Sałata masłowa – substancje odżywcze, właściwości lecznicze, przepisy

Fot: Naila Ruechel / gettyimages.com

Sałata masłowa (wraz z lodową stanowiąca jeden z wariantów sałaty głowiastej) to jedna z odmian sałaty siewnej. Przez wiele lat była najpopularniejszym zielonym warzywem na polskich stołach. Obecnie ma dużą konkurencję, ale pod względem wartości odżywczych bynajmniej nie wypada blado na jej tle.

Sałata masłowa należy do jednorocznych roślin z rodziny astrowatych. Występuje wyłącznie w uprawie. Nie ma dużych wymagań. Z tego względu jest tania i powszechnie dostępna. Sałata masłowa ze śmietaną stanowiła niegdyś nieodłączny element polskich niedzielnych obiadów. Warzywo to nie zniknęło ze sklepowych półek, ale obecnie Polacy chętniej sięgają po sałatę rzymską czy lodową oraz – zaliczane w kulinarnym ujęciu do sałat, choć nie są nimi z botanicznego punktu widzenia – roszponkę i rukolę. Wadą sałaty masłowej jest jej stosunkowo niewielka trwałość. Niemniej pod względem smaku i bogactwa substancji odżywczych nie ustępuje śródziemnomorskim gatunkom sałat.

Sałata masłowa – wartości odżywcze

Sałata masłowa wyróżnia się wyjątkowo delikatnymi, soczystymi liśćmi i łagodnym, słodkawym smakiem, niekiedy z nutą goryczki. Nadaje się do spożycia przed kwitnieniem rośliny. Spośród zebranych w główkę wiotkich liści najwartościowsze są zewnętrzne, najbardziej zielone. Zasobne w wodę (stanowi około 95% składu) warzywo ma bardzo niewielką wartość energetyczną – w 100 g zawiera zaledwie 1,3 g białek, 2,2 g węglowodanów (z czego połowa to nieprzyswajalny błonnik) i znikome ilości tłuszczów. Taka porcja sałaty masłowej to tylko 13 kalorii. W zielonych liściach tkwi jednak ogromne bogactwo substancji bioaktywnych – witamin, minerałów, fitozwiązków.

Sałata masłowa zawiera bardzo dużo witaminy K (102 µg/100 g) i prowitaminy A (ok. 3300 IU/100 g), a także znaczne ilości witamin z grupy B (w szczególności kwasu foliowego – 73 µg/100 g) i witaminy C. Spośród minerałów najbardziej zasobna jest w potas (238 mg/100 g), żelazo (1,2 mg/100 g) i wapń (35 mg/100g). Po zielone warzywo warto jednak sięgać przede wszystkim ze względu na wysoką zawartość karotenoidów (m.in. luteiny i zeaksantyny), alkaloidów (pochodnych indoli) i chlorofilu – związków o właściwościach przeciwutleniających i antyseptycznych.

Zobacz film i dowiedz się czy kupowanie miksu sałat to dobry pomysł:

Zobacz film: Czy warto kupować miksy sałat? Źródło: Wiem co jem, wiem co kupuję.

Właściwości sałaty masłowej

Antyoksydacyjne witaminy i fitozwiązki, w które zasobna jest sałata masłowa, efektywnie przyczyniają się do ochrony organizmu przed szkodliwą aktywnością wolnych rodników. Dzięki temu ograniczają ryzyko wielu chorób – np. nowotworów, choroby niedokrwiennej serca, choroby Alzheimera. Przeciwdziałając oksydacji, spowalniają także procesy starzenia się, m.in. ułatwiając zachowanie młodego wyglądu skóry.

Częste spożywanie sałaty wzmacnia ogólną odporność organizmu ze względu na antyseptyczne i przeciwzapalne właściwości zawartych w niej związków bioaktywnych. Substancje te są pomocne także w przypadku występowania infekcji (bakteryjnych, wirusowych, grzybiczych) i zmian zapalnych. Dostarczane w formie naturalnych źródeł roślinnych są dla organizmu znacznie lepiej przyswajalne niż suplementy diety.

Sałata masłowa zasługuje na stałe miejsce w jadłospisie ze względu na to, że jest wyjątkowo bogatym źródłem witamin K i A. Pierwsza z nich odpowiada za prawidłową krzepliwość krwi i przyswajanie wapnia, niezbędnego dla utrzymania mocnej struktury kości i zębów. Witamina A należy do bardzo silnych antyoksydantów i jako taka chroni przed procesami kancerogenezy, zwyrodnieniem plamki żółtej oka (AMD) czy fotostarzeniem się skóry. Ponadto witamina A bierze udział w wielu procesach metabolicznych, jest niezbędna do prawidłowego widzenia, przyspiesza odnowę naskórka.

Jak kupować warzywa? Dowiesz się tego z filmu:

Zobacz film: Jak i gdzie kupować warzywa i owoce, żeby mieć pewność, że są bezpieczne dla zdrowia? Źródło: Dzień Dobry TVN.

Sałata masłowa – przechowywanie, zastosowanie

Sałata masłowa jest bardzo nietrwała – jej liście są jędrne nie dłużej niż 2–3 dni od zerwania. Zwiędłe nie są zepsute (można np. wzbogacić nimi zupę jarzynową), ale stają się mniej smaczne. Dlatego najlepiej jest nie przechowywać tego zielonego warzywa, lecz spożywać je od razu po zakupie. Jeśli to konieczne, lekko skropione wodą liście sałaty masłowej należy umieścić w ciemnym, chłodnym miejscu (najlepiej w chłodziarce), nie owijając ich szczelnie folią, ponieważ sprzyja to powstawaniu szkodliwych dla zdrowia azotynów i przyspiesza proces pleśnienia.

