Rezonans magnetyczny z kontrastem – przygotowanie do badania

Fot. gerenme /Getty Images

Rezonans magnetyczny z kontrastem polega na dożylnym podaniu środka cieniującego bezpośrednio przed badaniem. Jego użycie umożliwia uzyskanie obrazu o silniejszym kontraście pomiędzy tkankami, co w konsekwencji bardziej uwidocznienia ewentualne zmiany,

Rezonans magnetyczny to nieinwazyjne, bezbolesne, nieobciążające chorego badanie będące jedną z podstawowych technik diagnostyki obrazowej. Rezonans magnetyczny z kontrastem wykonywany jest w przypadku konieczności uzyskania lepszego uwidocznienia analizowanych struktur. Kontrast to zwyczajowa nazwa środków cieniujących.

Czym jest rezonans magnetyczny z kontrastem?

Rezonans magnetyczny to pospolita nazwa obrazowania metodą rezonansu magnetycznego, które w nomenklaturze medycznej określane bywa badaniem rezonansem magnetycznym bądź skrótowo MR lub MRI. Wykorzystuje się w nim oddziaływanie pola magnetycznego na organizm człowieka. Zdarzają się sytuacje, kiedy w celu uzyskania dokładniejszych obrazów, konieczne jest zastosowanie specjalnych środków kontrastujących. Mówi się wówczas o rezonansie magnetycznym z kontrastem. Badanemu przysługuje jednak prawo do niewyrażenia zgody na użycie kontrastu. Niestety niekiedy w takich przypadkach wydolność metody badawczej okazać się może ograniczona.

Polecamy: Rezonans magnetyczny (MRI) głowy – jak się przygotować do badania, jaki jest przebieg i co pozwala wykryć?

Rezonans magnetyczny z kontrastem – przygotowanie

Rezonans magnetyczny z kontrastem wymaga specjalnego przygotowania. Pacjent na co najmniej 4 godziny przed badaniem nie powinien spożywać żadnych posiłków, a 2 godziny płynów. W przypadku stosowania leków należy je zażyć zgodnie z zaleceniami lekarza, popijając niegazowaną wodą. Konieczne jest posiadanie aktualnych wyników kreatyniny w surowicy krwi. Oceny poziomu parametru najlepiej dokonać na:

  • 21 dni przed planowanym RM w przypadku nie stwierdzenia nieprawidłowości w funkcjonowaniu nerek,
  • 7 dni przed planowanym RM w przypadku stwierdzenia nieprawidłowości w funkcjonowaniu nerek.

W ramach przygotowania na rezonans z kontrastem badany powinien zgłosić się co najmniej kwadrans przed przystąpieniem do badania z dowodem osobistym i ewentualną wcześniejszą dokumentacją medyczną badanej okolicy. Konieczne jest wypełnienie ankiety zawierającej pytania na temat stanu zdrowia, przebytych zabiegów, ewentualnych przeciwwskazań do RM. Wymagane jest usunięcie wszelkich metalowych akcesoriów, m.in. biżuterii, pasków do spodni, okularów, zewnętrznych aparatów słuchowych. Najlepiej, żeby badany ubrany był w bawełnianą odzież. Konieczne jest założenie dostępu żylnego – wenflonu. W przypadku rezonansu magnetycznego głowy z kontrastem przygotowanie obejmuje też rezygnację z makijażu i nie używanie lakieru do włosów. Niektóre kosmetyki zawierają drobinki metali, które mogą zafałszować wynik.

Badanie RM wymaga od chorego przebywania przez kilkadziesiąt minut w bezruchu. W związku z tym, w przypadku osób wykazujących ruchy mimowolne czy pobudzonych, konieczne bywa niekiedy zastosowanie znieczulenia. Z kolei wobec osób z klaustrofobią istnieje możliwość podania środków uspokajających.

Polecamy: Obrazowanie metodą rezonansu magnetycznego

Zobacz film i dowiedz się jak działa układ nerwowy: 

Zobacz film: Budowa i funkcje układu nerwowego. Źródło: 36,6.

Rezonans z kontrastem – środki cieniujące

Mechanizm działania środków kontrastowych stosowanych w rezonansie magnetycznym polega na kumulacji w badanej tkance w celu wzmocnienia lub osłabienia odbieranego sygnału. W związku z tym wymienia się środki kontrastowe:

  • pozytywne – wzmacniają sygnał z narządu lub tkanki, którą wypełniają. Wykorzystywane zwłaszcza w diagnostyce chorób układu mięśniowo-stawowego, nerwowego, serca, wątroby, nadnerczy, nerek, narządu rodnego. Najpopularniejsze wśród nich to związki gadolinu;
  • negatywne – osłabiają sygnał z tkanki, w której się znajdują. Najpopularniejsze wśród nich to związki na bazie żelaza.

Środki cieniujące pozwalają na lepsze uwidocznienie badanych struktur. Ostateczna decyzja o podaniu kontrastu, niezależnie od skierowania, podejmowana jest przez lekarza nadzorującego badanie. Po zakończeniu badania, w celu łatwiejszego wydalenia z organizmu środka cieniującego, wskazane jest spożywanie dużej ilości płynów w ciągu następnych 24 godzin. Środki kontrastujące są bezpieczne dla badanego i nie wchodzą w interakcje z innymi lekami.

