Szarłat – gatunki, właściwości i zastosowanie amarantusa

Fot: fcafotodigital / gettyimages.com

Amarantus, znany w Polsce jako szarłat, zaliczany jest do pseudozbóż – roślin, które nie są trawami, ale wydają nasiona o właściwościach ziaren zbóż. Wiele gatunków szarłatu to uprawne rośliny ozdobne, inne wyrastają dziko jako chwasty. Nasiona szarłatu uznawane są za superfood.

Wartości odżywcze amarantusa ceniono już kilka tysięcy lat temu. Znany na terenie obu Ameryk, stanowił jedną z głównych roślin uprawnych Indian. Obecnie można go spotkać w wielu zakątkach świata. W Polsce uprawiany jest głównie na Lubelszczyźnie. Dziko występuje na terenie całego kraju. Gatunki ozdobne często sadzi się w przydomowych ogrodach.

Amarantus – gatunki

Szarłat jest jednoroczną rośliną osiągającą do 3 m wysokości. Charakteryzuje się długim (około 50 cm), efektownym kwiatostanem – wyprostowanym lub zwisającym, o barwie fioletowej, różowej, czerwonej, brązowej, złotej lub zielonej. Większość spośród około 100 gatunków szarłatu (np. szarłat szorstki) to niejadalne chwasty. Ze względu na walory ozdobne w ogrodnictwie cenione są takie odmiany, jak szarłat zwisły, szarłat trójbarwny czy szarłat wiechowaty. Do celów spożywczych w Polsce uprawia się głównie szarłat wyniosły i szarłat zwisły. Jadalne części rośliny to przede wszystkim nasiona, ale istnieją także gatunki o smacznych liściach lub łodygach.

Składniki odżywcze amarantusa

Nasiona amarantusa wartością odżywczą przewyższają większość popularnych zbóż. W 100 g suchych ziaren znajdują się:

  • 13,6 g białka zawierającego komplet aminokwasów egzogennych,
  • 7 g tłuszczów, z czego aż 4,5 g to kwasy tłuszczowe nienasycone (linolowy, oleinowy),
  • 65,7 g węglowodanów (w tym 57,3 g skrobi i 6,7 g błonnika),
  • znaczne ilości niemal wszystkich witamin z grupy B (głównie B2, B6 i kwas foliowy, ale też B1, B3, kwas pantotenowy, cholina) oraz nieco witamin C i E,
  • minerały: mangan (3,3 mg), magnez (248 mg), fosfor (557 mg), żelazo (7,6 mg), selen (18,7 µg), miedź (0,5 mg), cynk (2,9 mg), wapń (159 mg), potas (508 mg), sód (5 mg).

Amarantus – właściwości prozdrowotne

Nasiona szarłatu są źródłem wielu niezbędnych dla zdrowia substancji i rzadko zdarzają się przeciwwskazania do włączania ich do codziennego jadłospisu. Przeciwnie – ze względu na walory mogą one stanowić doskonałą alternatywę dla wielu produktów, które w przypadku różnych diet muszą być eliminowane.

Szarłat nie zawiera glutenu. Wytwarzane z jego nasion produkty są zatem odpowiednie dla osób chorujących na celiakię. Amarantus może być także składnikiem suplementów diety dla niemowląt, jest bezpieczny dla kobiet w ciąży i matek karmiących. Dodatkowo stanowi dla nich dobre źródło kwasu foliowego.

Amarantus ceniony jest przez osoby, które nie jedzą mięsa, w szczególności wegan, eliminujących z diety wszelkie produkty odzwierzęce. Nasiona szarłatu dostarczają bowiem pełnowartościowego, dobrze przyswajalnego białka oraz bardzo dużo żelaza. W diecie bezmięsnej zdarzają się także niedobory witamin z grupy B, które również uzupełniać można produktami z amarantusa.

Ze względu na wysoką zawartość błonnika i skrobi nasiona szarłatu warto włączać do diet odchudzających. Błonnik zapewnia na długo uczucie sytości, reguluje perystaltykę jelit, ułatwia trawienie i usuwanie szkodliwych produktów przemiany materii. Łatwo przyswajalna skrobia zaspokaja zapotrzebowanie organizmu na niezbędne w gospodarce energetycznej węglowodany. Ponieważ jest wielocukrem, jej spożycie nie wywołuje gwałtownego wzrostu stężenia insuliny we krwi, zwiększającego odkładanie tkanki tłuszczowej. Niski indeks glikemiczny nasion amarantusa czyni je produktem odpowiednim także dla diabetyków.

Jako źródło nienasyconych kwasów tłuszczowych i witamin B nasiona amarantusa wspierają prawidłowe funkcjonowanie układu krążenia, więc są zalecane w profilaktyce chorób sercowo-naczyniowych. Dostarczają przy tym niewiele tłuszczów nasyconych, których nadmiar uznawany jest za jedną z głównych przyczyn miażdżycy, zawałów, udarów. Co więcej, w ziarnach amarantusa nie występuje cholesterol, który może mieć negatywny wpływ na profil lipidowy krwi w przypadku już istniejących dolegliwości. Szarłat zawiera za to znaczne ilości innego lipidu – skwalenu.

Olej z amarantusa – źródło skwalenu

Skwalen jest substancją o szeregu prozdrowotnych właściwości:

  • hamuje procesy kancerogenezy,
  • działa przeciwzapalnie, przeciwbakteryjnie, przeciwgrzybiczo, antyalergicznie,
  • opóźnia procesy starzenia się,
  • przeciwdziała chorobie niedokrwiennej serca,
  • wpływa korzystnie na profil lipidowy krwi,
  • stabilizuje ciśnienie tętnicze,
  • wspomaga system immunologiczny,
  • wspiera oczyszczanie organizmu z toksyn.

