Serwatka z mleka – właściwości i zastosowanie. Na co pomaga?

Fot.: rainbow33 / stock.adobe.com

Serwatka jest naturalnym bogatym źródłem białek i aminokwasów. Produkowane na jej podstawie kosmetyki cieszą się dużą popularnością. Wykazuje pozytywny wpływ na stan układu sercowo-naczyniowego.

Serwatka do niedawna była traktowana jako zło konieczne przemysłu mleczarskiego i zwykły surowiec odpadowy. Obecnie stanowi idealny środek do utrzymania dodatniego bilansu białkowego. Białko serwatkowe to niezwykle cenny element diety człowieka. Jest składnikiem odżywek dla kulturystów na masę mięśniową.

Co to jest serwatka?

Serwatka jest produktem powstałym przy produkcji serów twardych, półtwardych, miękkich, twarogów i kazeiny kwasowej. W zależności od jej pochodzenia wyróżnia się serwatkę słodką (z serów) i kwaśną (z twarogów). Ich pH wynosi odpowiednio 6,2–6,5 oraz 4,1–4,2. Szacuje się, że w Unii Europejskiej produkuje się rocznie około 50 mln m3 serwatki. Ze względu na zawarte w niej białka i laktozę uznaje się ją za wartościowy produkt uboczny, ale równocześnie zalicza się do odpadów uciążliwych ekologicznie.

Serwatka w postaci płynnej poddawana jest licznym procesom, aby uzyskać postać w proszku, która dostępna jest powszechnie na rynku, a w celu podniesienia jej atrakcyjności wzbogacana jest smakowo. Jest produktem bogatym nie tylko w węglowodany, ale także białka i peptydy, sole mineralne i witaminy. Serwatka obfituje w witaminy: B2, B12, B1 i B6. Zawiera fosfor, jod, sód i wapń.

Serwatka – właściwości

Białka serwatkowe są łatwo trawione i przenoszone z żołądka do jelita, gdzie są szybko absorbowane i wykorzystywane przez organizm do budowy białek ustrojowych. Białka serwatkowe według FAO/WHO należą do tych o najwyższej wartości biologicznej (BV) i są strukturalnie bardzo podobne do białek ustrojowych człowieka.

Serwatka białkowa to obecnie szczególnie ceniony składnik diety, cieszący się bardzo dużą popularnością wśród ludzi aktywnych, a w szczególności kulturystów. Serwatka z mleka jest składnikiem suplementów diety, odżywek dla sportowców i żywności funkcjonalnej. Zwiększa biodostępność fosforu obecnego w diecie. Białka serwatkowe zwiększają uczucie sytości, przez co ułatwiają kontrolę wagi. Serwatka jest lekkostrawna i przyspiesza perystaltykę jelit.

Zauważalny jest wzrost zastosowań serwatki w przemyśle farmaceutycznym – w produkcji leków na nadciśnienie tętnicze i indukujących sen. Testuje się też preparat na jej bazie wspomagający gojenie ran.

Zawarta w serwatce laktoza odpowiada za walory energetyczne i zwiększa wchłanianie wapnia z pożywienia w jelitach, wiąże kwasy tłuszczowe, stymuluje aktywność lipazy trzustkowej, wzmacnia aktywność mikroflory bakteryjnej w jelitach oraz generuje wzrost Bifidobacterium i Lactobacillus acidophilus. Jest niezwykle odporna na działanie kwasów i enzymów proteolitycznych obecnych w żołądku.

Serwatka posiada właściwości antyoksydacyjne. Ma działanie przeciwgrzybiczne, przeciwwirusowe, przeciwbakteryjne i przeciwzapalne. Ponadto wywiera pozytywny wpływ na układ nerwowy i wiąże żelazo. Zawarta w niej β-laktotensyna wykazuje aktywność hipocholesterolemiczną i antystresową.

Zobacz film i dowiedz się wszystkiego o mleku i jego przetworach:

Zobacz film: Fakty i mity o mleku. Źródło: 36,6.

Na co pomaga serwatka?