Polecamy: Flebografia (wenografia) – obrazowa metoda badania żył z kontrastem

Jak często można robić rezonans magnetyczny z kontrastem?

Nie opracowane zostały żadne wytyczne mówiące o częstotliwości wykonywania rezonansu z kontrastem. Liczba badań determinowana jest indywidualnymi potrzebami chorego i jego kondycją zdrowotną. W związku z tym badanie przeprowadzać można tak często, jak tylko zachodzi taka potrzeba, według zaleceń lekarza prowadzącego.

Co najczęściej bada się rezonansem magnetycznym z kontrastem?

Najczęściej przeprowadzanym badaniem jest rezonans magnetyczny głowy z kontrastem. Badanie jest doskonałą metodą uzupełniającą w przypadku schorzeń narządów jamy brzusznej, klatki piersiowej, miednicy mniejszej. Pozwala na bardzo dobre uwidocznienie układu mięśniowego i szkieletowego.

Przeciwwskazania do badania rezonansem magnetycznym z kontrastem

Bezwzględne przeciwwskazania do badania rezonansem magnetycznym z kontrastem stanowi obecność metalicznych ciał obcych, neurostymulatory, jak implanty słuchowe i rozrusznik stymulujący pracę serca. Wytwarzane przez aparat pole magnetyczne może zakłócić ich pracę, co w konsekwencji może stanowić zagrożenie dla zdrowia i życia badanego. Inne przeciwwskazania stanowią m.in. ciąża, sztuczna zastawka serca, klipsy i protezy naczyniowe, stenty, metaliczne implanty ortopedyczne.

Data aktualizacji: 22.01.2019,
Opublikowano: 22.01.2019 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Pacjenci po zmianach w mózgu po przejściu COVID-19. Niepokojące badania 

O tym, że zakażenie koronawirusem SARS-CoV-2 może wpływać na działanie układu nerwowego, badacze informowali już wielokrotnie. Najnowsze analizy pokazują, że u osób, które przeszły COVID-19 mogą się pojawić nawracające bóle głowy, zaburzenia kojarzenia, koncentracji i pamięci, lęki oraz objawy depresji. Czy dolegliwości zostaną z pacjentami już na stałe? 

Czytaj więcej
Udar mózgu - jak wygląda rehabilitacja po chorobie?

Rehabilitacja po udarze to długotrwały proces, który nie zawsze gwarantuje pełne przywrócenie utraconych funkcji. Zajmuje się nią interdyscyplinarny zespół specjalistów, m.in. neuropsycholog, fizjoterapeuta i logopeda.

Czytaj więcej
Nawyki, które postarzają twój mózg. Na co uważać?

Mózg to centrum dowodzenia naszego organizmu. Podobnie, jak w przypadku innych narządów - z biegiem czasu - zaczyna działać mniej sprawnie. Co gorsza, często jest to skutek naszych niezdrowych nawyków. Które zachowania mu nie służą? 

Czytaj więcej
7 etapów w chorobie Alzheimera - czym się charakteryzują?

Etapy choroby Alzheimera różnią się od siebie nasileniem objawów, takich jak zaburzenia pamięci i problemy z codziennym funkcjonowaniem. Chorzy mają kłopoty z komunikacją, a z biegiem czasu z wykonywaniem najprostszych czynności, np. ubieraniem się.

Czytaj więcej
Lek na schizofrenię został wycofany z obrotu. Dlaczego? 

Główny Inspektorat Farmaceutyczny zdecydował o wycofaniu z obrotu preparatu stosowanego w leczeniu schizofrenii. Co stoi za tą decyzją i o jaki farmaceutyk chodzi? 

Czytaj więcej
Stwardnienie rozsiane (SM): przyczyny, objawy, przebieg, rozpoznanie i sposoby leczenia

Stwardnienie rozsiane jest zapalną chorobą ośrodkowego układu nerwowego, w której dochodzi do uszkodzenia osłonek mielinowych nerwów. Charakteryzuje się ona przebiegiem wielofazowym o różnym natężeniu objawów chorobowych. Wśród najczęstszych symptomów stwardnienia rozsianego można wymienić: ogólne osłabienie organizmu, problemy z utrzymaniem równowagi oraz zaburzenia czucia w kończynach dolnych i górnych.

Czytaj więcej
Masz kłopoty z zasypianiem? Poznaj techniki, dzięki którym zaśniesz nawet w 10 sekund!

Oglądasz w łóżku telewizję, a może sprawdzasz coś w telefonie? Takie zachowania mogą utrudnić zasypianie. Na szczęście istnieją techniki, które pozwalają zasnąć nawet w 10 sekund. Sprawdź, jak szybko zasnąć? 

Czytaj więcej
Objawy choroby Parkinsona, leczenie, dieta i rehabilitacja

Choroba Parkinsona objawia się zaburzeniami ruchowymi, w tym drżeniem spoczynkowym, nadmiernym napięciem mięśni, oraz zaburzeniami psychicznymi. Daje też objawy wegetatywne, jak np. ślinotok. Parkinson jest nieuleczalny, ale stosowanie leków i rehabilitacja poprawiają jakość życia chorego.

Czytaj więcej