Trądzik neuropatyczny– przyczyny. Jak go rozpoznać i leczyć?

Fot: Srisakorn / gettyimages.com

Trądzik neuropatyczny wiąże się z uporczywym oczyszczaniem skóry na własną rękę, co budzi w danej osobie przekonanie, że wyciśnięcie zaskórnika to jedyny sposób leczenia. Tymczasem leczenie zmian i przebarwień po wyciskaniu jest trudne i długotrwałe.

Trądzik jest przewlekłą chorobą na podłożu zaburzeń łojotokowych. Ma wiele przyczyn i postaci. Jedną z nich jest trądzik neuropatyczny, czyli mający podłoże psychiczne. Bez względu na przyczynę, trądzik charakteryzuje się występowaniem krost, wyprysków, zaskórników otwartych, zamkniętych, a także torbieli ropnych lub surowiczo-ropnych w okolicy ujść gruczołów łojowych. Trądzik neuropatyczny bardzo często dodatkowo związany jest z tworzeniem się licznych blizn, ponieważ na tle nerwowym osoby te często wyciskają i rozdrapują zmiany skórne.

Zobacz film i dowiedz się u kogo może pojawić się trądzik

Zobacz film: Trądzik to problem nie tylko nastolatków. Źródło: Dzień Dobry TVN.

Co to jest trądzik neuropatyczny i jakie ma przyczyny?

Trądzik neuropatyczny jest jednym z rodzajów trądziku. Może pojawić się nie tylko na twarzy, ale również w innych okolicach ciała. Zmiany skórne w trądziku neuropatycznym mają różny charakter. Mogą to być zaskórniki, jak również widoczne wągry, krosty czy innego typu wykwity skórne. Przyczyną trądziku neuropatycznego są wszelkiego typu zaburzenia psychiczne. Dlatego też trądzik neuropatyczny jest utożsamiany ze stresem lub innego typu problemami psychologicznymi. Charakterystyczną cechą trądziku neuropatycznego jest to, że zmiany na skórze są rozdrapywane, wyciskane. To z kolei prowadzi do pogłębiania się miejscowego stanu zapalnego i utrudnia to znacząco gojenie się danych zmian. Trądzik neuropatyczny występuje zarówno u płci żeńskiej, jak i męskiej. W przeciwieństwie do niektórych innych typów trądziku, nie jest on zarezerwowany dla jednej grupy wiekowej. Może występować zarówno u nastolatków, jak i u osób dorosłych.

Objawy trądziku neuropatycznego

Trądzik neuropatyczny rozpoznawany jest na podstawie charakteru zmian skórnych, ale tych wytworzonych przez chorego. Charakterystyczne jest to, że osoba cierpiąca z powodu trądziku neuropatycznego rozdrapuje zmiany, uszkadza je, często nie przestrzegając podstawowych zasad higieny i aseptyki (zapobiegania zakażeniom). Tym samym zmiany zapalne pogłębiają się, dłużej się goją, niejednokrotnie pozostawiając po sobie przebarwienia, ślady czy blizny. To, co również charakteryzuje osoby z trądzikiem neuropatycznym, to fakt, że są one przekonane, iż ich działania poprawią stan ich skóry.

Co zrobić, aby pozbyć się blizn po trądziku? Odpowiedź znajdziesz w filmie

Zobacz film: Usuwanie blizn po trądziku. Źródło: Dzień Dobry TVN.

Oczyszczenie zmian skórnych na własną rękę stanowi dla nich konieczny element codziennej pielęgnacji skóry. Nie są w stanie np. zastosować kosmetyku mającego działanie zasuszające i pozwalające na miejscową szybszą likwidację zmiany. Priorytetem jest wyciśnięcie danego wykwitu, co daje im poczucie, że dopiero w ten sposób zmiana się wygoi. Nawyk oczyszczania skóry można przyrównać w ich przypadku do nerwicy natręctw. Poza zmianami skórnymi istnieje wiele cech dodatkowo charakteryzujących osoby z trądzikiem neuropatycznych. Zalicza się tu m.in. przeambicjonowanie, dążenie do perfekcji, nerwice. Niejednokrotnie osoby z trądzikiem neuropatycznym charakteryzują się bardzo niską samooceną i dążą do osiągnięcia pięknego, nieskazitelnego ciała, zarówno pod względem wyglądu skóry, jak i figury i wielu innych elementów.