Skwalen pozyskuje się z nasion amarantusa do celów leczniczych. Wykorzystywany jest w przemyśle farmaceutycznym jako składnik wielu preparatów, np. o właściwościach antyseptycznych lub przeciwbólowych.

Doskonałym źródłem skoncentrowanego skwalenu jest także wytłoczony z nasion szarłatu olej. Cenny lipid może stanowić nawet 7% jego składu. Olej z amarantusa zasobny jest także w kwasy omega-3 oraz pochodne witaminy E. Ze względu na wysoką cenę nie wykorzystuje się go do celów spożywczych, znajduje za to szerokie zastosowanie w kosmetyce. Nadaje się do pielęgnacji każdego rodzaju skóry, przyczynia się do jej odżywienia i odmłodzenia. Działa antyseptycznie, więc może także łagodzić podrażnienia, przyspieszać gojenie, ułatwiać leczenie niektórych dermatoz.

Amarantus – zastosowanie

Z ziaren amarantusa wytwarza się mąkę, którą można dodawać do chleba, makaronu czy słodkich wypieków. Nasiona szarłatu dostępne są także w formie płatków lub w postaci ekspandowanej (tzw. poppingu). Taki produkt można spożywać z mlekiem, dodawać do sałatek, jogurtu.

W Polsce najbardziej rozpowszechniona jest kasza, czyli ziarna oczyszczone z łusek. Jak gotować amarantus, by nie utracił swoich właściwości odżywczych? Jego jedną część należy zalać dwiema częściami wody (można ją lekko osolić), doprowadzić do wrzenia. Następnie na wolnym ogniu gotować przez około 15–20 minut tak, by całkowicie wchłonął wodę. Miękkie nasiona nadają się do wszelkiego rodzaju dań. Mogą być zarówno dodatkiem do zup czy dań mięsnych, jak i podstawą owocowego deseru.

Kasza, ziemniaki czy makaron? Co najlepiej nadaje się do obiadu? Dowiesz się tego z filmu

Zobacz film: Test: Z czym obiad będzie najzdrowszy - z ryżem, kaszą, ziemniakami czy makaronem?Źródło: 36,6.

Opublikowano: 18.10.2018 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Rodzaje i rola błonnika w diecie

Błonnik pokarmowy jest cennym wsparciem dla całego organizmu, ponieważ poprawia pracę jelit, zmniejsza poziom cholesterolu i optymalizuje poziom cukru we krwi. W tym artykule dzielimy się przydatną wiedzą na temat prozdrowotnych właściwości błonnika oraz produktów, które go zawierają. 

Czytaj więcej
Skończyłeś pięćdziesiąt lat? To warzywo powinno stać się twoim najlepszym przyjacielem

Po 50. roku życia gorzej działają nasze narządy, a niektóre procesy zachodzące w organizmie spowalniają. Na szczęście dzięki odpowiedniemu stylowi życia, a zwłaszcza diecie można temu zaradzić. Szczególnie cenne jest jedzenie porów. Dlaczego? 

Czytaj więcej
Jak stłumić nadmierny apetyt? Te sposoby ci w tym pomogą

Ciągły apetyt może się pojawić z bardzo wielu powodów. Często jest wynikiem nadmiernego stresu. Jak można sobie poradzić z potrzebą ciągłego sięgania po jedzenie?  

Czytaj więcej
Krupnik – idealna zupa na zimę. Oczyszcza jelita i wzmacnia organizm 

Krupnik to jedna z najbardziej popularnych zup. Choć ma tyle samo zwolenników, co przeciwników to stanowi jedno ze zdrowszych dań w rodzimej kuchni. Dlaczego warto jeść krupnik? 

Czytaj więcej
Witamina D3 - niedobór, dawkowanie, właściwości i działanie

Witamina D3 jest wyjątkowym związkiem chemicznym, gdyż w organizmie działa podobnie do hormonów. Jest typem witaminy D, który możemy przyjmować poprzez odżywianie oraz jako suplement diety. Zarówno jej niedobór, jak i nadmiar jest szkodliwy dla naszego organizmu.

Czytaj więcej
O której jeść śniadanie? To ważne dla naszego zdrowia 

Mówi się, że śniadanie to najważniejszy posiłek w ciągu dnia. Znaczenie ma nie tylko to, co, ale i o której godzinie zjemy. Kiedy jest najlepsza pora na śniadanie?  

Czytaj więcej
Witamina B6, niedobór, objawy, jak suplementować, w czym jest 

Witamina B6 jest niezbędna do prawidłowego działania organizmu. Wspomaga przyswajanie żelaza oraz magnezu. Ma również wpływ na funkcjonowanie układu nerwowego. Gdzie jej szukać i co może świadczyć o jej niedoborze?  

Czytaj więcej
To warzywo może pomóc Ci uniknąć cukrzycy 

Leczenie cukrzycy nie ogranicza się tylko do przyjmowania leków. Konieczna jest także zmiana stylu życiu i diety. Zdaniem badaczy szczególnie cennym warzywem dla diabetyków jest okra. Jakie ma właściwości?  

Czytaj więcej
Adaptogeny - naturalne wsparcie dla całego organizmu

Adaptogeny to rośliny, które mają korzystny wpływ na działanie organizmu. W jaki sposób oddziałują na ciało człowieka i gdzie szukać tych wartościowych substancji?  

Czytaj więcej
Witamina E  to prawdziwe źródło młodości. Jak ją stosować? 

Witamina E - nazywana witaminą młodości - stanowi jeden z cenniejszych związków dla organizmu człowieka. Gdzie jej szukać i jak wpływa na organizm? 

Czytaj więcej