Przed podaniem na surowo (co jest zdecydowanie najkorzystniejszą opcją, ponieważ obróbka termiczna powoduje rozpad wielu cennych składników odżywczych) liście sałaty należy delikatnie opłukać zimną wodą. Nie powinno się ich kroić nożem (najlepiej jest rozdzierać je na mniejsze kawałki palcami), bo powoduje to utlenianie witamin (w kontakcie ze stalą) i wyzwala w liściach gorzki smak.

Zgodnie z klasycznym przepisem na sałatę masłową, doskonale komponuje się ona ze śmietaną, doprawioną odrobiną soli i cukru. Tę wysokokaloryczną sałatkę, serwowaną w polskiej kuchni do dań mięsnych i ziemniaków, warto jednak zastąpić lżejszymi wersjami, które w dodatku pozwalają wydobyć z zielonych liści znacznie więcej smaku i aromatu. Istnieją bardzo liczne przepisy z sałatą masłową, spośród których zachowaniu i uwypukleniu jej walorów najbardziej służą te najprostsze – dwu-, trzyskładnikowe sałatki (np. z serem typu feta i pomidorami) z dodatkiem oliwy z oliwek czy sosu winegret. Sałata masłowa jest także niezastąpionym dodatkiem do kanapek. Miłośnicy kulinarnych eksperymentów mogą wzbogacać nią koktajle warzywne, a także sosy czy farsze (sałatę przygotowuje się podobnie jak szpinak). Stosując sałatę masłową w kuchni, warto pamiętać także o jej wyjątkowych walorach ozdobnych.

Data aktualizacji: 11.01.2019,
Opublikowano: 23.11.2018 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Rodzaje i rola błonnika w diecie

Błonnik pokarmowy jest cennym wsparciem dla całego organizmu, ponieważ poprawia pracę jelit, zmniejsza poziom cholesterolu i optymalizuje poziom cukru we krwi. W tym artykule dzielimy się przydatną wiedzą na temat prozdrowotnych właściwości błonnika oraz produktów, które go zawierają. 

Czytaj więcej
Skończyłeś pięćdziesiąt lat? To warzywo powinno stać się twoim najlepszym przyjacielem

Po 50. roku życia gorzej działają nasze narządy, a niektóre procesy zachodzące w organizmie spowalniają. Na szczęście dzięki odpowiedniemu stylowi życia, a zwłaszcza diecie można temu zaradzić. Szczególnie cenne jest jedzenie porów. Dlaczego? 

Czytaj więcej
Jak stłumić nadmierny apetyt? Te sposoby ci w tym pomogą

Ciągły apetyt może się pojawić z bardzo wielu powodów. Często jest wynikiem nadmiernego stresu. Jak można sobie poradzić z potrzebą ciągłego sięgania po jedzenie?  

Czytaj więcej
Krupnik – idealna zupa na zimę. Oczyszcza jelita i wzmacnia organizm 

Krupnik to jedna z najbardziej popularnych zup. Choć ma tyle samo zwolenników, co przeciwników to stanowi jedno ze zdrowszych dań w rodzimej kuchni. Dlaczego warto jeść krupnik? 

Czytaj więcej
Witamina D3 - niedobór, dawkowanie, właściwości i działanie

Witamina D3 jest wyjątkowym związkiem chemicznym, gdyż w organizmie działa podobnie do hormonów. Jest typem witaminy D, który możemy przyjmować poprzez odżywianie oraz jako suplement diety. Zarówno jej niedobór, jak i nadmiar jest szkodliwy dla naszego organizmu.

Czytaj więcej
O której jeść śniadanie? To ważne dla naszego zdrowia 

Mówi się, że śniadanie to najważniejszy posiłek w ciągu dnia. Znaczenie ma nie tylko to, co, ale i o której godzinie zjemy. Kiedy jest najlepsza pora na śniadanie?  

Czytaj więcej
Witamina B6, niedobór, objawy, jak suplementować, w czym jest 

Witamina B6 jest niezbędna do prawidłowego działania organizmu. Wspomaga przyswajanie żelaza oraz magnezu. Ma również wpływ na funkcjonowanie układu nerwowego. Gdzie jej szukać i co może świadczyć o jej niedoborze?  

Czytaj więcej
To warzywo może pomóc Ci uniknąć cukrzycy 

Leczenie cukrzycy nie ogranicza się tylko do przyjmowania leków. Konieczna jest także zmiana stylu życiu i diety. Zdaniem badaczy szczególnie cennym warzywem dla diabetyków jest okra. Jakie ma właściwości?  

Czytaj więcej
Adaptogeny - naturalne wsparcie dla całego organizmu

Adaptogeny to rośliny, które mają korzystny wpływ na działanie organizmu. W jaki sposób oddziałują na ciało człowieka i gdzie szukać tych wartościowych substancji?  

Czytaj więcej
Witamina E  to prawdziwe źródło młodości. Jak ją stosować? 

Witamina E - nazywana witaminą młodości - stanowi jeden z cenniejszych związków dla organizmu człowieka. Gdzie jej szukać i jak wpływa na organizm? 

Czytaj więcej