Spożywanie białka zwierzęcego zwiększa ryzyko przedwczesnej śmierci

Fot. BRETT STEVENS / Getty Images

Z najnowszych badań wynika, że menu bogate w białko zwierzęce, a zwłaszcza czerwone mięso, zwiększa ryzyko przedwczesnego zgonu u mężczyzn. Badaniu poddano 2600 Finów w wieku od 42 do 60 lat.

American Journal of Clinical Nutrition opublikował najnowsze badania, z których wynika, że menu bogate w białko zwiększa ryzyko przedwczesnego zgonu. Badanie przeprowadzono na grupie mieszkańców Finlandii, którzy dostarczali informacji o swoich nawykach żywieniowych. Mężczyźni, którzy dostarczali organizmowi tylko białka pochodzenia zwierzęcego byli bardziej narażeni na zgon niż ci, w których menu panowała równowaga pomiędzy białkiem roślinnym i zwierzęcym. 

Na zdrowie pacjentów szczególnie negatywny wpływ miało spożycie mięsa w ilości ponad 200 gramów dziennie. Zwiększało ono w ciągu 20 lat ryzyko śmierci o 23 proc. w porównaniu do osób, które jadły tego mięsa mniej niż 100 gramów dziennie. Co ważne mężczyźni biorący udział w badaniu spożywali głównie czerwone mięso.

Naukowcy wykazali związek między spożyciem mięsa a przedwczesnym zgonem u mężczyzn chorych na cukrzycę typu 2, chorobami układu krążenia i nowotworami.  Oznacza to, że osoby chore powinny zwracać uwagę na dietę i znacznie ograniczyć produkty mięsne. 

Jednak o tym, że mięso nie jest najzdrowsze, wiadomo od dawna.  Światowa Organizacja Zdrowia stawia czerwone mięso w szeregu z papierosami i alkoholem. Jego nadmiar może przyczynić się do rozwoju nowotworu jelita grubego - zwiększa ryzyko wystąpienia tego schorzenia o 17 proc. Przetworzone mięso, czyli wędliny, zawierają bardzo dużo soli i konserwantów, które w nadmiarze prowadzą do nadciśnienia tętniczego oraz problemów z układem krążenia. 

Polecamy: Czy czerwone mięso jest bezpieczne dla zdrowia? Do czego może doprowadzić jego nadmiar w codziennej diecie?

Co powoduje nadmiar mięsa w diecie? Zobaczcie na filmie:

Zobacz film: Co powoduje spożywanie wędlin i mięsa w nadmiarze? Źródło: Co nas truje?

Zalecenia dietetyków

Podstawą Piramidy Żywienia jest aktywność fizyczna, a zaraz po niej - warzywa i owoce w proporcji 3 do 1, zdrowe tłuszcze oraz produkty pełnoziarniste. Czerwone mięso znajduje się natomiast na samym czubku piramidy wraz z masłem, słodyczami, solą, słodzonymi napojami czy białym pieczywem. Oznacza to, że produkty te powinny być spożywane sporadycznie. Zobaczcie sami:

Fot. Zdrowie.tvn.pl / Piramida Żywienia

Dietetycy zachęcają społeczeństwo do diety śródziemnomorskiej, która jest najzdrowsza. Zakłada ona spożycie właśnie dużej ilości warzyw, owoców oraz ryb czy nasion. Więcej informacji znajdziecie tutaj: Dieta śródziemnomorska - wady i zalety, efekty, przepisy

Przetworzone mięso wpływa także na rozwój otyłości. Więcej o tym dowiecie się z filmu:

Zobacz film: Odchudzanie: Jak zacząć? Wyrzucamy przetworzone mięso i cukier. Źródło: Dzień Dobry TVN

Źródło: 

American Journal of Clinical Nutrition

Data aktualizacji: 15.04.2019,
Opublikowano: 15.04.2019 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Skończyłeś pięćdziesiąt lat? To warzywo powinno stać się twoim najlepszym przyjacielem

Po 50. roku życia gorzej działają nasze narządy, a niektóre procesy zachodzące w organizmie spowalniają. Na szczęście dzięki odpowiedniemu stylowi życia, a zwłaszcza diecie można temu zaradzić. Szczególnie cenne jest jedzenie porów. Dlaczego? 

Czytaj więcej
Jak stłumić nadmierny apetyt? Te sposoby ci w tym pomogą

Ciągły apetyt może się pojawić z bardzo wielu powodów. Często jest wynikiem nadmiernego stresu. Jak można sobie poradzić z potrzebą ciągłego sięgania po jedzenie?  

Czytaj więcej
Krupnik – idealna zupa na zimę. Oczyszcza jelita i wzmacnia organizm 

Krupnik to jedna z najbardziej popularnych zup. Choć ma tyle samo zwolenników, co przeciwników to stanowi jedno ze zdrowszych dań w rodzimej kuchni. Dlaczego warto jeść krupnik? 

Czytaj więcej
O której jeść śniadanie? To ważne dla naszego zdrowia 

Mówi się, że śniadanie to najważniejszy posiłek w ciągu dnia. Znaczenie ma nie tylko to, co, ale i o której godzinie zjemy. Kiedy jest najlepsza pora na śniadanie?  

Czytaj więcej
To warzywo może pomóc Ci uniknąć cukrzycy 

Leczenie cukrzycy nie ogranicza się tylko do przyjmowania leków. Konieczna jest także zmiana stylu życiu i diety. Zdaniem badaczy szczególnie cennym warzywem dla diabetyków jest okra. Jakie ma właściwości?  

Czytaj więcej
Adaptogeny - naturalne wsparcie dla całego organizmu

Adaptogeny to rośliny, które mają korzystny wpływ na działanie organizmu. W jaki sposób oddziałują na ciało człowieka i gdzie szukać tych wartościowych substancji?  

Czytaj więcej
Jarmuż - podobno najzdrowsze warzywo świata. Zmniejsza ryzyko zachorowania na raka

Jarmuż nie bez powodu uchodzi za jedno z najzdrowszych warzyw. Stanowi bogactwo witamin, a jedzony regularnie może uchronić przed rozwojem choroby nowotworowej. Dlaczego warto na stałe jarmuż wprowadzić do swojej diety?   

Czytaj więcej
Biała piana podczas obróbki termicznej mięsa – co oznacza? 

Bardzo często podczas obróbki mięsa na jego powierzchni pojawia się biała piana. Dla wielu osób jest to sygnał, że z mięsiwem jest coś nie tak i na pewno jest nieświeże. Czy słusznie? 

Czytaj więcej
Dynia, nie tylko smaczna, ale też zdrowa. Oczyszcza płuca i chroni przed rakiem

Dynia to jedno z najzdrowszych warzyw. Stanowi cenne źródło witamin i pierwiastków, których potrzebuje nasz organizm. Niektóre z nich mogą chronić przed tworzeniem się zmian nowotworowych. Dlaczego jeszcze warto na stałe wprowadzić dynię do swojego menu?   

Czytaj więcej
NFZ proponuje te dania na jesień. Sprawdź ich propozycje

Nie wiesz, co przygotować na obiad? Z pomocą przychodzi Narodowy Fundusz Zdrowia. Instytucja opublikowała na swojej stronie darmowego e-booka z przepisami na zdrowe jesienne dania. 

Czytaj więcej