W cukrzycy najgorsze są powikłania. Jak skutecznie walczyć z chorobą?

Zobacz film: "Nie boli, dlatego jest taka podstępna". Cukrzycę zdiagnozowano już u 2,5 mln Polaków Źródło: Agencja TVN

Mimo że Światowy Dzień Cukrzycy obchodzony jest tylko raz w roku, to o cukrzycy należy pamiętać cały czas. Wcześnie rozpoznana i odpowiednio leczona choroba to najlepszy sposób na uniknięcie groźnych powikłań. Do tych najgroźniejszych należą choroba niedokrwienna serca oraz retinopatia, która może doprowadzić do utraty wzroku.

Osób chorych na cukrzycę systematycznie przybywa. Aktualna liczba dorosłych z cukrzycą typu 2 na świecie sięga 415 milionów. Zdaniem specjalistów do 2040 roku ta liczba wzrośnie do 642 milionów, co oznacza, że 1 osoba na 10 będzie miała cukrzycę.

Groźne powikłania

Następstwem cukrzycy są groźne powikłania ostre, do których należą hipoglikemia, cukrzycowa kwasica ketonowa i stan hiperglikemiczno-hipermolalny, retinopatia, nefropatia cukrzycowa, neuropatia cukrzycowa (może prowadzić do zespołu stopy cukrzycowej, która w skrajnych przypadkach może wymagać amputacji kończyny). Przewlekłe powikłania to także choroby sercowo-naczyniowe przyczyniające się m.in. do przedwczesnego zgonu. Na tle innych krajów europejskich, Polska ma pod tym względem jedne z najgorszych statystyk.

Cukrzyca może pojawić się u każdego. Status społeczny i zawód nie mają większego znaczenia. Jak z chorobą radzi sobie aktor Olaf Lubaszenko?

Zobacz film: Światowy Dzień Cukrzycy. Z jaki problemami w walce z chorobą zmaga się Olaf Lubaszenko? Źródło: Agencja TVN

Nad chorobą da się zapanować

Powikłań cukrzycy pomaga uniknąć szybka i trafna diagnoza, edukacja i dobór optymalnej farmakoterapii. Pacjenci najczęściej zaraz po usłyszeniu diagnozy są zszokowani, wypierają chorobę i mają trudność z jej zaakceptowaniem. W pokonaniu tych trudności pomaga wsparcie rodziny, przyjaciół oraz personelu medycznego.

Kiedy w danej rodzinie jest osoba z cukrzycą, to najbliżsi powinni wspierać ją w odpowiednim prowadzeniu choroby. Przestrzeganie zaleceń lekarza, podejmowanie wysiłku fizycznego, zastosowanie odpowiedniej diety, systematyczne pomiary glikemii to działania ważne w prewencji poważnych powikłań cukrzycy prowadzących do kalectwa, takich jak m.in. utrata wzroku, niewydolność nerek, zawał serca, udar mózgu czy zespół stopy cukrzycowej. Oczywiście pacjenci muszą być samodzielni, ale nie pozostawieni tylko sobie sami w chorobie - mówi prof. Dorota Zozulińska-Ziółkiewicz, Prezes Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego; Kierownik Kliniki Chorób Wewnętrznych i Diabetologii Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu.

Skutecznym sposobem na unikniecie powikłań jest wykonywanie regularnych pomiarów glukozy we krwi przy użyciu glukometru. Pomiary mają ogromne znaczenie, gdyż utrzymywanie się wysokiego poziom glukozy we krwi stanowi sygnał, że w organizmie dzieje się coś niepokojącego i konieczne jest wdrożenie odpowiedniego postępowania. 

