Rekonwalescencja po operacji lub po chorobie - co to jest? Na czym polega?

Fot: Getty Images/Morsa Images

Rekonwalescencja to czas, którego potrzebuje każdy chory, aby wrócić do zdrowia. Na czym ona polega? Ile trwa i w leczeniu jakich schorzeń jest szczególnie ważna? 

Rekonwalescencja - czym jest? 

Rekonwalescencja to czas przeznaczony do regeneracji organizmu po przebytej chorobie, urazie, wypadku lub operacji. Jest to bardzo trudny czas dla chorego oraz jego opiekunów, ponieważ wymaga od nich bardzo wiele cierpliwości. 

Wiąże się z systematycznym stosowaniem odpowiedniej diety, odpoczynkiem oraz rezygnacją z tytoniu i alkoholu. W niektórych przypadkach podczas rekonwalescencji niezbędny jest udział odpowiedniego specjalisty, takiego jak fizjoterapeuta, dietetyk lub psycholog.

Rekonwalescencja – co jeść?

Rekonwalescencja po chorobie, to czas na właściwe odżywienie organizmu. Umożliwia choremu odbudowę siły mięśniowej, a także zapewnia łatwiejsze przejście przez okres rehabilitacji. Czas trwania rekonwalescencji jest zależy od tego, jak poważna była choroba lub rozległy uraz czy zakres operacji.

Rekonwalescencja wymaga wielokierunkowego działania, także w zakresie żywienia chorego. Często nawet dwukrotnie należy zwiększyć ilość spożywanych składników odżywczych. Wynika to m.in. ze stresu metabolicznego wywołanego chorobą.

Dla pacjentów po udarze oraz po operacji kluczowe jest białko w tym arginina, na którą zgodnie z opinią Ekspertów Sekcji Chorób Naczyniowych Polskiego Towarzystwa Neurologicznego zapotrzebowanie wzrasta nawet dwukrotnie, gdyż m.in. stymuluje gojenie się ran.

Rekonwalescencja po operacji

Rekonwalescencja wymagana jest po każdym zabiegu bez względu na rodzaj. Czas jej trwania zależy jednak od rodzaju i rozległości operacji. Jeśli zabieg jest krótki i nie wymaga narkozy powrót do zdrowia również nie trwa długo. Inaczej jest kiedy operacja wymaga znieczulenia miejscowego lub ogólnego.

Rekonwalescencja po operacji tarczycy wymaga stosowania diety wyłącznie płynnej. Ze względu na utrudnione żucie i połykanie oraz ból szyi. Np. po usunięciu migdałków zaleca się spożywanie lodów, które łagodzą ból. 

Rekonwalescencja po operacji przepukliny pachwinowej wymaga chodzenia mimo wyraźnego bólu, w celu uniknięcia powikłań. Wiele operacji wymaga długiej rekonwalescencji, np. po operacji dotyczącej aparatu słuchu.

Rekonwalescencja po chorobie

Rekonwalescencja po chorobie opiera się głownie na unikaniu wysiłku fizycznego, przyjmowaniu dużej ilości płynów oraz stosowaniu odpowiedniej diety. Najlepsza jest dieta lekkostrawna, bogata w witaminy i składniki mineralne. Po antybiotykoterapii zarówno w trakcie leczenia, jak i po warto jeść produkty , które wpłyną na odbudowanie flory bakteryjnej jelit.

Najlepszymi źródłami prebiotyków są kiszonki, np. kapusta kiszona, ogórki, jogurty i kefiry.

Rekonwalescencja po chorobie wymaga przestrzegania innych zasad niż po operacji. Pamiętajmy jednak, że zawsze warto o siebie zadbać, aby szybciej zlikwidować wszystkie objawy choroby i uniknąć jej nawrotu.

Odpowiednie warunki do powrotu do zdrowia to m.in.:

  • unikanie stresu;
  • nie nadwyrężanie się;
  • duża ilość snu;
  • zaleca się pozostanie w domu.

