W programie 36,6°C przeprowadzono eksperyment, który udowodnił, że niektórzy solą potrawy tak bardzo, że dla przeciętnego człowieka taki posiłek byłby niejadalny. Zobaczcie na filmie poniżej, jak przebiegał eksperyment z zupą pomidorową. Aż trzy osoby uznały za najsmaczniejszą zupę mocno przesoloną. Ewa Drzyzga zdecydowała się na skontrolowanie stanu zdrowia tych osób i znalezienie dla nich smaczniejszej i zdrowszej alternatywy.
Polecamy: Dieta DASH - na czym polega? Produkty wskazane i przeciwwskazane, jadłospis
Wynik eksperymentu zobaczycie na filmie poniżej:
Sól i jej negatywny wpływ na zdrowie
Co powoduje nadmierne spożycie soli? Lista chorób jest bardzo długa - przede wszystkim prowadzi jednak do powstania nadciśnienia tętniczego.
W normalnych warunkach, czyli kiedy nie spożywamy zbyt dużej ilości soli (do 4 gramów na dobę) nasze nerki nie mają problemu z wydaleniem nadmiaru wody z organizmu. Kiedy chlorku sodowego jest zbyt dużo nasz organizm ma problem z wydaleniem nadmiaru wody, która zatrzymuje się w organizmie. Wraz z nadmiarem wody zwiększa się objętość krwi, co powoduje wzrost jej ciśnienia. Nadmiar chlorku sodu (NaCl) stymuluje kurczenie się drobnych naczyń tętniczych, co również sprzyja powstawaniu nadciśnienia - mówi prof. Krzysztof Łabuzek.
Jakie są konsekwencje nadciśnienia tętniczego? To m. in. udar mózgu, retinopatia, choroby serca i niewydolność nerek. Nadmiar soli może powodować także astmę i osteoporozę. Otyłość, którą również powoduje sól, może z kolei doprowadzić do cukrzycy.
Zobaczcie, jakie problemy zdrowotne spowodował nadmiar soli u uczestników eksperymentu:
Jak ograniczyć sól w diecie?
Sól można, a nawet trzeba, zastąpić ziołami. Są one o wiele zdrowsze i dodają naszym potrawom więcej smaku. Jak to zrobili uczestnicy programu? Z pomocą doświadczonego szefa kuchni udało im się przygotować smaczne dania. Zobaczcie sami:
Przepisy na potrawy z programu znajdziecie tutaj: Przepisy na potrawy przygotowywane w programie 36,6 °C. Jak ograniczyć sól w diecie?