Postaw na ruch

Każdy diabetyk powinien zdawać sobie sprawę, że same pomiary glukozy i farmakologia to za mało, aby zapanować nad cukrzycą. Bardzo ważnym elementem walki z chorobą jest styl życia. Odpowiednio dobrana dieta i aktywność fizyczna potrafią zdziałać bardzo dużo. Dlaczego jeszcze chorzy na cukrzycę powinni prowadzić aktywne życie? Dowiecie się tego z filmu:

Zobacz film: Mimo cukrzycy został mistrzem olimpijskim. "Nie ma nic lepszego niż zarządzanie zdrowiem przez aktywność fizyczną" Źródło: Agencja TVN

Cichy zabójca

Cukrzyca bywa nazywana "cichym zabójcą", ponieważ chorzy często nie wiedzą o swojej chorobie lub nie stosują się do zaleceń lekarzy. Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) liczba zgonów, których przyczyną są powikłania cukrzycy jest większa niż zgonów z powodu AIDS, gruźlicy i malarii łącznie. Tak nie musi być! Wcześnie rozpoznana choroba i odpowiednio leczona daje się całkowicie opanować.

Data aktualizacji: 14.11.2019,
Opublikowano: 08.11.2019 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
Te objawy mogą wskazywać na cukrzycę, można je łatwo rozpoznać 

Cukrzyca to poważna choroba, z którą zmaga się coraz więcej osób. Jej najbardziej charakterystycznym objawem jest wysoki poziom glukozy we krwi. Co może o nim świadczyć? 

Czytaj więcej
Rak szyjki macicy, jak się przed nim chronić? W Polsce kobiety umierają z jego powodu codziennie

Rak szyjki macicy to choroba, którą w wielu krajach udało się niemal całkowicie wyeliminować. Niestety Polska znajduje się w grupie państw, w których nowotwór wciąż stanowi poważny problem.  

Czytaj więcej
Kiedy zaszczepić dziecko na odrę? WHO alarmuje, niepokojący wzrost zachorowań

W minionym roku odnotowano aż 45-krotny wzrost zachorowań na odrę. W ocenie WHO ten skok spowodowany jest mniejszą liczbą szczepień ochronnych wykonanych w czasie pandemii COVID-19. Czy grozi nam powrót tej niebezpiecznej choroby? 

Czytaj więcej
Sanepid apeluje: Ruszyły sczepienia przeciw odrze, uzupełnijmy zaległości 

Odra to wyjątkowo niebezpieczna i trochę zapomniana choroba. Niestety rezygnacja ze szczepień ochronnych może sprawić, że choroba wróci. Jak bardzo jest groźna?  

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Nowe objawy COVID-19. To już nie utrata węchu i słuchu. Nowy wariant koronawirusa

Mimo że pandemii już nie ma, to koronawirus SARS-CoV-2 nie zniknął. Wirus mutuje i cały czas stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. Od pewnego czasu najbardziej aktywny jest wariant JN.1. Co o nim wiadomo? Jak bardzo jest niebezpieczny?  

Czytaj więcej
Alkohol na mrozie? To może być śmiertelnie niebezpieczne połączenie 

Wiele osób uważa, że nic tak nie rozgrzewa w zimie, jak alkohol. Tymczasem sięganie po tego rodzaju trunki, gdy przebywamy na mrozie może być bardzo niebezpieczne. Dlaczego i jakie mogą być tego konsekwencje? 

Czytaj więcej
Wirus RSV dominuje w polskich gabinetach, szaleje wśród dzieci i dorosłych 

Przybywa małych pacjentów zakażonych wirus RSV. Co gorsza, infekcja bywa na tyle niebezpieczne, że część dzieci wymaga hospitalizacji. Co warto wiedzieć o tym patogenie? Jak rozpoznać, że to właśnie on stoi za chorobą dziecka?  

Czytaj więcej
Niedobór witaminy B12, może doprowadzić do poważnych konsekwencji 

Witamina B 12 to jedna z ważniejszych substancji, bez których organizm człowieka nie może się obejść. Co może przemawiać za jej niedoborem? 

Czytaj więcej