UNICEF: Co 5. dziecko na świecie jest niedożywione

fot: Lisovskaya / gettyimages.com

Co trzecie dziecko poniżej 5. roku życia jest niedożywione, a 2 na 3 dzieci, które mają mniej niż 2 lata, nie jest odżywiana prawidłowo. Ubóstwo, urbanizacja, zmiany klimatyczne i złe praktyki żywieniowe sprawiają, że dzieci na całym świecie nie odżywiają się prawidłowo i mają poważne niedobry.

Z najnowszego raportu The State of the World’s Children 2019: Children, food and nutrition przygotowanego przez UNICEF wynika, że ponad 200 mln dzieci poniżej 5. roku życia jest niedożywionych lub ma nadwagę (to tzw. ukryty głód, który jest spowodowany niedoborem niezbędnych składników odżywczych). Co gorsza, 2 na 3 dzieci w wieku od 6. miesiąca do 2 lat nie otrzymuje właściwego pożywienia, tym samym nie rozwijają się one prawidłowo. To wszystko przekłada się na gorszą zdolność uczenia się, niską odporność, większą podatność na infekcje, a w wielu przypadkach nawet śmierć. UNICEF zauważa, że:

  • 149 mln dzieci rośnie zbyt wolno lub jest zbyt niska jak na swój wiek;
  • 50 mln dzieci waży stanowczo za mało jak na swój wiek;
  • 340 mln dzieci – lub 1 na 2 – cierpi na niedobór witamin i minerałów takich jak witamina A czy żelazo;

Twórcy raportu przestrzegają, że złe praktyki żywieniowe zaczynają się wraz z przyjściem dziecka na świat. Mimo że karmienie piersią może uratować życie, to jedynie 42 proc. dzieci poniżej 6. miesiąca życia jest karmionych mlekiem matki. Ogromna większość dzieci dostaje mleko zmodyfikowane.

Rozszerzanie diety u dzieci powinno nastąpić ok. 6. miesiąca życia. Niestety zbyt wiele z nich nie otrzymuje prawidłowych i wartościowych produktów. Szacuje się, że 45 proc. dzieci na całym świecie w wieku od 6. miesięcy do 2 lat nie dostaje żadnych owoców lub warzyw, a niemal 60 proc. nie je nabiału, jajek, ryb lub mięsa.

Prosta droga do otyłości i chorób

Dieta starszych dzieci także pozostawia wiele do życzenia. W ich menu dominuje żywność wysokoprzetworzona, fast foody oraz słodkie napoje. Z raportu UNICEF wynika, że 42 proc. nastolatków mieszkających w krajach o niskim i średnim dochodzie, spożywa słodzone napoje gazowane co najmniej raz dzienne. Z kolei 46proc. sięga po fast foody co najmniej raz w tygodniu. W krajach o wysokich dochodach te wskaźniki są jeszcze wyższe, odpowiednio 62 proc. i 49 proc.

Złe nawyki żywieniowe przekładają się na wciąż rosnącą liczbę dzieci i młodzieży z nadwagą i otyłością. W latach 2000-2016 liczba dzieci z nadwagą w wieku od 5 do 19 lat podwoiła się (z 1 na 10 do niemal 1 na 5). Dla porównania do 1975 r., 10 razy więcej dziewcząt i 12 razy więcej chłopców w tej grupie wiekowej cierpi na skutek otyłości.

Problem tylko najuboższych?

Niedożywienie najbardziej dotyka dzieci i młodzież w krajach najuboższych i w najbardziej marginalizowanych społecznościach. Jedynie 1 na 5 dzieci w wieku od 6 miesięcy do 2 lat mieszkających w najuboższych gospodarstwach domowych ma zróżnicowaną dietę. Ale problem dotyczy nie tylko bardzo biednych krajów. W Wielkiej Brytanii nadwaga występuje ponad dwa razy częściej na obszarach ubogich niż w regionach najbogatszych.

Co gorsza zmiany klimatu sprawiają, że dostęp do żywności będzie coraz trudniejszy. Raport jednoznacznie pokazuje, że susza jest odpowiedzialna w 80 proc. za szkody i straty w rolnictwie, co przekłada się nie tylko na ilość, ale i jakość jedzenia.

Zobacz film i dowiedz się co jedzenie typu fast food robi z organizmem! 

