Wieczorne mdłości – przyczyny i sposoby leczenia

Fot: vadimguzhva / gettyimages.com

Wieczorne mdłości mogą być spowodowane wieloma przyczynami, z których najczęściej diagnozowane są dolegliwości związane z układem pokarmowym (np. zaburzenia trawienia). W niektórych przypadkach wywołują je zaburzenia ciśnienia tętniczego, wrzody czy zapalenie wyrostka robaczkowego.

Pojawienie się wieczornych mdłości w wielu przypadkach oznacza ciążę, ale ponieważ może sugerować również niebezpieczne stany chorobowe, nie powinno być bagatelizowane. Jedną z niebezpieczniejszych w skutkach przyczyn jest zawał serca.

Wieczorne mdłości a zaburzenia ciśnienia

Jeśli dolegliwości pojawiają się nagle, a poza mdłościami występują m.in: zawroty głowy i ból głowy oraz klatki piersiowej, mogą być związane z nagłymi skokami ciśnienia. Jest to stan szczególnie niebezpieczny, ponieważ może prowadzić np. do udaru. Zmiany ciśnienia mogą być objawem rozwijających się chorób, stąd też nie należy ich lekceważyć. Niebezpieczne skoki mogą pojawić się nawet w przypadku braku tego typu dolegliwości w przeszłości lub mimo zażywanych leków. Poza mdłościami i bólem odczuwanym w obrębie klatki piersiowej często występuje też ból oczu, zaczerwienienie twarzy, zawroty i ból głowy. W takim przypadku wymagana jest konsultacja medyczna. Skoki ciśnienia występują niezależnie od pory dnia, stąd też wieczorne mdłości mogą być spowodowane również przez tego typu dolegliwość.

Zobacz film: Jak zbudowany jest układ pokarmowy. Źródło: 36, 6.

Mdłości wieczorem – inne możliwe przyczyny

Przyczynami wieczornych mdłości mogą być poważne schorzenia. Jeżeli towarzyszy im dotkliwy ból w nadbrzuszu, sugerują zawał serca, ponieważ w jego trakcie przepona jest mocno podrażniona, co wywołuje nudności. W przypadku zawału najważniejsze jest uzyskanie jak najszybszej pomocy medycznej, aby zmniejszyć jego skutki. Jeżeli więc osoba, u której wystąpią niepokojące symptomy, nie ma zdiagnozowanych wrzodów ani chorób żołądka, a także nie jadła nic, co mogłoby powodować niestrawność, objawy mogą sugerować właśnie zawał.

Nudności mogą też występować jako efekt nieżytu żołądka i refluksu. Podrażniona śluzówka górnego odcinka przewodu pokarmowego na skutek cofania się soków żołądkowych będzie powodowała tego typu objawy np. po zjedzeniu kolacji.

W przypadku wieczornych mdłości, którym towarzyszy ból brzucha przesuwający się z upływem czasu w okolicę prawej pachwiny, przyczyną może być zapalenie wyrostka robaczkowego. Przy tego typu podejrzeniu należy obserwować objawy towarzyszące – w przebiegu schorzenia ból nie ustępuje, a będzie się nasilał, dodatkowo pojawiają się gorączka i zaparcia. Jeżeli dolegliwości nie znikają po kilku godzinach, należy wezwać pomoc medyczną.

Nudności mogą się pojawić również jako wynik przyjmowanych leków – np. leczenia nowotworowego. Są również powikłaniem po radioterapii. Poza preparatami z żelazem wywołują je antybiotyki, leki psychotropowe i niesteroidowe leki przeciwzapalne (NLPZ). Są także częstym skutkiem stresu pooperacyjnego, zwłaszcza u dzieci. Występują szczególnie po zabiegach o dłuższym przebiegu, przeprowadzanych w znieczuleniu ogólnym. W każdym przypadku leczenie mdłości uzależnione jest od choroby, która je powoduje.

Wieczorne mdłości w ciąży

Nudności i wymioty są charakterystycznymi dolegliwościami po zapłodnieniu. Chociaż u większości kobiet występują rano, to zdarzają się również mdłości wieczorne w ciąży. Statystyki wskazują, że w pierwszym trymestrze cierpi na nie około 30% przyszłych mam. Pojawiają się najczęściej między 4 a 6 tygodniem, a niekiedy znikają dopiero po 20, a nawet 22 tygodniu, czyli trwają znacznie dłużej niż pierwszy trymestr. To, że nudności występują szczególnie rano, wielu ginekologów określa jako mit, ponieważ zazwyczaj towarzyszą kobietom w ciągu całego dnia.

Powodowane są m.in. przez wysokie stężenie gonadotropiny kosmówkowej (hCG), której maksymalny wzrost notuje się między 10 a 12 tygodniem ciąży. Część lekarzy z przykrymi dolegliwościami wiąże też zmieniające się stężenia innych hormonów, np. estradiolu, progesteronu i prolaktyny. Poza tym ciąża dla wielu kobiet jest stanem, w którym zmienia się całe ich życie, więc przyczyn występujących mdłości należy też szukać w aspektach psychicznych, np. braku przygotowania do macierzyństwa, stanów napięcia, lęków i obaw o nienarodzone dziecko. Badania pokazują, że zwiększa je także przyjmowanie preparatów z żelazem.

