Skąd pochodzą warzywa i owoce, które można dostać w sklepach? UOKiK przeprowadził kontrolę

Fot: AlexRaths / gettyimages.com

Sprzedawca ma obowiązek podać informację skąd pochodzą sprzedawane przez niego warzywa i owoce. Tyle teorii, a jak jest w praktyce? Inspekcja przeprowadzona przez Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumenta pokazuje, że handlowcy mocno mijają się z prawdą.

UOKiK – po licznych doniesieniach o niewłaściwym oznakowaniu warzyw i owoców – zdecydował się wysłać inspekcję handlową do 96 sklepach należących do 18 sieci handlowych. Inspektorzy wykryli nieprawidłowości w 31 sklepach sieci: Aldi, Auchan, Biedronka, Dino, Hipermarket Bi1, Intermarché, Kaufland, Lewiatan, Lidl, Netto, Polo Market, Stokrotka i Tesco.

Co wykazała kontrola? 118 partii warzyw i owoców (10,2 proc., kontrola objęła 1162 partie) było błędnie oznakowanych krajem pochodzenia. 61 produktów (5,2 proc. skontrolowanych) było oznakowanych innym krajem pochodzenia, niż wynikało z dokumentów lub opakowań zbiorczych, z czego 31 oznaczono jako Polskie, mimo że pochodziły z innego kraju, np. rzekomo polski seler pochodził z Holandii, a „Polski” czosnek tak naprawdę przyjechał z Egiptu. Inspekcja wykazała, że aż 46 partii miało podanych kilka krajów pochodzenia. Na przykład cebula „pochodziła” jednocześnie z Polski, Francji, Holandii i Słowacji. Przy 9 partiach kraj pochodzenia nie został podany w ogóle.

Polacy coraz chętniej kupują produkty wyprodukowane w kraju, a takie błędy wprowadzają konsumenta w błąd. Zdaniem UOKiK sprzedawcy i dostawcy mniej lub bardziej świadomie wykorzystują ten fakt, przypisując polskie pochodzenie zagranicznym warzywom i owocom. Urząd zapowiada, że będzie walczył z takimi praktykami.

Czy warto jeść owoce? Dowiesz się tego z filmu:

Zobacz film: Czy warto jeść owoce? Źródło: 36,6

Zgodnie z przepisami, które obowiązują w Unii Europejskiej informacja o kraju pochodzenia powinna znajdować się nie tylko przy świeżych owocach czy warzywa. Taka informacja powinna znaleźć się także przy mięsie, rybach, owocach morza, miodzie, winie, oliwie z oliwek, jajach. Dotyczy to także warzyw, owoców czy mięsa sprzedawanych na wagę. Umieszczanie adnotacji „Produkt Polski” jest dobrowolne. Powinno się ono znajdować tylko na tych produktach, których jedynie 25 proc. składników jest importowanych.

Data aktualizacji: 03.10.2019,
Opublikowano: 02.10.2019 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Skończyłeś pięćdziesiąt lat? To warzywo powinno stać się twoim najlepszym przyjacielem

Po 50. roku życia gorzej działają nasze narządy, a niektóre procesy zachodzące w organizmie spowalniają. Na szczęście dzięki odpowiedniemu stylowi życia, a zwłaszcza diecie można temu zaradzić. Szczególnie cenne jest jedzenie porów. Dlaczego? 

Czytaj więcej
Jak stłumić nadmierny apetyt? Te sposoby ci w tym pomogą

Ciągły apetyt może się pojawić z bardzo wielu powodów. Często jest wynikiem nadmiernego stresu. Jak można sobie poradzić z potrzebą ciągłego sięgania po jedzenie?  

Czytaj więcej
Krupnik – idealna zupa na zimę. Oczyszcza jelita i wzmacnia organizm 

Krupnik to jedna z najbardziej popularnych zup. Choć ma tyle samo zwolenników, co przeciwników to stanowi jedno ze zdrowszych dań w rodzimej kuchni. Dlaczego warto jeść krupnik? 

Czytaj więcej
O której jeść śniadanie? To ważne dla naszego zdrowia 

Mówi się, że śniadanie to najważniejszy posiłek w ciągu dnia. Znaczenie ma nie tylko to, co, ale i o której godzinie zjemy. Kiedy jest najlepsza pora na śniadanie?  

Czytaj więcej
To warzywo może pomóc Ci uniknąć cukrzycy 

Leczenie cukrzycy nie ogranicza się tylko do przyjmowania leków. Konieczna jest także zmiana stylu życiu i diety. Zdaniem badaczy szczególnie cennym warzywem dla diabetyków jest okra. Jakie ma właściwości?  

Czytaj więcej
Adaptogeny - naturalne wsparcie dla całego organizmu

Adaptogeny to rośliny, które mają korzystny wpływ na działanie organizmu. W jaki sposób oddziałują na ciało człowieka i gdzie szukać tych wartościowych substancji?  

Czytaj więcej
Jarmuż - podobno najzdrowsze warzywo świata. Zmniejsza ryzyko zachorowania na raka

Jarmuż nie bez powodu uchodzi za jedno z najzdrowszych warzyw. Stanowi bogactwo witamin, a jedzony regularnie może uchronić przed rozwojem choroby nowotworowej. Dlaczego warto na stałe jarmuż wprowadzić do swojej diety?   

Czytaj więcej
Biała piana podczas obróbki termicznej mięsa – co oznacza? 

Bardzo często podczas obróbki mięsa na jego powierzchni pojawia się biała piana. Dla wielu osób jest to sygnał, że z mięsiwem jest coś nie tak i na pewno jest nieświeże. Czy słusznie? 

Czytaj więcej
Dynia, nie tylko smaczna, ale też zdrowa. Oczyszcza płuca i chroni przed rakiem

Dynia to jedno z najzdrowszych warzyw. Stanowi cenne źródło witamin i pierwiastków, których potrzebuje nasz organizm. Niektóre z nich mogą chronić przed tworzeniem się zmian nowotworowych. Dlaczego jeszcze warto na stałe wprowadzić dynię do swojego menu?   

Czytaj więcej
NFZ proponuje te dania na jesień. Sprawdź ich propozycje

Nie wiesz, co przygotować na obiad? Z pomocą przychodzi Narodowy Fundusz Zdrowia. Instytucja opublikowała na swojej stronie darmowego e-booka z przepisami na zdrowe jesienne dania. 

Czytaj więcej