Rekonwalescencja dla dziecka po zapaleniu płuc zakłada pozostanie w domu na okres około tygodnia. Przez ten czas odporność u dziecka jest osłabiona wiec zaleca się nie narażać go na ewentualny kontakt z drobnoustrojami w żłobku czy w szkole, aby nie dopuścić do ponownego zachorowania. 

W filmie zobaczysz jak wygląda rekonwalescencja po operacji kręgosłupa:

Zobacz film: Jak wygląda rekonwalescencja po operacji kręgosłupa? Źródło: Dzień dobry TVN

Data aktualizacji: 25.11.2019,
Opublikowano: 25.11.2019 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Naukowcy odkryli nowe obiekty w naszych organizmach, nie mieliśmy o nich pojęcia 

W ciele każdego z nas żyją bakterie, wirusy, grzyby, które w różnym stopniu wpływają na nasze funkcjonowanie. Najnowsze badania pokazują, że w ciele człowieka znajdują się jeszcze  - nieznane dotąd - organizmy. Czym są obeliski i do czego są nam potrzebne? 

Czytaj więcej
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
Robi to 77 procent matek. Stawiają zdrowie dzieci na pierwszym miejscu. Czy to rozsądne? 

Zdrowie uchodzi za najważniejszą wartość. Mimo to z dbaniem o nie mamy spore problemy. Doskonale pokazuje to badanie przeprowadzone wśród mam. Wynika z niego, że kobiety przedkładają  dziecko i obowiązki domowe nad swoje samopoczucie i kondycję.  

Czytaj więcej
Jakie badania zrobić po przechorowaniu COVID-19? Ten wirus może mieć długofalowe skutki

COVID-19 to znacznie więcej niż infekcja układu oddechowego. Lekarze mówią o chorobie ogólnoukładowej, która może wywoływać bardzo groźne powikłania. Aby je wykluczyć lub potwierdzić i wdrożyć odpowiednie leczenie trzeba się przebadać. Co powinny sprawdzić osoby, które przechorowały COVID-19?   

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Kawa może ochronić twoją wątrobę. Czy jest zdrowa? 

O tym, że kawa jest zdrowa i ma korzystny wpływ na nasze zdrowie badacze informowali już wielokrotnie. Najnowsze analizy tylko to potwierdzają i dowodzą, że regularne picie kawy może uchronić przed problemami z wątrobą. 

Czytaj więcej
W zimie zwiększa się ryzyko zawału serca. Na co powinniśmy uważać? 

Pora roku ma ogromny wpływ na nasze samopoczucie oraz zdrowie. Zdaniem badaczy zima i niskie temperatury mogą nasilać problemy z układem krążenia. W jaki sposób? Kto powinien szczególnie na siebie uważać? 

Czytaj więcej
Jak nadmierne oglądanie telewizji wpływa na dziecko? Zmienia zachowanie

O tym, że dzieci nie powinny spędzać zbyt dużo czasu przed telewizorem czy innym ekranem badacze informowali już wielokrotnie. Najnowsze badania pokazują, że oglądanie bajek może zaburzać integrację sensoryczną. Co to oznacza w praktyce? 

Czytaj więcej
Odkryto prawdopodobną przyczynę nagłej śmierci łóżeczkowej 

Mimo wielu badań  naukowcy wciąż nie potrafią wskazać przyczyny tzw. nagłej śmierci łóżeczkowej. Jednak najnowsza analiza przeprowadzona przez specjalistów ze Stanów Zjednoczonych może to zmienić. Do jakich wniosków doszli eksperci? 

Czytaj więcej
Mózg kurczy się od palenia papierosów? Najnowsze badania 

Palenie papierosów ma niekorzystny wpływ nie tylko na układ oddechowy czy krążenia. Najnowsze badania pokazują, że nałóg oddziałuje na mózg i sprawia, że narząd staje się coraz mniejszy. Jak to możliwe? 

Czytaj więcej