Obecna sytuacja spowodowała, że po części straciliśmy kontrolę nad swoim życiem. Nie możemy w pełni o sobie decydować i na niewiele rzeczy mamy wpływ. To wszystko może nie tylko wywołać gorsze samopoczucie, ale także przyczynić się do rozwoju depresji.
Zobacz także: Psychoterapeuta: Relacja terapeutyczna jest jak związek - nie od razu trafimy na dopasowaną do nas osobę
Czym jest depresja i jak rozpoznać?
Zdaniem specjalistów każdy z nas zna kogoś kto ma lub będzie miał depresję. Szacuje się, że tylko w Polsce zmaga się z nią blisko 1,5 mln ludzi. Jak rozpoznać depresję? Choroba może dawać bardzo różne objawy i zazwyczaj są to "dolegliwości" zarówno fizyczne, jak i psychiczne.
Do objawów z ciała należą m.in. nadmierna senność lub bezsenność, brak lub nadmierny apetyt, zaburzenie miesiączkowania, zaburzone libido, a także różnego rodzaju bóle ciała. Do psychicznych objawów depresji należą negatywne myślenie o sobie, o świecie, brak cieszenia się z czegokolwiek, myśli samobójcze, odrzucanie kontaktów z ludźmi. Jeśli takie stany utrzymują się dłużej niż dwa tygodnie warto pomyśleć o konsultacji ze specjalistą - mówi mgr Magdalena Chorzewska, psycholog, psychoterapeuta.
W przypadku chandry czy stresu takie dolegliwości mijają. Osobę, która ma chandrę można rozweselić, drobne przyjemności poprawiają jej humor. U osób z depresją próby poprawienia nastroju na niewiele się zdadzą.
Zdaniem specjalistki wielu chorych choć czuje, że dzieje się z nimi coś złego nie potrafią nic z tym zrobić, dlatego tak ważne jest, aby obserwować swoich najbliższych i reagować, a także namawiać ich do poszukania specjalistycznej pomocy.
Zobacz także: Stany lękowe. Psychoterapeuta: kumulacja lęku i złość prowadzi do bezradności
Jak rozpoznać depresję u dziecka?
Trzeba sobie zdawać sprawę, że depresja może się pojawić u każdego niezależnie od wieku czy statusu społecznego. Coraz większym problemem staje się depresja u dzieci. Jak ją rozpoznać? Przede wszystkim uwagę rodzica powinna przykuć zmiana w zachowaniu dziecka. Jeśli nagle radosny i uśmiechnięty młody człowiek staje się opryskliwy, drażliwy, unika kontaktu, ciągle siedzi w pokoju, a jego wypowiedzi są nacechowane bardzo negatywnie - można podejrzewać, że dziecko ma depresję.
Bardzo często nastolatek gdzieś między słowami komunikuje rodzicowi, że coś z nim dzieje. Tym rozchwianiem chcą go bardzo często sprowokować. Dziecko z depresją, w przeciwieństwie do dorosłego, nie zamknie się w sobie, a raczej będzie opryskliwe i rozdrażnione - mówi specjalistka.
Depresja - jak wygląda leczenie?
Depresja to zaburzenie psychiczne, które nie tylko można, ale trzeba leczyć. Zazwyczaj leczenie prowadzi się dwutorowo tj. chory przyjmuje leki oraz chodzi na psychoterapię.
Mimo że w obecnej sytuacji dostanie się do lekarza nie jest takie proste, to teleporady działają całkiem sprawnie. Dlatego w obecnej sytuacji, osoby, które u siebie lub u kogoś bliskiego zaobserwują niepokojące objawy, które nie mijają, w pierwszej kolejności powinny skontaktować się z lekarzem pierwszego kontaktu, który skieruje do odpowiedniego specjalisty.
Dzięki różnym komunikatorom terapię można prowadzić zdalnie, a receptę można wystawić dzięki e-recepcie. Tym samym leczenie można rozpocząć już teraz - dodaje.