Uczulenie na czekoladę – przyczyny, objawy, leczenie

Fot. Hero Images / Getty Images

Uczulenie na czekoladę to stosunkowo rzadki rodzaj alergii pokarmowej, który najczęściej dotyka dzieci. Dotyczy zwykle któregoś ze składników produktu. Powoduje szereg typowych dla alergii pokarmowych objawów, którym zapobiega się za pomocą diety eliminacyjnej.

Czekolada to jeden z ulubionych przysmaków większości ludzi. Przepadają za nią szczególnie dzieci. Niestety, jest to produkt, który zawiera sporo alergenów, więc nie wszyscy mogą go spożywać bez konsekwencji. Uczulenie na czekoladę u dziecka zdarza się przy tym znacznie częściej niż w przypadku osób dorosłych, ponieważ układ pokarmowy młodego organizmu ma mniejszą tolerancję na wiele substancji. Jak rozpoznać alergię na czekoladę i poradzić sobie z tym problemem?

Skąd się bierze alergia na czekoladę?

Uczulenie jest nadmierną reakcją układu immunologicznego na określone substancje, które komórki odpornościowe traktują jako potencjalnie niebezpieczny, obcy antygen. W przypadku alergii pokarmowej objawy pojawiają się na skutek spożycia alergenu. W czasie intensywnej reakcji immunologicznej wydzielane zostają (oprócz przeciwciał) jej mediatory – związki chemiczne, takie jak histamina, leukotrieny i inne. To one są odpowiedzialne za wystąpienie stanu zapalnego w organizmie, czyli objawów alergii.

Czekolada jest produktem złożonym z wielu składników, spośród których większość ma właściwości uczulające, choć oczywiście indywidualna reakcja może wiązać się z obecnością jednego tylko alergenu. Objawy alergii powodować mogą: kakao, mleko, gluten, dodatki, takie jak orzechy, owoce, a także barwniki, aromaty, konserwanty. Określenie przyczyny uczulenia na czekoladę ułatwia radzenie sobie z tym problemem. Często nie musi się to wiązać z całkowitą rezygnacją ze spożywania ulubionych słodyczy – wystarczy uważnie czytać etykiety i wybierać takie produkty, który nie zawierają alergenu.

Zobacz film: Alergia - choroba cywilizacyjna. Źródło: DeFacto

Uczulenie na czekoladę – objawy

Alergia na czekoladę manifestuje się zwykle natychmiast po jej zjedzeniu, choć zdarza się, że reakcja następuje po kilku godzinach, a nawet dopiero po kilku dniach. Może dotyczyć skóry, układu pokarmowego lub dróg oddechowych. Objawy uczulenia na czekoladę są typowe dla większości alergii pokarmowych. Należą do nich:

W rzadkich przypadkach alergia może wywołać zagrażający życiu wstrząs anafilaktyczny, w którym do łagodniejszych objawów uczulenia dołączają spadek ciśnienia tętniczego, zaburzenia rytmu serca czy trudności w oddychaniu. W takiej sytuacji niezbędna jest natychmiastowa pomoc medyczna.

Jak leczyć uczulenie na czekoladę?

Alergie pokarmowe nie podlegają odczulaniu, więc wyleczenie się z nich jest niemożliwe. Uczulenie na czekoladę u dzieci często przemija z wiekiem. Dorośli zmuszeni są radzić sobie z problemem poprzez stosowanie diety eliminacyjnej, czyli ograniczanie lub całkowite usuwanie alergenów z jadłospisu. W związku z tym należy przede wszystkim ustalić, jakie konkretnie produkty spożywcze działają na daną osobę alergizująco.

Postawienie jednoznacznej diagnozy w kwestii uczulenia na czekoladę wymaga konsultacji z lekarzem alergologiem. Rozpoznanie może nastąpić po przeprowadzeniu testów skórnych. Często jednak niezbędne okazuje się wykonanie tzw. testu prowokacji. Powinien on odbyć się w warunkach szpitalnych w związku z możliwością wystąpienia gwałtownej reakcji alergicznej. Pacjent spożywa wówczas ściśle określone porcje czekolady i poddawany jest obserwacji pozwalającej ustalić, który składnik wywołuje niepożądane objawy.

Wprowadzona po ustaleniu przyczyny uczulenia dieta eliminacyjna polega na wykluczeniu z jadłospisu uczulającego produktu, co nie musi oznaczać całkowitej rezygnacji z jedzenia słodyczy. Na przykład w przypadku uczulenia na orzechy wystarczy wybierać taką czekoladę, która nie zawiera ich nawet w śladowych ilościach. Jeśli źródłem alergii jest substancja obecna w kakao (np. nikiel), rozwiązaniem może być jedzenie białej czekolady, w której skład wchodzi wyłącznie tłuszcz kakaowy. Alternatywę dla wyrobów kakaowych stanowią też produkty zawierające karob, czyli proszek wytwarzany z owoców drzewa świętojańskiego, zapachem i smakiem przypominający posłodzone kakao.

