Splot lędźwiowy – budowa, gałęzie, zakres unerwienia

Fot. Klaus Vedfelt / Getty Images

Splot lędźwiowy powstaje z gałęzi brzusznych nerwów rdzeniowych, głównie tych, które pochodzą z wysokości odcinka lędźwiowego kręgosłupa. Piętrowy, segmentowy układ splotu znajduje odzwierciedlenie w obszarach zaopatrywanych przez poszczególne nerwy i ich gałęzie.

Splot lędźwiowy znajduje się na bocznej powierzchni trzonów kręgów, przed wyrostkami poprzecznymi. Poszczególne nerwy odchodzą od niego na różnej wysokości, a obszary ich unerwienia stykają się. Splot oddaje do nerwów zarówno włókna ruchowe (zaopatrujące motorycznie mięśnie poprzecznie prążkowane), jak i czuciowe.

Segmentowa budowa ciała i splotu lędźwiowego

Budowa splotu lędźwiowego związana jest z segmentowym rozwojem układu kostnego (kręgosłupa) i nerwowego. Na poziomie klatki piersiowej taka struktura jest wyraźnie widoczna w anatomii – elementy kostne, naczyniowe i nerwowe tworzą kolejne warstwy (patrząc w osi od głowy w kierunku kości ogonowej). Poszczególne kręgi, żebra i międzyżebrza tworzą piętrową konstrukcję. W tych samych warstwach przebiegają naczynia krwionośne i nerwy. Analogiczny układ segmentów (tzw. metamerów) można zaobserwować w brzusznej części ciała. W tym wypadku brak jest jednak widocznych elementów (takich jak żebra), które podkreślałyby linie podziału warstw.

Polecamy: Obwodowy układ nerwowy – budowa nerwów i zwojów, funkcje, odruchy

Splot lędźwiowy utworzony jest z brzusznych gałęzi nerwów rdzeniowych, wychodzących z kanału kręgowego na odcinku pięciu kręgów lędźwiowych (od L1 do L5). Najwięcej włókien pochodzi z poziomu L2–L4, ale do tej skomplikowanej struktury włączone są nawet włókna z najniższego piętra odcinka piersiowego (Th12), a czasem też z wysokości S1 – pierwszego segmentu krzyżowego.

Włókna czuciowe i ruchowe pochodzące z poszczególnych korzeni układają się na przedniobocznej powierzchni trzonów kręgów, przed ich wyrostkami poprzecznymi. Przeplatają się między sobą, często zmieniają poziom, łączą się w nowe wiązki odchodzące od splotu na wysokości kolejnych kręgów lędźwiowych. Pęczki te tworzą pnie nerwów, które kierują się skośnie w bok i ku dołowi, opasując ścianę jamy brzusznej i schodząc na przednią powierzchnię brzucha i kończyny dolnej.

Ogólnie mówiąc, gałęzie odchodzące od splotu na wyższych poziomach unerwiają partie ciała bliższe głowie, a te oddzielające się niżej – okolice bardziej od niej odległe.

Jak zbudowany jest dysk? Zobaczcie na filmie:

Zobacz film: Budowa dysku. Źródło: 36,6

Splot lędźwiowo-krzyżowy

W praktyce klinicznej używa się często pojęcia splot lędźwiowo-krzyżowy. Obejmuje on opisany powyżej splot lędźwiowy oraz struktury utworzone z korzeni nerwów rdzeniowych pochodzących z odcinka krzyżowego i guzicznego (tworzące samodzielny splot krzyżowy). W tym ujęciu można uznać, że splot lędźwiowy jest górną częścią splotu lędźwiowo-krzyżowego, a splot krzyżowy – dolną.

Nerwy pochodzące ze splotu lędźwiowego

Splot lędźwiowy jest miejscem, w którym z przeplecionych włókien tworzą się pnie nerwów obwodowych. Najważniejsze z nich to (licząc od najwyższego – najbardziej dogłowowego – poziomu):

  • nerw biodrowo-podbrzuszny,
  • nerw biodrowo-pachwinowy,
  • nerw skórny uda boczny,
  • nerw udowy.

Poniżej znajduje się, zbierający włókna z kilku pięter i zmierzający nieco inną trasą niż pozostałe, nerw zasłonowy (dochodzący do mięśni miednicy).

Badając obszar działania wymienionych na liście nerwów widać jego segmentowość. Nerw biodrowo-podbrzuszny unerwia przednio-dolne części mięśni ściany brzucha (poprzecznego, obu mięśni skośnych), powłoki brzucha w okolicy podbrzusza i spojenia łonowego. Kolejne odgałęzienie splotu lędźwiowego – nerw biodrowo-pachwinowy – również zaopatruje dół brzucha i sięga do regionów niższych, np. wzgórka łonowego, moszny i warg sromowych większych. Nerw skórny uda boczny unerwia głównie skórę przednio-bocznej powierzchni uda. Największym nerwem pochodzącym ze splotu lędźwiowego jest nerw udowy. Ostatnim elementem wywodzącym się z opisywanego splotu jest nerw płciowo-udowy. Zaopatruje on jeden z najniższych unerwianych segmentów: zewnętrzne narządy płciowe (worek mosznowy i wargi sromowe) oraz górną część przyśrodkowej powierzchni uda.

