśli wodobrzusze nawraca, a istniejący proces chorobowy nie daje nadziei na cofnięcie się tego objawu, w niektórych sytuacjach wskazane jest wytworzenie obniżających ciśnienie wrotne zespoleń naczyń wrotnych z żyłami układowymi albo wykonanie zespolenia otrzewnowo-żylnego (przez które płyn puchlinowy odpływa z jamy brzusznej).

Wodobrzusze – rokowanie

Wszystkie powyższe metody działają objawowo – zmniejszają wodobrzusze, ale nie likwidują jego przyczyn. Podstawą terapii musi być leczenie choroby zasadniczej. Od jej skuteczności zależy rokowanie dotyczące dalszego rozwoju wodobrzusza.

W przypadku choroby nowotworowej celem jest doszczętne usunięcie guza lub przynajmniej zmniejszenie jego masy (radioterapią lub chemioterapią). Powoduje to spadek prędkości przesiąkania płynu albo całkowitą eliminację tego zjawiska.

Marskość wątroby jest schorzeniem postępującym i prowadzącym ostatecznie do śmierci chorego. Wodobrzusze w tym procesie nasila się i znacznie komplikuje stan chorego. Jedyną możliwością wyleczenia jest w niektórych przypadkach wykonanie przeszczepu wątroby.

Data aktualizacji: 06.12.2018,
Opublikowano: 21.09.2017 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
Te objawy mogą wskazywać na cukrzycę, można je łatwo rozpoznać 

Cukrzyca to poważna choroba, z którą zmaga się coraz więcej osób. Jej najbardziej charakterystycznym objawem jest wysoki poziom glukozy we krwi. Co może o nim świadczyć? 

Czytaj więcej
Rak szyjki macicy, jak się przed nim chronić? W Polsce kobiety umierają z jego powodu codziennie

Rak szyjki macicy to choroba, którą w wielu krajach udało się niemal całkowicie wyeliminować. Niestety Polska znajduje się w grupie państw, w których nowotwór wciąż stanowi poważny problem.  

Czytaj więcej
Kiedy zaszczepić dziecko na odrę? WHO alarmuje, niepokojący wzrost zachorowań

W minionym roku odnotowano aż 45-krotny wzrost zachorowań na odrę. W ocenie WHO ten skok spowodowany jest mniejszą liczbą szczepień ochronnych wykonanych w czasie pandemii COVID-19. Czy grozi nam powrót tej niebezpiecznej choroby? 

Czytaj więcej
Sanepid apeluje: Ruszyły sczepienia przeciw odrze, uzupełnijmy zaległości 

Odra to wyjątkowo niebezpieczna i trochę zapomniana choroba. Niestety rezygnacja ze szczepień ochronnych może sprawić, że choroba wróci. Jak bardzo jest groźna?  

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Nowe objawy COVID-19. To już nie utrata węchu i słuchu. Nowy wariant koronawirusa

Mimo że pandemii już nie ma, to koronawirus SARS-CoV-2 nie zniknął. Wirus mutuje i cały czas stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. Od pewnego czasu najbardziej aktywny jest wariant JN.1. Co o nim wiadomo? Jak bardzo jest niebezpieczny?  

Czytaj więcej
Alkohol na mrozie? To może być śmiertelnie niebezpieczne połączenie 

Wiele osób uważa, że nic tak nie rozgrzewa w zimie, jak alkohol. Tymczasem sięganie po tego rodzaju trunki, gdy przebywamy na mrozie może być bardzo niebezpieczne. Dlaczego i jakie mogą być tego konsekwencje? 

Czytaj więcej
Wirus RSV dominuje w polskich gabinetach, szaleje wśród dzieci i dorosłych 

Przybywa małych pacjentów zakażonych wirus RSV. Co gorsza, infekcja bywa na tyle niebezpieczne, że część dzieci wymaga hospitalizacji. Co warto wiedzieć o tym patogenie? Jak rozpoznać, że to właśnie on stoi za chorobą dziecka?  

Czytaj więcej
Niedobór witaminy B12, może doprowadzić do poważnych konsekwencji 

Witamina B 12 to jedna z ważniejszych substancji, bez których organizm człowieka nie może się obejść. Co może przemawiać za jej niedoborem? 

Czytaj więcej