Termogeniki na odchudzanie - czym są? Jak je stosować?
by JBfotoblog/getty images
Termogeniki to naturalne produkty, które podwyższają metabolizm organizmu, dzięki czemu zwiększa się wydzielania ciepła, a co za tym idzie łatwiej jest zrzucić zbędne kilogramy. Sprawdź, które produkty są bogate w termogeniki? I jak je stosować?
Można powiedzieć, że w czasie termogenezy w organizmie zachodzą przemiany metaboliczne podobne jak podczas aktywnych ćwiczeń fizycznych. Co ciekawe, termogeneza zachodzi zarówno podczas treningu jak i w czasie spoczynku.
Termogeniki – gdzie występują?
Dzięki skomponowaniu diety bogatej w produkty zawierające termogeniki, a więc:
efedrynę,
kapsaicynę,
kofeinę.
Możemy samodzielnie sterować procesem termogenicznym naszego organizmu.
Termogeniki znajdziemy w wielu owocach, przyprawach oraz warzywach. Uwagę zwracać powinniśmy przede wszystkim na:
Owoce zawierające witaminę C, a więc: pomarańcze, cytryny, limonki, grejpfruty, mandarynki czy jabłka. Warto pamiętać, by jabłka i gruszki jeść ze skórką. Pektyny zawarte w tych owocach blokują dostęp tłuszczu do twoich komórek, uniemożliwiając jego odkładanie.
Warzywa bogate w błonnik: szparagi, brokuły, marchew, pomidory, soja, dynia, papryka, kalafior, ogórek czy fasola szparagowa.
Intensywne przyprawy: chili, imbir, czosnek albo cynamon. Przyprawy te w dużym stopniu zwiększają temperaturę spalania tłuszczu.
Chude mięsa bogate w proteiny, białka jajek oraz tran. Pokarmy zawierające proteiny są najlepszymi spalaczami tłuszczu.
Termogeniki występują w naturalnej postaci w niektórych świeżych produktach. W praktyce jednak częściej stosuje się jednak suplementy.
Termogeniki – skutki uboczne stosowania
Tak jak w przypadku większości suplementów, tak i przy termogenikach istnieje również niebezpieczeństwo wystąpienia skutków ubocznych. Są to między innymi:
Objawy skórne: wysypka, zapalenie skóry
Objawy żołądkowo-jelitowe: nudności i wymioty, biegunka, zaparcia.
Objawy sercowo-naczyniowe: przyspieszona czynność serca, lekki wzrost ciśnienia tętniczego, palpitacja serca, zatrzymanie akcji serca, zawał serca.
Objawy nerwowe: lęk, bezsenność, zaburzenia orientacji, napad padaczki.
Zobacz film: Ostre potrawy poprawiają humor? Sprawdź jak kapsaicyna wpływa na nasze ciała
źródło: x-news
Autor:
Magdalena Gudowska
Data aktualizacji: 10.07.2020,
Opublikowano: 10.07.2020 r.
Po 50. roku życia gorzej działają nasze narządy, a niektóre procesy zachodzące w organizmie spowalniają. Na szczęście dzięki odpowiedniemu stylowi życia, a zwłaszcza diecie można temu zaradzić. Szczególnie cenne jest jedzenie porów. Dlaczego?
Ciągły apetyt może się pojawić z bardzo wielu powodów. Często jest wynikiem nadmiernego stresu. Jak można sobie poradzić z potrzebą ciągłego sięgania po jedzenie?
Krupnik to jedna z najbardziej popularnych zup. Choć ma tyle samo zwolenników, co przeciwników to stanowi jedno ze zdrowszych dań w rodzimej kuchni. Dlaczego warto jeść krupnik?
Mówi się, że śniadanie to najważniejszy posiłek w ciągu dnia. Znaczenie ma nie tylko to, co, ale i o której godzinie zjemy. Kiedy jest najlepsza pora na śniadanie?
Leczenie cukrzycy nie ogranicza się tylko do przyjmowania leków. Konieczna jest także zmiana stylu życiu i diety. Zdaniem badaczy szczególnie cennym warzywem dla diabetyków jest okra. Jakie ma właściwości?
Adaptogeny to rośliny, które mają korzystny wpływ na działanie organizmu. W jaki sposób oddziałują na ciało człowieka i gdzie szukać tych wartościowych substancji?
Jarmuż nie bez powodu uchodzi za jedno z najzdrowszych warzyw. Stanowi bogactwo witamin, a jedzony regularnie może uchronić przed rozwojem choroby nowotworowej. Dlaczego warto na stałe jarmuż wprowadzić do swojej diety?
Bardzo często podczas obróbki mięsa na jego powierzchni pojawia się biała piana. Dla wielu osób jest to sygnał, że z mięsiwem jest coś nie tak i na pewno jest nieświeże. Czy słusznie?
Dynia to jedno z najzdrowszych warzyw. Stanowi cenne źródło witamin i pierwiastków, których potrzebuje nasz organizm. Niektóre z nich mogą chronić przed tworzeniem się zmian nowotworowych. Dlaczego jeszcze warto na stałe wprowadzić dynię do swojego menu?
Nie wiesz, co przygotować na obiad? Z pomocą przychodzi Narodowy Fundusz Zdrowia. Instytucja opublikowała na swojej stronie darmowego e-booka z przepisami na zdrowe jesienne dania.