Właściwości wody brzozowej, jej pozyskiwanie i metody stosowania

Fot: 5ph / stock.adobe.com

Woda brzozowa efekty przynosi po kilku tygodniach regularnego stosowania. Jest to produkt nietrwały, dlatego czasem dodaje się do niej alkoholu. Woda brzozowa poprawia kondycję skóry głowy, przyspiesza wzrost włosów, oczyszcza organizm i obniża cholesterol. Pozytywnie wpływa też na cerę.

Woda brzozowa to nazwa stosowana zarówno dla soku z brzozy, soku z brzozy w dodatkiem alkoholu, jak i dla naparu z liści lub pączków tego drzewa. Woda brzozowa może być stosowana zewnętrznie, np. do włosów lub do przemywania skóry, a także wewnętrznie, do picia. W Polsce butelkowana woda brzozowa pojawiła się w czasach socjalizmu i z tym okresem jest kojarzona do tej pory.

Właściwości wody brzozowej i efekty jej stosowania

Woda brzozowa właściwości zawdzięcza zawartości witamin (C i z grupy B) i minerałów (wapnia, fosforu, potasu, żelaza, magnezu i miedzi), garbników, fitosteroli, flawonoidów (antyoksydantów), aminokwasów, fitohormonów, cukrów złożonych i kwasu salicylowego. Oprócz tego zawiera też saponiny i betulinę, przez którą kora brzozy ma biały kolor.

Dzięki tym składnikom woda brzozowa pozytywnie wpływa na organizm wewnętrznie i zewnętrznie. Stosowana do włosów jako wcierka zagęszcza je i odżywia, dodaje im blasku. Woda brzozowa na włosy działa także leczniczo w przypadku łupieżu. Ogranicza przetłuszczanie skóry głowy i osusza łojotok, dobrze oczyszcza włosy z nadmiaru sebum. Używana zbyt często może jednak przesuszać skalp, wtedy należy zrezygnować z niej na jakiś czas, a w przyszłości korzystać rzadziej lub w ogóle.

Woda brzozowa nadaje się nie tylko do włosów, można także przemywać nią twarz. Polecana jest wspomagająco w kuracjach antytrądzikowych, dla osób z cerą mocno przetłuszczającą się oraz jako sposób na przebarwienia. Tonik do cery można przyrządzić zarówno z soku z brzozy, jak i pączków tego drzewa. Kwas salicylowy działa złuszczająco, betulina przeciwzapalnie, a pozostałe składniki regenerująco i odżywczo.

Woda brzozowa do picia stosowana regularnie może spowalniać procesy starzenia, a nawet nieznacznie je cofać, nadając cerze zdrowy wygląd i ją wygładzając. Pozostałe właściwości wody brzozowej do picia to:

  • pozytywny wpływ na układ nerwowy,
  • działanie przeciwzapalne, antybakteryjne, przeciwgrzybicze, przeciwwirusowe, zabijanie pierwotniaków – m.in. dlatego woda brzozowa może być stosowana na trądzik,
  • wpływ na gospodarkę lipidową – obniżenie poziomu cholesterolu we krwi i trójglicerydów dzięki zawartości saponin, zmniejszenie ryzyka wystąpienia miażdżycy i innych chorób układu sercowo-naczyniowego,
  • działanie wykrztuśne – w ten sposób działają saponiny, ale zwiększają też wydzielanie śluzu w organizmie,
  • oczyszczanie organizmu – działanie moczopędne i ochrona wątroby, wspomaganie odchudzania, redukcja cellulitu,
  • pozytywny wpływ na układ pokarmowy – pobudzanie procesów trawiennych, łagodzenie podrażnień żołądka i jelit.

W medycynie naturalnej sok z brzozy bywa stosowany również do leczenia schorzeń układu stawowego, wrzodów żołądka, anginy oraz chorób skórnych.

Stosowanie wody brzozowej na włosy i do picia

Woda brzozowa do picia efekty powinna dać po około miesiącu regularnego stosowania. Należy pić 1 szklankę świeżego soku z brzozy dwa lub trzy razy dziennie.

Jako wcierka do włosów powinna być używana dwa razy w tygodniu. Należy wmasować ją przez kilka minut w skórę głowy i zostawić na kilka godzin albo najlepiej na noc. Niektórzy wodę brzozową w skalp wcierają po myciu włosów. W takim wypadku nie trzeba jej spłukiwać. Wzrost włosów i ich zagęszczenie może być widoczne już po 4 tygodniach stosowania tej metody.

Pozyskiwanie wody brzozowej

Wodę brzozową można kupić w butelkach m.in. w sklepach sieciowych czy ze zdrową żywnością. Sok z brzozy jest bardzo nietrwały, można przechowywać go od 3 do 4 dni w lodówce, po tym czasie nie nadaje się do użytku.

Samodzielnie wodę brzozową można pozyskać wiosną, gdy na gałęziach brzozy pojawiają się pąki. Wtedy drzewo pompuje do nich soki z substancjami odżywczymi. Sok pobiera się z drzew nie młodszych niż dziesięcioletnie, najlepiej, jeśli rosną z dala od zatłoczonych dróg i miejsc zanieczyszczonych.