Nerw udowy

Nerw udowy jest nie tylko największym (zawierającym najwięcej włókien) nerwem pochodzącym ze splotu lędźwiowego, ale ma również najdłuższe włókna. Obszarem unerwienia są:

Zakres działania nerwów ze splotu lędźwiowego

Zakres unerwienia przez nerwy wywodzące się ze splotu lędźwiowego jest bardzo duży. Obejmuje on mięśnie odpowiedzialne za napięcie powłok brzucha, mięśnie obręczy biodrowej i kończyn dolnych (głównie w grupach prostowników i rotatorów). Obszar odbierania bodźców czuciowych to nie tylko ściana brzucha i powłok uda, goleni i stopy, ale też niezmiernie ważna przestrzeń zewnętrznych narządów płciowych. W związku z tym ewentualne (głównie pourazowe, zwyrodnieniowe i związane z rozrostem nowotworowym) uszkodzenia splotu lędźwiowego i jego korzeni mogą w zdecydowany sposób upośledzić normalne funkcjonowanie chorego w sferze zarówno ruchowej, czuciowej, jak i intymnej.

Data aktualizacji: 31.05.2019,
Opublikowano: 19.12.2018 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Pacjenci po zmianach w mózgu po przejściu COVID-19. Niepokojące badania 

O tym, że zakażenie koronawirusem SARS-CoV-2 może wpływać na działanie układu nerwowego, badacze informowali już wielokrotnie. Najnowsze analizy pokazują, że u osób, które przeszły COVID-19 mogą się pojawić nawracające bóle głowy, zaburzenia kojarzenia, koncentracji i pamięci, lęki oraz objawy depresji. Czy dolegliwości zostaną z pacjentami już na stałe? 

Czytaj więcej
Udar mózgu - jak wygląda rehabilitacja po chorobie?

Rehabilitacja po udarze to długotrwały proces, który nie zawsze gwarantuje pełne przywrócenie utraconych funkcji. Zajmuje się nią interdyscyplinarny zespół specjalistów, m.in. neuropsycholog, fizjoterapeuta i logopeda.

Czytaj więcej
Nawyki, które postarzają twój mózg. Na co uważać?

Mózg to centrum dowodzenia naszego organizmu. Podobnie, jak w przypadku innych narządów - z biegiem czasu - zaczyna działać mniej sprawnie. Co gorsza, często jest to skutek naszych niezdrowych nawyków. Które zachowania mu nie służą? 

Czytaj więcej
7 etapów w chorobie Alzheimera - czym się charakteryzują?

Etapy choroby Alzheimera różnią się od siebie nasileniem objawów, takich jak zaburzenia pamięci i problemy z codziennym funkcjonowaniem. Chorzy mają kłopoty z komunikacją, a z biegiem czasu z wykonywaniem najprostszych czynności, np. ubieraniem się.

Czytaj więcej
Lek na schizofrenię został wycofany z obrotu. Dlaczego? 

Główny Inspektorat Farmaceutyczny zdecydował o wycofaniu z obrotu preparatu stosowanego w leczeniu schizofrenii. Co stoi za tą decyzją i o jaki farmaceutyk chodzi? 

Czytaj więcej
Stwardnienie rozsiane (SM): przyczyny, objawy, przebieg, rozpoznanie i sposoby leczenia

Stwardnienie rozsiane jest zapalną chorobą ośrodkowego układu nerwowego, w której dochodzi do uszkodzenia osłonek mielinowych nerwów. Charakteryzuje się ona przebiegiem wielofazowym o różnym natężeniu objawów chorobowych. Wśród najczęstszych symptomów stwardnienia rozsianego można wymienić: ogólne osłabienie organizmu, problemy z utrzymaniem równowagi oraz zaburzenia czucia w kończynach dolnych i górnych.

Czytaj więcej
Masz kłopoty z zasypianiem? Poznaj techniki, dzięki którym zaśniesz nawet w 10 sekund!

Oglądasz w łóżku telewizję, a może sprawdzasz coś w telefonie? Takie zachowania mogą utrudnić zasypianie. Na szczęście istnieją techniki, które pozwalają zasnąć nawet w 10 sekund. Sprawdź, jak szybko zasnąć? 

Czytaj więcej
Objawy choroby Parkinsona, leczenie, dieta i rehabilitacja

Choroba Parkinsona objawia się zaburzeniami ruchowymi, w tym drżeniem spoczynkowym, nadmiernym napięciem mięśni, oraz zaburzeniami psychicznymi. Daje też objawy wegetatywne, jak np. ślinotok. Parkinson jest nieuleczalny, ale stosowanie leków i rehabilitacja poprawiają jakość życia chorego.

Czytaj więcej