Serwatka posiada zastosowanie w lecznictwie. Istotne są zwłaszcza właściwości antyutleniające białek serwatkowych. Spożywanie ich ma bezpośrednie przełożenie na poprawę ogólnej kondycji zdrowotnej i witalność. Ponadto opóźnia efekty starzenia się organizmu. Preparaty zawierające białka serwatkowe mają zastosowanie w terapiach antynowotworowych. Antyrakowe właściwości posiadają obecne w nich aminokwasy – cysteina i metionina. Chronią przed wolnymi rodnikami, mutagenami i czynnikami rakotwórczymi, ułatwiając ich dezaktywację i usunięcie z systemu. Skutecznie wspomagają naturalny system odpornościowy człowieka, dlatego wykorzystywane są też w leczeniu HIV i AIDS.

Biologicznie aktywne peptydy wyizolowane z serwatki z mleka krowiego wpływają na regulację ciśnienia tętniczego krwi, hamują aktywność konwertazy angiotensyny (ACE), normalizują funkcje śródbłonka naczyń i zmniejszają stężenie cholesterolu całkowitego, frakcji LDL i triglicerydów, redukując czynniki ryzyka chorób sercowo-naczyniowych. Serwatka ogranicza degradację bradykininy – peptydu o właściwościach wazodylatacyjnych, który odpowiada za osłabienie skurczu naczyń krwionośnych.

Białka zawarte w serwatce wykazują wielokierunkowe oddziaływanie na organizm człowieka, zapobiegając występowaniu wielu schorzeń cywilizacyjnych. Stosuje się ją w leczeniu hemoroidów, dny moczanowej, miażdżycy, choroby Parkinsona, Alzheimera, cukrzycy i schorzeń dermatologicznych. Pomaga ustabilizować poziom cukru we krwi (reguluje wydzielanie insuliny), wzmacnia błonę śluzową żołądka i pomaga w odbudowie komórek. Stymuluje pracę nerek, wątroby i pęcherzyka żółciowego. Przyspiesza proces odtruwania i eliminacji toksyn z organizmu. Stosowana jest w zwalczaniu infekcji candida i ogólnego wzmocnienia organizmu.

Serwatka przyspiesza gojenie się ran. Hamuje rozwój mikroorganizmów odpowiadających za stan zapalny dziąseł i jamy ustnej. Pozytywnie wpływa na halitosis, czyli schorzenie charakteryzujące się nieświeżym oddechem.

Serwatka – zastosowanie w kosmetyce

Serwatka posiada szerokie zastosowanie w kosmetyce. Produkowane są z niej środki do pielęgnacji, które nawilżają i odżywiają skórę oraz zmniejszają liczbę zmarszczek i ich głębokość. Zawarte w niej białka pozostają na powierzchni skóry, tworząc tzw. film okluzyjny, który zapobiega utracie wody. Dzięki temu skóra wygląda zdrowiej i młodziej.

Bibliografia:

1. Nastaj M., Bezkonkurencyjne białko serwatkowe, „Kulturystyka i Fitness”, 2009, 2, s. 140–143.

2. Car H., Koprowicz T., Tokajuk A., Tokajuk A., Wpływ naturalnych białek serwatki na mechanizmy regulacji ciśnienia tętniczego krwi, „Postępy Higieny i Medycyny Doświadczalnej”, 2014, 68, s. 172–178.

3. Ballard K.D., Bruno R.S., Seip R.L., Quann E.E., Volk B.M., Freidenreich D.J., Kawiecki D.M., Kupchak B.R., Chung M.Y., Kraemer W.J., Volek J.S., Acute ingestion of a novel whey–derived peptide improves vascular endothelial responses in healthy individuals: a randomized, placebo controlled trial, “Nutrition Journal”, 2009, 8, s. 34.

4. Wesołowska-Trojanowska M., Targoński Z., Wykorzystanie serwatki w procesach biotechnologicznych, „Nauki inżynierskie i technologie”, 2014, 1(12), s. 102–119.

5. Cichosz G., Czeczot H., Żywieniowy fenomen mleka, Olsztyn-Warszawa, Oficyna Wydawnicza WUM, 2013.

6. Królczyk J., Dawidziuk T., Janiszewska-Turak E., Sołowiej B., Zagospodarowanie serwatki na przykładzie wybranego zakładu mleczarskiego, „Postępy Techniki Przetwórstwa Spożywczego”, 2015, 2, s. 112–118.

7. Trusek-Hołownia A., Przybył A., Noworyta A., Zagospodarowanie odpadowej serwatki w kierunku aktywnych peptydów, „Inżynieria i Aparatura Chemiczna”, 2014, 53(40), s. 314–315.