W pniu na wysokości około 50 centymetrów od ziemi należy wywiercić otwór. Wystarczy, gdy będzie miał około 4 centymetrów głębokości. Należy umieścić w nim rurkę, wężyk lub rynienkę, a koniec włożyć do pojemnika, np. do butelki, którą łatwo przymocować do drzewa. Tak przygotowana instalacja może dostarczyć od 1,5 do nawet 5 litrów wody brzozowej na dobę. Otwór wierci się w pniu od strony południowej.

Bardzo ważne jest, by sok pić świeży. Im później od pojawienia się pączków jest zbierany, tym jest słodszy i może mieć lekko żółtawy kolor.

Po zakończeniu pobierania soku należy usunąć z pnia rurkę czy rynienkę i otwór zatkać drewienkiem, a najlepiej posmarować go także żywicą lub specjalnym preparatem ułatwiającym drzewom gojenie. Dzięki temu pozyskiwanie wody brzozowej nie ma negatywnego wpływu na drzewo.

Tonik do przemywania twarzy można przygotować z pączków brzozy. Wystarczy ich garść zalać 1 szklanką wrzątku i zaparzać przez pół godziny, a następnie ostudzić. Płynu można używać przez 3 dni, przechowując w tym czasie w lodówce.

Zobacz film: Co pić w podróży. Źródło: Wiem, co jem


Data aktualizacji: 08.07.2019,
Opublikowano: 11.07.2017 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Skończyłeś pięćdziesiąt lat? To warzywo powinno stać się twoim najlepszym przyjacielem

Po 50. roku życia gorzej działają nasze narządy, a niektóre procesy zachodzące w organizmie spowalniają. Na szczęście dzięki odpowiedniemu stylowi życia, a zwłaszcza diecie można temu zaradzić. Szczególnie cenne jest jedzenie porów. Dlaczego? 

Czytaj więcej
Jak stłumić nadmierny apetyt? Te sposoby ci w tym pomogą

Ciągły apetyt może się pojawić z bardzo wielu powodów. Często jest wynikiem nadmiernego stresu. Jak można sobie poradzić z potrzebą ciągłego sięgania po jedzenie?  

Czytaj więcej
Krupnik – idealna zupa na zimę. Oczyszcza jelita i wzmacnia organizm 

Krupnik to jedna z najbardziej popularnych zup. Choć ma tyle samo zwolenników, co przeciwników to stanowi jedno ze zdrowszych dań w rodzimej kuchni. Dlaczego warto jeść krupnik? 

Czytaj więcej
O której jeść śniadanie? To ważne dla naszego zdrowia 

Mówi się, że śniadanie to najważniejszy posiłek w ciągu dnia. Znaczenie ma nie tylko to, co, ale i o której godzinie zjemy. Kiedy jest najlepsza pora na śniadanie?  

Czytaj więcej
To warzywo może pomóc Ci uniknąć cukrzycy 

Leczenie cukrzycy nie ogranicza się tylko do przyjmowania leków. Konieczna jest także zmiana stylu życiu i diety. Zdaniem badaczy szczególnie cennym warzywem dla diabetyków jest okra. Jakie ma właściwości?  

Czytaj więcej
Adaptogeny - naturalne wsparcie dla całego organizmu

Adaptogeny to rośliny, które mają korzystny wpływ na działanie organizmu. W jaki sposób oddziałują na ciało człowieka i gdzie szukać tych wartościowych substancji?  

Czytaj więcej
Jarmuż - podobno najzdrowsze warzywo świata. Zmniejsza ryzyko zachorowania na raka

Jarmuż nie bez powodu uchodzi za jedno z najzdrowszych warzyw. Stanowi bogactwo witamin, a jedzony regularnie może uchronić przed rozwojem choroby nowotworowej. Dlaczego warto na stałe jarmuż wprowadzić do swojej diety?   

Czytaj więcej
Biała piana podczas obróbki termicznej mięsa – co oznacza? 

Bardzo często podczas obróbki mięsa na jego powierzchni pojawia się biała piana. Dla wielu osób jest to sygnał, że z mięsiwem jest coś nie tak i na pewno jest nieświeże. Czy słusznie? 

Czytaj więcej
Dynia, nie tylko smaczna, ale też zdrowa. Oczyszcza płuca i chroni przed rakiem

Dynia to jedno z najzdrowszych warzyw. Stanowi cenne źródło witamin i pierwiastków, których potrzebuje nasz organizm. Niektóre z nich mogą chronić przed tworzeniem się zmian nowotworowych. Dlaczego jeszcze warto na stałe wprowadzić dynię do swojego menu?   

Czytaj więcej
NFZ proponuje te dania na jesień. Sprawdź ich propozycje

Nie wiesz, co przygotować na obiad? Z pomocą przychodzi Narodowy Fundusz Zdrowia. Instytucja opublikowała na swojej stronie darmowego e-booka z przepisami na zdrowe jesienne dania. 

Czytaj więcej