Tajemnicza choroba dotyka coraz więcej dzieci. Czy ma ona związek z koronawirusem?

Milos Dimic/getty images

U części dzieci, które trafiły do szpitala z objawami rzadkiej choroby – Kawasakiego, wykryto też obecność koronawirusa. WHO apeluje do lekarzy z prośbą o pomoc w zrozumieniu tajemniczej choroby.

Kawasaki a koronawirus

Niemal sto przypadków choroby Kawasaki zaobserwowali lekarze w co najmniej sześciu krajach - Wielkiej Brytanii Francji, Hiszpanii, Włoszech, Szwajcarii i USA.

W Nowym Jorku jest 15 nowych przypadków z koronawirusem i z tajemniczą chorobą, która dotyka dzieci do 5. roku życia. Lekarze obawiają się, że może mieć związek z koronawirusem, ponieważ u części maluchów przyjętych do szpitali z objawami Kawasakiego, wykryto również obecność SARS-Cov-2.

Zobacz też: Raport specjalny o koronawirusie

Choroba Kawasaki jest bardzo rzadkim zespołem zapalnym, niestety jak na razie jej przyczyna nie jest znana. Choroba Kawasakiego jest zapaleniem naczyń – głównie tych średniej wielkości. Może doprowadzić do zawału mięśnia sercowego.

Zobacz film i dowiedz się więcej o tajemniczej chorobie powiązanej z COVID-19:

Zobacz film: Tajemnicza choroba atakuje dzieci. Jest powiązana z Covid-19 Źródło: TVN 24

Zobacz też: In vitro - szansa na bycie rodzicem

WHO alarmuje do lekarzy

Szefowie brytyjskiej służby zdrowia biją na alarm, ponieważ objawy Kawasakiego u najmłodszych występują nie tylko w wyniku zakażenia koronawirusem, ale i bez niego.

WHO alarmuje do lekarzy na całym świecie, by byli uważni i zbierali informacje na temat dzieci, u których zdiagnozowali Kawasakiego.

Tak byśmy mogli lepiej zrozumieć, co się z nimi dzieje, by lepiej pokierować ich leczeniem - powiedziała amerykański epidemiolog chorób zakaźnych - dr Maria Van Kerkhove ze Światowej Organizacji Zdrowia.

Objawy choroby Kawasaki

  • bardzo wysoka gorączka – sięga 39–40°C, utrzymuje się przez ponad 5 dni i nie daje się zwalczyć standardowymi środkami;
  • powiększenie węzłów chłonnych – najczęściej dotyczy węzłów szyjnych;
  • zapalenie spojówek – towarzyszy mu zwykle światłowstręt, podrażnienia, zaczerwienienie i ból;
  • zmiany skórne – rumienie kończyn, skóry dłoni, stóp, złuszczenie naskórka na opuszkach palców stóp i dłoni;
  • wysypka przypominająca odrę lub pokrzywkę;
  • przekrwienie śluzówki jamy ustnej, gardła i języka (tzw. język truskawkowy przypominający objawy płonicy), pękanie warg.

Leczenie

Kluczem do wyleczenia zespołu Kawasaki jest przede wszystkim postawienie trafnej diagnozy. Śmiertelnie groźne są powikłania choroby, i to przed nimi należy za wszelką cenę chronić małego pacjenta. W większości przypadków choroba Kawasakiego mija po kilku dniach, ale część chorych dzieci ma zniekształcone naczynia wieńcowe.

Zobacz film: Tajemnicza choroba u dzieci ma związek z koronawirusem?

źródło: 36.6


Data aktualizacji: 22.05.2020,
Opublikowano: 21.05.2020 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
Te objawy mogą wskazywać na cukrzycę, można je łatwo rozpoznać 

Cukrzyca to poważna choroba, z którą zmaga się coraz więcej osób. Jej najbardziej charakterystycznym objawem jest wysoki poziom glukozy we krwi. Co może o nim świadczyć? 

Czytaj więcej
Rak szyjki macicy, jak się przed nim chronić? W Polsce kobiety umierają z jego powodu codziennie

Rak szyjki macicy to choroba, którą w wielu krajach udało się niemal całkowicie wyeliminować. Niestety Polska znajduje się w grupie państw, w których nowotwór wciąż stanowi poważny problem.  

Czytaj więcej
Kiedy zaszczepić dziecko na odrę? WHO alarmuje, niepokojący wzrost zachorowań

W minionym roku odnotowano aż 45-krotny wzrost zachorowań na odrę. W ocenie WHO ten skok spowodowany jest mniejszą liczbą szczepień ochronnych wykonanych w czasie pandemii COVID-19. Czy grozi nam powrót tej niebezpiecznej choroby? 

Czytaj więcej
Sanepid apeluje: Ruszyły sczepienia przeciw odrze, uzupełnijmy zaległości 

Odra to wyjątkowo niebezpieczna i trochę zapomniana choroba. Niestety rezygnacja ze szczepień ochronnych może sprawić, że choroba wróci. Jak bardzo jest groźna?  

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Nowe objawy COVID-19. To już nie utrata węchu i słuchu. Nowy wariant koronawirusa

Mimo że pandemii już nie ma, to koronawirus SARS-CoV-2 nie zniknął. Wirus mutuje i cały czas stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. Od pewnego czasu najbardziej aktywny jest wariant JN.1. Co o nim wiadomo? Jak bardzo jest niebezpieczny?  

Czytaj więcej
Alkohol na mrozie? To może być śmiertelnie niebezpieczne połączenie 

Wiele osób uważa, że nic tak nie rozgrzewa w zimie, jak alkohol. Tymczasem sięganie po tego rodzaju trunki, gdy przebywamy na mrozie może być bardzo niebezpieczne. Dlaczego i jakie mogą być tego konsekwencje? 

Czytaj więcej
Wirus RSV dominuje w polskich gabinetach, szaleje wśród dzieci i dorosłych 

Przybywa małych pacjentów zakażonych wirus RSV. Co gorsza, infekcja bywa na tyle niebezpieczne, że część dzieci wymaga hospitalizacji. Co warto wiedzieć o tym patogenie? Jak rozpoznać, że to właśnie on stoi za chorobą dziecka?  

Czytaj więcej
Niedobór witaminy B12, może doprowadzić do poważnych konsekwencji 

Witamina B 12 to jedna z ważniejszych substancji, bez których organizm człowieka nie może się obejść. Co może przemawiać za jej niedoborem? 

Czytaj więcej