Rwa udowa - objawy, przyczyny jej występowania, możliwe sposoby leczenia i zalecane ćwiczenia

Fot: kintarapong / stock.adobe.com

Rwa udowa wynika z podrażnienia lub ucisku nerwu udowego. Jej przyczynami są najczęściej zmiany zapalne i zwyrodnienia w obrębie kręgosłupa. Jak sobie radzić z bólem? Czy masaż jest skuteczny w łagodzeniu objawów rwy udowej?

Rwa udowa to zespół bólowy wnikający z podrażnienia lub ucisku nerwu udowego. Najczęstszą jej przyczyną są zmiany zapalne i degeneracyjne w obrębie kręgosłupa lędźwiowego. Objawy zależą od stopnia nasilenia zmian i ich rozległości.

Rwa udowa - objawy

Charakterystycznym objawem rwy udowej jest ból w okolicy lędźwiowej kręgosłupapromieniujący do ud i pośladków, czasem aż do łydek. Najczęściej jest on jednostronny. Podczas badania można stwierdzić dodatni objaw Mackiewicza, czyli ból pojawiający się podczas biernego zginania nogi w kolanie u osoby lezącej na brzuchu.

Zobacz także: Rwa barkowa - przyczyny, ćwiczenia, objawy, leczenie, trwanie

Jeśli dojdzie do znacznego zaostrzenia symptomów, mogą wystąpić parestezje (czyli nieprzyjemne odczucia typu mrowienie, drętwienie), a także osłabienie i zaniki mięśni kończyny dolnej oraz zniesienie czucia na obszarach zaopatrywanych przez nerw udowy.

Ból jest na tyle silny, że utrudnia normalne poruszanie się. Powinien ustąpić samoistnie, choć zdarza się, że przechodzi w stan przewlekły, trwale upośledzając postawę i chód danej osoby. Ostry przebieg rwy udowej wiąże się najczęściej z gwałtownym ruchem i podrażnieniem korzenia nerwu. Ból jest nagły, silny, potęgowany ruchem. Stan ostry może przejść w przewlekły, choć taki może być również cały przebieg rwy. Dzieje się tak, gdy osoba cierpi na chorobę zwyrodnieniową kręgosłupa, dyskopatie, które stopniowo doprowadzają do wystąpienia objawów neurologicznych. Wtedy początkowo występuje wzmożone napięcie mięśniowe, a pogłębiający się ucisk na korzeń nerwowy doprowadza po pewnym czasie do coraz silniejszych objawów bólowych i objawów neurologicznych.

Rwa udowa - przyczyny

Przyczyn rwy udowej może być wiele. Wynikają one z patologii samego kręgosłupa, czyli struktury, w której nerwy obwodowe mają swoje ujścia, a także z obwodowych patologii powodujących obrzęk lub ucisk na nerw:

  • choroby zwyrodnieniowej kręgosłupa (to najczęstsza przyczyna rwy udowej);
  • dyskopatii;
  • neuralgii - neuropatii uciskowych wynikających z uszkodzenia nerwu obwodowego przez ucisk w miejscu przebiegu nerwu. Ucisk na nerw może być spowodowany obrzękiem samego nerwu zwiększającym jego objętość w wąskiej przestrzeni kanału nerwu. Druga przyczyna to bezpośredni ucisk sąsiadujących struktur;
  • zmian hormonalnych doprowadzających do przekształceń w strukturze kośćca budującego kręgosłup;
  • zmian nowotworowych powodujących ucisk;
  • nieprawidłowo wykonywanych ćwiczeń fizycznych;
  • wychłodzenia okolicy lędźwiowej kręgosłupa wywołującego naturalny przykurcz mięśni i objawy rwy;
  • przepukliny udowej;
  • otyłości.

Rwa udowa - leczenie

Początkowo zalecany jest przede wszystkim oszczędzający tryb życia i standardowe NLPZ, czyli leki przeciwzapalne i przeciwbólowe. Ból powinien ustąpić samoistnie po 3-12 tygodniach. Mimo to nie powinno się lekceważyć problemu. Jeśli rwa wystąpiła, a tym bardziej jeśli zdarzyła się ponownie, należy poszerzyć diagnostykę w celu znalezienia przyczyny bólu. Polecana jest fizjoterapia i rehabilitacja, szczególnie w nawracających zespołach bólowych.

Bardzo ważna jest również profilaktyka, czyli unikanie czynności mogących wywołać atak rwy. Zalicza się do nich wzmacnianie mięśni przykręgosłupowych i mięśni głębokich grzbietu, unikanie pozycji i czynności niekomfortowych dla kręgosłupa (długotrwałego siedzenia, podnoszenia ciężarów), unikanie gwałtownych ruchów w obrębie kręgosłupa lędźwiowego.