Osoba uczulona na czekoladę powinna uważnie czytać etykiety kupowanej żywności, pytać w restauracjach o skład zamawianych potraw. Czekolada lub jej alergizujące składniki mogą stanowić mało oczywisty dodatek do wielu produktów i potraw, np. pikantnych sosów czy konfitur.

W przypadku wystąpienia reakcji alergicznej po spożyciu czekolady można zastosować leki przeciwhistaminowe (redukują świąd i stany zapalne) albo wziewne preparaty z grupy glikokortykosteroidów lub beta2-mimetyków (łagodzą kaszel i duszność). 

Zobacz film: Diagnozowanie alergii. Źródło: W Dobrym Stylu TVN Style


Data aktualizacji: 15.04.2018,
Opublikowano: 16.04.2018 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Skończyłeś pięćdziesiąt lat? To warzywo powinno stać się twoim najlepszym przyjacielem

Po 50. roku życia gorzej działają nasze narządy, a niektóre procesy zachodzące w organizmie spowalniają. Na szczęście dzięki odpowiedniemu stylowi życia, a zwłaszcza diecie można temu zaradzić. Szczególnie cenne jest jedzenie porów. Dlaczego? 

Czytaj więcej
Jak stłumić nadmierny apetyt? Te sposoby ci w tym pomogą

Ciągły apetyt może się pojawić z bardzo wielu powodów. Często jest wynikiem nadmiernego stresu. Jak można sobie poradzić z potrzebą ciągłego sięgania po jedzenie?  

Czytaj więcej
Krupnik – idealna zupa na zimę. Oczyszcza jelita i wzmacnia organizm 

Krupnik to jedna z najbardziej popularnych zup. Choć ma tyle samo zwolenników, co przeciwników to stanowi jedno ze zdrowszych dań w rodzimej kuchni. Dlaczego warto jeść krupnik? 

Czytaj więcej
O której jeść śniadanie? To ważne dla naszego zdrowia 

Mówi się, że śniadanie to najważniejszy posiłek w ciągu dnia. Znaczenie ma nie tylko to, co, ale i o której godzinie zjemy. Kiedy jest najlepsza pora na śniadanie?  

Czytaj więcej
To warzywo może pomóc Ci uniknąć cukrzycy 

Leczenie cukrzycy nie ogranicza się tylko do przyjmowania leków. Konieczna jest także zmiana stylu życiu i diety. Zdaniem badaczy szczególnie cennym warzywem dla diabetyków jest okra. Jakie ma właściwości?  

Czytaj więcej
Adaptogeny - naturalne wsparcie dla całego organizmu

Adaptogeny to rośliny, które mają korzystny wpływ na działanie organizmu. W jaki sposób oddziałują na ciało człowieka i gdzie szukać tych wartościowych substancji?  

Czytaj więcej
Jarmuż - podobno najzdrowsze warzywo świata. Zmniejsza ryzyko zachorowania na raka

Jarmuż nie bez powodu uchodzi za jedno z najzdrowszych warzyw. Stanowi bogactwo witamin, a jedzony regularnie może uchronić przed rozwojem choroby nowotworowej. Dlaczego warto na stałe jarmuż wprowadzić do swojej diety?   

Czytaj więcej
Biała piana podczas obróbki termicznej mięsa – co oznacza? 

Bardzo często podczas obróbki mięsa na jego powierzchni pojawia się biała piana. Dla wielu osób jest to sygnał, że z mięsiwem jest coś nie tak i na pewno jest nieświeże. Czy słusznie? 

Czytaj więcej
Dynia, nie tylko smaczna, ale też zdrowa. Oczyszcza płuca i chroni przed rakiem

Dynia to jedno z najzdrowszych warzyw. Stanowi cenne źródło witamin i pierwiastków, których potrzebuje nasz organizm. Niektóre z nich mogą chronić przed tworzeniem się zmian nowotworowych. Dlaczego jeszcze warto na stałe wprowadzić dynię do swojego menu?   

Czytaj więcej
NFZ proponuje te dania na jesień. Sprawdź ich propozycje

Nie wiesz, co przygotować na obiad? Z pomocą przychodzi Narodowy Fundusz Zdrowia. Instytucja opublikowała na swojej stronie darmowego e-booka z przepisami na zdrowe jesienne dania. 

Czytaj więcej