Data aktualizacji: 11.12.2018,
Opublikowano: 11.12.2017 r.

Komentarze (2)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany

Babcia 17.07.2018r.

Moja babcia też o tym sposobie opowiadała, że pomaga.

Lidka 19.04.2018r.

Zastosuję na dnę moczanową.Nie wiedziałam, że tyle ma cudownych właściwości leczniczych.
Serwatka jest skuteczna przy chorobie żył i kolan.
Namoczyć np. papier recznikowy z kilku warstw, zabezpieczyć przed przemakaniem, najlepiej na noc.
Obandazować. Stosować przez miesiąc.
Podaję te informacje na podst. rosyjskich uzdrowicieli.

Zobacz wszystkie 2 komentarzy
Rodzaje i rola błonnika w diecie

Błonnik pokarmowy jest cennym wsparciem dla całego organizmu, ponieważ poprawia pracę jelit, zmniejsza poziom cholesterolu i optymalizuje poziom cukru we krwi. W tym artykule dzielimy się przydatną wiedzą na temat prozdrowotnych właściwości błonnika oraz produktów, które go zawierają. 

Czytaj więcej
Skończyłeś pięćdziesiąt lat? To warzywo powinno stać się twoim najlepszym przyjacielem

Po 50. roku życia gorzej działają nasze narządy, a niektóre procesy zachodzące w organizmie spowalniają. Na szczęście dzięki odpowiedniemu stylowi życia, a zwłaszcza diecie można temu zaradzić. Szczególnie cenne jest jedzenie porów. Dlaczego? 

Czytaj więcej
Jak stłumić nadmierny apetyt? Te sposoby ci w tym pomogą

Ciągły apetyt może się pojawić z bardzo wielu powodów. Często jest wynikiem nadmiernego stresu. Jak można sobie poradzić z potrzebą ciągłego sięgania po jedzenie?  

Czytaj więcej
Krupnik – idealna zupa na zimę. Oczyszcza jelita i wzmacnia organizm 

Krupnik to jedna z najbardziej popularnych zup. Choć ma tyle samo zwolenników, co przeciwników to stanowi jedno ze zdrowszych dań w rodzimej kuchni. Dlaczego warto jeść krupnik? 

Czytaj więcej
Witamina D3 - niedobór, dawkowanie, właściwości i działanie

Witamina D3 jest wyjątkowym związkiem chemicznym, gdyż w organizmie działa podobnie do hormonów. Jest typem witaminy D, który możemy przyjmować poprzez odżywianie oraz jako suplement diety. Zarówno jej niedobór, jak i nadmiar jest szkodliwy dla naszego organizmu.

Czytaj więcej
O której jeść śniadanie? To ważne dla naszego zdrowia 

Mówi się, że śniadanie to najważniejszy posiłek w ciągu dnia. Znaczenie ma nie tylko to, co, ale i o której godzinie zjemy. Kiedy jest najlepsza pora na śniadanie?  

Czytaj więcej
Witamina B6, niedobór, objawy, jak suplementować, w czym jest 

Witamina B6 jest niezbędna do prawidłowego działania organizmu. Wspomaga przyswajanie żelaza oraz magnezu. Ma również wpływ na funkcjonowanie układu nerwowego. Gdzie jej szukać i co może świadczyć o jej niedoborze?  

Czytaj więcej
To warzywo może pomóc Ci uniknąć cukrzycy 

Leczenie cukrzycy nie ogranicza się tylko do przyjmowania leków. Konieczna jest także zmiana stylu życiu i diety. Zdaniem badaczy szczególnie cennym warzywem dla diabetyków jest okra. Jakie ma właściwości?  

Czytaj więcej
Adaptogeny - naturalne wsparcie dla całego organizmu

Adaptogeny to rośliny, które mają korzystny wpływ na działanie organizmu. W jaki sposób oddziałują na ciało człowieka i gdzie szukać tych wartościowych substancji?  

Czytaj więcej
Witamina E  to prawdziwe źródło młodości. Jak ją stosować? 

Witamina E - nazywana witaminą młodości - stanowi jeden z cenniejszych związków dla organizmu człowieka. Gdzie jej szukać i jak wpływa na organizm? 

Czytaj więcej