Jakie dolegliwości pojawiają się u kobiet w ciąży? Odpowiedź znajdziesz w filmie:

Zobacz film: Typowe dolegliwości w ciąży. Źródło: 36,6.

Wieczorne mdłości a dieta

Bardzo często nudności są związane z przejedzeniem lub niewłaściwą dietą. Po całodziennym spożywaniu zbyt ciężkostrawnych i tłustych posiłków pod koniec dnia mogą pojawić się przykre dolegliwości ze strony układu pokarmowego. Aby się ich pozbyć, wystarczy zmienić nawyki żywieniowe – dobre efekty da lekkostrawna dieta, na którą składa się kilka częstszych, ale mniejszych posiłków.

Niezależnie od przyczyny mdłości można próbować łagodzić domowymi sposobami. Wielu osobom pomaga gorzka czarna herbata, napar z mięty, melisy, rumianku lub dziurawca. W przypadku wystąpienia wymiotów, pomocna może okazać się herbata z imbirem, który skutecznie niweluje odruch wymiotny. Stosowane mogą być także leki przeznaczone do zmniejszenia objawów choroby lokomocyjnej.

Data aktualizacji: 23.11.2018,
Opublikowano: 21.02.2018 r.

Komentarze (1)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany

Jola jolt 22.09.2019r.

ja od dwóch lat miewam wieczorne mdłości,a jak się położę do łóżka to chce mi się wymiotować, muszę wysoko dać poduszkę i po pewnym czasie mi to przechodzi -występuje wtedy przyśpieszony oddech i mocne kołatanie serca, wszystkie wyniki mam prawidłowe ,robiłam nawet kolonoskopię oraz gastroskopię ,wyniki z krwi ,cukier, mocznik -wszystko jest w jak najlepszym porządku, nie mam pojęcia co mi jest. USG jamy brzusznej miałam 3 lata temu i było idealne.

Zobacz wszystkie 1 komentarzy
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
Te objawy mogą wskazywać na cukrzycę, można je łatwo rozpoznać 

Cukrzyca to poważna choroba, z którą zmaga się coraz więcej osób. Jej najbardziej charakterystycznym objawem jest wysoki poziom glukozy we krwi. Co może o nim świadczyć? 

Czytaj więcej
Rak szyjki macicy, jak się przed nim chronić? W Polsce kobiety umierają z jego powodu codziennie

Rak szyjki macicy to choroba, którą w wielu krajach udało się niemal całkowicie wyeliminować. Niestety Polska znajduje się w grupie państw, w których nowotwór wciąż stanowi poważny problem.  

Czytaj więcej
Kiedy zaszczepić dziecko na odrę? WHO alarmuje, niepokojący wzrost zachorowań

W minionym roku odnotowano aż 45-krotny wzrost zachorowań na odrę. W ocenie WHO ten skok spowodowany jest mniejszą liczbą szczepień ochronnych wykonanych w czasie pandemii COVID-19. Czy grozi nam powrót tej niebezpiecznej choroby? 

Czytaj więcej
Sanepid apeluje: Ruszyły sczepienia przeciw odrze, uzupełnijmy zaległości 

Odra to wyjątkowo niebezpieczna i trochę zapomniana choroba. Niestety rezygnacja ze szczepień ochronnych może sprawić, że choroba wróci. Jak bardzo jest groźna?  

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Nowe objawy COVID-19. To już nie utrata węchu i słuchu. Nowy wariant koronawirusa

Mimo że pandemii już nie ma, to koronawirus SARS-CoV-2 nie zniknął. Wirus mutuje i cały czas stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. Od pewnego czasu najbardziej aktywny jest wariant JN.1. Co o nim wiadomo? Jak bardzo jest niebezpieczny?  

Czytaj więcej
Alkohol na mrozie? To może być śmiertelnie niebezpieczne połączenie 

Wiele osób uważa, że nic tak nie rozgrzewa w zimie, jak alkohol. Tymczasem sięganie po tego rodzaju trunki, gdy przebywamy na mrozie może być bardzo niebezpieczne. Dlaczego i jakie mogą być tego konsekwencje? 

Czytaj więcej
Wirus RSV dominuje w polskich gabinetach, szaleje wśród dzieci i dorosłych 

Przybywa małych pacjentów zakażonych wirus RSV. Co gorsza, infekcja bywa na tyle niebezpieczne, że część dzieci wymaga hospitalizacji. Co warto wiedzieć o tym patogenie? Jak rozpoznać, że to właśnie on stoi za chorobą dziecka?  

Czytaj więcej
Niedobór witaminy B12, może doprowadzić do poważnych konsekwencji 

Witamina B 12 to jedna z ważniejszych substancji, bez których organizm człowieka nie może się obejść. Co może przemawiać za jej niedoborem? 

Czytaj więcej