Stres, chandra czy depresja? Jak je od siebie odróżnić?

Zobacz film: Stres, chandra czy depresja? Czym się od siebie różnią? Źródło: 36,6

Izolacja i ograniczenia mogą powodować znaczne obniżenie nastroju. Jak rozpoznać, że gorsze samopoczucie jest wywołane jedynie stresem i bezradnością, czy też stanowi pierwszy objaw depresji?

Obecna sytuacja spowodowała, że po części straciliśmy kontrolę nad swoim życiem. Nie możemy w pełni o sobie decydować i na niewiele rzeczy mamy wpływ. To wszystko może nie tylko wywołać gorsze samopoczucie, ale także przyczynić się do rozwoju depresji.

Zobacz także: Psychoterapeuta: Relacja terapeutyczna jest jak związek - nie od razu trafimy na dopasowaną do nas osobę

Czym jest depresja i jak rozpoznać?

Zdaniem specjalistów każdy z nas zna kogoś kto ma lub będzie miał depresję. Szacuje się, że tylko w Polsce zmaga się z nią blisko 1,5 mln ludzi. Jak rozpoznać depresję? Choroba może dawać bardzo różne objawy i zazwyczaj są to "dolegliwości" zarówno fizyczne, jak i psychiczne.

Do objawów z ciała należą m.in. nadmierna senność lub bezsenność, brak lub nadmierny apetyt, zaburzenie miesiączkowania, zaburzone libido, a także różnego rodzaju bóle ciała. Do psychicznych objawów depresji należą negatywne myślenie o sobie, o świecie, brak cieszenia się z czegokolwiek, myśli samobójcze, odrzucanie kontaktów z ludźmi. Jeśli takie stany utrzymują się dłużej niż dwa tygodnie warto pomyśleć o konsultacji ze specjalistą - mówi mgr Magdalena Chorzewska, psycholog, psychoterapeuta.

W przypadku chandry czy stresu takie dolegliwości mijają. Osobę, która ma chandrę można rozweselić, drobne przyjemności poprawiają jej humor. U osób z depresją próby poprawienia nastroju na niewiele się zdadzą.

Zdaniem specjalistki wielu chorych choć czuje, że dzieje się z nimi coś złego nie potrafią nic z tym zrobić, dlatego tak ważne jest, aby obserwować swoich najbliższych i reagować, a także namawiać ich do poszukania specjalistycznej pomocy.

Zobacz także: Stany lękowe. Psychoterapeuta: kumulacja lęku i złość prowadzi do bezradności

Jak rozpoznać depresję u dziecka?

Trzeba sobie zdawać sprawę, że depresja może się pojawić u każdego niezależnie od wieku czy statusu społecznego. Coraz większym problemem staje się depresja u dzieci. Jak ją rozpoznać? Przede wszystkim uwagę rodzica powinna przykuć zmiana w zachowaniu dziecka. Jeśli nagle radosny i uśmiechnięty młody człowiek staje się opryskliwy, drażliwy, unika kontaktu, ciągle siedzi w pokoju, a jego wypowiedzi są nacechowane bardzo negatywnie - można podejrzewać, że dziecko ma depresję.

Bardzo często nastolatek gdzieś między słowami komunikuje rodzicowi, że coś z nim dzieje. Tym rozchwianiem chcą go bardzo często sprowokować. Dziecko z depresją, w przeciwieństwie do dorosłego, nie zamknie się w sobie, a raczej będzie opryskliwe i rozdrażnione - mówi specjalistka.

Depresja - jak wygląda leczenie?

Depresja to zaburzenie psychiczne, które nie tylko można, ale trzeba leczyć. Zazwyczaj leczenie prowadzi się dwutorowo tj. chory przyjmuje leki oraz chodzi na psychoterapię.

Mimo że w obecnej sytuacji dostanie się do lekarza nie jest takie proste, to teleporady działają całkiem sprawnie. Dlatego w obecnej sytuacji, osoby, które u siebie lub u kogoś bliskiego zaobserwują niepokojące objawy, które nie mijają, w pierwszej kolejności powinny skontaktować się z lekarzem pierwszego kontaktu, który skieruje do odpowiedniego specjalisty.

Dzięki różnym komunikatorom terapię można prowadzić  zdalnie, a receptę można wystawić dzięki e-recepcie. Tym samym leczenie można rozpocząć już teraz - dodaje.

Data aktualizacji: 18.05.2020,
Opublikowano: 18.05.2020 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
Te objawy mogą wskazywać na cukrzycę, można je łatwo rozpoznać 

Cukrzyca to poważna choroba, z którą zmaga się coraz więcej osób. Jej najbardziej charakterystycznym objawem jest wysoki poziom glukozy we krwi. Co może o nim świadczyć? 

Czytaj więcej
Rak szyjki macicy, jak się przed nim chronić? W Polsce kobiety umierają z jego powodu codziennie

Rak szyjki macicy to choroba, którą w wielu krajach udało się niemal całkowicie wyeliminować. Niestety Polska znajduje się w grupie państw, w których nowotwór wciąż stanowi poważny problem.  

Czytaj więcej
Kiedy zaszczepić dziecko na odrę? WHO alarmuje, niepokojący wzrost zachorowań

W minionym roku odnotowano aż 45-krotny wzrost zachorowań na odrę. W ocenie WHO ten skok spowodowany jest mniejszą liczbą szczepień ochronnych wykonanych w czasie pandemii COVID-19. Czy grozi nam powrót tej niebezpiecznej choroby? 

Czytaj więcej
Sanepid apeluje: Ruszyły sczepienia przeciw odrze, uzupełnijmy zaległości 

Odra to wyjątkowo niebezpieczna i trochę zapomniana choroba. Niestety rezygnacja ze szczepień ochronnych może sprawić, że choroba wróci. Jak bardzo jest groźna?  

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Nowe objawy COVID-19. To już nie utrata węchu i słuchu. Nowy wariant koronawirusa

Mimo że pandemii już nie ma, to koronawirus SARS-CoV-2 nie zniknął. Wirus mutuje i cały czas stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. Od pewnego czasu najbardziej aktywny jest wariant JN.1. Co o nim wiadomo? Jak bardzo jest niebezpieczny?  

Czytaj więcej
Alkohol na mrozie? To może być śmiertelnie niebezpieczne połączenie 

Wiele osób uważa, że nic tak nie rozgrzewa w zimie, jak alkohol. Tymczasem sięganie po tego rodzaju trunki, gdy przebywamy na mrozie może być bardzo niebezpieczne. Dlaczego i jakie mogą być tego konsekwencje? 

Czytaj więcej
Wirus RSV dominuje w polskich gabinetach, szaleje wśród dzieci i dorosłych 

Przybywa małych pacjentów zakażonych wirus RSV. Co gorsza, infekcja bywa na tyle niebezpieczne, że część dzieci wymaga hospitalizacji. Co warto wiedzieć o tym patogenie? Jak rozpoznać, że to właśnie on stoi za chorobą dziecka?  

Czytaj więcej
Niedobór witaminy B12, może doprowadzić do poważnych konsekwencji 

Witamina B 12 to jedna z ważniejszych substancji, bez których organizm człowieka nie może się obejść. Co może przemawiać za jej niedoborem? 

Czytaj więcej