Leczenie trądziku neuropatycznego

Jeśli podejrzewa się, że powstające zmiany skórne są związane z zaburzeniami natury psychologicznej, konieczne jest działanie u podstaw. Dlatego też praca nad zaburzeniem w kontekście psychologicznym jest bardzo ważna. Wcale nie jest proste leczenie zmian skórnych, jeśli dana osoba stale uszkadza powstające zmiany i potęguje miejscowy stan zapalny. Wewnętrzna potrzeba usunięcia nawet niewielkiej zmiany na skórze powoduje, że nawet najlepsze leki czy kosmetyki mają ograniczoną skuteczność. Nie tylko usuwa się same zmiany trądzikowe, ale również działa się objawowo na rany i zmiany skórne wytworzone poprzez wyciskanie zmian. Uszkodzenia naskórka często wymagają dodatkowej konsultacji dermatologicznej i kosmetologicznej pod kątem leczenia powstałych przebarwień czy blizn.

Czy dieta może doprowadzić do problemów ze skórą? Dowiesz się tego z filmu

Zobacz film: Czy zła dieta może doprowadzić do problemów cerą? Źródło: Dzień Dobry TVN.

Data aktualizacji: 22.10.2018,
Opublikowano: 22.10.2018 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
Te objawy mogą wskazywać na cukrzycę, można je łatwo rozpoznać 

Cukrzyca to poważna choroba, z którą zmaga się coraz więcej osób. Jej najbardziej charakterystycznym objawem jest wysoki poziom glukozy we krwi. Co może o nim świadczyć? 

Czytaj więcej
Rak szyjki macicy, jak się przed nim chronić? W Polsce kobiety umierają z jego powodu codziennie

Rak szyjki macicy to choroba, którą w wielu krajach udało się niemal całkowicie wyeliminować. Niestety Polska znajduje się w grupie państw, w których nowotwór wciąż stanowi poważny problem.  

Czytaj więcej
Kiedy zaszczepić dziecko na odrę? WHO alarmuje, niepokojący wzrost zachorowań

W minionym roku odnotowano aż 45-krotny wzrost zachorowań na odrę. W ocenie WHO ten skok spowodowany jest mniejszą liczbą szczepień ochronnych wykonanych w czasie pandemii COVID-19. Czy grozi nam powrót tej niebezpiecznej choroby? 

Czytaj więcej
Sanepid apeluje: Ruszyły sczepienia przeciw odrze, uzupełnijmy zaległości 

Odra to wyjątkowo niebezpieczna i trochę zapomniana choroba. Niestety rezygnacja ze szczepień ochronnych może sprawić, że choroba wróci. Jak bardzo jest groźna?  

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Nowe objawy COVID-19. To już nie utrata węchu i słuchu. Nowy wariant koronawirusa

Mimo że pandemii już nie ma, to koronawirus SARS-CoV-2 nie zniknął. Wirus mutuje i cały czas stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. Od pewnego czasu najbardziej aktywny jest wariant JN.1. Co o nim wiadomo? Jak bardzo jest niebezpieczny?  

Czytaj więcej
Alkohol na mrozie? To może być śmiertelnie niebezpieczne połączenie 

Wiele osób uważa, że nic tak nie rozgrzewa w zimie, jak alkohol. Tymczasem sięganie po tego rodzaju trunki, gdy przebywamy na mrozie może być bardzo niebezpieczne. Dlaczego i jakie mogą być tego konsekwencje? 

Czytaj więcej
Wirus RSV dominuje w polskich gabinetach, szaleje wśród dzieci i dorosłych 

Przybywa małych pacjentów zakażonych wirus RSV. Co gorsza, infekcja bywa na tyle niebezpieczne, że część dzieci wymaga hospitalizacji. Co warto wiedzieć o tym patogenie? Jak rozpoznać, że to właśnie on stoi za chorobą dziecka?  

Czytaj więcej
Niedobór witaminy B12, może doprowadzić do poważnych konsekwencji 

Witamina B 12 to jedna z ważniejszych substancji, bez których organizm człowieka nie może się obejść. Co może przemawiać za jej niedoborem? 

Czytaj więcej