Rwa udowa - fizjoterapia

W początkowym etapie stosowany jest często masaż. Wtedy ból nie jest tak silny i nie utrudnia przeprowadzenia zabiegu. Masaż ma na celu zniesienie napięcia mięśni, ich rozluźnienie i zmniejszenie ich nadwrażliwości.

Kolejnym krokiem jest terapia manualna, czyli ćwiczenia. Fizjoterapeuci dobierają formę terapii do możliwości każdego pacjenta. Terapia manualna to nie tylko ćwiczenia w gabinecie fizjoterapeuty. Dana osoba dostaje zestaw ćwiczeń do wykonywania w domu podczas bólu, a także w celach prewencyjnych, by zapobiec podobnym incydentom w przyszłości.

Stosuje się również fizykoterapię, czyli np. krioterapię, laser, ultradźwięki. Zabiegi te są dobiera indywidualnie.

Rwa udowa - podsumowanie

Rwa udowa należy do częstych neuropatii, tzw. zespołów korzeniowych. Charakteryzuje się bólem okolicy lędźwiowej, promieniującym do ud, pośladków i łydek. Najczęściej jest jednostronna. Za główną przyczynę uważa się chorobę zwyrodnieniową kręgosłupa. Leczenie jest zachowawcze, jednak dla lepszego efektu leczenia i uniknięcia nawrotów zaleca się zastosowanie fizjoterapii i profilaktyki.

Zobacz film: Co powinieneś wiedzieć, zanim pójdziesz na zwolnienie lekarskie? Źródło: Dzień Dobry TVN

Data aktualizacji: 04.01.2018,
Opublikowano: 04.09.2017 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
Te objawy mogą wskazywać na cukrzycę, można je łatwo rozpoznać 

Cukrzyca to poważna choroba, z którą zmaga się coraz więcej osób. Jej najbardziej charakterystycznym objawem jest wysoki poziom glukozy we krwi. Co może o nim świadczyć? 

Czytaj więcej
Rak szyjki macicy, jak się przed nim chronić? W Polsce kobiety umierają z jego powodu codziennie

Rak szyjki macicy to choroba, którą w wielu krajach udało się niemal całkowicie wyeliminować. Niestety Polska znajduje się w grupie państw, w których nowotwór wciąż stanowi poważny problem.  

Czytaj więcej
Kiedy zaszczepić dziecko na odrę? WHO alarmuje, niepokojący wzrost zachorowań

W minionym roku odnotowano aż 45-krotny wzrost zachorowań na odrę. W ocenie WHO ten skok spowodowany jest mniejszą liczbą szczepień ochronnych wykonanych w czasie pandemii COVID-19. Czy grozi nam powrót tej niebezpiecznej choroby? 

Czytaj więcej
Sanepid apeluje: Ruszyły sczepienia przeciw odrze, uzupełnijmy zaległości 

Odra to wyjątkowo niebezpieczna i trochę zapomniana choroba. Niestety rezygnacja ze szczepień ochronnych może sprawić, że choroba wróci. Jak bardzo jest groźna?  

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Nowe objawy COVID-19. To już nie utrata węchu i słuchu. Nowy wariant koronawirusa

Mimo że pandemii już nie ma, to koronawirus SARS-CoV-2 nie zniknął. Wirus mutuje i cały czas stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. Od pewnego czasu najbardziej aktywny jest wariant JN.1. Co o nim wiadomo? Jak bardzo jest niebezpieczny?  

Czytaj więcej
Alkohol na mrozie? To może być śmiertelnie niebezpieczne połączenie 

Wiele osób uważa, że nic tak nie rozgrzewa w zimie, jak alkohol. Tymczasem sięganie po tego rodzaju trunki, gdy przebywamy na mrozie może być bardzo niebezpieczne. Dlaczego i jakie mogą być tego konsekwencje? 

Czytaj więcej
Wirus RSV dominuje w polskich gabinetach, szaleje wśród dzieci i dorosłych 

Przybywa małych pacjentów zakażonych wirus RSV. Co gorsza, infekcja bywa na tyle niebezpieczne, że część dzieci wymaga hospitalizacji. Co warto wiedzieć o tym patogenie? Jak rozpoznać, że to właśnie on stoi za chorobą dziecka?  

Czytaj więcej
Niedobór witaminy B12, może doprowadzić do poważnych konsekwencji 

Witamina B 12 to jedna z ważniejszych substancji, bez których organizm człowieka nie może się obejść. Co może przemawiać za jej niedoborem? 

Czytaj więcej