Wiśnia jest powszechnie występującą rośliną. Wiele osób trudni się jej uprawą na szeroką skalę. Wiśnia ma szerokie zastosowanie. Niektóre jej odmiany pełnią rolę roślin ozdobnych ze względu na piękne różowe kwiaty, a owoce innych używane są w kuchni. Z wiśni pozyskuje się drewno, które przeznaczone jest do palenia w mięsnych wędzarniach. Wiśnia wykazuje też działanie prozdrowotne.
Co to jest wiśnia? Gatunki wiśni flory Polski
Wiśnia (z łac. Cerasus Mill.) to rodzaj rośliny z rodziny różowatych. Gatunki wiśni flory Polski stanowią:
- gatunki występujące naturalnie:
- wiśnia karłowata, zwana też wisienką stepową,
- wiśnia ptasia, zwana też wiśnią dziką, czereśnią, trześnią;
- gatunki uprawiane:
- wiśnia piłkowana, zwana wiśnią japońską,
- wiśnia pospolita, zwana wiśnią zwyczajną,
- wiśnia osobliwa,
- wiśnia wonna, zwana wiśnią antypką.
Dlaczego warto jeść wiśnie i czereśnie? Co nam dają? Odpowiedź na filmie:
Wiśnia – właściwości prozdrowotne
Wiśnie wykazują właściwości prozdrowotne. Pobudzają proces przemiany materii i poprawiają trawienie. Oczyszczają organizm z toksyn, co zawdzięczają zawartości pektyn, które mają zdolność wiązania toksyn i usuwania ich z organizmu. Wiśnie wpływają korzystnie na kondycję skóry. Znajdujący się w nich bioflavon ma silne działanie antyoksydacyjne. Zapobiega szkodliwemu działaniu na organizm wolnych rodników, a dzięki temu procesom starzenia się komórek. Dodatkowo zwiększa ogólną odporność organizmu i chroni przed chorobami układu krążenia. Obniża poziom cholesterolu LDL we krwi, korzystnie wpływa na wzrost krwinek czerwonych, usprawnia krążenie, uszczelnia ściany naczyń krwionośnych. Sok z wiśni wykazuje właściwości przeciwzapalnie i ułatwia odkrztuszanie, przez co pomocny jest w leczeniu stanów zapalnych górnych dróg oddechowych. Zawarte w wiśni fenole i antocyjany wzmacniają złącza neuronowe w mózgu. Działanie to wykorzystywane jest w profilaktyce choroby Alzheimera. Dzięki dużej zawartości sodu i potasu wiśnie działają moczopędnie. Spożywanie wiśni może pomóc zwiększyć poziom melatoniny i poprawić jakość snu.
Jakie witaminy ma wiśnia?
Wiśnia to źródło niezbędnych dla prawidłowej kondycji zdrowotnej składników mineralnych i witamin. Owoc zawiera: sód (3 mg), potas (173 mg), wapń (16 mg), żelazo (0,3 mg), magnez (9 mg) i witaminy: A, C, E, K, B6, niacynę, kwas foliowy, tiaminę, ryboflawinę.
Zastosowanie wiśni
Wiśnia to roślina uprawna oraz ozdobna. Sadzana bywa w parkach i ogrodach. Sadownictwo wiśni w Polsce jest dość powszechne. Sakura, czyli kwiat wiśni, to jeden z najważniejszych symboli w kulturze japońskiej. Z wiśni pozyskuje się także drewno, które przeznaczone jest do spalania w mięsnych wędzarniach. Surowiec ten ceniony jest także w meblarstwie, gdzie używa się go do wyrobu elementów toczonych, intarsji i snycerstwie, czyli sztukach rzeźbienia oraz przy produkcji instrumentów muzycznych. Wiśnie stanowią też element wielu kosmetyków. Owoce wiśni są wykorzystywane w sztuce kulinarnej. Najbardziej znane ich zastosowanie to nalewka wiśniowa, czyli wiśniówka, frużelina wiśniowa, kompot, sok, konfitura czy dżem. Wiśnie to też częsty składnik chłodników i ciast.
Przepis na nalewkę z wiśni
Nalewka z wiśni to znany w Polsce trunek. Do przygotowania go potrzebne będą: 1,5 kg wiśni, 1 kg cukru, 500 ml spirytusu, 500 ml wódki. Po umyciu wiśnie należy wydrylować. Następnie owoce razem z garścią pestek wkłada się do dużego słoika i zasypuje cukrem. Otwór w słoiku nakrywa się gazą, po czym odstawia na kilkanaście dni do czasu, aż wiśnie puszczą sok. Ten zlewa się do garnka, gotuje, a po wystudzeniu miesza ze spirytusem i wlewa do butelek. Ze słoika usuwa się pestki, a owoce zalewa się wódką i odstawia na 2 tygodnie. Po tym czasie oddziela się wiśnie od wódki, którą miesza się razem z uzyskanym wcześniej wiśniowym spirytusem i przelewa do butelek. Nalewkę odstawia się na około 3 miesiące.
Frużelina wiśniowa – jak ją zrobić?
Frużelina wiśniowa doskonale nadaje się do lodów, deserów, przekładania tortów, naleśników czy gofrów. Żeby uzyskać 4–5 małych słoików frużeliny potrzebne będą: 1 kg wydrylowanych świeżych lub mrożonych wiśni, 2 szklanki cukru, 50 ml zimnej wody, sok z 1 cytryny, 2–3 łyżki mąki ziemniaczanej. Wiśnie wrzuca się do garnka i gotuje razem z cukrem przez około godzinę, pamiętając o dość częstym mieszaniu. Następnie dodaje się sok z cytryny i uprzednio wymieszaną z wodą mąkę. Całość miesza się do momentu uzyskania konsystencji kisielu. Wówczas frużelinę ściąga się z ognia i przekłada do słoików. Nie wymaga pasteryzowania.
Wiśnie w syropie
Wiśnie w syropie to doskonały dodatek do deserów i wypieków. Do ich przygotowania potrzebne będą: 5 kg drylowanych wiśni, 2 kg cukru i dodatkowo 1 kg cukru na każdy 1l soku z wiśni. Wiśnie wkłada się do dużej miski, zasypuje cukrem, przykrywa bawełnianą ściereczką i odstawia na 24 godziny. Po tym czasie sok odlewa się do garnka i gotuje. Do soku dodaje się cukier. Gorącym sokiem zalewa się wiśnie i ponownie odstawia na 24 godziny. Czynność tę powtarza się jeszcze przez kolejne 2 dni. Na koniec wiśnie układa się ciasno w słoikach i zalewa gorącym sokiem. Weki pasteryzuje się około 10 minut.