Zobacz film: Nie uwierzysz, co fast food robi z organizmem! Źródło: Co nas truje?

To się musi zmienić

Z niedożywieniem można i trzeba walczyć na wszystkie możliwe sposoby. UNICEF apeluje do rządów państw, sektora prywatnego, darczyńców, rodziców, rodzin i świata biznesu o wsparcie dzieci w prawidłowym rozwoju. UNICEF zaleca:

  • Przekonywanie rodzin, dzieci i młodych ludzi, by sięgać po żywność bogatą w składniki odżywcze, w tym poprzez edukację żywieniową i wprowadzenie odpowiedniego ustawodawstwa takiego jak podatek od cukru.
  • Nakłanianie dostawców żywności, by dostarczać dzieciom zdrową i niedrogą żywność.
  • Budowanie zdrowego środowiska żywieniowego dla dzieci i młodzieży poprzez np. stosowanie odpowiednich i łatwych do zrozumienia etykiet czy większej kontroli reklamy niezdrowej żywności.
  • Jednoczesne wspieranie systemów zdrowia, wody i sanitariatów, edukacji i opieki społecznej.
  • Gromadzenie, analizowanie i wykorzystywanie wiarygodnych danych, aby wyznaczać kierunki działań i śledzić postępy.

Źródło: UNICEF

Data aktualizacji: 16.10.2019,
Opublikowano: 16.10.2019 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
Te objawy mogą wskazywać na cukrzycę, można je łatwo rozpoznać 

Cukrzyca to poważna choroba, z którą zmaga się coraz więcej osób. Jej najbardziej charakterystycznym objawem jest wysoki poziom glukozy we krwi. Co może o nim świadczyć? 

Czytaj więcej
Rak szyjki macicy, jak się przed nim chronić? W Polsce kobiety umierają z jego powodu codziennie

Rak szyjki macicy to choroba, którą w wielu krajach udało się niemal całkowicie wyeliminować. Niestety Polska znajduje się w grupie państw, w których nowotwór wciąż stanowi poważny problem.  

Czytaj więcej
Kiedy zaszczepić dziecko na odrę? WHO alarmuje, niepokojący wzrost zachorowań

W minionym roku odnotowano aż 45-krotny wzrost zachorowań na odrę. W ocenie WHO ten skok spowodowany jest mniejszą liczbą szczepień ochronnych wykonanych w czasie pandemii COVID-19. Czy grozi nam powrót tej niebezpiecznej choroby? 

Czytaj więcej
Sanepid apeluje: Ruszyły sczepienia przeciw odrze, uzupełnijmy zaległości 

Odra to wyjątkowo niebezpieczna i trochę zapomniana choroba. Niestety rezygnacja ze szczepień ochronnych może sprawić, że choroba wróci. Jak bardzo jest groźna?  

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Nowe objawy COVID-19. To już nie utrata węchu i słuchu. Nowy wariant koronawirusa

Mimo że pandemii już nie ma, to koronawirus SARS-CoV-2 nie zniknął. Wirus mutuje i cały czas stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. Od pewnego czasu najbardziej aktywny jest wariant JN.1. Co o nim wiadomo? Jak bardzo jest niebezpieczny?  

Czytaj więcej
Alkohol na mrozie? To może być śmiertelnie niebezpieczne połączenie 

Wiele osób uważa, że nic tak nie rozgrzewa w zimie, jak alkohol. Tymczasem sięganie po tego rodzaju trunki, gdy przebywamy na mrozie może być bardzo niebezpieczne. Dlaczego i jakie mogą być tego konsekwencje? 

Czytaj więcej
Wirus RSV dominuje w polskich gabinetach, szaleje wśród dzieci i dorosłych 

Przybywa małych pacjentów zakażonych wirus RSV. Co gorsza, infekcja bywa na tyle niebezpieczne, że część dzieci wymaga hospitalizacji. Co warto wiedzieć o tym patogenie? Jak rozpoznać, że to właśnie on stoi za chorobą dziecka?  

Czytaj więcej
Niedobór witaminy B12, może doprowadzić do poważnych konsekwencji 

Witamina B 12 to jedna z ważniejszych substancji, bez których organizm człowieka nie może się obejść. Co może przemawiać za jej niedoborem? 

Czytaj więcej