Od kilku lat imbir na nowo zyskał na znaczeniu. Dużą popularnością cieszy się zwłaszcza woda z imbirem. Do jej przyrządzenia można wykorzystać świeży korzeń lub suszony imbir. Przyprawę tę można kupić w większości supermarketów, sklepach ze zdrową żywnością, a nawet w warzywniakach. Największym producentem imbiru na świecie są Indie. Zaleca się częste spożywanie wody z imbirem ze względu na jej zdrowotne właściwości.
Właściwości imbiru
Imbir jest cennym składnikiem wykorzystywanym we wszystkich kuchniach świata. Używa się go do przyprawiania dań i napojów ze względu na jego zapach. Znany jest też ze swych walorów smakowych. Zawiera olejek eteryczny zingiberol, który nadaje mu intensywny, oryginalny aromat. Z kolei substancje żywicowe, jak gingerol i zinferon, zapewniają lekko gorzki smak. Imbir zawiera podstawowe składniki odżywcze, takie jak białka, tłuszcze, węglowodany, błonnik pokarmowy oraz witaminy i składniki mineralne (cynk, żelazo, miedź, mangan, sód, wapń, fosfor, magnez, potas).
Woda z imbirem i cytryną - przepis. Jak zrobić?
Jednym z bardziej znanych sposobów wykorzystania tej przyprawy jest woda z imbirem. Podstawowa wersja tego napoju to niegazowana woda mineralna ze świeżo startym lub pokrojonym korzeniem imbiru. Znane są jej różne modyfikacje. Pierwsza to ciepła woda z cytryną i imbirem. Do jej przygotowania najlepiej wykorzystać sok wyciśnięty z połówki cytryny. Należy wymieszać 1,5 l wody z pokrojonym w cienkie plasterki czterocentymetrowym kawałkiem korzenia świeżego imbiru i cytryną, doprowadzić mieszaninę do wrzenia na dużym ogniu, a następnie gotować przez 15 minut na małym ogniu. Inne znane połączenie stanowi woda z cynamonem i imbirem. Obie przyprawy mogą mieć postać sproszkowaną.
Woda z imbirem, cytryną, cynamonem i miodem na czczo
Obecnie największą popularnością cieszy się woda z cytryną, imbirem, cynamonem i miodem. Do jej przygotowania potrzebne jest 250 ml wody o pokojowej temperaturze, łyżka naturalnego miodu, sok z połówki cytryny, łyżeczka cynamonu i łyżeczka startego imbiru. Wodę z imbirem najlepiej pić na czczo, około pół godziny przed pierwszym posiłkiem, stąd też określa się ją jako poranny napój zdrowotny.
Woda z imbirem na odchudzanie
Woda z cytryną i imbirem stosowana jest powszechnie na odchudzanie. Stanowi nieocenioną pomoc w dbaniu o linię, jeśli zostanie odpowiednio wsparta aktywnością fizyczną i odpowiednią dietą. Połączenie to aktywuje proces termogenezy, odpowiedzialny za spalanie tłuszczów. Redukuje ilość tkanki tłuszczowej okolic łonowych i wpływa korzystnie na uzyskanie płaskiego brzucha. Imbir ułatwia trawienie poprzez pobudzenie wydzielania śliny i soku żołądkowego. Picie wody z cytryną i imbirem przyspiesza metabolizm i stymuluje organizm do samooczyszczenia się z toksyn. Dzienne spożywanie co najmniej litra przez pół roku gwarantuje całkowite oczyszczenie organizmu.
W związku z powyższym woda z imbirem i cytryną to skuteczny sposób na odchudzanie. Stosowana na co dzień pozwala przeciwdziałać nadwadze i podjąć skuteczną walkę z nadliczbowymi kilogramami. (Imbir na odchudzanie)
Właściwości i działanie wody z imbirem
Woda z imbirem posiada liczne cenne właściwości. Imbir zalicza się przecież do najstarszych przypraw i roślin leczniczych świata, a w chińskim ziołolecznictwie jest uznawany za jedno z „trzech wielkich źródeł mocy”.
Woda imbirowa jest ceniona z powodu swych właściwości rozgrzewających, z których korzysta się zwłaszcza przy przeziębieniu i zapaleniu płuc. Działa żółciopędnie i rozkurczowo. Natychmiast pomaga przy wzdęciach, zgadze i niestrawności. Zaleca się jej picie po spożyciu tłustych posiłków. Łagodzi mdłości i przeciwdziała wymiotom. Stąd też powinna być pita przez przyszłe mamy na początkowym etapie ciąży i osoby zmagające się z chorobą lokomocyjną. (Imbir na przeziębienie)
Woda z imbirem działa także na migreny. Specjaliści donoszą, że regularne spożywanie wody z imbirem i cytryną zmniejsza liczbę ataków intensywnego bólu głowy. Badacze podkreślają jej właściwości przeciwbakteryjne i aktywność przeciwutleniającą. Przyspiesza krążenie, dzięki czemu rozgrzewa zimne stopy i dłonie.
Picie wody z imbirem łagodzi objawy wywołane przez wrzody żołądka i dwunastnicy czy chorobę refluksową. Napój ten posiada właściwości hipoglikemiczne (zwiększenie wrażliwości tkanek na insulinę i zmniejszenie wchłaniania glukozy z jelit). Ma działanie hipolipemiczne. Jego spożycie poprawia profil lipidowy we krwi – reguluje poziom cholesterolu i zmniejsza zlepianie płytek krwi (działanie przeciwpłytkowe), dzięki czemu chroni przed tworzeniem się zakrzepów. Wiele doniesień naukowych sugeruje także, że napój ten wywiera wiele bezpośrednich i pośrednich skutków na ciśnienie krwi i tętno. Jest naturalnym środkiem stymulującym, dodającym energii i poprawiającym koncentrację.
Woda z cytryną i imbirem ma zastosowanie w profilaktyce przeciwnowotworowej. Ma także działanie przeciwzapalne. Regularnie spożywana hamuje rozwój wolnych rodników. Łagodzi ból w chorobie zwyrodnieniowej i reumatoidalnym zapaleniu stawów, regeneruje i chroni chrząstkę stawową. Może być stosowana w łagodzeniu dolegliwości związanych z miesiączkowaniem.
Zaleca się płukanie bolącego gardła miksturą zawierającą wodę, imbir i cytrynę, która odkaża jamę ustną i łagodzi infekcje błony śluzowej. Pomaga udrożnić drogi oddechowe. Jest to też skuteczny środek na plamki na skórze.
Bibliografia:
1. Hahn-Hubner M., Imbir - najstarszy środek przeciwbólowy świata, Sulejówek, Wiedza i Praktyka, 2017.
2. Heidbohmer E., Imbir. Lecznicze zastosowanie od A do Z, Białystok, Vital, 2016.
3. Kulczyński B., Gramza-Michałowska A., Znaczenie żywieniowe imbiru, „Bromatologia i Chemia Toksykologiczna”, 2016, XLIX(1), s. 57-63.
4. Grys A., Łowicki Z., Parus A., Właściwości lecznicze imbiru (Zingiber officinale Roscoe), „Postępy Fitoterapii”, 2010, 1, s. 42-45.